Crédit Foncier de Belgique 5 Uitgifte van Grondobligatiën BA NQ BE de CO Uil TB AI 'Ik zou aannemen de beslissing over de afschaf- ifing dezer school stil te leggen tot de volgen de zitting van den gemeenteraad, doch ik zou •het schooljaar niet laten ingaan omdat de stad alsdan opnieuw voor een jaar verbonden ware. M. Bontiet. Ik ben niet van dit gedacht, ■want er dient een onderscheid gemaakt te worden tusschen het gewoon onderwijs en de /kantschool die van dezelfde diensten niet afhargen. Voor deze laatste begint het leer jaar den i Januari om den 3r December te eindigen. M. Delahaye. De kantschool hangt uit sluitend en alleen af van de stad, gezien zij van niemand nog toelagen ontvangt. M. Bonnet. Wij hebben dus volstrekt niets te verliezen met nog een maand te wach ten. M. Vandamme. Welk is het minimum aantal leerlingen dat vereischt wordt om van ■de toelagen te kunnen genieten M. Sobry. Voor het beroepsonderwijs is <iit gewoonlijk twintig. M. Lemahieu. Ja, maar twintig leerlingen -die regelmatig de school voigen. M. Bonnet. Dit getal is slechts zestien, doch het verschil is klein en in al; geval hoeft -er, om dit getal voor onze dagkantschool te hereiken, nog een groote poging gedaan te worden. M. Lemahieu In alle geval zal ik een nieuwe uitgaaf voor het nut van enkel drie of wier leerlingen niet goedkeuren. M. Sobry. Gezien de raad het eens is om .uitstel te vragen, leg ik dit voorstel om nog -een maand te wachten ter stemming. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lemahieu, Delahaye, Capoen, Scete, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme; neen de heer Sobry. De heer D'Huvettere onthoudt .zich. i5. Mededeelingen. M. Sobry. Wij hebben vanwege de Maat schappij voor goedkoope woningen Ons ••Onderdak den volgenden brief ontvangen Yper, den 25 Oogst ig32. Aan de HH. Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden der Stad Yper. Mijnheer en, De gemeenteraad van Yper heeft ons in alle omstandigheden zijne bezorgdheid be wezen voor de werkende klas. en onder ver scheidene vormen aangemoedigd, het sociaal werk bij uitmuntendheid welk Ons Onder dak op zich heeft genomen en bestaande in het bouwen van gezonde, ruime en goedkoope werkmanswoningen binnen de stadsmuren. De stad Yper, met recht en reden bëkommerd over den woningnood der werkende klas, nam deel in het stichten der Maatschappij bij middel van dtn inbreng van een blok stads- grond gelegen in de Tegelstraat zij verkocht naderhand aan Ons Onderdak een ander blok grond voortkomende der rij"banen van de gewezen rijschool en schonk in ig3o, milde -eeuwfeestpremiën aan de koopers van de opgerichte huizen. Reeds acht en twintig huizen zijn opge richt, waarvan twintig betrokken meest door kroostrijke gezinnen, allen uiterst tevreden -eene deugdelijke woonst te bt zitten binnen de stadsmuren, niet afgezonderd hoch verste ken van de andere klassen der Yperlingen, maar terug op St Pieters, het vroeger zoo bloeiende werkerskwartier en waar het mee- rendeel onzer tegenwoordige werkersbevol king verlangt te wonen. Maar onze taak is nauwelijks begonnen, want de nood van woningen is nier groot. Gij kent den toestand zoo goed en beter dan wij. Ons aanpassende aan de tegenwoordige moeilijke tijden, zetten wij ons werk met voorzichtigheid voort. Ons bestuur heeft be sloten aanstaande jaar den grond aan de stad aangekocht, gelegen tusschen de Tegelstraat en Kanonweg, vol te bouwen, met de hoop en het vooruitzicht, het volgende jaar, de aan palende grond behoorende aan de Domeinen aan te koopen en ook te bebouwen, aldus op St-Pieters een schoon en gezond werkers kwartier oprichtende. Te dien einde vroegen wij aan het beheer der Domeinen, een optie van aankoop dezer gronden gelegen in de Tegelstraat, palende Noord aan deze straat en Oost aan de Yper- leestraat. Deze optie wierd ons niet toege staan, luidens brief van 29 9 ig3o. Wij geven, Ued., hierbij afschrift van een bri;f van den heer Naziener der Registratie en Domeinen in datum van 17 dezer maand, BELGISCH GRONDKREDIET Raamlooze Maatschappij gnticht ia 1835 INTREST 5 ZUIVER VAN - ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij i met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE' BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 YPER Hypotheekleeningen aan voordeelige voorwaarden. ons verwittigende dat de Domeinen van zin zijn, dien giond aan bijzonderen te verkoopen. Wij verooi looven ons Uel. te doen opmerken, dat indien deze verkoop doorgaat, het eene trge inbreuk zou zijn aan de verwezenlijking van het schoon plan welke wij hierboven uii- eengtzjt hebben. Wij bidden Ued. een ver gelijkmg te doen tusschen de uitslagen welke wij tot alsau bekomen hebben en de bestem ming gegeven aan sommige gronden, in de laatste jaren door de Domeinen verkocht, tot groote ontsiering van de stad, waar zooveel gedaan wordt voor het moderniseeren en verfraaien. Men hoeve slechts te gaan zien Statie straat, Elverdinghestraat, rvoeimaikt men overwege dat deze gronden gelegen in de kom der stad palen aan straten waar zich bevin den goede kasseiïng, voorlanden, kostelijke rioolen, moderne waterspijzing, gas en elee triciteit, in een woord alles wat toelaat msderne woningen te zetten, en dat deze gronden thans dienen als hennekweekerijen, groenselhoven, braakliggende gronden, enz. terwijl onze werklieden, bij gebrek aan woonsten, verplicht.z(j» buiten stad te wonen. Ons bestuur aanziet met recht dat Ons Onderdak vóór keur zou moeten hebben nopens den grond in kwestie, tegenover alle andete aanvragers en dat de Domeinen voor plicht hebben, het schoon voorbeeld der stad te volgen en bovengemelde grond aan Ons Onderdak aan voordce.ige vooi waarden af te staan, opdat Ons Onderdak hem ook op voordeelige wijze aan de werklieden kunne ter hand doen. Uns inziens, ware dat goed sociaal weik 1 Wij nemen de eerbiedige vrijheid, Mijn heeren, Ued. te bidden Ons Onderdak in deze zask *e ondersteunen en te willen aan dringen bij den heer Algemeenen Bestuurder der Domeinen, opdat het beheer zoude toe stemmen, de gezegde grond aan voordeelige voorwaarden, in optie van aankjop te geven aan Ons Onderdak of ten mirste, indien eene wettige schikking het toestaan van optie belet, dien grond voor te behouden totdat Ons Onderdak in geldelijken staat weze om den aankoop te doen. In de hoop, M.jnheeren, dat deze tegen woordige bij Ued. een gunstig gehoor en alle mogelijke ondersteuningzal vinden, bidden wij Ued. de verzekering onzer hoogachiing te aaLvaarden. De Afgevaardigde beheerders (get.) L. Vandevoorde, H. Vermeulen. Yper, den 17 Oogst iq32. Cartonstraat, nr 28 Mijnheer de Voorzitter Ik heb de eer U ter kennis te brengen dat er liefhebbers zijn voor den bouwgrond waarvan spraak in het schrijven van mhn voorganger, M. de Opziener De Puydt, in date van 29 Sep tember ig3o. Diensvolgene vraag ik U mij de voorstellen, welke gij geradig acht, te onderwerpen. Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, de ver zekering mijner hoogachting. De Naziener, (get.) Deridder. Aan den heer Voorzitter der Maatschappij Ons Onderdak te Yper. Voor gelijkvormig afschrift: De Afgevaardigde beheerders, (get.) L. Vandevoorde, H. Vermeulen. M. Sobry. Ik zie er geen bezwaar ia dezen brief te steunen, de vraag is vrij. M. Bonnet. Wanneer Ons Onderdak er niet in gelukt is van de Domeinen een lagea prijs te bekomen, dan zullen wijookniet beter slagen. De groote reden daarvan is dat er voor dien grond andere liefhebbers zijn en reeds andere aanbiedingen gedaan werden. Ik ben nochtans t'akkoord om dezen wensch te steunen. M. V er meuten. Het ware toch beter dien grond te doen dienen voor werkmanshuizen dan hem te verkoopen voor een onbekend ge bruik. Het ware misschien goed dat de stad bij haar brief van ondersteuning, eenige voor beelden zou aanhalen van gronden die hier vroeger door de Domeinen verkocht werden en die slecht gebruikt geweest zijn. Het doel der maatschappij is de werkmanshuizen zo<r goedkoop mogelijk te bouwen, doch wanneer zij den grond zeer duur moet aankoopen dan moet zij den prijs verhoogen der huizen die dan buiten het bereik vallen van het vermogen der werkmenschen. M. Sobry. Willen wij daarover stemmen? M. Lemahieu. Dit is alleen maar een mededeeling. M. Sobry. Ja, maar ik meen dat de raads leden toch allen t'akkoord zijn om dezen wensch te steunen. Hierop wordt bevestigend geantwoord. 2) M. Sobry. Wij hebben ook nog een brief gekregen van de bewoners der Statiewijk die erover klagen dat zij, tengevolge van het aangroeiend verkeer per autobus, erg bena- deeligd zijn in hunnen handel doordat de meeste reizigers thans naar de Statie niet meer komen, dcch bij hunne aankomst per autobus ievers in de stad afstappen en daar ook bij hun vertrek terug op de autobus plaats nemen. In vergelding van dit verlies vragen zij of het niet mogelijk ware de zomer- concerten op de Colaertplaats te geven in plaats van op de Groote Maikt. De kiosk zou aldaar beurtelings op diie verschillige plaat sen kunnen gezet worden, namelijk rechtover het Hötel Skindlts zoodat de nering doeners eer Statiestraat er ook zouden door bevoordeeligd worden, vervolgens rechtover het Hótel des Brasseurs ten profijte van de herbergiers van de Colaertplaats, en dan nog op den hotk der Maarschalk Fochlaan voor de neringdoeners van dien kant. M. Lemahieu. Hoeveel handteekens draagt dezen brief M. Sobry. Twee bladzijden vol. Zullen wij met aan die vraag voldoening te geve» geen andere inwoners oenadeeligen, en ware tiet niet geraadzaam eerst de marktbewoners daarover hun gedacht te laten zeggen M. Ver gracht. Nu er spraak is de concer ten op de Statieplaats te geven, zal men mis schien afzien van het ontwerp een kiosk in den openbaren hof op te richten en veel beter doen met daar het standbeeld van Vandfm- peereboom te plaatsen. M. Sobry. Daarvoor moet men ons eerst nog oorlogsschade toestaan. M. Vergracht. Gij moet dit maar vragen, indien gy niets vraagt zult ge ook niets bekomen. M. Bonnet. Vroeger heb ik voorgesteld daar op de Statieplaats een standplaats voor autobussen te maken. Indien men op dit voor stel ware ingegaan, dan zouden wij neel zeker de vraag van vandaag niet ontvangen hebbeD. Daar is voor een autobusstatie de schoonste plaats die men hebben kan. Nu staan de auto- oussen er op straat en de menschen moeten daaitusschen óp zoek om de autobus, die zij nemen willen, te vinden. Dit is aldaar een bestendig gevaar en het is zelfs te verwon deren dat er niet meer ongelukken gebeuren. Moest men daar een autobusstatie maken, die als aankomst- en vertrekpunt zou dienen van al de verschillige autobussen die naar Yper komen, dan zou zulks aldaar aanleiding geven tot een veel grooter beweging en toeloop van volk en de bewoners van het Statiekwartier zouden ongetwijfeld tevreden zijn. M. Lemahieu. Ik denk dat al de aulo- bussen, geen een uitgezonderd, die hier te Yper toekomen, naar de Statie gaan. Thams staan ze daar op de straat, dus nog nader van de herbergen dan wanneer ze op het plein zouden moeten stand nemen. Voor wat betreft het stilhouden der autobussen op de Groote Markt, wij mogen dit niet beletten en ik denk dat de toestand best zou blijven zooals hij is. M. Vandamme. Het voorstel van den heer Bonnet is zeer goed, de autobussen zoo als zij daar nu staan leveren een besteadig gevaar op voor het verkeer. Doch voor het in richten eener autobusstatie zouden er oolc

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5