r RADIOTENT OONSTELUNfi 13e Jaar, N° 29 - 22 October - 1932 - 13e Année, N° 29 - 22 Octobre Zaterdag 22 lol Maandag 24 October 1932 Weekblad - bet Arrondissement Yper Tperacbe jClube, Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Kulschen binnen de 3 dagen - Verven binnen de 8 dagen Bijhuis: E. Joos, Dixmudestraat,5i BEZOEKT DE Fédération des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres V* HET t Ywiiliflim der Getelsterden. LA REGION D'VPRES 1 Organs de I'Association des Sinistrés» dos Ciubs Y prois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boter straat, 34, Yper Abonnement 18 fa. 00 per j&ar Buitenland 32 fr. Men kan Mtihrljven in alle Huig tithe voetkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer "hmmloon* wtikelt gfvttiftri Ridactton, Administration et Publlclté 34, rue au Beurre, Y pres Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On rent t'abonner dans tons let bureaux de posie Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non slgnis sent refasis De aanstaande maandeli jksche verga dering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteisterden, zal plaats hebben op Zondag 23 October 1932, om 14.3o uur, in het Hötel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE x) Betaling der oorlogsschade aan herbeleg onderhevig in titels die aan hunne nominale waarde aangerekend worden. 2) A fschaffing van de diensten der Rechtbank van Yper en hunne overbrenging naar Brussel. Al onze bondenen samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente - overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de vergadering te zenden. Ingang vrij aan alle geteisterden. Den volgenden brief werd naar al de burge meesters en gemeentesecretarissen van de Arrondissementen Veurne en Yper gezonden Yper, den 19 October ig32. Mijnheer, De vergoedingen voor oorlogsschade onder hevig aan herbeleg worden, zooals gij weet, sedert meer dan een jaar door de Regeering uitbetaald bij middel van schuldbrieven 5 */0 van 1925. Zoolang deze titels aan pari waren, verwekte deze wijze van betaling geen op spraak. Doch nu dat zij op de Beurs nog slechts aan 70 frank verhandeld worden, zijn de geteisterden van 3o ,ten honderd van hun tegoed beroofd, doordat de regeering voort gaat met deze titels aan hunne nominale waar de van 100 frank aan te rekenen. Onder uwe ingezetenen telt gij een groot aantal geteister den die slachtoffer zijn dezer ongrondwettige en .onrechtvaardige handelwijze. Dit macht- misbruik is ook zeer schadelijk aan de belan gen uwer gemeente, gezien de herstelling er door belet wordt. Anderzijds heeft de Regeering, over enkele weken, ook nog een besluit genomen waarbij, te rekenen vanaf 1° Januari aanstaande, de Rechtbank voor Oorlogsschade van Yper afge schaft wordt en de diensten ervan naar Brus sel zullen overgebrachtvvorden. Deze maatre gel zal vele geteisterden in de onmogelijkheid stellen hunne rechten te doen gelden en is een nieuwe aanslag tegen het openbaar belang uwer gemeente.. Het is uwe onderhoorigen onmogelijk zich herhaaldelijk naar Brussel te begeven, waar zij overigens zullen te doen hebben met ambtenaren'die volstrekt niets kennen van onzen toestand. De kosten dezer verplaatsingen zullen heel dikwijls een groot deel der te ontvangen vergoeding opslorpen. Deze miskenning door de Regeering van de rechten, die uwe onderhoorigen als belgische burgers en als geteisterden hebben, zal u zon der twijfel aanzetten om den oproep te beant woorden dien de Federatie der geteisterden van het arrondissement Yper hierbij tot U richt. Zij noodigt U uit Zondag aanstaande, 23 October, de Algemeene Vergadering der Federatie te willen bijwonen, die zal plaats hebben om 14 u. 3o in de zaal van het Hotel Continental, Statieplaatste Yper. Het is hoogst wenschelijk dat al de gemeenten van de arrondissementen Yper en Veurne daar zouden vertegenwoordigd zijn, 't zij door de heeren Burgemeestérs of hunne afgevaardig den. Uwe gemeenteraad zou de werking, door onze Federatie op touw gezet, grootelijks ondersteunen met in zijn eerstkomende zitting een verzoekschrift te willen stemmen voor de volledige betaling der oorlogsschadevergoe dingen en voor het behoud onzer Rechtbank voor Oorlogsschade. De geteisterde;, van Dltfanfen Visé brengen dezelfde klachten uit. Een verhoor werd aan Zijne Majesteit den Koning aangevraagd om hem te vragen ten onzen voordeele te willen tusschenkomen. Wii hebben, ten andere, als plicht te zorgen dat de geteisterden, die reeds het ongeluk hebben de laatste gediend te zijn, evengoed zouden behandeld worden als de andere. Wij rekenen er dus op dat uwe gemeente op or ze vergadering van aanstaanden Zondag zal vertegenwoordigd zijn, en wij bieden U, Mijnheer, de verzekering onzer zeer verkleef de gevoelens. Namens de Federatie der Geteisterden van het arrondissement Yper De Voorzitter, Arthur Butaye, advökaat te Yper. WERKHUIZEN Verwerij - Kleekerij Nieuwkuischen Glaqage Américain 40 Bijhuizen ROUW IN 24 UREN fi© Ypsi' in de lokalen van de R. C. Y. ingang St-Sebastiaa 1 en Statiestraat, 37 van Open van 10 tot 21 uur. Iedereen welkom. La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 23 Octobre 1932, a i4.3oheures, en 1' Hotel Continental Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1°) Paiement des indemnités sujettes a remploi par des titres comptés d leur valtur nominale. 2°) Suppression des services du Tribunal d'Ypres, et leur transfert d Bruxelles. 3°) Vccux a mettre d l'ordre du jour de la prochaine assemblée. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont in- stamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. De Voorzitter, - Le Président, Arth. BUTAYE, au. Ypres. La lettre suivante a été envoyée a tous les bourgmestres et Secrétaires Communaux des Arrondissements de Furnes et d'Ypres Ypres, le 19 Octobre 1932 Monsieur, Vous savez que depuis plus d'un an, Ie gouvernement paie, au moyen d'obligations 1925, les indemnités pour dommagesde guerre sujettes a remploi. Ce système n'a pas sou- levé de protestations tant que ces titres étaient au pair. Mais aujourd'hui que ces valeurs ne peuvent plus ètre réalisées par les sinistrés qu'au taux de 70 francs, les sinistrés sont dépouillés de 3o pour cent de leur avoir parceque le gouvernement continue a les leur porter en compte au taux nominal de 100 francs. Vous comptez parmi vos administrés un grand nombre de sinistrés qui sont victi mes de cette fagon d'agir qui est inconstitu tionnelle et illégale. Cet abus de pouvoir est aussi grandement préjudiciable aux intéréts de votre commune en ce qu'il en empèche la reconstruction. Vous savez aussi qu'il y a quelques semai- 1 nes le gouvernement a rendu un arrèté suppri- mant, a dater du 1 Janvier prochain, le Tribu nal des dommages de guerre d'Ypres pour en transférer tous les services a Bruxelles. Cette mesure met de nombrêux sinistrés hors d'état de faire valoir leurs droits et porte atteinte de nouveau a Kintéiêt public de votre commune. II est impossible a vos administrés de se ren dre constamment a Bruxelles-; oü ils seront du reste en contact avec des fonctionnaires qui ne connaissent tien de notre situation. Les frais de ces voyages absorberont bien souvent une grande partie de l'indemnité a obtenir. Ce mépris du gouvernément a l'égard des droits que vos administrés possèdent comme citoyens beiges et comme sinistrés, vous

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 1