A de inwoners, die allen even gelijk lastenbeta- Iers zijn, op denselfden voet zouden gesteld worden. Dit werd ook reeds dikwijls beloofd. Doch nu stel ik publiek aan den heer schepen van Openbare werken de vraag of dit werk binnen kort zal gedaan worden. Wij hebben hier ook nog de zwemschool die dezen zomer druk bezocht werd en voor de stadskas een groot profijt zal zijn. Daar rechtover is er langs de vestingen ook nog een eind voorland dat een echten modderpoel gelijkt en waarop dan nog een monumentaal gedenkteeken staat in 't groen geschilderd. Ik vraag dat men dit voorland ook zou herstellen, te meer dat er aldaar toekomende jaar, door de zorgen van den Openbaren Onderstand, nog een nieuwe kathedraal zal gebouwd worden die door vele Yperlingen zal bezocht worden. M. Delahaye. Deze werken zijn reeds van over twee weken gevraagd en dat de heer D'Huvettere thans die vragen stelt is haast een bewijs dat hij de papieren is komen nazien Hij mag zich dus gerust stellen, want de wer ken zijn reeds bevolen. Voor wat nu de wer ken aan den Veu'nesteenweg betrelt, is het voor mij een waar genoegen de verwezenlij king van dien droom te zien. Het is een der schoonste werken die ooit in Yper gedaan werden. Het is de verlenging van de Vlalou laan tot aan Het Hoekje, en alsdan zal deze breede en rechte laan een der schoonste in gangen onzer stad uitmaken. De stad zal langs weerskanten, dus in de twee voorlanden, de riolen aanleggen zoodat al de huizen aan de Tioleering zullen aangesloten zijn. De Staat zal in 't midden der baan een betonweg aanleggen met daarboven kasseien. De voorlanden zul len bestaan uit een breedte van 2mgo asschen en 2m40 dallen.Bij de Bruggen enWegen heeft men al gedaan wat mogelijk was om gereed te zijn. ten einde de aanbesteding van het werk zoohaast mogelijk en nog vóór den winter te kunnen uitgeve-u. Ik vraag thans geen stokken in de wielen te steken en. niettegenstaande het plan der rioleering nog hier niet is, vraag ik toch de voorgestelde werken ta willen goed keuren. Alles werd goed bestudeerd en het zal een heel schoon werk zijn- Thans wacht men nog alleen op onze goedkeuring en ik denk wel dat de wei ken met i October zullen kunnen aanvangen. Het ware een schoon win terwerk waar misschien nog eenige van onze werkloozen werk zullen kunnen vinden. De som van 335 ooo fr., die de stad daarvoor zal moeten uitgeven, is voorzien in het vonnis der oorlogsschade voor de ruiterijkazerne en een deel der uitgaven zal daarna nog door de aan- palers terugbetaald worden. M. Vandamme. Ik vind dat er daar een werk zal uitgevoerd worden dat niet aan te raden is. namelijk voor wat betreft het leggen der tegels. Vroeger waren de tegels geplaatst met cement, nu echter doet men het met zand. Doch hier zie ik dat ze nu nogmaals met cement zullen gelegd worden. Het ware noch tans beter dit te doen met zand, omdat de voorlanden later dikwijls nog moeten openge legd worden voor de aansluitingen der huizen aan de gas- of de electrieke leiding en dat er, wanneer de tegels met cement gelegd zijn, er veel meer gevaar bestaat ze te breken. Een tweede bemerking betreft het verleggen der buurtspoorlijn. M. Delahaye. De l uurtspoorlijn veran dert niet en blijft liggen waar ze nu is. Alles werd goed voorzien en ze zal juist in 't mid den van den weg zijn, hetgeen ook veel beter is voor de regeling van het verkeer M. Vandamme. Het is juist hetgeen ik wilde vragen, want bij het aanleggen der Noordlaan heeft de stad ook moeten tusschen- komen in het verplaatsen der tramlijn. Een •derce bemerking die ik nog wenschte te ma ken is om te weten of de materialen die daar langs de baan nog liggen niet aan een gena- digen prijs zouden kunnen overgenomen wor den. M. Delahaye. Deze behooren aan den Staat. Die oude materialen, zooals het ver meld staat in het lasteakohier, zullen gebezigd worden ora de Oude Veurnestraat en andere ptraten nabij den Veurnesteenweg gelegen te vermaken. M. Vandamme. Eindelijk wensch ik nog te weten van waar het krediet voor het uitvoe ren van dit werk zal genomen worden. M. Delahaye. Dit zal op de oorlogsschade afgenomen worden. M. Bonnet. De bandsteenen, die men voor dit werk voorziet, zijn van het type vici nals, dit zijn gekapte maar brute bandsteenen in Doornijksfih arduin. Deze soort bandstee nen zijn niet gebruikt voor stedelijke werken, doch alleen voor buitenwerken. MDelahaye. Ze zijn toch niet geheel ruw. M. Bonnet. Het midden van den weg zal niet in beton gelegd worden, maar alleen het onderbed zal in beton zijn met daarboven een laag zand en de kasseisteenen, ten andere dit werk vereischt zulks Ik had toch gewild dat er bij het beheer van Bruggen en Wegen zou aangedrongen worden om andere band steenen te gebruiken. M. Delahaye. Dit werd reeds dikwijls met de ingenieurs besproken, doch het werk zou veel meer moeten kosten indien men de zeltde bandsteenen moest gebruiken als in stad. Het eerste gedacht was den weg te maken in beton, maar wij hebben ons daarte gen verzet. Die zaak ligt reeds sedert lang ter studie en na veel en langdurig aandringen heeft men er eindelijk mede gedaan gemaakt. M. Bonnet. Indien Wit voor de uitvoering der werken geen vertraging voor gevolg moet hebben, dan zou ik toch nogmaals aandringen om andere bandsteenen ta gebruiken die, in dien zij iets meer moeten kosten, ook veel langer dienst zullen doen. M. Vandamme Zullen de cementtegels op de voetpaden met cement ofwel met zand gelegd worden M. Bonnet. Zij worden met cement ge voegd doch liggen in zand. M. Delahaye. Ja Het eenige wat ik hier nog bij te voegen heb, is dat de huizen aldaar tengevolge van dit werk veel in waarde zullen verhoogen. VI. Sobry. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. De voorgestelde werken worden met een parige stemmen goedgekeurd. 14. Stedelijke dagkantschool afschaffing bij gebrek aan leerlingen. M. Sobry. Het is sedert jaren reeds dat wij klachten ontvangen over de dagkantschool. Den 16 April ig3o ontvingen wij van de op- zienster een verslag waarbij zij, tijdens ver scheidene bezoeken die zij op verschillige datums aan de school bracht, er slechts twee, drie tot vijf leerlingen aantrof waaronder er zich dan nog bevonden die schoolplichtig waren. Sedert ig2g werd de begrooting van die school reg»lmatig opgesteld maar nooit werd ze door de hoogere overheid goedge keurd omdat de school niet beantwoordt aan de vereischte voorwaarden. Een brief van den heer Gouverneur liet ons weten dat wij geen toelage meer konden bekomen voor onze kant- school, tenzij voor de avondleergangen. Wij hebben niets verwaarloosd om toch de tas- scher.komst van Staat en provincie te beko men, maar al onze vragen werden steeds ver worpen. Gezien de stad tot op heden reeds zooveel geld verteerd heeft voor die school zonder ooit een centiem terug te krijgen, en gezien de stad ook nog schulden op hare ïekening staan heeft, vraag ik de afschaffing der dagkantschool. De avondschoolzal behou den blijven, zoodat het kantwerk toch nog voort zal aangeLeerd worden. Het is nutteloos verder aan te dringen bij provincie en Staat, gezien wij sedert drie jaar er niet in geslaagd zijn iets te bekomen. Tijdens een vorige zit ting werd er door den raad besloten de af schaffing d<zer school uitte stellen tot den in Juli van dit jaar. Die datum is thans voorbij en niets is verbeterd Tegenwoordig zijn er slechts zeven leerlingen in die school. Dien volgens vraag ik dat wij thans zouden doen wat wij vraeger beslisten. M. Socte. Ware het niet beter daarvoor nog wat te wachten tot het schooljaar is inge gaan om te weten hoeveel leerlingen er nu de lessen willen volgen M. Scbry. Dit is neg eens hetzelfdeuitstel dat wij vroeger reeds verleenden. Het is nu drie jaar dat de toestand in die school onver anderd blijft, er bestaat geen liefhebberij meer voor het maken van kant omdat de kinkers daarmee niets kunnen verdienen. De stad be taalt daarvoor ieder jaar 22.000 fr. 00 en dit is een gansch nutteloozen onkost dien men haar oplegt. M. Bonnet. Het voorstel tot afschaffing der kantschool wordt door den heer voorzitter op zijne manier voorgedragen. Hij zegt name lijk dat de toestand er in de laatste jaren niet veranderd is. Toch wel, en dit mag thans wel gezegd worden, wij hebben er voor een gsoot deel het onze bijgebracht om de school te bevolken. Wij zijn daarin gelukt, maar bekwa men echter niet ten volle voldoening. Ik ben het eens met den heer Soete om te wachten tot de heropening der klassen vooraleer het voorstel van afschaffing te doen. Thans bele ven wij een tijd die gansch abnormaal is. Een groot aantal kinderen zullen thans thuis blij ven van school, en zijt ge nu reeds zeker dat geen van die kinderen zich zullen laten in schrijven om de leergangen der dagkantschool te volgen Daarom verlang ik te wachten tot wanneer de school geopend is. Alswanneer het getal leerlingen ons dan nog geen voldoe ning moest geven, dan zal ik zelf het voorstel van afschaffing vernieuwen en zult gij bij mij geen tegenkanting tegen de afschaffing vinden, want het ware waanzinnig de school te behou den en ervoor groote uitgaven te doen wan neer er geen leerlingen zijn. Ik vraag dus dit punt voor een maand uit te stellen, dus tot de volgende zitting. M Vermeulen. Ik voeg mij bij de vraag van de heeren Soete en Bonnet, te meer dat de begrooting dier school gestemd werd voor geheel het jaar Ik zou dus die school nog laten bestaan tot op het einde van dit jaar en intusschen zien welken uitslag zij geeft. M. Sobry. In Februari laatstleden werd er gezegd uil stel te verleenen tot in Juli en al de raadsleden waren het om zeggens eens de dagkantschool alsdan af te schaffen indien er niet genoegzaam leerlingen waren. Nu is die voorwaarde niet vervuld en men vraagt toch nog een ni uw uitstel M. Vandamme. Een feit staat vast en 't is dat het kantwerk geen beroep meer is voor de toekomst. Het kantwerk brengt ongeluk kiglijk niet genoeg op en bijzonderlijk niet volgens de fijnheid van het werk. Die toestand is niet eigen aan Yper alleen, elders in andere steden bestaan er ook geen dagscholen meer, doch alleen nog avondleergangen zooals hier. M. Sobry. Waarom nu nog wachten tot op het einde van '1 jaar, de begrooting werd immers door de hoogere overheid niet goed gekeurd. M. Vermeulen. Werden er daarvoor reeds stappen aangewend bij den minister M. Sobry. Ji zeker en sedert lang reeds. De heer Vlaeminck kwam hier zelfs daarvoor ter plaats, doch niets mocht baten. M. Bonnet. Ik vraag de zaak uit te stel len, het komt er toch niet aan op een maand. Het is waar wat de heer voorzitter zegt dat die school reeds verlengd werd tot den iD Juli en dat dien datum overschreden is. Doch ik stel niettemin voor nog een maand te willen wachten en indien de school dan nog geen voldoening geeft, dan vervalt ze van zelf. M. Vandamme. Vroeger werd ook gezegd dat het een laatste uitstel was tot x Juli. M. Bonnet.Nu verkeeren wij in een uit zonderlijken toestand. Veel leerlingen hebben dén ouderdom bereikt om. de school te verla ten en verschilligen zullen mogelijks besluiten de leergangen der dagkantschool te volgen. Indien dit niet waar is, dan wordt de school toekomende maand geschorst. M. Vandamme. Na drie jaar lang gepoogd te hebben, zou men beginnen wanhopen over de mogelijkheid om in een maand tijds beter te slagen, alhoewel ik wensch dat die school honderd leerlingen zou tellen. .Vi. Vermeulen. Die school is toch ver beterd bij verleden jaar, dsch ik heb mij laten zeggen dat indien er zoo weinig leerlingen zijn, dit is omdat er in die school kantkussens ontbreken en men langen tijd bij het stadsbe stuur heeft motten aandringen om er te bekomen M. Delahaye. Ik kan dat niet aanvaarden. Ik ben steeds de eerste geweest om alles te doen wat mogelijk is om de school te behou den, doch zij is tegenwoordig niet meer leef baar en te Brugge en Roeselaere moesten de dagkantscholen evtneens afgeschaft worden. Indien men aan de jonge meisjes vraagt om het kantwerk aan te leeren, willen zij niet en allen verkiezen naai en snijlessen te volgen. Ik kan instemmen met de vraag om de af schaffing nog voor een maand te verda gen, doch het feit staat vast dat de school niet meer leefbaar is. M. Sobry. Den 1 Juli ig3o werd er door de opzienster voorgesteld de school af te schaffen en werd de leerares daarvan verwit tigd. Dit is nu reeds 2 jaar geleden en nog staan wij altijd voor de vraag of de school moet afgeschaft worden ja of neen. Doch sedertdien ontvangt de stad niet het minste krediet meer voor die school en moet zij alles alleen bekostigen. M. Lemahieu. Over een viertal maande» werd hetzelfde voorstel gedaan van nu omdat er geen leerlingen genoeg waren. Het is sp^tig genoeg, maar in deze voorwaarden kan het voordeel dat die school oplevert voor twee of drie leerlingen niet opwegen tegen de groote kosten die zij veroorzaakt. Nu wordt opnieuw voorgesteld te wachten tot in October, maar alsdan zal het schooljaar begonnen zijn en voor een jaar moeten voortgaan en zal de stad nogmaals de kosten ervan te dragen hebben.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4