HET YPERSCHE- LA RÉGION D fondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Heropening der Scholen 13e Jaargang, N' 23 10 September 1932 13' Année, N" 23 10 Septembre 1932 Bijvoegsel 1 Supplément Duitschland schijnt een voortdurend raad sel te blijven voor de vreemde toeschouwers. Doch als men den toestand nader bestudeeit is er kans klaarder inzicht te krijgen op de gebeurtenissen. Wij hebben vroeger melding gemaakt van de indrukwekkende betoogiagen door Hitler op touw gezet en waarbij de Nazis hunne macht ontplooiden. Die machtsontplooi ing scheen een dreigteeken te zijn om vrees in te boezemen aan de Regeering, maar het scheen eenieder te verwonderen dat er geen gewelddaad uit voortkwam. Thans blijkt het dat Hitler nog zoo sterk niet was als hij had willen doen uitschijnen. Dit blijkt uit de monsterbetooging die Zondag laatst plaats had en waar de afdeeling Staalhelm zijne macht ten toon spreidde. De Staalhelm houdt het met de Regeering, tegen Hitier, en Zondag bewonderde de duitsche bevolking, onder de muren van Berlijn en in tegenwoordigheid der vroegere prinsen van Hohenzollern een Staal helm leger van i65.ooo man Hindenburg en de regeering hebben eens willen toonen dat Hitier nog niet moet denken dat hij baas is. Nu zouden wij misschien daarin een bewijs zien dat men er in Duitschland aan denkt de vroegere prinsen terug op den troon te roepen. Doch dit is ook niet waarschijnlijk, vooreerst omdat Hindenburg er te veel aan houdt de eerste man van het Reich te blijven en ten tweede omdat de andere prinsen der duitsche gewesten niet meer zullen willen staan onder de voogdij der Hohenzollern, maar elk koning zou willen zijn in zijn land, zoodat het groote duitsche Rijk dat vroeger bestond niet meer zou aaneenhangen zooals voorheen Intus schen werkt het Reich met eensgezindheid voort om ertoe te komen de gelijkheid in de bewapening te verkrijgen. Het heeft daartoe een uitgebreid memorandum opgesteld. Daar in wordt stellig verklaard dat Duitschland geen deel meer zal nemen aan het tweede deel der ontwapeningsconferentie, zoolang men in princiep niet toegeeft dat het recht heeft op gelijke bewapening. Daarom wil het vastbe raden deel V uit het Verdrag van Versailles zien verdwijnen. Frankrijk dat dit memorandum van het Reich ontvangen heeft zal daarop antwoorden dat het niet alleen van eene conferentie afhangt het Verdrag van Versailles te wijzigen, maar van al degenen die dit verdrag getee- kend hebben. Daarenboven zou er een vol ledige omwerking van het vredesverdiag noo- dig zijn. Er moet trouwens rekening gehouden worden met de grensverzekering van eiken Staat en met de uitvoering der andere voor schriften van het verdrag. Italië schaart zich aan de zijde van Duitsch land om zijne eischen te doen gelden. Deze handelwijze is zeker niet uitsluitelijk te ver klaren door de genegenheid die Italië voelt voor zijn oud-tegenstrever, maar veeleer door tegenwerking tegenover Frankrijk en om zich langs de zijde van het Reich in geval van nood een medewerker te verschaffen. De Kerkwijding van St-Niklaas De plechtige Consecratie van onze St Niklaas- kerk die verleden Maandag moest plaats hebben is uitgesteld tot Maandag 19 September aanstaande. Kapel der Arme Claren De Jaarlijksche Noveen ter eere van O. L. V. van Salette begint Zondag 18 September te 7 ure 's avonds, met Veni Creator, Plechtig lof en openings Sermoen. Maladie de M. Ie Sénateur Bruneel Les sinistrés seront affligés d'apprendre que Monsieur le Sénateur Bruneel, leur si dévoué dé fenseur, est en ce moment gravement souffrant a Kemmel. Au moment de mettre sous presse, les nouvelles concernant l'état de sa santé sont plutót rassurantes. Nous faisons les vceux les plus vifs pour sa prompte guérison. Maandag 12" September Sint Aloysiusschool, Hondstraat. Sint Michielsschool, Elverdinghestraat. H. Hartschool (Lamotte), Capucienenstraat. Mariaschool (Lamotte), Rijsselstraat Sint Jozefsschool, Meenenstraat, Kaltvaart en Potyze. O. L. Vrouw van Thuyneschool Beluikstraat. Dinsdag 13" September Stadsjongensschool(Looie), St Niklaasstraat, 2 Inschrijving voor de nieuwe leerlingen Zaterdag 10tn, Maandag 12sten en Dinsdag 13" September, van 8 tot 12 uur. Stadsmeisjesschool (Fricadellen), Rijsselstraat. Stadsmeisjesschool (Justice), Sint Janstraat. Donderdag 15" September Geestelijk College, Bollingstraat, (Lag. Afd.) Vrijdag 16a September Staatsmiddelbare School, Mondstraat. Inschrijving van de nieuwe leerlingen op 15e en 16" September, van 9 tot 12 uur. Dinsdag 20 September Geestelijk College, Bollingstraat, (Hoog. Afd Zusters der H. Familie, de Stuersstraat. Rousbrugge Damen, Maloulaan. Bij de inschrijving worden de ouders verzocht hun trouwboekje mede te brengen. Examen vierden Graad In ons blad van verleden week meldden wij dat Bollingier Marie Henriette, leerlinge in de Maria school (Lamotte) de eerste was van de scholen van Yper en tweede van het kanton Dit is niet heele- maal juist. Er valt immers op te merken dat, voor de examens van den vierden graad, meisjes en jongens samen wedijveren Zoo is, gelijk wij het vroeger opgaven, Dufour André, leerling der Stadsjongensschool, eerste van de scholen van het kanton en ook eerste van de scholen van Yper, en Bollingier Marie Henriette derde van het kanton en tweede van de scholen van Yper, maar eerste der meisjes van de scholen van Yper. Middelbare Beroepsschool voor Meisjes Nevens een grondige verstandelijke ontwikke ling vlaamsche en fransche taal, handelsleer, aardrijkskunde, geschiedenis, gezondheidsleer, enz worden de jonge meisjes in de beroepsschool der H. Familie opgeleid in alle vrouwelijke vak ken. Ze worden gevormd tot bekwame naaisters. De cursussen in snijleer en confectie laten de leer lingen toe in korten tijd een officieel exaam af te leggen tot 't verwerven van het beroepsdiploma. De leergangen hernemen op Dinsdag 20 Sep tember. De inrichting der H Familie biedt tevens alle gezondheidsvoorwaarden ruime, luchtige klas lokalen, speel- en slaapzalen, open en uitgestrekte speelplaatsen en hovingen. Een cursus in modes wordt gegeven den Woens dag morgen van 8 1 2 tot 11 1/2 u. Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Heer Charles SWINGEDOUW Het Bestuur. Heer LOUIS DELAERE Charles-Auguste SWINGEDOUW t ZIELMISSEN Heer Alfons DESRAMAULT. Heer Gustaaf VYNCKE en zoon Jules. Madame Marie-Theresla DUMORTIER Vrouw Emerence LEGRAND Heer Georges DE BECK. Echtgenoot van Vw Arnollina Bellefroid. In de Vereenigde Staten, waar men in den grond niets tegen de herwapening van Duitschland heeft, is men toch teleurgesteld geworden door de besluitselen die het komt voor te leggen. Immers loopt men met deze handelwijze veel gevaar nieuwe verwikktlir- gen te doen ontstaan met Polen en Frankrijk, twee landen die de duitsche macht geweldig vreezen in hare baatzucht om de verloren landsgedeelten weer gewapenderhand terug te nemen, daar er geen sprake kan zijn de verdragen, die ze afstonden, weer te wijzigen. RIK. O. DE STUERSSTRAAT De leden worden dringend uitgenoodigd de begrafenis bij te wonen op Dinsdag 13 September 1932, om io ure, in St Niklaas- kerk, van ons geacht en diepbetreurd be stuurslid overleden te Yper, den 8 September ig32. Vrouw Weduwe Louis Delaere, geboren Eugenie Grymon- prez Heer en Vrouw Arthur Delaere - Declercq Heer Jean Grymonprez-Delaere Jufvrouw Marie Grymonprez Heer en Vrouw Georges Bollengier-Grymonprez Vrouw Weduwe Camille Catteeuw-Grymonprez t Jufvrouw Elisa Grymonprez, melden met droefheid het afsterven van hunnen teerbe minden echtgenoot, broeder en schoonbroeder Echtgenoot van Vrouw EUGENIE GRYMONPREZ geboren te Yper, den 3 Mei 1871 en er godvruchtig over leden, den 8 September 1932. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Së-Maartens, op MAAN DAG 12 SEPTEMBER 1932, om 9 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dus danig te aanzien. Vrouw Charles Swingedouw. geboren Marie Roosebeke De familiën Swingedouw en Ver Eecke, melden met diepe droefheid bet afsterven van hun teerbe minden echtgenoot, vader en schoonvader, HEER Bestuurslid der Provinciale Peerdenherverzekering van West-Vlaanderen Voorzitter der Peerdenverzekering van Yper. Weduwnaar van Vrouw Marie-Louise Debruyne Echtgenoot van Vrouw Marie Roosebeke geboren te Yper, den 7 Mei 1855, en aldaar overleden, den 8 September 1932. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Niklaas te Yper, DINS DAG 13 SEPTEMBER 1932, om 10 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dus danig te aanzien. Veürnesteenweo, 21. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 September, om 8 Vt uur, in Sint-Pieterskerk, tot zielelafe- nis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 September, om 8 y» uur. in Sint-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 September, om 9 u., in Sint-Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer André RENET. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 September, om gu., in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Weduwe van Heer Petrus Platteel. Vrienden en kennissen .worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 September, om 11 y» uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielela fenis van Weduwe van Heer Henri Versavel en Heer Alfons Pauwels. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 September, om 8y» uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 11 Sept. reste seule ouverte le Dimanchell Sept.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11