Crédit Foncier de Belgiqae Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 1 Oogst 1932 q. Openbare Onderstand Landgoederen gebeurlijke gedeeltelijke teruggave op de pacht sommen voor het loopende jaar. BELGISCH GRONDKREDIET Uitgifte van Grondobligatiën BANQUEde COURTRAI 4 i (Vervolg) 7. Stadswegenis nieuwe voorlanden plannen en bestek. M. Sobry. Wij hebben vanwege den dienst der werken een ontwerp ontvangen voor het aanleggen van enkele nieuwe voor landen. De plannen zijn wat laat toegekomen, zij werden ons slechts dezen namiddag over handigd, zoodat wij ze nog niet hebben kun nen nazie.». De heer schepen Delahaye zal wel willen ee.nigen uitleg geven. M. Delahaye Het schoon wetk van mijn voorganger, den heer Declercq, willende voortzetten, vraag ik de toelating om drie voorlanden te mogen opdoen waarvan de bor duren reeds bestaan. Vooreerst hebben wij de Elverdinghestraat, namelijk het gedeelte voor land langs het oud waterkasteel, waar er thans een gansche reek nieuwe huizen gebouwd is. De borduren voor dit voorland zijn reeds in stad, en ik stel voor dit voorland in platinen te leggen in plaats van in dallen, daar het voorland laDgs den anderen kant der straat ook in platinen gelegd is. Voor dit werk heb ben wij platinen genoeg voor handen zonder daarvoor te moeten beroep doen tot de vreemde nijverheid. Het tweede voorstel be treft de SlacLihuisstraat waar er reeds eenige gedeelten voorland zijn aangelegd. Ik zou thans begeeren gansch dit voorland te leggen, behalve vóór den grond aan den Openbaren Onderstand toebehoorende, waar wy moeten wachten totdat deze grond een vaste bestem ming krijgt Daar zouden er 122 vierkante meters in dallen moeten gelegd worden en zijner 77,60 loopcnde meters borduren noo dig. Voor de Elverdinghestraat, hetgeen ik daar straks niet gezegd heb, zijn er 76 m2 5o platinen en 3q m. 28 borduren noodig. De derde straat is er een van groot verkeer, name lijk deze die van de post naar de statie, langs de kazerne, gaat. In de Ste Elisabethstraat moeten er 112 m2 46 dallen gelegd worden, terwijl de borduren eeaer lengte van 104 m. i5 reeds geplaatst zijn. Om gansch dit weik te kunnen uitvoeren moeten er dus enkel onge veer 25o m2 dallen aangekocht worden. Daar- vap komen 6o °/o der kosten ten laste van stad, terwijl de bewoners 40 °/o te betalen hebben. Daar de prijzen der grondstoffen veel verminderd zijn, denk ik dat wij die dal len zoudr n kunnen doen leggen voor den prijs van 40 fr. den vierkanten meter, en voor de borduren denk ik 100 fr. per loopenden meter aan te rekenen, hetgeen voorzeker niet over dreven is. Het werk zou in aanbesteding uitge geven worden en zou aan veel menschen, die thans zonder werk zijn, eenige bezigheid ver schaffen. In de stadsbegrooting is er daarvoor een som voorzien waarop nog niets verteerd werd. Ik denk dat dit een uitgaaf van omtrent booo fr. zal vergen en de begrooting vooiziet, meen ik, een krediet van 12.000 fr. M. Sobry. Er is een som van i5.ooo fr. voorzien, doch zult gij daarmede toekomen M. Delahaye. Met de borduren zou dit werk 41.000 fr. kosten, doch de stad bezit reeds de borduren en moet niets anders koo pen dan ongeveer 6000 fr. dallen. Het leggen zal, volgens schatting, ongeveer 16 000 fr. kosten, maar daarvan vallen er slechrs 6/io ten laste der stad en 4/.0 ten laste der be woners. M. Sobry. Wij hebben als princiep aan genomen de voorziene kredieten niet te over schrijden, e r hst aandeel, dat door de bewo ners moet terug betaald worden, kan hier niet in aanmerking komen gezien er daarvoor in onze tegenwoordige begrooting geen ontvang sten voorzien zijn. M. Delahaye. Ik zal voor het uitvoeren van dit werk geen l5.ooo fr. noodig hebben. M. Sobry. In dit geval ben ik seffens bereid het voorstel te stemmen. M. Bonnet. De uitvoering van dit ont werp zal als gevolg hebben van een nietwaar- <ie een waarde te maken, immers de borduren zijn reeds voorhanden, zij moeten door de stad niet meer betaald worden, maar zullen integendeel aan de stad opbrengen. De voor ziene som zal dus niet overschreden worden. Voor wat de S,e Elisabethstraat betreft werd het nivellement a"ldaar op een zeer onbehen dige manier uitgevoerd. Zoo een werk is groo- telijks te betreuren, doch nu is het te laat om het te verbeteren. M. Delahaye. Ik kan de verzekering geven dat, zooals tot hiertöe alle andere, ook dit krediet niet zal overschreden worden. -Inte gendeel zal de stad erdoor meer ontvangen dan zij voorzien had. M Bonnet. Er is zeker wel een vergissing en de heer schepen van openbare werken heeft zeker zijne bedoeling slecht uitgedrukt, want het aandeel, dat aan de stad terugkomt, moet niet door de bewoners maar wel door de eigenaars betaald worden Hierop antwoordt de heer schepen Dela haye bevestigend. M. V er gr acht. Er zijn zeker ook wel een deel eigenaars die niet moeten betalen, name lijk daar waar er vóór den oorlog reeds voor landen bestonden M. Delahaye. Ja, doch hier betreft het grootendeels, zooals in de Slachthuisstraat, nieuwe voorlanden. M. Vandamme. Vreest ge niet dat gij soms moeilijkheden zoudt kunnen hebben vanwege de koopers die dallen zouden ver kiezen in plaats van platinen, daar deze laat ste veel duurder zijn M. Vergracht. Het zijn oude platinen die de vroegere schepen van openbare werken op de Maloulaan heeft doen uitbreken om ze aldaar door dallen te vervangen. M. D'Huvettere. Ik zou ook nog wen- schen een vraag te stellen die best in geheime zitting zou behandeld worden, daar er kwestie is van personen. De raadsleden verklaren zich daarmede t' akkoord en het voorstel der nieuwe voor landen wordt vervolgens met eenparigheid van stemmen aangenomen. 8. Openbare Onderstand openbare ver kooping van bouwgrond. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft hare beraadslaging van ig April herzien, waarbij zij besloot 397 m2 bouwgrond langs den Zonnebekesteenweg openbaar te verkoopen op den instelprijs van 17 fr. 5o den vierkanten meter, verkoop die den 1 Juli door de bestendige afvaardiging goedgekeurd werd, daarer bij haar sedert dien verscheidene nieuwe aanvragen van aan koop van grond zijn toegekomen en zij van oordeel is dat deze verkoop voor haar voor- deelig is. Thans vraagt de Commissie de toe lating om aldaar, uit het zelfde perceel, dat langs dezen kant der Ligywijk gelegen is, nog ongeveer 20 aren als bouwgrond te mogen verkoopen aan dezelfde voorwaarden van vroeger. M. Vandamme. Daar bestaat een riool langs den Zonnebekesteenweg en het is wel verstaan dat de menschen, die daar een huis bouwen, verplicht zijn hunne woning aan de riool aan te sluiten. IA. Sobry. Dit is het reglement waaraan zij zich moeten onderwerpen. Ik stel vpor een gunstig advies op de beraadslaging van den Openbaren Onderstand uitte brengen. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. M. Sobry. Het spijt mij, maar wij hebben over die kwestie nog geen beraadslaging van dan Openbaren Onderstand ontvangen. Men had het ons beloofd, doch er is nog niets toe gekomen. Wij zullen dit punt dus tot ten volgende zitting moeten uitstellen. 10. Kermis St-Niklaas wijk aanvraag om toelage. M. Sobry. Wij hebben vanwege de feest commissie van St Niklaas wijk een aanvraag om toelage ontvangen. Verleden jaar werd er liamloozi Maatschappij iiiticht in 1885 INTREST 5 e/. ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatie» uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 160 Jaar, en beschermd door de SOCXÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hypotheekleningen aan voordeelige voorwaarden. haar alleen toelating gegeven tot het inrichten van een feest, maar geen toelage. Nu is het schepencollege van hetzelfde gedacht, de bewoners van deze wijk mogen een feest in richten, maar moeten het zelf bekostigen. M. Vandamme. Dezelfde regel zal toch niet toegepast worden voor de wijken buiten de stad gelegen M. Sobry. Dit is een verschil, doch in dien men wil feesten inrichten in de straten der stad zelf, dan moet men dit maar op eigen kosten doen. M. Leuridan. Ik geloof dat verleden jaar dezelfde redekaveling hier over deze kwestie plaats had en dat er door den heer voorzitter als beweegredenen werd aangegeven dat deze kermis iets nieuws was, terwijl er beweerd werd dat zij in 't geheel niet nieuw was. Ik meen dat ik toen ten voordeele dezer kermis gesproken heb en ik heb als den indruk dat er dan een toelage gestemd werd. M. Sobryi Neen, er werd geen subsidie gegeven. M. Missiaen. Vroeger waren wij bijna algemeen t'akkoord om geen toelagen te ver- leenen voor kermissen in straten die tegen de Groote Maikt gelegen zijn en die profiteeren van alles wat er in stad gedaan wordt. M. Ver gr acht. De de Stuersstraat heeft toch maar weinig profijt van hetgeen er op de Groote Markt of in stad gebeurt. M. Missiaen. Het passeert daar bijna al voor naar de statie te gaan. M. Leuridan. Er is niemand die de Stuersstraat aanziet als zijnde in het centrum der stad gelegen. Ook is de weg die meest gekend en gebruikt wordt om van de Markt naar de statie te gaan, toch wel de Boterstraat, Tempelstraat en Statiestraat. M. Vandamme. Gij moet toch bekennen dat er in de Stuersstraat ook maar weinig handelshuizen gelegen zijn. M. Delahaye. Alles wat ik kan zeggen is dat er daar telkens gedurende twee dagen een schoone kermis plaats heelt. M. Sobry. Dan zullen wij de zelfde vraag ontvangen van al de straten van stad. M. Leuridan. Dit is niet waar, daarbij is het niet de eerste maal dat deze kermis ingericht wordt. M. Vandamme. Ik denk dat het niet zoozeer de toelage is die beoogd wordt, maar eerder den steun van de stad om op de plak brieven te kunnen zetten met de medewei king van het stadsbestuur, hetgeen het feest in aanzien verhoogt. M. Sobry. Zij kunnen evengoed zetten met de toelating van het stadsbestuur. M. Bonnet De zedelijke medewerking der stad is hun van harte verleend. M. Vandamme. Voegt daarbij dan nog een kleine stoffelijke medewerking. Doch wij zotfden eerst aan den heer schepen van finan cièn moeten vragen of er nog geld over is. M. Missiaen. Gij zijtniet logisch met uw eigen, vroeger werd er besloten al de toelagen met een vierde te verminderen en nu zou men n jeu we toelagen willen geven. M. Leuridan. Dit is niet waar. Verleden jaar werd er bij afwijking geen toelage aan de S' Niklaaswijk gegeven, doch nu zou men tot de vroegere traditie terugkomen. M. Delahaye. Om logisch te blijven stel ik voor de toelage van over twee jaar met een vierde te verminderen. M. Coutclle. De Statiewijk zal dan ook een toelage vragen. M. Missiaen. De toelage werd ook gewei gerd voor de Dixmudestraat. M. Sobry. Het schepencollege was van gedacht geen toelage te geven. Indien de raad nu echter meent dat er wel een toelage moet verleend worden, mij is het goed. Ik stel voor te stemmen over het voorstel van het schepencollege, namelijk geen toelage te ge ven. Die van dit gedacht is stemt ja, terwijl deze die een toelage willen geven neen stem men. Stemmen ja de heeren Missiaen, D'Hu- vettere, Bonnet en Sobry neen de heeren Delahaye, Capoen, Leuridan, Soete, Ver gracht en Vandamme. De heer Coutelle ont houdt zich. M. Sobry. Er moet dus een toelage ver leend worden, doch wat moet het bedrag ervan zijn De raadsleden stellen zich t'akkoord om dezelfde toelage te geven van over twee jaar, verminderd met een vierde. Dit voorstel wordt aangenomen. De heeren D'Huvettere en Sobry stemmen er tegen,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4