Le Drapeau Yprois Reines en Balade 2 Péponse a une question Stad Yper - Gemeenteraad Zitting van Maandag 1" Oogst 1932, om 18 nar Het Vreemdelinyen verIseer en de Gemeenteraad R. Buckiox. J. Van Dromme. meent te moeten uitbetalen dat dergelijke toestand erge politu ke en tinancieele gevolgen zou kunnen hebben, en eindelijk dat men ei, desnoods, aan zou kunnen vei helpen met de titels, die in betaling der oorlogsschade gege ven worden, aan te rekenen aan hunne beuis- waarde in plaats van aan hunne nominale waarde. Om te eindigen beloofde de heer Minister de kwestie eens opnieuw ernstig te onderzoe ken en binnen kort aan de afgevaardigden een beslissend antwoord te geven. Laat ons dus dit antwoord met vertrouwen afwachten. Wij motten nochtans eraan toevoegen dat dit ministerieel verhoor geen te goeden indruk op de afgevaard gden heeft gelaten ei< dat zij vast besloten zijn hunne gezamenlijke werking voort te zetten totdat zij voldoening bekomen hebben. Immers, hoe meer men er op nadenkt, hoe meer men ook overtuigd is %-an de onmoge lijkheid voor de belgische regeering om te volharden met het thans in voege zijnde stelsel. Het waie den onvermydelijktn onder gang van g insch hel nationaal krediet. Nu dat de heer Minister Renkin aan de Kamers verklaard heeft dat het land in hem zijn be trouwen mag stellen, nu dat men op het punt staat zich opnieuw tot het land te wenden om nieuwe Leningen te bekomen, ware dit blijk geven eener noodlottige geestesverblinding en ware het een grove dwa.ing ihans vastbe raden alle mogelijkheid van vertrouwen in het krediet van België te vernietigen. De heer Renkin is een te wijs en te voor zichtig Staatsman om zijn beheer op den th. ns ingeslagen weg te laten voortgaan. De beta ling in littls was aanneembaar wanneer deze aan pari konden verhandeld worden, maar zij is oi.billi,k en onverdraaglijk geworden sedert de tits Is 25°/o hunner waarde vei loren hebben. Dit stelsel was reeds in voege wanneer de heer Rer.kin in het ministerie trad, hij kan er dus niet voor verantwoordelijk gesteld wor den. Doch eu dat zijn aandacht daarop ge- vestigd werd, zal hij zich verhaasten, dat lijdt geen twijfel, aan zijn beheer het bevel te geven alle belgische onderdanen op gelijke wijze te betalen, en zoo zal hij het bewijs leveren dat ons krediet ongeschonden blijtt. Zooniet, ware hij niet meer den Renkin dien iedereen kent Dans noire numéro du 16 Juillet nous don- nions une première idée. Nous avons également reen la répons-e suivante Ayant appris par le journal La Région d'Ypres qu'il y a contestation au sujet des dispositions des couleurs que présente le dia peau d' /pres, et que vous acceptez volontiers l'opinion "des Yprois a ce sujet, je me permets done, Monsieur, d'apporter la mienne que voici I) est conc de toute importance que les couleurs d'un drapeau doivent être disposécs suivant les régies du blason dont il fait parlie intégrante, en ce sens qu'il rappelle par ses insignes ou couleurs ctux du blason de la ville qu'il représente II est done évident que la première couleur de l'écu, est le pond c'est a diie en terme héraldique, le champ. C'est done cette premère couleur qui doit se pLcer prés de la hampe du drapeau, comme point de départ aux couleurs suivantes. Pre- nons par exemple notre blason national, qui a pour champ, le noir ou sable chargé d'un lion d'or, c'est done bien le noir qui se trouve précisément prés de la hampe du drapeau tricolore, et non le jaune. J'en conclus done, qu'il en doit être de même pour le drapeau d'Zpres, c'est done le blanc qui doit se trouver prés de la hampe et non le rouge qui représente la croix de Lor raine de gueules, c'est a dire le rouge. En même temps qu'il me sois permis d'a- jouter a propos de notre blason communal qui se trouve sculplé sur le parapet du pont de la porte de Lille, beaucoup d' Yprois se sont demandés pourquoi le blason ne porte pas la uième couronne que les autres blasons de la ville et pourquoi il y a t il comme sup port deux lions au lieu d'un La Région d'Vprts ne pourrait-elle pas demander au mé me titre que le drapeau l'opinion a ses lecteurs ce sujet Si la question se pose, j'y réoondrai. éez, Monsieur le Rédacteur, mes saluta- distinguées. C. BRILLON, Artiste-peintre a Ypres. DAGORDE 1. Proces verbaal der zitting van 4 Juli ig32. 2.— Stadsrekening over het dienstjaar iq3c Nederlegging. 3. Overzicht der stadskas 2d' kwartaal Verslag. 4. Autobusdienst Poelcapelle-Meenen Tuttrcoing. 5. Overeet, komst voor oorlogsschade bij komende vergoeding voer schade aan Dickebusch vijver Honorarissen en toezicht der werken. 6. Steemvcgen van groot verkeer St Jan- Zillebeke en Yper Pilcktm op grondgebied der stad Yper aanbesteding goedkeuring. 7. Stadswegenis nieuwe voorlanden plannen en bestek. 8. Opinbare Onderstand openbare ver kooping van bouwgrond. 9. Openbare Onderstand Landgoederen gebeurlijke gedeeltelijke teruggave op de pacht sommen voor het loopende jaar. 10. Kermis St-Niklaas wijk aanvraag om toelage. 11. M ededeelingen. Als gevolg aan hei artikel in ons blad van 2 Juli onder dezen titel verschenen, ontvingen wij vanwege de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer v De Westvlaamsche Bergen de volgende kleine terechtwijzing, die wij bij plaats gebrek niet vroeger konden irdasschen. Yper, 14 Juli ig32. Aan den Heer Uitgever van Het Ypersche» Boterstraat, 'Ó4, Yper. Naar aanleiding van het artikel Het Vreemdelingenverkeer en de Gemeenteraad verschenen in uw bla i an 2 Juli 11., laten wij u cit schrijven gewfcWcn als antwoord op sommige gedeelten van het artikel en wel de volgende 1) Maar waarom nu een toelage gevraagd arn de stad leper en niet te zamen met die van andere steden en omliggende gemeenten?» De steller van het artikel weet waarschijn lijk niet dat de meeste vertegenwoordigers dier andere plaatsen spontaan een subsidie belooid hebben, zonder dat het comiteit hier om een officieele aanvraag deed. Wat leper betrof moesten wij eerst bewijzen van ons werk kunnen leveren eer wij een subsidie kon den vragen. Ook is het in zulke aangelegenhe den geraadzaam den toestand eerst te polsen. 2) Waarom eersc leper daar uitgesloten?» De schrijver van het artikel vergeet dat van de eerste vergadering van het definitieve komi teit, twee vertegenwoordigers van leper, over de Iepersche toeristische belangen hun woord gezegd hebben, dat trouwens nog een ander vertegenwoordiger, wonende te leper, m het komiteit is. Er is dus hoegenaamd geen kwestie van leper uit te sluiten, noch, wat erger is, van leper aanzien te hebben als een melkkoe. 3) Maar die brave Yperscjie kinders moeten geen opinie dragen. Als er een vereeniging is die geen opinie draagt, dan is het wel de onze wij werken en laten de anderen ook werken, als ze 't willen. Daarbij, onze vereeniging bestaat uit i3 leden van verschillende denkwijze En niet behoorende tot verschillende politieke groe peeringen. Daarom verwijzen we dan ook den steller van het artikel, naar zijn eigen woorden Laat u door geen politiek beïnvloeden Wij voegen erbij Verwar politiek niet met toerisme, of zoek het eer e niet in het andere. Ook ons ligt het belang van leper en zijn omstreken nauw aan het hart. Wij hopen dat U deze rechtzetting in uw eerstvolgend nummer zult opnemen het ligt trouwens niet in onze bedoeling hierover een perspolemiek uit te lokken en wij beschouwen dan ook deze zaak voor geëindigd. Met de meeste hoogachting, Namens de V.V.V. de Westvlaamsche Bergen De Secretaris, De Voorzitter, Depuis le temps, déjaéloigné, oü Alphonse Daudet écrivit Les rois en exil la liste des souverains en congé illimité s'est encore allongée, et pourrait être suivie de celles des reines dépouillées de leur manteau doublé d'hermine et de leurs couronnes scintillantes de gernmes précieuses. II est vrai que, si la démocratie moierne a définitivement relégué dans des garde-meubles les tiönes, les dais et autres accessoires royaux, elle a, du moins, pourvu aux vacatures d'emploi de reines, et ce li, i on plus par voie héréditaire, systême suranr.é, mais bien par voie d'élec- tion et de recrutement dans toutes les classes de la sociélé. Ces reines nouvelles, dont la royau'é doit être bien éphémère, et qui se contenieront peut être, comme époux, non pas d'un prince charmant, héros de légende, mais d'un honnête employé de banque ou d'un bon commis-voyageur, ces reines, disons-nous, peuvent s'enorgueillir de s'appeler reines de beauté, titre que la célèbre favorite de Charles VII Agnès Sorel, dtmi de Beauté, ne devait qu'a la possession de la seigneurie de ce nom, sitcée prés de Vii.cennes. Peut-on s'étonner que l'industrie du tourisme el le gt üt des records et des attractions aient fait éclore ces compétitioi s ardues qui neus lont connritre tant de jolis minois que i'oeil indisciet de 1'objectil photog'aphique n'au- rait, certes, jamais découveris Recueillons-nous un instant pour songer aux difficultés du tournoi international qui, dans quelques hiures, nous lei a connaitre cette belle entre toutes les belles, cette Miss Univers, que nos plus rigoureux pointages ne nous out pas encore fait déeouvrir. Pensez done La prima mier pares pour décrocher la timbale, nous voulons aire la broche de cent mille francs, piésentée dans une coupe d'or, devra obtenir trois points pour la figure trois points pour l'er.semble har monie ux du corps et trois points pour la distinction. On ne dit pas si la figure doit être, au p;éa'a le, débarrassée des couches de badigeon blanc, rouge et noir dont la mode actuelle fait de nos joiies lemmes de véritables idoles hindoues. Parmi tou'es ces têtes affriolantes oü pas un ceil ne dit zut a l'autre, oü pas un seul nez n'est en trompette et aucune bouche ne fait songer a une caveine de brigands, comment les giands pontiles de l'esthéiique léminine, chargés de décerner la palme, pouirontils choisir entre la brune et la blonde, entre un profil en fromage d'Edam ou en lame de couteau, entre des yeux pleins de poé-ie ou dt s yeux dardés comme une paire de pistolets Pour la seconde catégorie des trois points, il y a, cela s'entend, beaucoup a deviner, quoique la toilette de soirée contiibue a faci- liter le jugement. Il n'est point question ici des models pour lesquels il ixiste parlois des concouis spéciaux. Enfii, pour ia distinction, il.est de toute évider-ce que celle ci ne commence a appa- raicre que au moment que le corps ne se livre a aucun balai.cement qui le fasse ressembler a un navire en détresse, que la candidate ne pose pas les mains sur les hanches ou ne se croise pas les jambes, comme iVim Sans gêne, enfin qu'elle n'utilise pas les doigts a des explorations incongiues et ne bailie pas a se démantibuler la machoire. Ypres eut done l'honneur insigne de possé- der en ses murs, avant le match final, eet essaim de charmantes reinettes. La pomme que Paris décerna a Vénus devint une pomme de discorde, puisque ce choix déc'aaioa contre Troie la haine de Junon et de Minerve. Rien de tout cela a craindre ici: Les concurrentes évincées, loin de devoir déchanter, sont a'ores et déja.engagées au Kursaal d'Ostende, le 1' Aoüt, pour donner un concert de gala. Celles qui ne possèdent pas les voix harmo- nieuses de Miss Espagne ou de Miss Bel- gique, pourront toujours se faire applaudir aux Marolles dans la parodie bien bruxelloise de la Traviata. La chose a été dite, la réception a été digne de la ville d'Ypres et fait honneur a ses dévoués organisateurs. On a eu le tact de ne pas traiter ces reines de beauté de krotjes de beurre comme on eüt fait a Bruxelles, de ne pas les conduire a travers tous les cimetières de la région et de ne pas leur offrir l'histoire militaire d'Ypres, par Vereecke, au lieu de dentelles ou de sacs de pralines. Les mamans pleurèrent d'attendrissement, les vins furent généreux et les discours d'une sobriété... toute moedertaalienne. P YRÈS.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2