Ecole Moyenne de l'Elat et Section supérieure Administraties aïpres Middelbare Staatsschool an Hoogere Administratis» Afdeeltng 6 TE YPEK HEMMEE eerder diende om ons vuil te maken in plaats van ons te wasschen. Doch ik zou niettemin de vraag willen stellen waaraan dit te wijten is. Een tweede vraag die ik aan den heer sche pen van Openbare Werken te richten heb, is aangaande het verzoekschrift dat hij gekregen heett van de bewoners van den Rijselsteenweg die vragen om aldaar, tot aan nr i58 indien ik mij goed herinner, de waterleiding te zien leggen. Mag ik thans vernemen welke de in zichten zijn van den heer schepen en welk gevolg hij van oordeel is aan dit verzoek schrift te geven Af. Sobry. Het woord is aan den heer schepen Delahaye. Af. Delahaye. Voor wat betreft de eerste kwestie door den heer Leuridan aangehaald, ziehier wat ik te antwoorden heb. Hier te Yper hebben wij twee vijvers die het drink baar water aan de stad moeten leveren. Bij gebrek aan regen hebben wij sedert drie maan den geen nieuw water gehad in de vijvers. De grond van den vijver te Dickebusch is klei, terwijl deze van Zillebekevijver zand is. Over drie weken was er maar i m. 20 water meer in Zillebekevijver, en terwijl het water aan 't bloeien was is er daar over den vijver een storm losgebroken die gansch het water ont roerd heeft. Het water van Dickebuschvijver was ook aan 't bloeien, doch dit is goed geble ven. Wanneer het water van Zillebekevijver uit de filters kwam, bleef het zijne bruine kleur behouden, terwijl dit van Dickebusch vijver helder en klaar uit de filters kwam. Proefnemingen werden gedaan met het water van Zillebekevijver, doch het bleef gelijk het was wanneer het uit den filter kwam, die nochtans vernieuwd en net was. De reden kan dus niets anders zijn dan dat het water van Zillebekevijver te veel omroerd werd, en vol gens deskundigen beweren moet het nieuw water, dat nu met de laatste regens in den vijver gekomen is, zich eerst met het ander water vermengen om het omroerd water van Zillebekevijver te laten zetten. Wij hebben dan eenigen tijd alleen gespezen met het water van Dickebuschvijver en aan de bevol king gevraagd het water te willen sparen. Maar het hoog gedeelte van de stad, namelijk de Bascule, kreeg alsdan geen water meer en om de aldaar bestaande nijverheden van water te kunnen voorzien, moesten wij dus drie uren per dag te Zillebeke doen pompen. Wij hebben thans water uit Zillebekevijver naar het laboratorium opgestuurd om het te laten onderzoeken, doch wij wachten nog naar het verslag ervan. Wij hebben dus bijna drie maanden en half zonder water geweest. Nu hebben wij eindelijk regen gekregen, zoo dat de toestand weldra zal verbeteren. Niet temin moet ik de bevolking nogmaals ten zeerste aanbevelen het stadswater volstrekt niet ongekookt te drinken. Wij hebben een voldoenden voorraad water en zouden voor langen tijd verzekerd zijn er geen te zullen ontbreken, moesten de inwoners een weinig voorzieniger zijn. i3oom3 per dag ware ruim voldoende voor gansch de stad te spijzen, en nochtans komen wij daarmede niet toe, en het kan niet anders of sommigen moeten het zoo noodzakelijk water nutteloos laten wegloopen en verkwisten. In stad wordt de schuld van deze storing in het water op den een of ande ren gelegd, doch dit zijn allemaal van die gesprekken en geruchten, en de reden ervan is alleen te zoeken in de omwoeling van het water van Zillebekevijver. Af. Leuridan. Deze vijver is zeker betoo- verd geweest De heer schepen spreekt van een storm die hier gewoed heeft, doch daar weet ik niets van. Af. Delahaye. Het is nochtans zoo. Over vier of vijf weken heeft er een geweldige storm op Zillebekevijver gewoed. Af. Missiaen. Dit was den dag dat de expositietrein hier te Yper was. Af. Delahaye. Voor wat aangaat de tweede vraag van den heer Leuridan, heeft de heer stadsingenieur aan de dertien inwo ners van de Rijselsteenweg, die het verzoek schrift onderteekend hebben, gevraagd indien zij de aansluiting zullen nemen eens dat de waterleiding daar ligt. Want het is natuurlijk dat wij ons daarvan eerst verzekeren voor aleer zulke groote kosten te doen. Moest de waterleiding zoo ver gelegd worden als ze daar gevraagd wordt, dan zouden de buizen van 80 niet meer voldoende zijn en zouden er buizen van 100 moeten geplaatst worden. Welnu er zijn maar twee menschen die de aansluiting aan de waterleiding der stad ge vraagd hebben. Af. Leuridan. Van de onderteekenaars van het verzoekschrift Af. Delahaye. Ja. Af. Missiaen. Al die menschen hebben daar zelf het water en zullen dus geen kosten doen om hunne huizen aan de waterleiding aan te sluiten. Af. Delahaye. Ik zou daarover een ver slag gemaakt hebben, maar al die menschen bezitten een regenput en meest allen verklaar den zich enkel bij de waterleiding te zullen aansluiten wanneer er eens een drogen zomer mocht komen. Indien al de aanvragers zich bereid hadden verklaard de aansluiting te nemen, dan ware de waterleiding daar reeds gelegd. 3) Af. Vandamme. Ik zou ook nog willen een vraag richten aan den heer schepen van openbare werken. Wij hebben een prachtige Oogstmaand gehad en de zwemkom heeft ge durende die warme dagen soms een groote overrompeling gekend, tot groot profijt der stadskas. De zwemkom was groot genoeg om al de baders te bevatten, doch er waren te weinig kabienen, zoodat er daardoor dikwijls misnoegdheid onder de baders heerschte. Wij kunnen nog zulke warme zomers hebben, en daarom zou ik vragen de mogelijkheid te onderzoeken om bij middel der buitengewone ontvangsten eenige nieuwe kabienen bij te maken. Er is nog plaats genoeg beschikbaar. Zoo ik mij niet bedrieg, zijn er nu 63 kabienen in de zwemkom, en daar kunnen er wel 100 zijn. Ik vraag dat het schepencollege dit eens zou willen onderzoeken. 4) M. Leuridan. Er heeft hier onlangs nogmaals een verkooping plaats gehad van nieuwe koopwaren, namelijk van schoenen. Heeft het schepencollege erop gewaakt dat de wet van 20 Juni 1846 op de verkooping van nieuwe koopwaren toegepast werd, en is deze verkooping van schoenen toegestaan of gewei gerd geweest Ik heb daartegen klachten ver nomen, en het is ten andere met recht en reden dat deze onderkruipers met een slecht oog door de Ypersche handelaars aanzien worden. M D'Huvettere. De wet zegt dat alleen de openbare verkoopingen verboden zijn, en hier in dit geval had het schepencollege geen toelating te geven. Af. Missiaen. Het was geen venditie. Af. Leuridan. Het is bijgevolg bij vergis sing dat ik mij laten gezeggen heb dat deze verkooping van schoenen bij opbod gedaan werd. Men had mij zelfs nog gezegd dat het niet toegelaten was met meer dan twaalf ol dertien personen te zamen in het lokaal te zijn waar de verkooping plaats greep. Af. D'Huvettere. In de wet is er ie vers spraak van twaalf, doch het is om te bepalen dat de openbare verkoopingen van nieuwe koopwaren in't klein moeten gedaan worden en er niet meer dan twaalf stukken of paren te zamen mogen te koop geboden worden. Af. Leuridan. Dit is dus nogmaals een verwarring. Af. Sobry. De zaak is nu misschien maar van weinig belang meer, doch ziehier wat er gebeurd is. In stad heeft men doen uitklinken dat er op Vrijdag en Zaterdag laatstleden in de herberg De Drie Koningen 2000 paar schoenen zouden uitverkocht worden. Daarop heb ik het bezoek ontvangen van een schoen maker van stad die mij vroeg deze verkooping te verbieden. Doch, zooals ik hem ant woordde, om dit te kunnen doen moest het schepencollege daarvan eerst de vraag ont vangen om erover te kunnen oordeelen. Er is echter geen vraag ingekomen om toelating tot deze verkooping te bekomen Ik had noch tans, gezien er daartegen min of meer op spraak was, aan den heer politiecommissaris gezegd eens na te zien of alles regelmatig zou gebeuren. Daar heeft de politie dan den meester der schoenen gevonden met een adv©- kaat die, ziende dat de politie wilde tusschen komen, bij den heer Procureur des Konings is gegaan om hem het geval voor te leggen. Deze, na beide partijen gehoord te hebben, heeft besloten dat er daar geen spraak was van openbare verkooping, maar dat het alleen een voorloopige tijdelijke winkel was, en men daarvoor dus geen toelating aan het schepen college moest vragen. Het eenige wat daar tegen dus kan gedaan worden, is te handelen zooals een schoenmaker het reeds deed, na melijk in de dagbladen aankondigen dat hij zijn schoenen aan dezelfde prijzen kan ver- koopen. Af. Missiaen. Ik heb niet veel tijd meer over, en indiengij nog eenigen tijd langer daarover wilt handelen, zal ik verplicht zijn heen te gaan. M.Scbry. Wij hebben alleen nog twee kleine punten in de geheime zitting te bespre ken. De openbare zitting is dus opgeheven. Het is 19 u. 10. Monsieur le Ministre vient d'annexer a l'école moyenne de l'Etat a Ypres une section supérieure administrative. Cette section pré pare les élèves 1) A subir avec chance de succès les exa mens de commis aux chemins ae ter, postes^. télégraphes et téléphones, a la caisse d'é- pargne, office des chèques postaux, contribu tions, enregistrement, etc. 2) A entrer dans les grandes administra tions gouvernementales, provinciales et com- munales, a la Banque Nationale, et les autres entreprises bancaires et commerciales. 3) A subir l'examen de géomètre-arpenteur, 4) A entrer dans les sections normales moyennes. Le programme comprend les matières sui- vantes Le religion, le flamand, lefrangais, l'anglais,. l'allemand, l'histoire et la géographie, les- mathématiques y compris l'arpentage, la phy sique et la chimte, les sciences commerciales,. le droit constiiutionnel, commercial, adminis- iratif, l'économie politique, l'éducation phy sique, le dessin, la sténo dactylographie. La x" année est organisée. La 2' le sera l'année prochaine. Les élèves qui ont achevé leur 3e année d'éludes moyennes ou leur qua- trième d'athénée ou de collége peuvent être- admis en ie année. Les demoiselles peuvent être admises dans les mêmes conditions que Jes jeunes gens. Pour tous renseignements s'adresser au directeur, rue de la Bouche, 17,. tous les jours de 9 h. a midi. Note. Cette section remplit une lacune qui existait dans notre province. Elle est- appelée a rendre d'énormes services a notre jeunesse, en quête d'une position. De heer Minister komt bij de Middelbare^ Staatsschool, te Yper, eenhoogere administra tieve afdeeling te voegen. Ueze atdeeling: bereidt de leerlingen voor 1) Tot het afleggen, met kans van welsla gen,der examens van klerk bij de spoorwegen, post, telegraaf en telefoon, bij de spaaikas,. tiet postcneckambt, belastingen, registratie, enz. 2) Tot het vervullen van bedieningen in de- groote Staats-, provinciale- en gemeentelijke administraties, in de Nationale Bank, en de andere bank- en handelsondernemingen. 3) Tot het afleggen van het examen vaa. landmeter. 4) Tot het volgen der normale middelbare afdeelingen. Hetprogramma behelst de volgende vakken Godsdienst, vlaamsch, fransch, engelsch, duitsch, geschiedenis en aardrijkskunde, wis kunde met het landmeten eroij begrepen,, natuur- en scheikunde, handelswetenschap pen, grondwettelijke-, commercieele- en admi nistratieve rechten, huishoudkundige politiek, lichamelijke opvoeding, teekenen, snel- en. machienschrift. Het ie leerjaar is reeds ingericht. Het twee de zal aanstaande jaar beginnen. De leeilin- gen die hun derde middel jaar studiejaar of. hun vieroe in een atheneum of college geëin digd hebben, mogen in het x* jaar opgenomen worden. De juftrouwen mogen in dezelfde voorwaarden als de jongelingen aanvaard worden. Voor alle inlichtingen zich wenden tot den bestuurder, Mondstraat, 17, alle dagen van 9 tot 12 u. 's voormiddags. Nota. Deze afdeeling vult een leemte aan die hier in onze provincie bestond. Zij ïs- geroepen om groote diensten te bewijzen aan onze jeugd die een toekomst zeekt. Echo de l'Inauguration du Monument Frangais Nous apprenons avec un vif plaisir que l'amplification des discours prononcés lors de cette lête, a été exécutée par les soins de la Maison R.ADlO'FLASUKlÜ de notre ville. Les 20.000 personnes présentes, ont tous ti ès bien entendu les uiscuurs, par ce moyen si intéressant, malgré le temps défa- vorable et le manque de courant électnquo.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 6