-HET YPERSCf IE- LA RÉGION D'VPF *E£ Zondagrnst - Repos dominical Le 21 Juillet a Ypres 13e Jaargang, N' 16 23 Juli S932 13' *nnée, N' 16 - 23 Juillet 1932 Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht H. M. de Koningin te Poperinghe Distinctions Onderscheid ingen Examen Voordracht over Toerisme Liefdewerk van den H. Vincentius a Paulo TE YPER Conférence de Saint Vircent de Paul d'Ypres t ZIELMISSEN Heer Louis LOGIER Echtgenoot van Vrouw Clemence Windels. Vrouw Maria GRYSON Statiestraat —o— Rue de la Station Men zou waarlijk zeggen dat elke week een vooraanstaande feit moet doen uitbreken. Deze week is het de meest belangwekkende gebeurtenis die in Duitschland voorkwam. Tot hiertoe bleef het Kabinet von Papen als in vertwijfeling staan voor de gewelddadige ge beurtenissen in Pruisen. Opstootjes in de stia- ten, relletjes en allerlei politieke storingen kostten het leven aan meer dan honderd men- schen. Al met eens heeft hij toegegrepen, na alle strenge middelen uitgeput tehebben, door de hand te leggen op de politieke instellingen. M. von Papen heeft er den Reichsvoorzitter toe bewogen den Kabinetsoverste en den minis ter van binnenlandsche zaken in Pruisen aan de deur te zetten, en M. von Papen werd aan gesteld als Reichscommissaris in dit gewest. Zoo wordt Pruisen onder het gewoon bestuur van Duitschland gebracht. Maar nu deze weg ingeslagen is, vraagt men zich af hoe dit zal eindigen Alles schijnt aan te geven dat men weldra de Diktatuur zal hebben in het Reich. Nochtans zal dit zoo gemakkelijk niet van stapel loopen De zuiderlijke Staten en voor namelijk Beieren houden ten zeerste aan hun ne gedeeltelijke onafhankelijkheid. Daaruit Jrunnen dan ook zeer zware gebeurtenissen voortspruiten. Men zou beginnen gelooven dat Hitier achter deze gedragswijze van het Reich den vinger heeft en men zou weldra kunnen beklagen dat men weer heeft toege staan aan de Hitlertroepen van het soldaten pak te dragen. De eerste tegenstand heeft zich al dadelijk doen voelen De afgezette minister Severing, die tot hiertoe goed de ge beurtenissen meester kon en aan wien men dus niets te verwijten had, heeft besloten geen gevolg te geven aan het bevel van von Papen Hij zal niet buitengaan vooraleer men hem met gewapende macht aan de deur zet. Van een anderen kant heeft de heer Braun, voor malig hoofd van de pruisische Regeering, be sloten zich naar het paleis van den voorzitter dezer regeering te begeven, ten einde aldus te doen verstaan dat hij ook, het bevel van den heer Hindenburg niet aanneemt. Nu moet de heer von Papen de leden van het prui- sisch Kabinet samen roepen om maatregelen te treffen. Men verneemt dat deze heeren geen gevolg zullen geven aan dit bevel, omdat zij aan M von Papen het recht ontkennen dit te doen. Te Berlijn zelf gaat het ook al niet goed. Daar heeft men het hoofd der politie en den prefekt doen aanhouden döor de Reichswehr, nadat zij afgezet werden en tegenstribbelden. Aldus geraakt men aldaar hoe langer hoe meer in de war en het zou wel kunnen zijn dat het niet zeer lang duurt eer men zal overgaan tot meer ingrijpende gebeurtenissen die den alge meenen toestand in het land onzer buren heelemaal overhoop zullen werpen. Ten slotte is het niet zonder belang aan te stippen dat men in de ontwapeningsconfe rentie eens onderzocht heeft wat Duitschland besteedt aan militaire uitgaven. Men kwam er tot de fabelachtige som van q milliard 3oo millioen fransche frank, die ontzaglijk hooger is danhet franschoorlogsbudjet, dat nochtans niet een ontwapend land is RIK. Zondag laatst heeft de inhuldiging plaats gehad, in 't bijzijn van H. M. de Koningin, van het sanatorium Sl Idesbald voor mannen. Dank aan Dr Brutsaert, volksvertegenwoor diger, werden de mannen, lijdend aan tering, eerst ter verzorging opgenomen te Houthem bij-Veurne, in de barakken van het gewezen belgisch krijgsgasthuis van binst den oorlog. Geholpen door eenige wilskrachtige mede werkers, is de heer Dr Brutsaert erin geslaagd de voorloopige inrichting te verlaten en het sanatorium over te brengen in het prachtig Loviekasteel, dat met dit doel werd aange kocht en veranderd, gelegen midden een mooi en rijk beboscht park, op 3 km. afstand der stad Poperinghe. Daar bevinden zich thars reeds 135 zieken in behandeling, en binnen kort zullen er 200 ter verzorging kunnen opgenomen worden. De koninklijke trein stoomde te 3 u. 's na middags de statie van Poperinghe binnen, waar H. M. de Koningin en haar gevolg door heer Dr Brutsaert en andere persoonlijkheden waren opgewacht. Dadelijk vertrokken zij per auto door de mooi be vlagde straten, onder de geestdriftige toejuichingen der groote opeen gepakte menigte en begroet door de school kinderen die met Belgische vlagjes wuifden, naar het kasteel van de Lovie. Daar werd de Koningin bij hare aankomst, door een achtjarig meisje, Mej. Vande Kerck- hove Brutsaert, een schoone bloemengarve aangeboden, terwijl Dr Brutsaert haar de tegenwoordige ovérheden voorstelde. Onder deze bemerkten wij Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge M. Carton, minister van binnen landsche zaken M. de gouverneur van West- Vlaanderen en Mevrouw Janssens de Bistho- ven gravin van den Steen de Jehay, eere dame der Koningin graaf de Grunne, groot meester van het huis der Koningin M. Be- kaert, voorzitter van den beheerraad van het sanatorium MM. Joseph Vanden Berghe, Reynaert, Dr Leon Peeters, leden van den raad Maertens, secretaris verscheidene provinciale senators en bestendige afgevaar digden M. Clinckemaille, arrondissements commissaris M. Lahaye, burgemeester van Poperinghe de heeren burgemeesters van Kortrijk, Proven, Crombeke, Watou, enz. De heer Bckaert bedankte H. M. de Konin gin voor haar vereerend bezoek en voor de groote belangstelling die zij in het menschlie- vend werk van het sanatorium stelt. Daarna werd gansch het gesticht, dat op de meest moderne wijze is ingericht, en al de ziekenzalen bezocht. Rond 5 u. verliet de Koningin het sanatorium, en op het statie plein, vóór haar vertrek, werd zij nogmaals op daverend gejuich door de geestdriftige menigte onthaald. Gansch den namiddag werd het sanatorium en zijn heerlijk park druk bezocht, en de open luchtconcerten, er gegeven door het Katholiek Muziek en de Philharmonie van Poperinghe, en door het muziek van Proven, genoten een grooten bijval. Dès le matin la ville a pris un air de fête. Le drapeau beige flotte a de nombreuses fagadt s. A 11 */2 heures en la Cathédrale de S* Martin, a été chanté un Te Deutn solennel en présence des autorités officielies, au milieu d'une grande affluence. Le corps des Pom piers armés rendait les honneurs. A la réception qui suivit a l'Hótel de Ville, M. le bourgmestre Sobry pronor ga un vibrant discours patriotique en l'honneur de nos Rois au service de la Patrie. Une foule énorme se trouvait réunie sur la Grand'Place illuminée pour la fête du soir favorisée par le temps. Le magnifique concert de l'Harmonie Ypriana et le brillant feud'arti- fice eurent le plus vif succès. Une vibrante Brabangonnt, au milieu des acclamations répétées, clötura la Fête Nationale de ig32. Ypres a montré une fois de plus son profond attachement a la Dynastie Beige et la chère Patrie Une et Indivisible. Bij plaatsgebrek zien wij ons verplicht het vlaamsch verslag over de viering van den 21 Juli, alsmede de redevoering van den Heer Burgemeester tot ons volgende nummer te verschuiven. Nous apprenons que Mademoiselle Simone Milleville vient d'obtenir un premier prixavec distinction (classe de piano) au Conservatoire de Bruges. Le Moniteur fait savoir que la Décoration Agricole vient d'être décernée a M. Valère Hallynck d'Ypres (l'assureur bien connu) pour plus de 25 années de loyaux services d'Inten- dant. Nos meilleures félicitations. Par Arrêté Royal et a l'occasion des Fêtes Nationales, il a été décerné a Mademoiselle Fanny Vermeulen, la médaille industrielle de 1* classe, pour 36 années de services ininter rompus rendus a la familie Clarys-Duthoit. Nos félicitations. Wij verrfemen dat Mej. Simone Milleville een eersten prijs komt te behalen met onder scheiding (klas van piano) aan het Conser vatorium te Brugge. Het Staatsblad verkondigt dat het Land bouw-eereteeken komt verleend te worden aan den heer Valère Hallynck van Yper (den welbekenden verzekeraar) voor meer dan 25 jaren getrouw rent meesterschap. Onze beste gelukwenschen. Wij vernemen met genoegen dat het reis agentschap Kosmos Tourisme gevestigd te Yper, op de Groote Markt, een 1* en 2* prijs behaald heeft op den wedstrijd van pracht- autocars te Oostende, op i5 7-32. Mej. Marie-Jeanne Flamey heeft, met onder scheiding, het uitgangs examen van Onder wijzeres afgelegd ter Normaalschool van Thielt. Onze beste gelukwenschen. Donderdag 28 Juli, om 6 uur 's avonds, in het Stadhuis (Raadzaal), vlaamsche voor dracht over Toerisme door den heerGoemans, Bestuurder van den Belgisch-Luxemburgschen Dienst voor Toerisme. Ingang vrij. Zondag 24 dezer zal in de Kerken der s'ad, onder al de missen, de jaarlijksche omhaling gedaan worden ten gunste der noodiijdende Ypersche huisgezinnen wekelijks bezocht door de leden van het genootschap van den H. Vincentius. Wij bevelen dit verdienstelijk liefdewerk aan de mildheid onzer stadgenooten. Dimanche 24 Juillet, se fera dans nos égli- ses, a toutes les messes, la quête annuelle au profit des families nécessiteuses Yproises, patron- nées par les membres de la Conférence de charité de S' Vincent de Paul. Nous recommandons cette belle oeuvre de miséricorde a la générosité de nos concitoyens. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Juli, om 7 Vi uar, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Honoré DEWANCKER Meenensteenweg, 126. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Juli, om 8 1/2 uur, in Sint-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 Juli, om 11 Vi uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis. van Heer en Vrouw Jean-Baptiste HUYGEBRERT-FOLCQUE. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 31 Juli, om 11 v, uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis. van Echtgenoote van Heer Charles Boutens. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM is ALLEEN OPEN jj reste seule ouverte it op Zondag 24 Juli j- Dimanche 24 JuiU

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11