-hbt ypersche- la réoion d'ypre^ Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel De Luchtreclame 13e Jaargang, N' 21 27 Oogst 1932 13' Année, 21 - 27 Aoüt 1932 Supplément Wekelijksch Overzicht EXAMEN Bij de Plechtige Uitvaart St-jozefskerk der E.E. Paters Karmelieten Bedanking Albéric Opsomer t ZIELMISSEN Monsieur André VERGRACHT décédé a Ypres, le 3i Aoüt 1927. N. B II ne sera pas envoyé d'invitations par- ticulières. Heer André VERGRACHT overleden te Yper, den 3i Oogst 1927. N- B. Er zullen geen afzonderlijke uitnoodi- gingen verzonden worden. Sedert een paar weken dat wij belet waren het wekeliiksch overzicht te geven, hebben de gebeurtenissen echter niet stil gestaan. In Duitschland voornamelijk schijnt alles hoe langer hoe meer overhoop te loopen. Hitier heeft weliswaar in de laatste verkiezin gen geen zegepraal behaald, maar zijne wer king en drukking wordt hoe langer hoe ster ker. De Regeering die uit de laatste verkiezin gen gesproten is, zal waarschijnlijk niet lang leven en men voorziet binnen korten tijd eene ontbinding. Verders is er voor 't oogenblik erge beroering na de terdoodveroordeeling van 5 racisten. Men stelt eerstens alles in het werk om te beletten dat het vonnis worde uitgevoerd en er beginnen sterke betoogingen gehouden te worden tegen de uitspraak. De troepen van Hitler die met verlof afgestuurd werden tot 28 dezer, worden inderhaast terug geroepen. Voor en om het gevang waar de veroordee!den*opgehouden worden stroomen de racisten in overgroote benden toe en 't ware niet te verwonderen moest men het gebouw bestormen om de veroordeelden vrij te laten. De politie die overrompeld is, heeft inderhaast versterkingen gevraagd. Blijft te zien of er voor hunne aankomst niets ge beurd is. Een ander feit dat aller aandacht boeit is de kwestie der vastliggende kredieten. De schuldeischers de'r 4 milliard die op korten termijn vastzitten, zullen op 1 October samen komen te New York. Daar zij wel weten dat er niet veel te eischen valt, zullen zij trachten te bekomen dat men hun 10 t. h. zou afbetalen. Maar wie de zaken gevolgd heeft en kalm in ziet verwacht daarop eene weigering van het Reich. Wat verders de toestand van het Reich betreft staat men er voor de ongehoorde moei lijkheid der tallooze werkloozen. Men telt in Duitschland niet minder dan vijf millioen 383.000 ingeschreven werkleozen. In Spanje heeft men weer eens beproefd revolutie te houden Ditmaal waren het de koningsgezinden die het wilden aangaan den toestand te veranderen. De beweging was nog al sterk aangelegd en zeer vooraanstaande mannen hadden de leiding genomen en nochtans is alles weer mislukt. De kopstukken werden aangehouden en deze week reeds begon het geding tegen generaal Sanjurjo en de procureur der jonge republiek eischt de doodstraf voor dezen opstandeling. Ten einde in 't vervolg nog sterker te staan tegenover eventueele opstootjes heeft de regeering een krediet van 71/2 millioen pesetas doen stem men om 25oo man nieuwe stormtroepen onder de wapens te brengen In België kan men nog maar niet gedaan krijgen met de uitgebreide werkstakingen die onze nijverheidstreek in beroering nouden. Stilaan echter meent men te bemerken dat het hernemen van het werk stijgt. Nochtans blijft de tegenwoordigheid van sterke gewa pende macht vereischt en de Communisten houden niet op, door aanhitsing en bedreigin gen alles in 't werk te stellen om onlusten te verwekken en de gisting dfcr gemoederen hoog te houden. Op verschillige plaatsen slaat de woede soms uiter wordt gevochten, stukgeslagen en gekrakeeld, 't Is echter te voorzien dat die opstandsbeweging stilaan zal uitsterven daar de toestand te lang duurt om te kunnen uithouden. RIK. Naar aanleiding van het bezoek van den Tentoonstellingstrein aan onze stad, schreven we verleden week eenige woorden over de verschillige methoden die heden gebruikt worden om reclame te maken, en waarvan de zeldzaamste, de kostelijkste en ook de meest ophefmakende ongetwijfeld het schrijven in de lucht is. En zie, door een eigenaardig samentreffen hadden wij deze week reeds het genoegen dergelijke luchtreclame boven onze stad te zien. Donderdag namiddag, rond 4 u., vloog een vliegtuig onhoorbaar en bijna onzichtbaar boven onze hoofden en, na eerst een vraag- teeken in witten rook op de vleklooze, blauwe lucht afgeteekend te hebben, schreef er, tot verwondering der toeschouwers die den koe nen vlieger in zijn acrobatische zwenkingen angstig volgden, in duidelijke letters het woord Persil, naam van een vermaard, een voudig en z: lfwerkend waschmiddel dat van meest alle huisvrouwen gekend is. Over deze luchtreclame, die wel de meest indrukwekkende is op gebied van moderne publiciteit, deelen we hier volgende bijzon derheden mede. Voor een goede uitvoering van luchtreclame is een heldere lucht noodzakelijk, zonder wolken, en gelijkmatigen wind. Zij geschiedt meestal op een hoogte van 4000 m of daar boven, 't zij omtrent de hoogte van de Mont Blanc de hoogste spits van Europa, zooals iedereen weet. Zonder angst voor het gevaar en zonder rekenschap te houden met de hevige koude die dikwijls op deze hoogte heerscht, maakt de koene, onverschrokken vlieger zwenxingen met zijn vliegtuig en als bij tooverslag verschijnen de reuzenletters in de lucht over een oppervlakte van meer dan 100 vierkante kilometer, zichtbaar dus in een omtrek van verscheidene kilometers. Het schrijven in de lucht is in 't geheel niet zoo gemakkelijk met een vliegtuig van 220 P.K. dat niet minder dan 1200 kilogram weegt, niettegenstaande het van bijzonderen bouw is. Een man stuurt het en regelt, door middel van hefboomen, het ontsnappen van den witten rook, die aan de achterzijde van het vliegtuig wordt uitgedreven met 8.000 kubieke meter per seconde en zich met buiten gewone snelheid verspreidt, daar de gemid delde snelheid van het vliegtuig, gedurende het schrijven, i5o km. en bij de dalingen tusschen de letters zelf 200 km. bedraagt. Om van den beganen grond gelezen te kun nen worden, moet het woord, evenals de letters, averechts geschreven worden, in spiegelschrift De hoofdletter P en eind letter L van het woord Persil hebben een hoogte van i5oo m. en de kleine letters van minstens 1000 m. het heele woord bereikt, hoe ongelooflijk het ook schijne, een lengte van 7000 tot 8000 m. Verscheidene maanden oefening zijn voor den vlieger volstrekt noodig om in de lucht te kunnen schrijven Hij oefent zich gedu rende langen tijd per rijwiel averechts te schrijven om er eindelijk in te slagen, in vol maakten stijl en op meesterwijze, het woord Persil in de lucht te schrijven. De lucht gesteldheid is dikwijls zeer verschillend op een hoogte van enkele duizende meters, waar hevige winden en sterke drukkingen waarge nomen worden, terwijl men beneden van zeer schoon weder geniet.Gelukkig is de chemische samenstelling van den rook zoodanig dat hij niet licht weggedreven wordt en toelaat het woord Persil duidelijk te lezen. Daar de klaroenen de Harmonie Ypriana naar De Panne vergezellen, zal de Last Post Zondag 28 Oogst ig32, bij uitzonde ring, geblazen worden om 21 u. i5. Les clairons accompagnant l'Harmonie Ypriana dans son excursion a La Panne, le Last Post sera sonné Dimanche 28 Aoüt 1932 exceptionnellement a 21 h. i5. Hieronder de uitslagen van het officieel exa men van den vierden graad van de leerlingen der Stadsjongensschool te Yper. 1. Dufour André, 319 punten op 375, eerste van het kanton Yper. 2. Segers Aimé, 3x4 3. Hoornaert Gerard, 296 4. Verheye Gustaaf, 289 5. Vandamme André, 288 6. Ceuninck Albert, 285 7. Gisquière Odi- lon, 28 c 8. RubbenFrans, 279 9. Hebben Léon, 269 10. Becquaert Maurice, 261 11. Frantzen August, 258 12. Fierens Nor- bert, 256 i3. Decadt Emiel en Ossieur Raymond. 253 l5. Logie Léon, 252 16. Debuysere Robert, 251 17. Pets Antoine, 246 18. Vandooren Raoul, 245 19. Ingels Henri, 240 20. Depoorter Julien, 23g. De Stadsjongensschool heeft een groot suc ces te boeken van geheel het kanton Yper heeft ze het grootst aantal diploma's en Du four André is de eerste, met een leerling van Komen. Aan leerlingen, hun ouders en meesters, de beste gelukwenschen. van Eerw. Jufvrouw BERNARDE, overste van Belle's Godshuis, waar zij 53 jaar zich heeft geslachtofferd bij haar lieve oudjes De Brave Jufvrouw Daar zond de klok haar bang geluid Door 't stille klooster henen Hier trad men droef de woning uit En de oudjes zag men weenen De jufvrouw van dit oord is dood.... Met haar verdwijnt voor 't lijden Een troostend woord, in bangen nood, En moed in 't moeilijk strijden. De brave jufvrouw is niet meer Men heeft haar nu begraven. Zij krijgt gewis in hooger sfeer Het schoone loon der braven. Steeds sprak zij in haar liefdetaal Men moet zijn naasten eeren Want eens zal ons dezelfde schaal Het recht van 't oordeel leeren Meer dan een halve eeuw op aard' Schonk zij haar hart aan de armen, Zij mochten aan haar stillen haard, Naast haar zich steeds verwarmen. Nu is er de oude vrouw niet meer Hoe oud, te vroeg voor ons gestorven Want onder de invloed van haar leer Was nooit een hart bedorven. Het klokje zendt zijn droeven toon, Zoo scherp door 't klooster henen En de oudjes zitten in dees stille woon Voor de oude non te weenen I Men bidt Uw strenge wil, o Heer, Doet voor de toekomst beven Schenk ons een brave jufvrouw weer, 'Lijk eens ons werd gegeven. y p Oefeningen der 9 Donderdagen als voorbe reiding tot het feest der H. Kleine Theresia. 's Morgens te 7 uur, solemneele mis met oefeningen en zegen. 's Avonds te 7% u., lof door 't volk te zin gen, aanbevelingen, oefeningen en zegen. De familie Opsomer, in de onmogelijkheid afzonderlijk de talrijke vrienden en kennissen te bedanken, die in den lijkdienst van Eerw. Heer Diocesanen opziener tegenwoordig geweest zijn, gebruikt dezen weg om hen haar besten dank aan te bieden. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 28 Oogst, om 8 V« uur, in Sint-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Hector PINTE en familie. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister au SERVICE ANNI-' VERSAIRE, qui sera célébré en la Cathédrale St-Martin, 1 e Mercredi 31 Aoüt, a 11 h., pour le repos de l'ame de Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd het JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gezongen worden op Woensdag 31 Oogst om 11 uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN Ij reste seule ouverte le op Zondag 28 Oogst Dimanche 28 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11