rORTBIJKSCHF ONDERLINGE Belangrijk Bericht 5 Kapitaal en Reserven Fr. 7.000 000 Brand - Ongevallen - Leven Hypotheekleningen Bijkantoor te Vper Rlgemeen OpzienerOMER ROBYN- Teeken- en Nijverheidsschool der Stad Yper terwijl de heer Coutelle zich nogmaals ont- ihoudt. XI. Mededeelingen. 1) M. Sob'y. De gemeenteraad is uitge- •noodigd de prijsuitdeeling der Stadsmeisjes school van de Rijselstraat op Woensdag 3 Oogst bij te wonen. 2) M. Bonnet. Hier in stad zijn er. een groot aantal jonge lieden van 14 tot 20 jaar die werkloos zijn, en hun getal zal nu nog in den l®op dezer maand met een vijftigtal ver meerderen. -In de verleden maand van Juli waren zij juist i5o in getal, waarvan er 110 verzekerd waren tegen werkloosheid en 40 niet verzekerd. Nu met het einde van het schooljaar, zullen er nog 5o jonge lieden bij- ikomen. Wat .zullen de openbare besturen doen om deze jongelingen van de straat af te houden en vooral om hunne zedelijke voe ding te verbeteren Deze zaak is heel ernstig en ik vraag wat de gemeenteraad van oordeel is te doen. In het tusschengemeentelijk werk iioozenfonds werd dit vraagstuk reeds dik -wijls besproken, *en er werd reeds begonnen met het geven van een eerste voordracht die door 117 jongelingen, waaronder 35 meisjes, gevolgd werd. De voorbeelden, die ons in die iiaak door andere plaatsen gegeven worden, ^zouden wij moeten volgen. Het stadsbestuur heeft, volgens mij, als eersten plicht na te ..zien wat er kan gedaan worden, en ik ben van meening dat het provinciebestuur en het landsbestuur 00K heel bereid zouden zijn om in de kosten van het onderwijs, dat door de stad voor de werklooze jongelingen zou inge richt worden, tusschen te komen. Ik vraag •dat er door den gemeenteraad een commissie -zou benoemd worden om dit vraagstuk te bestudeeren, en ik stel voor dat men daar- woor beroep zou doen op den heer Leuridan die de vereischte technische kennis bezit voor het inrichten van dergelijk onderwijs. M. Leuridan. Ik meen dat reeds voor heelden bestaan van zulk naschoolsch onder richt, doch hier te Yper hebben wij in die zaak een treurige ervaring opgedaan, omdat wij niet begrepen werden door dezen die van dit weldadig onderricht moesten genieten en het meeste voordeel verwachten. Doch ik meen dat het nu meer dan ooit mogelijk ware op dit voorstel in te gaan, omdat wij nu, zoo noodig, dwangmiddelen kunnen gebruiken en 4at er van Staatswege controle bestaat op den werkloozensteun. Ik ben bereid in de ziens wijze van den heer Bonnet te treden en aan te raden daarvoor in den schoot van den gemeenteraad een commissie op been te bren gen. Doch het zal een delicaat en kiesch werk zijn, omdat we heel dikwijls op de onwillig heid der kinders zullen botsen en zelfs ook door de ouders dikwijls niet zullen begrepen noch genoeg gesteund worden in onze wer king, waarvoor zij ons ten slotte toch dank baar zullen zijn. M. Vandamme. Overlaatst tijdens de groote werkstaking werd er veel gesproken over den veertig uren arbeid, hetgeen bewijst dat er minder werk is. Ware het thans niet geraadzaam, en ik vestig daarop de aandacht van den heer Leuridan, kamerlid, en van den heer Missiaen, senator, om den schoolplicht te verlengen tot i5 of 16 jaar Dit zou voor de technische opvoeding wel te pas komen. Ik stel voor dergt lijken wensch uit te drukken on ik vraag dat de heeren Leuridan en Mis siaen hem zouden willen ondersteunen, om ten minste tijdelijk, totdat er betere tijden aanbreken en het werk vermeerdert, den schoolplicht tot i5 of 16 jaar te verzekeren. Dit werd reeds meermalen in de christen werkliedenpartij besproken en gij moogt over tuigd zijn dat dit voorstel door haar zou ge steund worden. M. Delahaye. Ik ben tevreden dat die kwestie hier door den heer Bonnet opgewor pen wordt... M. Bonnet. En dit zonder afspraak, dit moogt ge nog erbij voegen. M. Delahaye. De heer Leuridan vreest voor de onwilligheid der kinders en der ouders, doch daarvan kan er geen spraak zijn. Over drie weken heeft het werkloozen- foads aan den heer Buckinx gevraagd een voordracht te geven, en zij werd gevolgd door al de ingeschreven werkloozen van min dan 25 jaar, 't zij 119, uitgenomen door twee die met oorlof afwezig waren. Ik ben bereid een comiteit te benoemen om een verplichtend technisch onderwijs voor de werkloozen in te richten. Sedert lang reeds werd dit in het werkloozenfonds besproken, en ware het niet van het verlof dan zou er nu reeds wekelijks aan de werkloozen beneden de 25 jaar een les over opvoedkunde of iets anders gegeven worden. Na het verlof zal dit zoo zijn. Het is meer dan tijd dat er op dit gebied iets gedaan worde. M. Leuridan. Zou er nu geen gelegenheid bestaan om de jongelingen die zonder werk zijn den weg naar de nijverheidsschool te leeren kennen M. Delahaye. Ja, dit is een goed gedacht, doch de lessen beginnen daar slech s na 6 u. 's avonds. M. Missiaen. Ik stel voor dit vraagstuk eens in het schepencollege te onderzoeken. M. Sobry. Er ware misschien ook middel om de kostelooze huishoudklas der stad wat meer te bevolken Dit ware gansch in 't be lang der meisjes. M. Bonnet. Ik stem volledig met uw gedacht in, doch ik houd eraan dat er een commissie, waarin al de partijen vertegen woordigd zijn, benoemd worde. Indien het schepencollege dit eerst nog wil onderzoeken, mij is het goed omdat ik overtuigd ben dat het er toch van komen zal. 3) IA. Leuridan. Ik zou nog wenschen te weten wie de beslissing genomen heeft van de officitele ontvangst van die ploeg schoonheids koninginnen die hier Yper zijn komen ver eeren, en ik stel hier dus de vragen wie die beslissing genomen heeft en wat die officieele ontvangst aan de stad gekost heeft Er zal mij mogelijks geantwoord worden dat de stad daarvan geen kosien heeft gehad, maar ik meet er niettemin nog bijvoegen dat gansch dit gedoe niet in den zin der Ypersche bevol king is gevallen. Het is een armzalig argument dat aangevoerd werd dat zulks een goede zaak voor de nering van Yper zou zijn, dit houdt geen steek en de nering van Yper heeft er geen het minste voordeel van gehad. Dat dit in den zin viel van eenige vrijzinnigen, dit neem ik volgaarne aan. Ik aanvaard ook dat de heer schepen Missiaen, die daar door den heer Burgemeester afgevaardigd werd, er op tegenwoordig was daar hij ook tot de vrij zinnigen en tot de voorstanders van het leekenonderwijs behoort, maar ik kan niet aannemen dat het katholiek schepencollege daarin heeft meegedaan. Dit is een ware ver schalking geweest waarin het onnoozel stom is ingeloopen, en waarschijnlijk ware het niet meer bereid dit nog te herdoen. Na het voor beeld ons gegeven door de stad Antwerpen en na de les van Brugge, waar er omtrent denzelfden gemeenteraad is als hier, ben ik overtuigd dat Yper dit geen tweede maal zou doen. Het is een ellendig spektakel geweest dat verleden nacht zijn beslag gekregen heeft te Spa en waarin, jammer genoeg, Yper een ellendig bedrijf heeft medegespeeld. Het is ongelukkig dat dezen vleeschwinkel of eerder dezen poederwinkel, die deze vrouwen van stad tot stad gingen exposeeren, hier in onze stad officieel verwelkomd werden en dat men daarvoor dan nog van onze eigen taal misbruik heeft gemaakt. Wij vragen dat os ze taal voortaan slechts gebruikt worde voor dezen die het waardig zijn. Wij kunnen niet begrij pen dat hiar dezen oppergaai geschoten werd, en dat men met dit ïjdel en wulpsch praalver- Wilt gij bij brand of ongeval de volledigste waarborgen, en voordeeligste regeling, wendt U in volle betrouwen tot de Naamlooze Verzekerings Maatschappij Hoofdzetel 3, Lekkerbeetstraat, KORTRI JK (eigendom der Maatschappij). Vooraleer U te verzekeren, of uwe be staande polissen te wijzigen, vraagt koste looze inlichtingen en raad aan ons 8, Mondstraat - Tel- 159 of bij de Agenten in iedere gemeente. toon, met dit schoonheidsveesyndicaat van stad tot stad doortrekke, nu vooral op dit pijnlijk moment, nu dat wij hier nog 5o werk looze jongelingen meer zullen tellen, dat er in Wallonië en Limburg bloed gevloeid heeft en er zooveel honger geleden wordt. Ik houd eraan deze handelwijze volledig af te keuren in naam der katholieke bevolking van Yper. M. Sobry. Ziehier wat er gebeurd is. Ik heb het bezoek ontvangen van een lid van den gemeenteraad dat tevens sprak in naam der Handelskamer van Yper en mij vroeg om de schoonheidskoninginnen officieel op het stadhuis te ontvangen. Ik denk dat dit eer lijke, deftige meisjes zijn die om de regel matigheid harer wezenstrekken tot schoon heidskoninginnen verkozen werden, en de heer Leuridan heeft het recht niet ze hier als onzedelijk af te schilderen. M. Leuridan. Dit ontbrak er nog aan dat gij nu de verdediging dier vrouwen moet nemen. Er is geen enkele vrouw die zich. zeiven eerbiedigt, die zich tot dergelijk ver toon zou willen leenen. M. Sobry. Ik heb u niet onderbroken en vraag u ook mij te laten voortspreken. Ik heb op de vraag van dit gemeenteraadslid geen onmiddellijke beslissing genomen en heb geantwoord dat ik daarvoor eerst een offi cieele vraag zou afwachten. Ik heb dus na dien een officieele vraag ontvangen van een officieel organisme, namelijk van de officieele feestcommissie der stad Oostende. Die zoo gezegde schoonheidskoninginnen zijn perso nen afkomstig van verschillige landen van Europa, die wenschten Yper, de stad die tijdens den oorlog wereldvermaard is gewor den, te bezoeken. Kan ik, als burgemeester, iemand verbieden naar Yper te komen en kan ik de vraag weigeren van eea officieele feest commissie eener naburige stad Te meer dat er daardoor overal van Yper zou gespro ken worden en dat dit voor onze stad een deugddoende reklaam zou zijn. Hier is er hoegenaamd geen kwestie van katholieken of van liberalen burgemeester, maar alleen van de stad Yper te bevoordeelen en dit in alle omstandigheden. Indien gij van een ander gedacht zijt, dat is uwe zaak. Het is daarom dat ik die personen ontvangen en verwelkomd heb in de vlaamsche taal. Om dat er onder hen personen waren van vele landen en verschillige noch fransch noch engelsch verstonden, heb ik het als mijn plicht aanzien de vaderlandsche taal te gebruiken om ze in een vlaamsche stad te verwelkomen, te meer dat er personen bij waren die goed het vlaamsch verstonden. Ik heb het ook als mijn plicht aanzien dit bezoek aan Yper te laten doen. Ik heb den heer schepen Missiaen niet aangesteld om met deze vreemde bezoe kers te gaan lunchen noch om mij te vervan gen. Ik heb gevraagd geweest, doch was dien dag belet en heb mij dan ook doen ver ontschuldigen. De Hancielskamer heeft als dan den heer eerste schepen gevraagd, waar voor ik haar bedankt en hetgeen een eerbe wijs was voor de feestcommissie der stad Oostende. M. Missiaen. Er moet daarbij nog ge voegd worden dat dit geen cent aan de stad gekost heeft. M. Leuridan. Ik zou begeeren een stipt antwoord te ontvangen op mijn beide vragen. M. Sobry. Het is ik op eigen hand die de officieele ontvangst besloten heb op een vraag der Handelskamer, van het Comiteit tot be vordering van het vreemdelingenverkeer van Yper en van de feestcommissie van Oostende. Deze ontvangst heeft geen cent aan de stad gekost, evenmin als de vijf maters kant die het inrichtingscomiteit het gedacht gehad heeft aan de schoonheidskoninginnen als herinne ring aan te bieden. M. Leuridan. Ik heb mij laten gezeggen dat het 't scheuveltje was. M. Sobry. Neen, het was 't paternos terken En nog eens, gij hebt het recht niet vreemdelingen, die gij niet kent, in hunne eer te krenken noch te beschuldigen van iets dat gij niet kunt bewijzen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 5o opgeheven. De TENTOONSTELLING van de wer- ken der leerlingen, is open van 10 tot i3 uur, van af 7 tot 15 Oogst, in de lokalen der school O. L. Vrouwstraat. De ingang is vrij. De prijsuitdeeling zal plaats hebben op Maandag 15 Oogst, zijnde O. L. Vrouw Hemelvaart, om 3 uur, in de Halle.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5