Charles Hongenae Prijsuitdeeling CO N C E RTS 3 Jaak de Keerle, Toonkundige De Tuindag feesten Agent de Change agrié la Bourse de Bruxelles 25, Rue du Temple, 25, YPRES Ordres de Bourse Comptant Ter me Wat zijn de ouders en kinders gelukkig ge weest in deze laatste dagen Wat waren de vaders fier bij 't zien van hunne kleine, knappe jongens die huiswaarts keerden beladen met verdiensten naar wer ken Wat waren de moeders vol glorie toen zij hare teergeliefde meisjes op de plank zagen verschijnen om de prijzen af te halen Hoe aangenaam, hoe knoddig .toch, die schoone kinderspelen, die tot eer strekken van het onderwijzend personeel Wat kan ons meisje toch schoon zingen, voordragen, dansen, stukjes spelen. Hebt ge onzen lieven knaap dit fabelke hooren opzeggen, mooi hé Wat zoet genot dat een vader of moeder alleen kan beseffen, kan gevoelen. En zeggen dat er scholen zijn waar men zich daarmede niet meer bezig houdt, waar de ouders de prijsuitdeeling niet meer mogen bij wonen. Waarom ?Ja, wij vragen het, waarom De vaders en moeders dier kinderen zijn dat genot ontnomen. Waarom vrager, zij zich af. En velen onder hen zullen tevreden zijn die vraag hier te zien stellen. Aan de Bestuurders en Bestuursters der scholen waar de plechtige Prijsuitdeeling veranderd is in eenvoudigeonbekende en niet openbare prijsuitdeelingvragen de ouders geheel beleefd indien zij de hoop mogen koes teren die schoone plechtigheid wederom in voege te zien brengen. Zij bedanken bij voor baat met de hoop dat er aan hun verlangen voldoening zal gegeven worden. Dit jaar is het vier eeuwen geleden dat Jaak de Keerle hier ter stede geboren werd. Hij studeerde de godsgeleerdheid en de toon kunde, werd kanunnik van de Kathedraal van Kamerijk (Frankrijk) en werd er door Z. D. H. de Bisschop als kapelmeester aangesteld. Volgens de acta capitularia van S* Maartens te Yper (begonnen in i563 met het oprich ten van het bisdom) volgde hij ten jare i565 Bonaventura Hardenpont op als zangmeester onzer kathedraal. Uit die geschriften verne men wij slechts dit, dat de kunstenaar arm was en meer dan eens gebeurde het, dat hij en door den Bisschop en door de Kanunniken geholpen werd. Zoo kreeg hij den 22 Decem ber i565 eene raziere terwe van den kerkvoogd Maarten Bauwen van Rithove en den 23 Maart l566 betaalden hem de Kanunniken eene nieuwe priestertoog. Het volgende jaar liep hij eene geldboete op omdat hij bij het besturen van zijne koorzangers wat hardhan dig was opgetreden. Hier wederom kwamen zijne collegas tusschen en zorgden voor de vereffening. Doch kort daarna verviel hij in hetzelfde euvel en in l567 was hij gedwongen zijne plaats op te zeggen. Naar alle waarschijnlijk heid is het dan dat hij naar den vreemde reis de en volgens sommige levensbeschrijvers kwam hij als kapelmeester te staan aan het hof van den keizer van Oostenrijk. Hij schreef vele missen en Te Deum's welke te Venetiën, Nuremberg en München uitgegeven werden. Fetis de groote muziekcriticus weet er van te zeggen dat zijn gewrochten van buitenge woon kunstgehalte zijn en ver boven al het hedendaagsche staan, 't Is bijzonderlijk om zijn laatste gewrocht dat Sanderus onzen de Keerle onder de beroemdste mannen van Yper gesteld heeft. Heden ten dage zijn er te Rome in de vaticaansche bibliotheek nog verschillige missen in handschrift van hem bewaard. Père Moerman, onze onvergete lijke orgelist van vóór den oorlog, had veel muziek van hooger genoemden kunstenaar bewaard en bij de groote plechtigheden wer den deze missen gezongen en Te Deum's uitgevoerd. Indien wij nu, heel bescheiden een wensch mochten uitdrukken, dan ware het opdat men toekomende jaar, ter gelegen heid van het 55o jubileumfeest van O. L. V. van THUYNE, niet naar vreemde meesters uitzien zou, maar een der vele missen en Te Deum's van den grooten kunstenaar uitvoere. Op l5 Oogst e. k. zal het a capella koor der E. P. Capucienen van Ciney, in onze kathedraal, een staaltje geven van die prach tige godsdienstige muziek en de toehoorders, ik beloof het, zullen in bewondering opgaan voor den grooten en onbekenden artist. Ieperling. Dit jaar werden onze Tuindagfeesten met het heerlijkst zomerweder begunstigd, en waren er gedurende deze eerste kermisdagen wat minder feestelijkheden op touw gezet dan vorige jaren toch was de toeloop van bezoe kers en feestvierders er niet minder om. Het concert dat de Harmonie Ypriana ons Zaterdag avond gaf op de Groote Markt, als inzet van het Tuindagfeest, genoot, zooals het te verwachten was, den uitbundigsten bijval. Talrijke toehoorders schaarden zich rond de kiosk om de uitvoering van het uitge lezen programma, dat met ons Ypersch lied begonnen werd, te hooren en om den knappen chef, M. Deridder, en zijn flinke muzikanten toe te juichen. 's Zondags om 10 u.na afloop der Hoogmis, zette onze vermaarde Tuindagprocessie zich in beweging om haar gewonen ommegang te doen. Op gansch den doortocht verdrong zich een ontelbare en eerbiedige menigte om den geestelijken stoet in oogenschouw te nemen. De prachtige nieuwe inleidingsgroep, voor bode van de grootsche Jubelprocessie die toe komend jaar zal uitgaan ter gelegenheid van den 55o° verjaardag der verheerlijking van O. L. Vrouw van Tuine, werd ten zeerste bewonderd en haar smaakvolle opvatting beviel eenieder. Voorafgegaan door de stadspolitie en de indrukwekkende schaar St Michielsturners, bestond deze mooie groep uit drie hofknapen dragende de sleutels, de draak en het wapen der stad, gevolgd van een statigen ruiter te paard dragende de stadsvaandaarna kwa men een heraut, zes thebaansche trompetten, veertig zingende maagden met yfteranken in de hand, de maagd van Yper wier rijken mantel door zes hofknapen gedregen was, en eindelijk acht muzikanten in middeleeuwsche kleederdracht die het Tuinlied begeleidden. De heraut, een perkament in de hand, ver kondigde eenieder het blijde nieuws van Yper's ommeganck in dezer voege Men doet eeniegelik gedinken, ende laat wéten, dat het heden zondag, geleden werd vijf honderd en vijftig jaren, dat de stad met alle d'inwoners miraculeusche bewaard is geweest, uit d'handen van de ketters ende rebellen ter caus e van welken mijne Üeeren voogd ende schepenen geresolveerd hebben, om God almachtig ende zijne Heilige Moe- der te danken om zulk een bezonder wel- daad, en laten geschieden eene generale processie met groote solemniteit Daarna hadden wij de hulde der vier paro chiën aan O. L. Vrouw van Tuine, patrones der stad Yper. St Niklaas, St Jacobs, St Pie- ters en St Maartens waren er met talrijke en schoone groepen in vertegenwoordigd, waar in de kostbare relikwieschrijnen, vooroorlog- sche schatten die gelukkiglijk konden gered worden, eenieders aandacht trokken. De stichtende deelname der Eerw. Zusters van het Belle Godshuis en van O. L. Vrouw hos pitaal,in feestkleedij, miek ook diepen indruk. Deze hervorming onzer Tuindagprocessie mag zeer gelukkig heeten en heeft ons nu reeds een voorsmaak gegeven van al het heer lijke dat wij, als 't God belieft, toekomende jaar zullen mogen bewonderen, dank aan den verdienstelijken en ijverigen deken van St Maartens, E. H. Vermaut. Deze lange stoet werd, als naar gewoonte, gesloten, door de Harmonie Ypriana, die haar schoonste processiemarschen uitvoerde, en door het Allerheiligste, omringd van gansch de geestelijkheid van stad, van talrijke flam beeuwdragers en van het stedelijk brandweer korps, en gevolgd door de stadsoverheid en een groote schaar geloovigen. 's Avonds, om 18 u., gaf de Vlaamsche Harmonie op de Groote Markt een concert dat tal van luisteraars had aangelokt. Dinsdag om 9 u. had er in St Maartenskerk een plechtige rouwdienst plaats voor de Yper- sche gesneuvelden, tijdens denwelken het ge mengd koor Tinelkrmg zich liet hooren. De velokoers voor beroepsrenners, die 's namiddags verreden werd, kende een onge- hoorden bijval. Al de sportliefhebbers van ver en naar waren hier te Yper vergaderd om dezen koers te volgen. Het prachtig concert dat de Symphonie Ypriana 's avonds op de René Colaertplaats gaf, bekwam eveneens een welverdiend succes en had aldaar al de kunstminnende Yperlin- gen aangelokt. Woensdag had op de Veemarkt, onder groote belangstelling, den jaarlijkschen gei tenprijskamp plaats, en Donderdagavond kregen wij op de Groote Markt nog een puik concert ten gehoore door de Liberale Har monie, onder de kundige leiding van M. C. Christiaens uitgevoerd. Daarmee sloten de reeks feestelijkheden voor deze week. Zeggen wij nog orn te eindi gen dat al de straten der stad om ter mooist bevlagd waren en dat onze neringdoeners on getwijfeld goede zaken zullen gedaan hebben, hetgeen hun van harte gegund is. Samedi soir, lorsque les cloches de notre cathédrale donnèrent le signal de la fête, l'atmosphère d'Ypres se métamorphosait. Des effiuves de joie et de bonheur venaient era- baumer l'air vicié par les emanations d'une crise nauséabonde. Le concert donné a 20 h. 3o par l'harmonie Ypriana fit épanouir les coeurs des enfants d'Ypres, sous un ciel serein et propice a l'ex- pansion d'une douce allégresse. Quel magnifique programme 1 L'Air d'Ypres Florentiner March», de Fucik Phèdre ouverture de Massenet Une Soirée prés du Lac pour hautbois, de Leroux (Soliste M. Maurice Ossieur) Ballet d'Isoline de Messager La Voix des Cloches de A. LuiginiL'Arlésienne de Bizet Marche des Fiansailles avec tambours et clairons, de H. Moerman. Quelle execution artistiqüe Nous dispo sons de trop peu de place pour éplucherici l'interprétation des ceuvres figurant au pro- gramme. En un mot, elle mérite les plus sin- cères et plus beaux éloges. Nous félicitons en particulier le jeune hoboïste, M. Maurice Ossieur, le clarinettiste, M. Marcel Andries, soliste dans la scène de la séduction du Ballet d'Isoline, et le saxophoniste, M. Robert Ver doen, soliste daDS l'Arlésienne. Après l'exécution de quelques marches entrainantes avec tambours et clairons, une manifestation touchante fit terminer, en apothéose, ce premier soir de fête une der- nière marche fut jouée, celle qui attache par un lien solide, les Y^rianistes a leur Président, M. Aimé Gruwez, celle qui fut composée par leur chef M. De Ridder et créée par eux pour M. Aimé. Tous, vous avez déja entendu ce gai refrain chanté par les musiciens, tous, nous en sommes persuadés, vous étiez heu- reux de l'entendre Une fois de plus. Soyons fiers d'être Yprois et de posséder une phalange d'artistes dévoués tels que les Yprianistes. Mardi soir, ce fut au tour de la Sympho nie Ypriana» de nous délecter d'une agréable audition, dans le cadre poétique de la place René Colaert. Le chef, Monsieur Georges Van Egroo, s'y connait pour émoustiller les esprits. P'ou- vait-il mieux choisir, pour composer son programme, que: «Tout Strasbourg» marche de Schneider; Alexandro Stradella ouver ture de Flotow Le Marteau del'Orfèvre de Eilenberg Mascarade airs de Ballet de Lacóme Les airs du Cinéma fantaisie sélection arr. par Salabert Andalucia valse espagnole de Popy x uindag lied C'est avec Les airs du Cinéma que fut porté le coup droitl'enthousiasme éclata en un bis bien mérité cela nous permit d'en- tendre de nouveau une fraction de cette trés agréable sélection. L'interprétation de tous ces morceaux fut impeccable et comme toujours fit honneur au chef et a ses talentueux musiciens. Est-il nécessaire de le dire Ces Messieurs du comité n'épargnent aucune peine pour assurer la bonne réussite des concerts. A Messieurs les membres des deux comités, a Messieurs les chefs De Ridder et Van Egroo, aux musiciens de l'harmonie et de la sym phonie, tous nos remerciements et nos plus sincères et cordiales félicitations. Téléphone 461

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3