-HET YPBRSCI IE - LA RÉQION D'YPF 2 Ei* Zondagrnst - Repos dominical Weke lij ksch Overzicht Overlijden van Heer Delobel 13e Jaargang, N' 22 3 Saptember S932 13' *nnée, N' 22 3 September 1932 Bijvoegsel -- Supplément De oogen blijven nog steeds met spanning gericht op de gebeurtenissen en den politieken toestand van Duitschland. Terwijl de poli tieke partijen onder elkaar krakeelen en er steeds gewerkt wordt om ontbinding van den Reichstag te bekomen, is gansch het Reich akkoord om gelijkheid te vragen in de be wapening 't zij door toelating gegeven aan Duitschland om zich weer volkomen te bewapenen, 't zij door ontwapening der ande re landen op gelijken voet. De machtige woordvoerder van Voorzitter Hindenburg, generaal von Schleicher, heeft in een inter view verklaard Zoo wij geen voldoening bekomen zullen wij ons terugtrekken uit de ontwapenii gsconferentie en waarschijnlijkook uit den Volkerenbond. Wij hebben geen artil lerie tegen luchtschepen, wij hebben geen duikbooten, geen vliegtuigdragers en zonder deze wapens kunnen wij ons zelf niet verde digen In al de dagbladen die het houden met de regeering worden hevige uitvallen ge daan tegen de fransche regeering, die beschul digd wordt van valschheid en huichelarij. Duitschland toont daarbij zijne misnoegdheid dat zijne grenzen niet verdedigd zijn, terwijl al zijne buren versterkte grenzen hebben. Daarom vraagt het Reich dat alle landen en voornamelijk zijne grensburen onmiddel lijk zouden ontwapend worden. Het geeft als reden op dat daarmede de buitensporige uit gaven zullen stop gezet worden en dat de algemeene toestand er onmiddellijk door zal verbeteren. Men bemerkt dat Italië zich heele- maal tegenover Frankrijk stelt aan de zijde van Duitschland De krijgsraad van Spanje, die de opper hoofden van de jongste omwenteling moest beoordeelen heeft de doodstraf uitgesproken tegen den aanvoerenden generaal, maar door de gewichtige tusschenkomsten, die zich heb ben doen gelden, werd de doodstraf veranderd in eene levenslange opsluiting, Daarnaast zijn een groot aantal officieren uit de kaders van 't leger geschrapt geworden omdat zij in den opstand betrokken waren. Ook een familielid van den voormaligen koning, die nog in 't leger diende, werd aangehouden. Anderzijds meldt men dat de voortvluchtige koning heeft laten weten dat hij geen het minste aandeel genomen heeft in de jongste koningsgezinde omwen teling, De kwestie der oorlogsschulden, die reeds zooveel inkt heeft doen vloeien, nu eens om er de kwijtschelding van te bekomen, dan weer om er de eischbaarheid van te doen gel den, zou ten slotte een heel andere oplossing bekomen. Men spreekt van een groöle interna tionale leening aan te gaan om al de oorlogs schulden op die wijze te betalen. Om dit te bewerken zou de heer Mills, secretaris der schatkist der Vereenigde Staten, in medewer king met zijn voorganger, heer Mellon, eene bijeenkomst hebben, en in de laatste tijden zouden deze heeren in gedurige onderhande lingen geweest zijn met de meest vooraan staande bankiers ten einde deze zaak tot een goed einde te brengen. De toestand der werkstakingen in de nij- verheidsstreek van België verbetert stilaan, door het hernemen van 't werk doer kleine ploegen die het spel moe worden, maar er is nog geen overeenkomst kunnen getroffen wor den om tot den normalen toestand terug te kunnen komen. RIK. Distinction Le Gouvernement Francais vient de décer- ner les Palmes d'Officier d'Académie Mr Arthur Butaye, Président des Amitiés Fran- 9aises d'Ypres. Nos bien vives félicitations. Ecole Moyenne de l'Etat, Ypres Nous apprenons que sur les 17 bourses ac cordées cette année par le Fonds des mieux doués de l'arrondissement d'Ypres cinq ont été obtenuespar desélèves de l'Ecole Moyenne de l'Etat d'Ypres c'est un succès pour eet établissement. Staatsmiddelbare School, Yper Wij vernemen dat, op de 17 studiebeurzen toegekend door het« Fondsder meest begaaf den van het arrondissement Yper er vijf be komen werden door leerlingen der Staatsmid delbare School van Yper, het is een ware bijval voor deze school. YPER-KEMMEL Het zoo onverwacht als droevig nieuws van het zoo plotseling afsterven van den goe den, alomgeachten heer René Delobel heeft op zijne goede vrienden eerst en meest, maar op de gansche bevolking van Kemmel een aller- pijnlijksten indruk gemaakt. Brouwer Delobel woonde te Yper, doch hij bleef Kemmel van hart en ziel genegen. Te Kemmel geboren uit eene aloude en geachte Kemmelsche familie, telde hij er reeds vóór den oorlog niets dan vrienden. Gedurende de wereldramp, aanvaardde hij het kiesche en lastige ambt van bijgevoegd Gemeenteraads lid. Hij kweet zich zoo wel en zoo gewetens vol van die moeilijke taak dat het kiezerskorps hem na den oorlog als- Gemeenteraadslid bevestigde, en dat hij als schepen van den heropbouw en van openbare werken benoemd werd. Wat Mijnheer Delobel als dusdanig heeft gedaan weten alleen diegenen, die hem van nabij hebben aan 't werk gezien. Niets was hem te veel, niets te kostelijk en ten allen tijde was hij voor iedereen dienstvaardig. Hij had eene groote genegenheid voor de Kem melsche muziekmaatschappij, die hij in 1892 had helpen stichten. De muzikanten zagen in hem een waren vriend en een bijzonderen beschermer en 't was telkens eene ware ker mis als zij hem bij de eene of andere omstan digheid mochten huldigen. De omstandigheden hebben den betreurden heer Delobel gedwongen Kemmel te verlaten en zich te Yper te vestigen. Daar ook werden zijne hoedanigheden van hart en geest naar waarde geschat en werd hij alom geacht en bemind. Zonder zich daarom te vernederen of te verheffen, wist hij al de standen der maat schappij tot zich te trekken. Geen wonder dus dat zijne zoo onverwachte dood de algemeene ontroering verwekte en dat zijne plechtige begraving eene ware huldebetooging aan zijne dierbare nagedachtenis is geweest. Moge dit een troost wezen voor zijn reeds algemeen geachten zoon en schoondochter en voor zijne diepbeproefde familie. Plechtige Wijding van Sint-Niklaaskerk te Yper Maandag aanstaande, 5 September, zal onze heropgebouwde parochiale kerk van St- Niklaas plechtig geconsacreerd worden door Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge. De liturgische ceremoniën beginnen te 8 y» ure met gesloten deuren. De kerk zal toegan kelijk worden rond 10 ure en de plechtige Hoogmis zal gezongen worden rond 11 H u. St-Jozefskerk der E.E. Paters Karmelieten Oefeningen der 9 Donderdagen als voorbe reiding tot het feest der H. Kleine Theresia. 's Morgens te 7 uur, solemneele mis met oefeningen en zegen. 's Avonds te 7% u., lof door 't volk te zin gen, aanbevelingen, oefeningen en zegen. René - Cyrille - Emile DELOBEL René - Cyrille - Emile DELOBEL t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 September, om 8 y» uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Julien DEVOS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 September, om 9 u., in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Hr Vw Francois DEGRIJZE-DUPREZ en hunne Familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 September, om 11 y» uur, in St-Ma"artens Kathedraal, tot zielela fenis van Vrouw Leon JONCKHEERE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 September, om 8 y. uur, in Sint-Pieterskerk, tot zielelafe nis van Heer Alfons DESRAM AULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 September, om 8 y» uur, in Sint-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Gustaaf VYNCKE en zoon Jules. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 September, om 9U., in Sint-Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer André RENET. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEVS Boterstraat oRue au Beurre is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le op Zondag 4 Sept. Dimanche 4 Sept. ■3 Mijnheer Henri Delobel, Advokaat, en Mevrouw Henri Delobel, geboren Valentine Gruwez Mijnheer en Mevrouw Arsène Delobel- Courtecuisse Mijnheer en Mevrouw Jean Dambre Delobel Mijnheer en Mevrouw Julien Maerten Bulckaen, melden met groote droefheid het afsterven van MIJNHEER Weduwnaar van Mev.ouw Lucia MAERTEN hun teerbeminden vader, schoonvader, broeder en schoon broeder, geboren te Kemmel, den 15 Januari 1871, en god vruchtig overleden te Yper, den 29 Oogst 193z. Een dienst tot lafenis zijner ziel zal gecelebreerd worden in de kerk van Kemmel, op DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932, om 19 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dus danig te aanzien. 43, Maloulaan. Monsieur i'Avocat Henri Delobel et Madame Henri Delo bel, née Valentine Gruwez Monsieur et Madame Arsène Delobel-Courtecuisse Monsieur et Madame Jean Dambre-Delobel Monsieur et Madame Julien Maerten-Bulckaen ont Ia profonde douleur de faire part de la perte crueile de MONSIEUR Veuf de Dame Lucie MAERTEN leur père, beau-père, trère et beau-frère bien-aimé, né k Kemmel, le 15 Janvier 1871, et pieusement décédé a Ypres, le 29 Aoüt 1932. Un service pour Ie repos de son kme aura lieu en l'église de Kemmel, le MARDI 6 SEPTEMBRE 1932, i 10 heures. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'ont pas re?u de lettre de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. 43, Boulevard Malou.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11