Crédit Foncier de Belgiqne Au Miusée En Onze Mannen Gemeenteraad van Yper BELGISCH GRONDKREDIET IiibInzi Mutschippij mticht ii 1835 Uitgifte van Grondobligatiën RANQUEdeCOURTRAI Verslag der Zitting van 1 Oogst 1932 4 i II est de tradition, en pays flamand, qu'en temps de Kermesse, les musées soient ouverts gratuitement au public. Nous ne croyons pas devoir servir de cicerone aux nombreux visi teurs que la Tuindag attirera en notre jeune musée, ce n'est ni un Louvre, ni un British, et sa pauvreté même semble être un appel a la générosité des collectionneurs et des mécènes. Les bons exemples sont toujours a suivre, et, a ce titre, nous nous permettons de signaler a l'attention des visiteurs un don d'un intérêt local tout spécial qui vient d'être fait en ces derniers temps Chacun connaissait, en notre ville, le talent de peintre de notre concitoyen, M. le docteur Oscar Poupaert. Notre ancien musée possé dait de lui une vue des rem parts démolis par les précurseurs de nos sloopers actuels, pour donner du travail k une poignée de chómeurs etédifierle Boulevard Malou, dont l'esthétique nous échappe toujours, malgré les louanges qu'il s'est attirés par d'aucuns. Ce tableau constituait un document Yprois de premier ordre, et dénotait, au surplus, un talent réel, plutót rare chez l'amateur. Ce qui est généralement plus ignoré du public, c'est que le frère de M. Oscar Pou paert est un aquarelliste distingué dont le faire semble s'apparenter a celui de Louis Titz, qui reproduisit, avant guerre, les coins les plus pittoresques de notre vieille cité. M. Arthur Poupaert Lebbe, greffier honoraire de la Cour de cassation, vient de faire don a notre musée, de trois grandes aquarelles, datant de 1900 et de 1902, et reproduisant des vues intérieures de St-Martin. Ou y remar- quera, en même temps que la plus parfaite correction de dessin, un souci de la mise en page bien équilibré, un sens habile de la perspective, et une heureuse disposition de lumière et des ombres. La sincérité, poussée jusqu'au scrupule, fait de ces trois oeuvres des documents Yprois de toute première valeur. PYRÈ5. Dit jaar is het vier eeuwen geleden, dat Jaak de Keerle, de groote toonkundige, alhier ter stede geboren werd. Niettegenstaande Sanderus zegt dat hij een der beroemdste mannen was, die hier ooit het licht zagen, is er om zeggens niemand die er nog iets van weet, en niemand die er aan denkt den groo- ten kunstenaar te huldigen. Doch wat de medeburgers niet doen, daarvoor zullen de vreemdelingen zorgen. Op i5 Oogst e. k. komt het terecht befaam de a capella koor der E. P. Capucienen van Ciney, dat reeds in zoovele groote steden op trad, La Romaine van de kerk l'Imma- culée», in onze Sint Maartenskerk de hoogmis zingen, en de mis die er zal uitgevoerd wor den is een van de vele door de Keerle op toon gezet. Zoo zullen zij er voor zorgen, den Yperling, den priester, den kanunnik, den wereldberoemden toonkunstenaar te huldigen. Ook zullen zijne stadgenooten die eenige gelegenheid niet laten voorbijgaan en op dien dag, ik ben ervan overtuigd, zal de weidsche Kathedraal, van eerbiedige luisteraars, vol loopen. 't Wordt een echte kunstprestatie En ja, niemant is er sant in eigen lant Ook zegt dit oud spreekwoord nog altijd de waarheid. Een ander voorbeeld en hoe be droevend Eenige dagen geleden had ik de gelegenheid ten huize van den heer Henri Moerman, onzen grooten en onbekenden kunstenaar, eenige van zijne muzikale ge wrochten door hem zelf te hooren vertolken. Daaronder waren er een reeks stapmarschen zoo los van zwier, zoo vol van leven, zoo kun stig afgewrocht zooals wij er zelden te hooren kregen. Inzonder opgemerkt: «Giocoso» de geprimeerde stapmarsch der wederlandsche tentoonstelling van Antwerpen ig3o. Daarna kwamen aan de beurt eenige fantasiestukken, waarvan hier eenige opschriften Gooche laars en Goochelaarsters Sérénade mélan- colique», «In het eenzame dorp», «De vlieger Plechtige intrede van den Stoet getrokken uit de groote bruiloftsmarsch, waarmede de toondichter den eersten prijs behaalde in den wederlaadschen wedstrijd, uitgeschreven door het bekende huis J. E. Strauwen, enz. enz. En wij moeten het bekennen, al de luistervinken, en daaronder waren er kenners, gingen in volle bewonde ring op voor al het schoone dat ons daar zoo kwistig werd opgedischt. Al die werken bestaan voor harmonie en wederom verwondert het ons ten hoogste, dat wij hier in zijne geboortestad, nooit iets of toch zoo weinig ervan ten gehoore krijgen. Om te eindigen vergastte de toondichter ons nog op mooie, frissche klavierstukken, waarvan de Ypersche Speldewerkster ons maar niet uit het hoofd wil. Ook verscheidene motetten voor zang met orgelbegeleiding wer den ons voorgespeeld allerlieiste Ave Ma ria's, diepgodvruchtige Pater Noster, roeren de Pie Jesu en Miseremini's, en zoo meer, en zoo meer. Hoe jammer toch dat van al die schoone muziek niets in druk verschenen is. En zeggen dat onder den oorlog zoovele van die kunstschatten, waarvoor de Lr Moerman nooit de minste schadevergoeding ontving, in de laaie vlam zijn opgegaan. Opmerkelijk is het dat het muziekfonds van Antwerpen hem gevraagd heeft de werken der groote meesters te willen orchestreeren. Maar ja, die zijn vreemdelingen. Yperlingen, wanneer zult gij uwe kunste naars erkennen en huldigen. Wanneer YPERLING. INTREST 5 ZUIVER VAN i ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hypotheekleeningen aan voordeelige voorwaarden. De zitting wordt te 18 u 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter voorzitter Missiaen en Delahaye, sche penen D'Huvettere, Capoen, Leuridan, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van- damme, raadsleden Versailles, secretaris. Afwezig de heeren Lemahieu, Declercq, Laton en Vermeulen. 1. Proces verbaal der sitting van 4 Juli iq32. De heer secretaris geeft lezing van dit pro ces-verbaal dat geen bemeikingen uitlokt. M D'Huvettere. De heer schepen Lema hieu heeft gevraagd hem te willen verontschul digen, daar hij btlet is de vergadering van dezen avond bij te wonen. M. Sobry. De heer schepen Lemahieu is verontschuldigd en. g( zien niemand het woord vraagt, verklaar ik ook het proces verbaal goedgekeurd. 2.— Stadsrekening over het dienstjaar iq3c Nederlegging. M. Sobry. De stadsrekening over het dienstjaar ig3l is ter inzage der raadsleden op het bureel neergelegd. Wij hebben daar over van den heer schepen Missiaen een ver slag ontvangen en ik vraag hem dat hij ervan zou willen lezing geven. De heer schepen van financiën geeft hierop lezing van dit verslag waaruit blijkt dat er in de stadsrekening voor het dienstjaar ig3i een overschot van inkomsten is van igo.ogó fr. 91 op de uitgaven. De totale ontvangsten be droegen 8.083.263 fr. 29. terwijl de algemeene uitgaven tot 7 893.167 fr. 38 beliepen. Het tekort der stadsrekening van ig3o, dat 898.682 fr. 43 bedroeg, weegt echter nog altijd op de stadsfinanciën, zoodat de reke ning voor het dienstjaar 1931 werkelijk toch nog sluit met een nadeelig saldo van 708.586 fr. 52. Hadden de geldelijke bewer kingen in den loop van het dienstjaar een normaal verloop gekregen, dan zou, volgens de heer schepen Missiaen het beweert, de einduitslag nog beter geweest zijn. Bij gebrek aan tijdige goedkeuring door de hoogere overheid van de gestemde inkomsten, werd er op de gewone ontvangsten een totale som van omtrent 520.727 fr. minder ontvangen das er voorzien werd. De buitengewone ontvangsten daarentegen hebben meer opgebracht dan men verwachtte. De totale gewone ontvang sten bedroegen 3.6i6.i65 fr. 29. en de totale gewone uitgaven 4 285 gi5 fr. 60, 't zij dus een tekort van 669.750 fr. 3i veroorzaakt door de mindere opbrengsten van verschei dene artikelen. De totale buitengewone ont vangsten beliepen tot 4.467.098 fr. 04 en de buitengewone uitgaven tot een gezamenlijk bedrag van 3 607.251 fr. 78, wat een over schot laat van 85g 846 fr. 26 dat grootendeels zijn oorzaak vindt in de onregelmatigheid der ontvangsten, daar de gewone ontvangsten, die niet in den loop van het dienstjaar zelf binnen komen, nadien in de buitengewone ontvangsten van het volgende jaar moeten ingeschreven worden. De heer schepen be sluit uit deze gegevens dat de stadsfinanciën stilaan tot een normalen toestand terugkomen en dat het binnen kort zal mogelijk zijn de kredietopeningen op een gevoelige wijze te verminderen, op voorwaarde dat de hoogere overheid met meer spoed de gestemde inkom sten goedkeurt en deze regelmatig kunnen ontvangen worden. Om te eindigen vraagt hij aan de raadsleden de stadsrekening van ig3l te willen goedkeuren, daar zij niet alleen een zuiver bestuurlijk werk is maar tevens een gelegenheid voor den raad om zijne geluk* wenschen uit te drukken aan den Heer stads ontvanger voor de stiptheid die hij in het volbrengen zijner taak aan den dag legt en de klaarheid waarmede hij de stadsrekening opmaakt. M. Sobry. Akte is gegeven van dit proces verbaal over de stadsrekening van ig3cdie in een volgende zitting zal besproken worden. 3. Overzicht der stadskas 2d' kwartaal V er slag M. Sobry. Ik geef het woord aan den heer schepen van financiën, die zoo goed is geweest het onderzoek der stadskas te doen en er verslag over uit te brengen. Uit dit verslag, waarvan de Heer Missiaen lezing geeft, blijkt dat er in de stadskas, op het einde van het tweede kwartaal, nog een beschikbaar overschot was van 100.862 fr. 79, som die in het bezit van den heer stadsont vanger gevonden werd. Deze som, zegt de heer schepen van financiën, is niet aanzienlij-k wanneer men rekening houdt dat het stads- personeel in de eerste dagen moet betaald worden, en dat er nog voor omtrent 3oo.coofr. mandaten ter uitbetaling gereed liggen. De kredietopening bij het Gemeentekrediet werd nog niet goedgekeurd, doch de stad is dit alle dagen verwachtende en zal alsdan aan hare verplichtingen kunnen voldoen. Tot op heden werd er ook nog niets ontvai gsn op de opcentiemen die door den Staat verschuldigd zijn voor 1932, nog niets op de taks op het straatgebruik noch voor ig3t, noch voor ig32, en ook nog niets van de taks op de wedden en loonen. Deze laatste rol is echter nu goedgekeurd geworden en in de eerste dagen zal er dus een som van omtrent /5.ooo frank kunnen geïnd worden. In tegenstrijd met andere steden, die meestal in financieele moeilijkheden verkeeren en groote leeningen moeten aangaan, is de algemeene toestand hier te Yper niet angstwekkend en, na goed keuring der kredietopening bij het Gemeente krediet, zal de stad in staat zijn alle betalin gen te doen en indien zij regelmatig de goed keuring bekomt der gestemde inkomsten, dan zal zij ook weldra met hare gewone mid delen kunnen beheerd worden. M. Sjbry. Ik bedank den heer schepen Missiaen om zijn verslag. Hij is, zooals gij het gehoord hebt, gerust over de stedelijke financiën. Ik ook, niettegenstaande de moei lijke omstandigheden waarin wij ons nu tijde lijk bevinden. Er liggen voor ongeveer 3oo.000 fr. mandaten gereed ter uitbetaling, .terwijl wij thans slechts over 100.000 fr. beschikken en daarvan het stadspersoneel nog moeten betalen. De leening bij het Gemeentekrediet, die de gemeenteraad vroeger stemde, werd ons nog niet toegestaan wij zijn ze nog altijd verwachtende om aan onze verplichtingen te kunnen voldoen, doch wij weten niet of zij ons zal toegestaan worden noch wanneer. Daarom vind ik dat het noodzakelijk ware de stad op een andere manier te besturen,namelijk zonder leeniag bij het Gemeentekrediet en zon der kredietopeningen. De raad zou moeten onderzoeken welke besparingen er kunnen gedaan worden om de stadszaken met eigen middelen te beredderen. Het dient ons tot niets te weten dat andere steden beter of slechter gesteld zijn dan Yper en wij moeten den toestand van hier met dien van andere gemeenten niet vergelijken, doch alleen na gaan wat er hier zelf moet gedaan worden. Daarom vraag ik dat die kwestie in geheime zitting zou besproken worden en dat de raads-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4