HET YPERSCHE- LA RÉOION D Zoodagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht t ZIELMISSEN 13' Jaargang, Nr 14 9 Juli 1932 13' Année. iM" 14-9 Juillet 1932 Bijvoegsel Supplément Carnet Blanc TELEFONEN Stad Yper - Muziekschool Openbare Prijskampen IJZERWEGEN Gewestelijke Jeugddag Ypersch Nieuws Gevonden en Verloren Voorwerpen BurgeilijKe Stand van Yper Sedert verleden week is de Conferentie van Lausanne nog altijd zonder oplossing het zelfde vraagstuk aan 't behandelen. Wij heb ben verleden week gezien dat Duitschland vlakaf beweerde niet meer te kunnen betalen. Zijne schuldeischers hebben daartegen echter blok gevormd en toen vroeg het Reich om ten slotte eene som te bepalen waarmede alles zou vereffend zijn en de zaak voorgoed afge handeld. Dit voorstel werd aangenomen en de bondgenooten bepaalden op 4 milliard 200 millioen de te betalen som in 20 jaarbeta lingen. Maar dit cijfer werd onmiddellijk door Duitschland van de hand gewezen en toen kwam M. von Papen af met een ander voor stel, zeggende dat zijn land ten hoogste 2 mil liard 600 millioen kon aannemen, te betalen in tien jaarstortingen. Daarenboven moet Frankrijk zijne bewapening brengen op den zelfden voet van het Reich en uit het Verdrag van Versailles moet de melding verdwijnen dat Duitschland de schuld draagt van 'den oorlog. Zooals wel te voorzien was, konden zulke voorwaarden geenszins aangenomen worden. Daarop moeten alle besprekingen en nieuwe onderhandelingen weer hervat worden. Het komt echter vreemd voor dat Duitsch land bij hoog en laag verzekerde geen geld te hebben en onmachtig te zijn om nog iets te kunnen betalen, al met eens bekwaam zou zijn om ten minste 2 milliard zes honderd mil lioen te kunnen betalen in tien jaar, terwijl een voorstel der verbondenen om te betalen in 20 jaar niet mogelijk is Daaraan ziet men eens te meer hoeveel geloof men mag hechten aan al de hoogdravende woorden van over den Rijn. Er heerscht nochtans onder de verbondenen een sterke betrachting om Lau sanne niet te vei laten zonder een afdoend akkoord bewerkstelligd te hebben. Immers blijft de toestand altijd even akelig op alle gebied in al de betrokken landen zoolang dat herstellingsvraagstuk hangende blijft met de gedurige bedreiging van Duitschland boven 't hoofd. Op 't oogfnblik dat wij schrijven is Enge land reeds gereed om het cijfer van 't Reich aan te nemen. Frankrijk nog niet. Als deze regelen verschijnen zal er misschien overeen komst zijn. Intusschen wordt de toestand tusschen Engeland en Ierland hoe langer hoe meer gespannen. De getrouwheidseed van Ierland aan de Engelsche kroon wil er maar niet door. Er werden ongehoorde pogingen ingespannen om tot eene overeenkomst te geraken, maar alles bleef zonder gevolg. Engeland heeft dan, ingezien de onbuigbaarheid van Ierland, be sloten over te gaan tot drukkingsmaatregelen een wetsvoorstel werd neergelegd om al de ingevoerde artikelen uit Ierland met 10 p. h. te belasten. Er worden nochtans voort nieuwe voetstappen aangewend om de zaak in het minnelijke te regelen. Over het geschil tusschen Japan en China wordt over 't algemeen niet veelmeer gespro ken, omdat de vijandelijkheden stil liggen. Nochtans is deze zaak nog niet vereffend. Men weet dat eene Internationale Commissie ter plaats gegaan is om de kwestie ten volle te regelen. Thans verneemt men dat de voorzit ter dezer Commissie te Takio ziek geworden is. Nochtans is men begonnen met de zaak van Mandsjoerye als nieuwen staat aan te vatten. De commissie wil Japan doen afzien van zijn voornemen om den nieuwen staat te erkennen ie omdat, zeggen zij, dit aan de Japarsche belangen veel nadeel zou doen, in de oogen van het overige der wereld 2' deze erkenning is tegenstrijdig met het verdrag der IX mogendheden 3° daarmede zou alle moge lijkheid om te onderhandelen met China ver nietigd worden. Dit alles komt echter niet overeen met de Japansche bedoelingen. Turkije dat tot nog toe geen deel uitmiek van den Volkerenbond zal thans uitgenoodigd worden om er ookplaats te nemen. Woensdag werd daartoe eene vergadering belegd te Geneve. Zestien gezanten van zooveel ver- schillige Staten hebben het woord genomen en hebben het voorstel aanvaard, tevens hun ne gelukwenscheq uitsprekende aan dit land om zijne toetreding. Eenenieuwe vergadering zal belegd worden op 18 dezer om Turkije in het hoog gezelschap op te nemen. RIK. Nous apprenons avec plaisir les fianQailles de Mademoiselle Marthe Van Elslande, fille de Monsieur Charles Van Elslande, Juge de Paix a Wervicq, avec le Vicomte Lucien Ramolino de Coll' Alto, Lieutenant d'artillerie l'Armée Franqaise, hls du Comte Ramolino de Coll' Alto et de la Comtesse née Clouët des Pesruches, décédée. Er wordt ter kennis gebracht van de tele- foonabonnenten van het net Yper, dat er zich gedurende een drietal weken tijdelijke storin gen zullen voordoen ten gevolge van het in dienst stellen eener nieuwe telefoonir richting. Alles zal in 't werk gesteld worden om de verbindingen zoo spoedig mogelijk te her stellen. in de Concertzaal der School. Dinsdag 12 Juli, om 5 3o uur Houten Blaasinstrumenten, Koperen speeltuigen. Woensdag 13 Juli, om 9 3o uur Viool, Altviool, Kamermuziek om 2 uur Piano. Donderdag 14 Juli, om 3 uur Zang. Met ingang van Zondag 10 Juli worden de volgende wijzigingen in den dienst der treinen aangebracht Trein 3658 om i5,igu. uit Yper vertrek kende wordt 's Zondags verlengd tot Kortrijk waar hij aankomt om 16,43 u. Trein 33o7 vertrekkende uit Yper om 19,33 voor Cortemarck wordt 's Zondags verlengd tot Thourout waar hij in aansluiting is met treinen voor Brugge, Knockea/z en Oostende. De reizigers ter bestemming van Thourout, Brugge en Oostende kunnen dus neg om 19,33 u. langs Cortemarck vertrekken in plaats van i 8,2 u of met den autobus van 19,35 u Op Zondag 17 Juli zullen honderden en honderden meisjes deeluitmakend van Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie bijeen komen te Yper. De Kajotsters, Boerinnejeugd, Burgers- jeugd en studeerende meisjes uit het arron- disse.ment leper, worden uitgenoodigd tot dien Gewestelijken Jeugddag De dagorde is samengesteld als volgt 10 u. Sectievergaderingen V. K. A. J. (begint te 9 u in de boverzaal Christen Volkshuis V. K. B. J. in de feestzaal H. Familie, de StuersstraatB. J. B. in de feest zaal Christen Volkshuis V. K. S. J. in 't ge sticht der Rousbrugge Damen (bij de Statie). 11 y» u. Plechtige Heilige Mis in Sint- Maartenskerk. 2 u Algemeene vergaderivg in de Stads- halle. 4 u. Plechtig Lof in St Maartenskerk. 5 u. Gezellig samenzijn in de Stadshalle. Priesterjubileum. Dinsdag vierde de E. H. Nuytten, bestuurder der Rousbrugge Damen, zijn jubileum van 5o jaar priester. Te dezer gelegenheid werd de jubilaris door de leerlingen van het gesticht en door de geestelijkheid van stad gehuldigd, en werd er hem, als blijvend aandenken, een prachtig beeld van O. L. Vrouw van Tuine, patrones onzer stad, aangeboden. Het Ypersche wenscht den gevierden jubilaris, op zijne beurt, ad muitos annos Begin van Brand. Maandag morgen, omstreeks 6 uur, bemerkten geburen dat er dikke rookwolken opstegen uit de keuken der woning van den heer Charles Dedulle, op het Minneplein. Seffens werden vrouw en kinde ren, die zich alleen thuis bevonden, gewekt en met behulp van gedienstige geburen en van den heer Quatannens, die de waterlans van uit zijn autogarage in werking stelde, kon de brand spoedig gebluscht worden. Het huisge rief en eenige kleederen, die zich in de keuken bevonden, werden de prooi der vlammen. De oorzaak van dien brand is nog niet gekend en de schade is door verzekering gedekt. Gevallen. De landbouwer Claerebout, van St-Juliaan, kwam Dinsdag, rond i u. 3o namiddag, per moto naar Yper gereden toen hij, tusschen het gehucht Wieltje en de ge meente St Jan, om een aankomende auto te vermijden juist nabij de plaats waar de groote autobus Yper Roeselaere stil hield, verplicht was zoo geweldig zijn remmen te sluiten dat hij al over zijn moto een vijftal meters verder op de straatsteenen geworpen werd. Nog al erg gekneusd aan aangezicht en handen, en door den hevigen slag gansch verdoofd, werd hij in een naburige woning binnengedregen, waar hij de noodige zorgen ontving Wat later in den namiddag kon hij huiswaarts keeren. Hij mag van geluk spreken dat hii er zoo goedkoop van afgekomen is en met het hoofd tegen de daar stilstaande auto niet geslingerd werd. Gevonden Woensdag avond, een zak uurwerk chronometer, door vrouw Desmit Maria, wonende in de Neerstraat, die het ter beschikking houdt van den eigenaar. Verloren Verleden Zaterdag, rond den middag, langs den Meenensteen weg, een geldbeugel een zekere som bevattende, door Vanhove Cyriel, van Zillebeke. Donderdag een halsband, met koperen nagels beslagen, van een hondje. De personen die deze voorwerpen zouden vinden, zijn beleefd verzocht ze naar het politiebureel te dragen. Verklaringen van den 2 Juli tot S Juli iq32 Geboorten Barbez Julia, Rijsselsteenweg, 64. Logit Gilbert, Zonnebekesteenweg, 38. Rampelbergh Ferdinand, Lindendreef, 15. Andries Willy, Waterkasteelstraat, 8. Souxdorf Simonne, Lange Meerschstraat, 21. Leroy Anna, Lange Thouroutstraat, 25. Vierstraefe Therese, Rijssel- straat, 23. Vandenbriele Daniel, Recollettenpoort. Overlijdens Thouien Gustave,71 j. gepensionneerde, wed. Joyens Marie, Dixmudestraat, 39. Kinoo Maria 82 j. z.b. wedc Wouts Edouardus, Rijsselstraat, 38. Logie Julianus, Lange Thouroutstraat. Huwelijksbeloften Pierre Van Der Taelen, metser, te An derlecht en Alice Clarys, dienstmeid, te St-Josse ten Noode, voorheen te Yper. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Juli, om 7 y. uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Henriette VAN NEER Dochtertje van Heer Arthur en Vrouw Julia Dumortier. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Juli, cm 8 1/2 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louise DELBAERE Weduwe van Heer Hippolyte Vanbesien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Juli, om 9 uur, in Sint Niklaaskeik, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Jean TITECA en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 Juli, om ji y, uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis- van Heer Isidore KERRINCKX Gewezen Pomp-er. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat oRue au Beurre is ALLEEN OPEN op Zondag 10 Juli reste seule ouverte le Dimanche 10 Juil.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9