t 5 niet geteekend, doch ben bereid dit nu te doen. M. Vandamme. Vroeger was er daar steeds een klem verslag bijgevoegd, nu is er -volstrekt niets en de begrooting is zelfs niet onderteekend, hetgeen mij vreemd voorkwam. Wanneer men deze begrooting met die van -vorig jaar vergelijkt, ziet men dat er daar een -vermeerdering is. M Sobty. Dit is veroorzaakt door de -voorziene weddeverhooging. De begrooting wordt hierop met eenparige -Stemmen goedgekeurd. i5) Stedelijke dagkantschool Afschaffing bij gebrek aan leerlingen. M. Sobry. Den 12 September-laatstleden hebben wij nog een brief ontvangen van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, waarin gezegd wordt dat de dagkantschool aan de vereischten niet beantwoordt, dat de stad twee jaar tijd gehad heeft om deze school te ttrachten te bevolken en dat het nu de laatste maal was dat er nog welwillendheidshalve een toelage voor die school verleend werd. De avondschool echter, die voldoening geeft, :zal de toelagen voorts bekomen. Daaruit, ziet men dat er in ig33 niet meer moet gerekend worden op de tegemoetkoming van Staat en provincie, en zoo de gemeenteraad toch voort- .gaat met steeds de begrootingen der kant- school te stemmen, zal de stad aldus 54.983 fr. te betalen hebben. M Missiaen. Ik moet u doen opmerken dat er hier alleen spraak is van de dagkant school M. Sobry. Ja, maar een groot deel dezer som is voor de dagkantschool bestemd. Nu is alle geduld van den Staat ten einde en het is het laatste jaar, dat wij welwillendheidshalve nog iets krijgen voor de twee afdeelingen, .zoodat de raad thans geroepen is een beslis sing te nemen over het afschaffen der dag kantschool. Dinsdag laatst rond g u. 3o 's morgens ben ik op het onverwachts naar die school gaan zien, en daar waren enkel zeven leerlingen bezig met kant te maken. Dit is volstrekt onvoldoende om het behoud dier -school te verrechtvaardigen. Het is nu reeds -de derde maal dat deze zaak hier voor den dag komt en er moet eindelijk een beslissing genomen worden, want dit is een zware last voor de stad. M. Missiaen. Ik zie dat de raadsleden hier tegenwoordig zeer klein in getal zijn om dergelijk besluit te nemen. Wij hadden ge vraagd deze kwestie te verzenden en te wach ten tot het nieuw schooljaar geopend zi;, omdat wij ons eraan verwachtten dat er eenigen uitleg over den gang dezer school zou gegeven worden. Nu is het schooljaar open, de leergangen zijn hernomen, doch niemand van ons weet wat de uitslag ervan is. Wij hebben zelfs het oordeel niet der bestuurster om ons in te lichten. Daarom stel ik voor dit punt tot de volgende zitting te verdagen. M Leuridan. Het ware niet zonder be lang voor ons eens te weten welk gedeelte der uitgaven voor de dagkantschool bestemd is en welk aandeel ervan voor de avond school is. M. Sobry. 22.5oo fr. als wedde der onderwijzeres, waarbij nog een som van 2000 fr. komt voor materieel en andere uit gaven, en dit voor de dagschool alleen. M. Leuridan. Werd het bezoek, dat gij aan die school gebracht hebt, gedaan sedert zij opnieuw open is M. Sobry. Ja, ik ben er Dinsdag laatst geweest en er waren slechts zeven leerlingen aanwezig. M. Leuridan. Maar hoeveel leerlingen waren er ingeschreven M. Sobry. Wat baat dit, indien zij naar school niet komen. M. Leuridan. Het ware toch beter moest dit in een verslag zijn vastgesteld. M. Sobry. Ik meende dat het voldoende zou geweest zijn dit hier mondelings te ver klaren. Ten andere, het is de eerste maal niet dat dit gezegd werd en wij hebben reeds ver scheidene verslagen ontvangen van de op zienster d e eveneens het gebrek aan leerlin gen heeft vastgesteld. Het is nu reeds sedert 1929 dat dit aansleept en de toestand is nog steeds dezelfde. Dit komt voort uit het feit dat de kanten tegenwoordig geen geld meer waard zijn. 's Avonds, na het werk, wil men wel nog kant aanleeren, maar binst den dag niet meer en dit is overal hetzelfde. M. D' Huvettere. Waren de zeven leer lingen, die daar tegenwoordig waren, allen vrij van schoolplicht M. Sobry. Ja, zij waren allen meer dan 14 jaar oud. Maar indien die kinderen voorts kanten willen aanleeren, dan kunnen zij nog d? huishoudschool volgen, die daar bij de zelfde inrichting bestaat, en waar men de kinderen leert naaien en kanten maken. In andere steden vindt men ook geen leerlingen meer en overal werden de dagkantscholen afgeschaft. M. Vandamme. Tot slot van rekening is het een geval van overmacht. M. Missiaen. Ik herhaal mijn voorstel om de zaak uit te stellen totdat wij beter ingelicht zijn. M. Leuridan. Men moet bekennen, wan- neer men zooveel afwezigen ziet, dat de raad versleten is tot op den draad toe, en ik vrees dat wij van nu voortaan van kwaad in erger zullen vallen. M. Vandamme. Dit is ook mijne meening geweest. M. Missiaen. Dit is toch niet het geval met den heer Bonnet, die een congres te Brus sel bijwoont. M. Sobty. Het is nu reeds de derde maal, wij kunnen dit toch niet blijven uitstellen M. Missiaen. Laat ons de zaak verzet ten, indien gij geen tijd wilt verliezen. In alle geval zal de afschaffing dezen avond niet ge stemd worden. M. Sobry. En waarom niet? De raad zal daafo'ver beslissen. v M. Missiaen. Waarom omdat ik de zaal zal verlaten indien de zaak niet uitgesteld wordt, en gii alsdan nietmeer in getal zult zijn om te beraadslagen. M. D'Huveltere. Dan zijn we nog met acht. M. Coutelle. Maar ik ook zou vertrekken. M. UHuvettereDe heer Coutelle zou zulks niet doen. M. Coutelle. Neen Ik zou het zelfs nog op een loopen zetten. M. Leuridan. Ik zou ook nog graag dien toer willen spTen, om de andere raadsleden, die hier niet zijn, ook hunne verantwoorde lijkheid te laten nemen. M. Sobry. En intusschen is het de stad die steeds moet betalen. M. Vandamme. In een maand tijds zal dit toch geen 24.000 fr. aan de stad kosten. En daarbij (wijzend naar de ledige plaatsen van de heeren Vermeulen en Vergracht) die twee die hier ziiten moeten hier ook zijn om deze beslissing te nemen. Doch ze durven niet komen, om daarna met deze afschaffing op hunne kiesbriefjes te kunnen schermen. M. Lemahieu. Het is hier geen kiesmee- ting. M. Sobry. Wij kennen reeds hun oordeel en weten dat de heeren Vermeulen en Ver gracht zich tegen de afschaffing niet zouden verzetten. M. Lemahieu. Dit punt is nu reeds zoo menigmaal opde dagorde gekomen. Over vier of vijfmaanden heb ik gezegd de school nog niet af té schaffen, ten einde eerst te zien of er geen middel was ze meer te bevolken. Ik heb deze school vroeger gaan bezoeken en er slechts 4 of 5 leerlingen aangetroffen waaron der er nog verschillige schoolplichtig waren. Het behoud dezer school is een zwaren last voor de stad, dien ik voor hét nut van zoo een klein getal leerlingen niet kan aannemen. Uit toegevendheid echter ben ik nog bereid dit punt tot de naaste zitting te verschuiven, maar dan moet er alleszins een beslissing ge nomen worden. M. Sobry. Het is nu reeds de vijfde maal dat ge zulks zegt. M. Lemahieu. Ja, doch alle verder uitstel ware een geldverspilling. Er moeten minstens 20 leerlingen regelmatig de lessen volgen om van de toelagen van Staat en provincie te kunnen genieten, voor de landbouwleergan- gen is dit getal ook vereischt. Tijdens de vol gende zitting zal de dagkantschool afgeschaft woi den, indien zij geen twintig leerlingen telt. M. Missiaen. r t' Akkoord. M. Sobry. Gij zijt bezig met het geld der stad te verspelen. M. Missiaen. Er werd er reeds meer op een andere manier verkwist. M. Sobry. Wij zullen dus stemmen over het voorstel van uitstel. M. Missiaen. Dit is niet noodig, gezien meest allen daarmede t'akkoord zijn. Er werden ook reeds andere punten uitgesteld zonder stemming. M. Sobry. Maar de raad mag toch be slissen. M. UHuvettere. Wat baat het! Indien de heeren Missiaen en Coutelle de zaal ver laten, kan er toch niets beslist worden. M. Leuridan. Men moet dus noodge dwongen het uitstel aanvaarden. 16) Mededeeliregen. 1) M. Sobry. Van den bouwgrond der gewezen rijschool heeft de stad een -groot deel verkocht aan de maatschappij voor werk manswoningen Ons Onderdak die er reeds 28 huizen heeft opgebouwd. Een ander deel van dezen grond behoort toe aan de Domeinen en daarin is er nog een stuk grond van 37 a. 84 ca. dat aan de stad toebehoort. De stadsingenieur heeft het lotissement van dezen grond gedaan en daarvan drie ver schillige plans opgemaakt, waarvan er twee het aanleggen van straten voorzien. Deze nieuwe straten zouden veel geld kosten, de opbrengst van den verkoop van grond zou gansch moeten gebruikt worden alleen voor het maken dezer straten en aanleggen van voorlanden. Daarna zou men daar nog de rioleering, de waterleiding, enz. moeten aan leggen. Dit ontwerp ware dus nadeelig voor de stad, en mij dunkt dat het best ware den grond te verkoopen zoo groot als hij is, aan den insttlprijs van 20 fr. den vierkanten meter, hetgeen gemiddeld een som van 75.000 fr. zou opbrengen. Ik stel voor het eerste plan van lotissement aan te plakken op den grond, en dan de mogelijke liefhebbers ervoor af te wachten. MD'Huveltere. Ik zie met spijt dat de voorzitter van Ons Onderdak hier niet is, en ik stel voor deze zaak uit te stellen opdat het hem gegeven worde daarover zijn oordeel te kennen te geven. MSobry. Er is hier geen spraak dezen grond te geven aan Ons Onderdak maar wel hem te verkoopen aan de liefhebbers die zich zullen aanbieden. MUHuvettere. Dan is het voor mij goed. M. Sobty. De raad zal zeker met mij t'akkoord zijn om het eerste plan van lotisse ment aan te nemen, namelijk dat waar geen nieuwe straten voorzien zijn. MVandamme. Het Beheer der Domei nen zou voorzeker niet weinig lachen moest de stad daar juist voor zijne gronden een nieuwe straat aanleggen M. Lemahieu. Natuurlijk, want die gron den zouden daardoor veel in waarde ver meerderen. De raadsleden verklaren hierop met het voorstel van den heer voorzitter in te stemmen. 2) M. Leuridan. Ik was van zin eenige kritiek uit te brengen op den heer schepen van Openbare Werken nopens delevering van water, doch hij zal voorzeker de vlaag voor komen hebben nu dat het sedert twee dagen goed geragend heeft. Wij verhopen dan ook dat wij nu wat beter water zullen hebben dan hetgeen wij over eenige dagen kregen en dat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5