IN DEN STORM Jonckhoere - Duthoy Paul Bardijn - Dereyne HUIS WELKOM BEENHOUWERIJ I N LAN DSCN Versch VI@esch Bevrozen Vleesch MONO POEDERS^:::; BifsteacK - boules Frites Café Au Nouveau Jardin Public 1, rue Jansénius straat, 1 YPRES - Téléphone 5og YPER Verkoop van VERSCHE MOSSELS bij René Forrez-Baelen Kolen - Aardappelen Brandhout in blokjes en gespleten 8, TempelstraatYper Bouilli 6 8 10 fr. de kilo Biefstuk l Rosbief 16 - 18 - 20 fr. de kilo Bouilli Lap 6 fr. de kilo Biefstuk en Rosbief 12 fr. de kilo HOOFDPIJN, ZENUWKOORTSEN, TANDPIJN, GRIPPE Mengelwerk van Het Ypersche» N' 14 Roman door A. 8RULEZ (Vervolg) Eerweerde waar haalt... hoe komt ge op zulk denkbeeld Maar, mijn Beste André, laat me u zoo noempn, als Gij niet ziende blind zijt, moet ge toch reeds bemerkt hebben, dat. Als 't u belieft, Eerweerde, ga niet ver der, Gij foltert mij 1 Hoe zoo Ja, Eerweerde, ik meen bemerkt te hebben, maar... ik heb niets gedaan om... haar... hoop te geven, want... Want Ik ben reeds verloofd, Eerweerde Zoo 00 Ja, Eerweerde, ru pas, toen de eerste burgers de vlucht namen, is dat zoo in eens gebeurd met een buurmeisje, en... indien Gij dat voorzichtig wildet kenbaar maken aan Juffer Laura... andere menschen hoeven dat niet te weten, maar zij moet... Hm, hm Dat verandert alles. Ik moet daar spoedig voor zorgen, 't Spijt me erg, doch reken op mij, vriend. En de geestelijke en de jongeling scheidden langzaam met iets zeer weemoedigs in het hart Toen André thuis kwam, stond hem eene andere verrassing te wachten. In de beplante hoving van 't Rousbrugge-Damen kasteeltje, vlak bij de deur, was men bezig met nieuwe kanonnen te plaatsen, en, tot overmaat van ongeluk, kwam er, bij 't aanbrengen der stuk ken, een duitsch vliegenier overgevlogen. Dat zou eene gewaarborgde beschieting geven. André gaf er zijn vader kennis van en deed hem tevens de uitnoodiging kennen, zonder te zeggen van wien zij kwam, om den nacht over te brengen in de gewelfde kelders van 't Gesticht. Wij zullen zien, zei vader, die anders liever in zijn huis bleef. Maar bij't invallen van den avond kwamen er reeds een paar proefshrapnells tot boven 't huis gevlogen. En er werd besloten naar de kelders te vluchten De voorzorg was goed, want dien nacht scheen er een sein gegeven te zijn tot een algemeenen aanval op de stad regende het granaten en heel het omliggende kreeg daarbij een ruim aandeel. Het Gesticht scheen voornamelijk tot mik punt te cienen aan de vijandelijke schutters. Ook gaf het in de kelders een afgrijselijke nacht. Bij het binnentreden werden M. Terdam en André verwelkomd door den Proost, die dadelijk mééging om een plaats aan te wijzen. Bij de terugkomst uit de kelders begaven zij zich naar de keuken, waar zij Laura aantrof fen, die koffie was komen halen voor de zieken. Haar aangezicht kon de blijdschap niet verbergen toen zij vader en zoon samen zag afkomen en dadelijk raadde wat dit be teekende. Doch André was meer terughoudend, 't gene Laura toeschreef aan 't bijzijn zijns vaders. Hier is Mejuffer Vidal, vader. Inderdaad, heelemaal het beeld van. verschooning, Juffrouw,... ik ben nog niet in de gelegenheid geweest u mijn innige deel neming aan te bieden... zulke ongewone omstandigheden, nietwaar, 't Verheugt me nochtans dat Gij er gelukkiglijk aan ontsnapt zijt Dank aan M. André zegde zij blozend. Laat dat, Mejuffer Laura, brak André af met een handgebaar. Is de Aalmoezenier niet hier vroeg hij dan met bedoeling, om te weten of deze reeds gesproken had. Laura liet echter geen verandering van ge moedsstemming blijkenen antwoordde, zonder stoornis Neen, Mijnheer André, 't schijnt dat hij dezen morgen reeds zeer vroeg werd geroepen na,ar de batterij, daar men een aanval vreest en 't zou wel een paar dagen kunnen duren eer hij mag terugkomen. Hadt Gij hem willen spreken Juist niet, verklaarde André teleurge steld, maar ik had hem... mijn vader willen voorstellen.' Nu moet ik haastig naar mijne gekwet sten. Tot straks vrouw Bertyn zal wel een kopje sterke koffie schenken, niet Moedertje Ja, ja, kleine, loop maar, ik zorg voor onza gasten Nauwelijks echter was dat kopje klaar gezet en melk rondgedeeld met de groote kruik, of bangg en men hoorde ruiten rinkelen. 't Begint I zei de Proost met bezorgd aangezicht. Dat was niet ver van hier, en wij zouden best aanstonds naar beneden gaan. De bakkerin sloot alles vluchtig weg en iedereen trok af. 't Was echter niet vóór tijd, want nauwelijks was de laatste man de trap af of de eerste obus kwam op 't Gesticht te echt en dan volgden zij snel op elkander, dat het gebouw op zijne grondvesten daverde. André schreef den volgenden morgen, na de mis die in de kelders opgedragen werd, in z jn dagboek Zoo'n nacht heb ik nog nooit beleefd verbeeld u maar onder die onderaardsche ge welven te liggen, waarvan gij niet eens weet of ze sterk genoeg zijn, en dan onverpoosd boven u de granaten grollend en blazend in verdapperde snelheid tehooren afkomen, met duizelingwekkende vaart. Dan de brutale los barsting, die de gebouwen boven u doet aan stukken vliegen. Het glas rinkelde als doo. een trachter naar beneden, balken kraakten geweldig en vlogen aan splinters, muren stort ten met doffe slagen ten gronde en gansch het gebouw daverde en schudde. En al de aanwe zigen lagen huiverend op hun matras met schokken en stuiptrekkingen te bidden en met pijnigenden angst, te wachten tot het over zou gaan of de dood hen grijpen zou I 't Was om er zinneloos bij te worden 1 Van dat oogenblik af hernam de strijd weer rond de stad, met volle geweld. De vijand die reeds meermalen te vergeefs met brutale kracht had willen doordringen, begon nu op verra derltjke middelen te steunen. Hij verraste de edelmoedige verdedigers op gaswolken en stikoommen en joeg daarna zijne heirdróm men tot onder de poorten der stad. Gansche zwermen gekwetsten, halfversmachten, voort- vluchtigeu zonder wapens kwamen de stad uitgedreven en verwekten paniek. Maar nog maals vielen zijne berekeningen niet uit op ongelooflijk korten tijd vlogen er onverpoosd nieuwe strijdbenden naar de vuurlijn toe. Canadeezen, franschen, engelschen, indische kleurlingen stormden aan, vlogen den vijand in en dreven hem terug tot ongeveer op zijn oude stellingen. Uit wraak kreeg het de stad weer te lijden ondereen verdubbeldbombardement, ditmaal begeleid met brandbommen. Het brandde weldra zoo geweldig in de stad, dat de rookwolken te dikke, samenge pakte massa over het omliggende kwamen aangedreven en een groot gedeelte der stad onzichtbaar mieken. 's Avonds had het schouwspel iets afgrijselijks en geweldig grootsch tevens gansch het kwartier tus- schen Boterstraat, Vischmarkt, Moqdstraat en Seminariestraat stond in volle vlam en op de Maikt laaide de rechterzijde langs Sul tan en Bock in eens op. De lucht was bloedrood verlicht door den gloed, de vlam men sloegen hemelhoog op, in reusachtige tongen en de zwart en blauwe rook kwelmde er golvend uit en hooger. Statiestraat, Ka zerne kant en St-Pieterskerk werden weldra meegesleept in de ramp, en het Handels kwartier werd eveneens een toorts. Akelig in den nacht knetterde het houtwerk, ploften de daken neer en huilden de nieuwe bcmmen door het ïuim, om dan met een vervaarlijken knal, splinters en gruis, in eene wierelende wolk gensters, de lucht in te jagen, als bij een vuurwerk. M. Terdam en André, die weer hun huisje hadden betrokken, nadat men er de kanonnen had weggevoerd, stonden handenwringend en knarsrtandend dit schouwspel aan te zien, in machtelooze woede, terwijl de steeds aan rukkende troepen, als bultige schimmen aftee- kenend op den rooden gloed, in drukkende zwijgzaamheid voorbijtrokken naar den vuur poel en de vechilijn. André meende 's anderdaags met het gezel schap uit het Ges'icht daarover een praatje te slaan, doch welke was niet zijne verrassing toen hij den koer vol veldkeukens zag staan en voor de poort een fransch schildwacht. Daar hij zoo nieuwgierig en lang naar bin nen keek, trad de schildwacht wantrouwig op hem toe en vroeg hem kort af wat hij iviide. Toen André hem beleefd den uitleg gaf, werd de man vriéndelijker en vroeg waar hij woonde. Hier vlak bij, antwoordde Andié. Zijn gij soms niet Monsieur Terdam André keek heel verrast op en zei, ja. Adjudant I riep de schildwacht, voici le promis de la gonzesse De aanstappende onderofficier stak André een omslag toe en zeide lachend de votre dulcir.ée, Monsieur 1 Vervolg te naaste week) Klein Groot. 37, Maarscbaük Frenchlaan, 37 YPER (Bascule) kan men aan zeer genadige prijzen bekomen EERSTE KWALITEIT worden aanstonds gestild en altijd genezen door de de voornaamste geneesheeren aanbevolen. De groote doos kost 12.00 en de kleine 7.00 fr. Apotheek NOTREDAME, Poperinghe en te Yper bij de Apothekers SNOECK, VAN ROB AYES en HOUTEKIER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 10