Gemeenteraad van Yper Ik heb de eer te uwer kennis te brengen dat het duitsch moratorium mijn Beheer in de noodzakelijkheid gesteld heeft al de vergoedingen toege- staan voor oorlogsschade bij middel van titels der Belgische Schuld 1925 te vereffenen. Gelief op te merken dat deze titels een normalen, jaarlijkschen interest geven van 5 en dat zij terugbetaalbaar zijn aan pari, in 20 jaar, bij middel van jaarlijksche trekkingen, te beginnen met 1935 LEEST VERSPREIDT STAD TPEB WIJK MONTMARTRE ZO.VDAG li SEPTEMBER 1932 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 6. Tu Verras Montmartre. Het Feestcomiteit. Politique Electorale Communale Verslag der Zitting van 29 Oogst 1932 geteisterden dagteekent van den in Septem ber en ziehier wat men door een bureeloverste heeft doen onderteekenen Met meer versmading en misprijzen van alle welvoeglijkheid handelen, kan men niet. Doch de geteisterden zullen ten minste weten dat zij niets meer te verwachten hebben van het geweten van dezen die hen beheeren in naam van den Koning, de verpersoonlijking van de eer en van den eeibied voor het gege ven woord. Doch gezien men het duitsch moratorium inroept, herinneren wij eraan dat de wet op het herstel der oorlogsschade als beginsel stelt dat de Belgische Staat de schadeloos stelling der oorlogsgeteisterden te zijnen laste neemt zonder rekening te houden met de wederlandsche verplichtingen van Duiisch- land. Van Bladel, de beste uitlegger dezer wet, schrijft, hetgeen ten andere k'aarblijkend is volgens den tekst en de voorbereidende wer ken der. wet De wet bevestigt een herstel van innerlijk recht dat, bij gebrek aan den wezenlijken schuldenaar, door de gemeen- schap moet afgedragen worden. De Belgi- sche Staat is dus rechtstreeksche schulde naar onaangezien de kwestie te weten of de oor- logsvergoeding, die hij van Duiischland zal ontvangenvoldoende zal zijn om de schade i- door de belgische burgers geleden te dekken. Het is dus een wet van inwendige orde en niet van wederlandsche orde de Staat, schulde naar reeds van voor de onderteekening van den vrede, draagt den last der schade. I Dienvolgens, in plaats van dit ongelukkig voorwendsel van het duitsch moratorium aan te halen, zou de Regeering veel beter doen met aan de geteisterden te bekennen dat er geen geld is om hen te betalen. Dit ware alsdan de bekentenis van een geldelijk onvermogen dat men vruchteloos zou willen verduiken. Indien er echter geen geld is om een bijzon der onschendbare schuld te betalen,vragen de geteisterden zich verontwa; rJigd af waarom er wel geld gevonden wordt oin de andere schuldeischers van den Staat voluit te betalen inbaargeiden ze alzoo merkelijk te bevoor- deeligen. Het dagblad La Libre Belgique han delende over de financieele ontwerpen,schreef in zijn nummer van 2 September Op het oogenblik dat de Staat op het publiek zal be roep doen, is het wel het minste dat hij ten volle eer zou doen aan zijn handtèeken. Die verwittiging is noodig, doch bij de geteister den verwekt zij een bittere spotternij daar zij juist verscheen den dag zelf waarop de Regee ring, bij haar brief van ln September, hen kennis gaf van haar tergende weigering hunne rechtmatige eischen te voldoen. Wij koesteren nog de hoop dat deze ver wittiging hooger op zal gehoord worden en dat men er weldra niet meer zal denken dat het beste middel om de Staatskas te verde digen bestaat in het betalen der meest on schendbare en onbetwistbaarste schulden tot beloop van 73 °/o. Zooniet, hoe wil men, in de tegenwoordige financieele moeilijkheden die zij zelf gescha pen of verergerd hebben, aan de burgers be letten aan hunne verbintenissen te kort te komen en zich boven de wetten te stellen? Het krediet van den Staat, evengoed als dit van een bijzonderen, berust meer op een moreele basis dan op geldelijke middelen en het is niet met de meest blijkbare schulden te loochenen dat een regeering het land kan verrijken. HET YPERSCHE Om i5 uur Op het plein der 'Cité Ligy Groot Turn feest gegeven door de St- Michiclsturncrs PROGRAMMA 1. Oefeningen op het rek. 2. Oefeningen, beginnelingen A. 3. Oefeningen blokken, volwassenen. 4. Oefeningen leerlingen, vrije handen. 5. Oefeningen dubbele baar 6. Oefeningen, beginnelingen B. 7. Reeks vrije pyramieden. 8. Oefeningen leerlingen, vlaggen, g. Reeks pyramieden, stoelen. 10. Oefeningen stokken, volwassenen. 11. Reeks pyramieden, ladders. 12. Gezamenlijke oefeningen, volwassenen en leerlingen. Om 17 uur Concert gegeven door ce Harmonie Municipale de Bousbecque. (5o uitvoerders). Bestuurder: Kr J. Castelain. Voorzitter Hr L. Dalle. PROGRAMMA Marche Hongroise Don Juan, Anat: et menuetto Marche Militaire Danse des Plébéiens Ballet de Faust Om 17 uur: Prijskamp van Tr»a-Bollan, in de herberg De Bascule Om 18 uur Groot Kuastconcert gege ven door de Harmonie Ste Cecilia van Mer- ckem. (5o uitvoerders). Voorzitter Baron de Coninck de iMerckem. Bestuurder: Hr Fr. Deridder. PROGRAMMA 1. Cortege Carnavalesque 2. Sous la Feuillée, ouverture 3. Patrouille Turque Ballet de Sylvia Marche Indienne Gavotte des Baisers. Sur un Marche Persan 8. Persévérance, marche Om 19 uur Prijskamp in het Kaarten in de herberg tMontmartre Om ig 3o uur Prijskamp van Vogelpik in de herberg Rust der. Wielrijders Om 20.3o uur Prijskamp in het Kaarten in de herberg 't Pauwtje Om 20.3o uur VOLKSBAL. Rackockzy Mozart Schubert Maquet Gounod Rozigade T. Stiauwen Michaëlis Ddlibes Sellenick Popy Ketelbey F. Deridder Om 10 uur Hondenloop. Om 14 uur Groote Trottinettenkoers voor kinderen van 7 tot 14 jaar. Om i5 uur Groote Trachterschieting aan de herberg De Vicinal Om 16 uur Groote Velokoers voor be ginnelingen, 5o km., 600 fr. prijzen, premiën en palm. Om 17.30 uur Valiezekoers. Om 18 uur Groote Must klimming. Om 19 uur Prijskamp van Vogelpik in de herberg bij Leleu. Om 20 uur Prijskamp op den Biljard in de herberg A la Bonne Espérance Om 20 uur Prijskamp in 't Kaarten in de herberg Breda Om 20.3o uur Volksconcert, gegeven door de Harmonie Ypriana. Voorzitter Hr A. Gruwez. Bestuurder Hr Fr. Deridder. PROGRAMMA 1. Modern MarschVan Egroo 2. Suite OriëntalePopy i° 2° 3° 40 3. Phi-PhiH.Christine 4. La HouzardeL. Ganne 5. Pot PourriRenaud Om 20.3o uur Prijskamp in het Dansen, in de herberg La Paix Om 22 uur Prijskamp in het Schoonste Zingen in de herberg De Rozeboom Le jour des élections approche a grands pas, et il ne semble pas que les chrigeants de nos deux associations poliiiques catholique et libérale, s'en émeuvent beaucoup. Tandis quo les chefs des deux groupements lévolutionnaiies échauffent les têtes de leuis malheureux partisans du premier au dernier jour de l'an, et disciplinent leurs hommes de ragon a ce qu'ils votent sans réfléchir, mais avec conviction, les chefs des deux partis a'ordre continuent a dormir. Même sous le règne du S. U., ils pensent, dirait-on que la masse électorale est une masse intelligente et qui réfléchit, et ils la lais- sent manipuler par les agents du désordre, sans s'en inquiéter autrement Bien mieux, il se confirme que nos catho- liques et libéraux lutteront les uns contre les autres. Notre journal n'est pas un journal politique, mais il est beige et ami de la paix et du travail. Et a ce titre, il peut bien dire, une fois en pas sant, ce que lui rapportent les Yprois qui voudraient qu'on s'occupe beaucoup moins de politique et ceauccup plus de ia bonne admi nistration de la ville. Le temps n'est plus propice aux récrimina- tions catholico-libérales. II ne doit y avoir chez nous qu'un seul parti celui des gens a'ordre, de paix, et du progrès de la ville, tous ensemble réunis contre les révolution- naires de tout poil qui ne rêvent que le cham- bardement du pays et de l'ordre social. II ne faudrait aux élections, en opposition avec les listes révolutionnaires, qu'une seule liste, la liste d'un parti ü'ordre contre le parti du désordre une liste groupant les catholi- ques, les libéraux et les indépendants, une liste en somme des intérê.s communaux. Pas d'autre. Voila cequedemandent les Yprois. L'Un on fait la force, disent-ils. Nos chefs libéraux et cathcliques ne l'ont pas compris jusqu'ici. Serait il trop tard (Vervolg) 13. V eurnesleenweg Herstellingswerken en werken tot aanleggen van voetpaden en ge schikt maken der riolen Lastkohier. M. Sobry. Wij hebben eindeli k voldoe ning bekomen voor het verbeteren van den Veurnesteenweg, die tusschen het gewezen Waterkasteel tot aan Het Hoekje op 20 m. breedte zal gebracht worden zooals de Malou- laan. De aanbesteding van dit werk bestaat in twee deelen, waarvan het eene, namelijk de kasseiwerken, ten laste is van den Staat, en het tweede, het aanleggen van voetpaden en riolen, door de stad moet bekostigd worden. Het bestek van het gedeelte dat ten laste van de stad valt voorziet een uitgaaf van ongeveer 335.000 fr. 00. Hierop geeft de heer voorzitter lezing van het lastkohier en der beschrijving van de ver- schillige uitte voeren wei ken. M. Bonnet. Ik geloof dat er in het lasten- kohier iets vergeten is. Ik heb de lezing ervan met veel aandacht gevolgd, doch heb niet ge hoord hoe de samenstelling 'van mortel en beton moet gemaakt zijn. Er bestaan verschil- lige manieren van mortel en beton te maken, en dit zou zooals in alle andere lastenkohie- ren hier ook moeten bepaald worden. M. Vandamme. Dit is misschien bepaald door de aanduiding van een nummer, want ik meen uit de lezing gehoord te hebben dat er ievers spraak is van beton nr 3. M. Lemahieu. Het is wel verstaan dat de boordkanten der voetpaden in tegels zullen gelegd worden en dat de aanpalers in de kos ten daarvan voor een bedrag van 40 moeten tusschenkomen. M. D'Huvettere. Nu er hier gesproken wordt over het aanleggen van voetpaden, zou ik ook tot den heer schepen van Openbare Werken een paar vragen willen stellen. M. Delahaye. Zoudt gij dit niet beter tijdens de mededeelingen doen M. L'Huvettere. Neen, ik zal het nu doen. t'Einden de Lange Thouroutstraat is er daar een eind voorland van 100 m. dat noodig hersteld is. Hetzelfde geldt ook voor het voorland van aan de Stoppepoort tot aan de Kalfvaart dat volgroeid is met distels en on kruid. Er werd reeds dikwijls gevraagd dat al

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3