O MA MUSE La Section d?s Ansians Gombattants La Procession de N. D. de Tuine VIENT DE PARAITRE De Afdeeling der Oudstrijders Oe Vieiing vu M Nationaal Feest ta Yper Van 's morgens vroeg reeds wapperde onze nationale driekleur aan talrijke gevels op Donderdag 21 Juli, ter gelegenheid van de jaarlijksche herinnering der stichting van ons geliefd Vorstenhuis. Zooals telken jare ver toonde onze stad op dien dag een echt feeste lijk uitzicht en de Ypeilingen, door deze schier algemeene deelneming, hebben eens te meer blijk gegeven hunner gehechtheid aan het Vaderland. Te IX u 3o werd in St-Maartenskathedraal etn plechtig Te Devm gezongen door Z. E. H. Deken Vermaut, omringd door gansch de geestelijkheid der stad. Deze schoone kerke lijke plechtigheid werd bijgewoond door de heeren Voorzitter en leden der Rechtbank van i° Aanleg door den heer Castel, vrederech ter door de heeren Sobiy, burgemeester Lemahieu, schepen Vermeulen, Vergracht en Var damme, gemeenteraadsleden Versail les, gemeentesecretaris Clinckemaille, arron dissementscommissaris, en meer andere over heden Na afloop der plechtigheid werd het Nationaal lied op het orgel uitgevoerd. De stedelijke overheid ging vervolgens, vergezeld van andere vooraanstaande perso nen en van het stedelijk brandweerkorps, en voorafgegaan door de Harmonie t'priana, naar de Groote Mat kt waar, rechtover het stadhuis, de leerlingen onzer vrije en officieele scholen, onder het bestuur vjn M. G. Van Egroo en met begeleiding der Harmonie Ypriana, Naar Wijd en Zijd en de <f Brabangone zongen, die beide eerbiédig door de talrijke menigte aanhoord werden. Daarna had op het stadhuis een kleine Ont vangst plaats, tijdens dewelke de heer Burge meester de volgende rede uitsprak Mijnheer en, In den naam der stad heb ik de eer u te be danken voor uwe bijwoning van den Te Deum, die komt gezongen te worden, hier en in al de steden van 't land, ter herinnering aan de in- huldigirg van Leopold I, als koning der Bel gen, op 21 Juli i83i, en tot dankzegging aan God voor de bekomene weldaden. Evenals, in't huwelijk, die groote plechtige verbintenis voor 't leven, de man liefde en be scherming belooft aan zijne uitgekozene vrouw, en de vrcuw liefde en gehoorzaamheid aan haren aangenomen man, zoo beloofde Koning Leopold I, bij zijne troonbeklimming, liefde en bescherming aan de beminde Belgische Natie, en de Belgische Natie liefde en gehoorzaam heid aan haren aangenomen Koning. De Zuidnederlandsche Provinciën, die eerst eeuwen lang, onder de leenheerschappij van Frankrijk, door onathankelijkheid betrachtende graven en hertogen bestierd wierden, en dan vereenigd, opvolgeniijk van verre door de hertogen van Burgondië en de koningen van Spanje, Oostenrijk, Frankrijken Holland be- heerscht wierden, toonden, in den loop der tijden, zooveel vrijheidszin, zooveel onafhan kelijkheidsgeest, zooveel goesten gading naar een eigen Vorst en Vaderland dat zij gelukkig waren den 21 Juli i83i, na hunne afscheuring van het verdrukkend protestantsch Holland, den volgenden eed van hunnen gekozen Koning te ontvangen Ik zweer de Grondwet en de wetten van het Belgisch Volk na te leven, en de nationale onafhankelijkheid en de ongeschondenheid van het grondgebied te handhaven. Dat Leopold I in België welgekomen wierd, dat was niet te verwonderen, aangezien hij een der bekwaamsteen welhebbendstemannen van Europa was, Hertog van Sax-Coburg, ge wezen Russische Generaal, gewezen echtge noot van de Britsche Kroonprinses Charlotte, welbeminde oom van de groote Koningin Vic toria van Engeland, als Koning gevraagd door Griekenland, en in vriendschappelijke betrek kingen met bijna alle Koningen en Staatshoof den van Europa. Dat Leopold welgekomen was, dat bewees het geestdriftig onthaal dat hij ontving van wege de burgerlijke en geestelijke over heden te Adinkerke, Panne, Veurne, Oostende, Brugge, Gent, Aalst en Brussel, waar hij de verzekering gaf dat zijn hart geen ander stre ven kende dan de Belgen gelukkig te maken,en den vvensch uitdrukte dat haat en wrok zou den uitgedoofd worden, en dat eene enkele gedachte alle Belgen zou bezielen die van eene oprechte eendracht. Leopold was een man van Vrede :hij wrocht ran 1831 tot aan de aanneming der 24 atti- kelen in 1839, om vrede en verstandhouding met het nijdig Holland hij betrachtte de vriendschap en de ondersteuning van Engeland, Pruisen, Oostenrijk en Rusland, die gedurig vreesden dat België oorlog zou doen ontstaan in plaats van vrede, in Europa hij had het goed gedacht te trouwen met de goede en zoete Marie Louise van Frankrijk, waardoor de aanhechtingsdroom van Polignac en Tal leyrand voor goed verzwond, en de vrede in Europa bestendigd wierd, niet alleenlijk gedu rende den ganschen tijd zijner regeering tot 11 December 1865, maar gedurende de lange regeering van Leopold II van i865 tot igogen zelfs gedurende de regeering van Koning Albert tot tijdens den ongelukkigen oorlog van igi4tot 1918, veroorzaakt door twist en twee dracht tusschen Duitschland en Frankrijk Leopold I plantte in Belg eenen boom die niet alleenlijk een machtigen mooien stam ver toont die Hem zelf verbeeldt, maar die twee kloeke en krachtige takken schoot, Koning Leopold II en Koning Albert. Leopold I is de hoeksteen, de rots, de onbegeefbare grond, waarop het maatschappelijk gebouw van Bel gië opgetrokken wierd alle Belgen, hoe ver schillend van gedacht, kunnen hun erfelijk koninklijk stamhuis, dat boven en buiten alle partijen staat, vereeren en beminnen, over tuigd dat 's lands Koningen België hartstoch telijk beminnen, liefderijk dienen, en vrede en voorspoed aan Volkan, Vaderland verzekeren. Laat ons dus, bij de herinnering aan de troonbeklimming van Leopold I,onze gehecht heid aan ons grondwettelijk koninklijk stam huis versterken, en liefderijk uitroepen leve de Koninklijke familie 's Avonds gaf de Harmonie Ypriana, om 8 u. 3o, op de kiosk der Groote Markt en voor een overtalrijke mer igte, een puikconcert dat den meesten bijval oogstte. De marsch met klaroenen moest hernomen worden als mede öe Brabar.gonne, die na het prachtig vuurwerk onder de algemeene en luidruch tigste toejuichingen ui'gevoerd werd tot op sluit dezer schoone, vadetlandsche feestelijk heden. Chaque année, le ir Dimanche d'Aoüt, la Procession de la Tuindag ouvre les Fêtes Communales. Ni le temps qui efface tant d'institutions séculaires, ni la grande guerre qui brisaet ren versa tout, n'ont pu détruire la devotion Mariale des Enfants d'Ypres. Après cinq sècles et demi nous la trouvons vivante dans les coeurs de la population en fête qui, au parcours de l'Ommegang, salue avec cocfiance et allégresse l'image véné'ée de Notre Dame de Tuine, protectrice et gar- dienne de la Cité. Les anciens évoquent avec émotion le souvenir de la splendide procession jubilaire et des grandioses festivités de i883. Malgré les luttes et les querelles politiques de l'époque, les Yprois se retrouvèrent tous unis pour la célébration du Jubilé. L'année ig33 nous apportera le 55o* anni- versaire de la délivrance historique de la ville d'Ypres en i383. A cette occasion un plan d'heureuse trans formation de la procession de Tuindag a été élaboré a l'initiative du chef dévoué de la Chrétienté d'Ypres, M. le Doyen Vermaut. Basé sur le passé glorieux de notre antique cité ce plan magnifique «st du, en grande partie, la conception autorisée de l'archéo- logue érudit qu'est M. l'abbé Martens, curé de la Poterie a Biuges. Si ce beau projet peut recevoir une exécu- tion intégrale et chacun voudra sans doute y collaborer notre ville pourra étre fiére de son Ommeganck en l'honneur de N. D. de Tuine, qui a l'instar des fameuses processions de Bruges, Furnes Ostende, Tournai, etc. amènera chaque année dans nos murs des milliers de pèlerins et de visi teurs. Déja cette année une partie de la future Procession Jubilaire a été mise en oeuvre, et le 7 Aoüt prochain, si le temps est favorable, nous pourrons en admirer le superbe groupe d'Introduction et la troisième partie. Si possible, nous en donnerons la descrip tion, la semaine prochaine. Puisse l'attachement séculaire des Yprois au Culte de Notre Dame de Tuine en être vivifié YPR1S. - ACTE DE FOI - Poème par ALFRED GAIMANT. PRIX 3 Fr. En vente au bureau de ce journal. N. S. B - F. N. C van BRUGGE tot YPER Zondag aanstaande, 3t Juli ig32, brengen de Oudstrijders N. S. Becërs van Brugge een bezoek aan ons Front. Daaromtrent een duizendtal leden dezer mac itige afdeeling, onder de kranige leiding van hunnen ijverigen hoofdman den heer Léon Devriendt, nemen deel aan dezen uit stap die plaats grijpt per bijzondere trams. Onze stad Yper, oude zusterstad van Brugge, zal ook het bezoek van deze Bede vaarders ontvangen. Zij komen er aan om r2,3o uren en zullen er, met muziek aan 't hoofd en vergezeld eener zangafdeeling, het gedenkteeken der Ypersche Gesneuvelden als ook het grootsch Britsch Monument aan de Meenenpoort gaan groeten. De vaderlandsche driekleuren, die wij ver- hoopen menigvuldig te zien wapperen aan onze Ypersche huizen, zullen deze koene Vlaamsche maar tevens ook en bovenal ge trouwe Belgische oudstrijdeis begroeten en verwelkomen. Om 14,10 uren zetten zij hunnen tocht voort en vertrekken naar Kemmel waar zij cm 14,35 uren zullen aar komen. F. N. C. - N. S. B. de BRUGES YPRES Dimanche prochain, 3i juillet ig32, les An ciens Combattants F. N. Céistee de Bruges visiteront notre Front. Environ un millier de membres de cette puissante section, sous la conduite de leur actif président Mr Léon Devriendt, prennent part a cette excursion qui se fera par trams spéciaux. La ville d'Ypres recevra également la visite de ces pélerins. lis y arriveront a 12,3o heures, accompagnés d'une société de musique et d'une chorale, et iront saluer le monument des Enfants d'Ypres tombés pour la Patrie ainsi que le magnifique monument Britannique a la Porte de Menin. Les drapeaux tricolores que nous espérons voir flotter nombreux a nos maisons Yproises salueront ces valeureux Anciens Combattants Flamands, mais en même temps et surtout fïdèles a la Belgique. A 14,10 heures ils continueront leur voyage et se rendront a Kemmel oü ils arriveront a 14,35 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4