-HET YPERSCh IE - LA RÉGION D'YPF f londagrnst - Repos dominical Wekelijkscb Overzicht 13c Jaargang, N' 31 5 November 1932 13' Année, N" 31 5 Novembre 1932 PljvilBJjfMBl Supplément Een laatste Oproep aan de Gemeentebesturen IJZERWEGEN Terechtwijzing- MISSIEA VOND Madame Jean CAMBIER Bedanking Heer René DELOBEL (0 Jaargetijde voor de Gesneuvelden tZIELMISSEN Het bezoek van den heer Herriot aan Span je, waarover wij reeds een woordje repten, heeft thans plaatsgehad. Men zal zich herin neren dat er te dier gelegenheid, zooals wij zegden, allerlei geruchten in omloop gebracht werden nopens een verdrag tusschen beide landen in geval van oorlog. Deze geruchten werden gelogenstraft. Mochten zij nochtans waar worden in een verder tijdverloop, dan is het toch niet om die reden dat deze reis ge daan werd. Het voornaamste doel ligt nader bij de hand. Vooreerst brengt de heer Herriot groote toenadering tusschen Spanje en Frank rijk, omdat hij de eerste vertegenwoordiger van een groot land is die een bezoek brengt aan Madrid sedert het ontstaan der Repu bliek. Al de vroegere pogingen, zelfs met Amerika, om de vroegere betrekkingen aan te knoopen bleven vruchteloos. Ten tweede zou Frankrijk genegen zijn eene aanzienlijke leening toe te staan aan Spanje en om de stabilisatie van het geld te kunnen doen en om zijne groote hervor mingen ten uitvoer te brengen, die bij gemis aan kapitalen niet konden gedaan worden. Ten derde - en hier keert het voordeel weer naar Frankrijk zou M. Herriot de medewerking van Spanje verkrijgen om de moeilijkheden die gedurig oprijzen in Marokko, te overwin nen. Die moeilijkheden kwamen meestal voort door opstandelingen die over de Spaansche Marokkogrens kwamen zonder dat zij in 't minst door Spanje verhinderd werden. Ten vierde moet hij trachten te bekomen dat de kittelende politiek van Spanje, die toegelaten werd door het verdrag van Tanger, zou van kant gelaten worden. Ten slotte is er nog een verder vooruitzicht mêe gemoeid vermijden dat Spanje, zooals in den vorigen oorlog, on zijdig zou blijven en eerder mêespannen met Frankrijk, omdat deze vorige onzijdigheid een overgrooten smokkelhandel toeliet op de Mid- dellandsche zee, ten voordeele van den vijand. Men ziet daaraan hoeveel aan een klein be zoek kan gelegen zijn. Terwijl het aldus zorgt voor zijne zekerheid, in geval van nood, heeft Frankrijk een nieuw plan opgemaakt om het vraagstuk der ontwape ning te vergemakkelijken en zelfs mogelijk te maken. Het ware te lang om hier thans in te gaan op al de schikkingen die daarin voorzien zijn. Wij zullen ten andere, zonder twijfel, nog dikwijls de gelegenheid hebben om daarop te rug te komen, want zulk ingewikkeld vraag stuk dat zoovelelanden betreft en de zekerheid van gansch Europa aanbelangt, kan zoo niet in eens aangenomen worden. Zooveel is ech ter zeker dat de groote liinen die ervan wer den medegedeeld over 't algemeen, zelfs in de meest weerspannige middens, een goed ont haal genoten hebben, tot in Duitschland toe. 't Ware te hopen dat deze netelige kwestie eindelijk een goede ontknooping mocht vinden, zooniet blijft het onmiddellijk gevaar van een wereldoorlog immer boven ons hoofd hangen. Terwijl Duitschland zich steeds eensge zind koppig houdt tegenover het buitenland, kent het hoe langer hoe meer inlandsche on- eenigheid. Wij hebben reeds vroeger op der gelijke belangrijke feiten gewezen en deze week staan wij weer voor een ander. De diploma tische betrekkingen tusschen het Reich en Heieren werden afgebroken. De eerste minis ter van Beieren hield te Stuttgart eene rede voering die als 't ware een kaakslag was voor de algemeene Reichsregeering. De heer von Papen heeft daarop de diplomatische betrek kingen met Beleren geschorst met de bedrei ging dat zij niet zouden hernomen worden zoolang de heer H. Held geen verontschuldi gingen zou inbrengen. De eerste minister van Beieren heeft daarmede gelachen en ver klaard dat hij, verre van zijne woorden in te trekken, nog erger aanvallen zal doen tegen het Kabinet von Papen Wil het Reich nu hande len met Beieren zooals het deed met Pruissen, dan dreigt Beieren onmiddellijk den Reichs commissaris aan tehouden en te handelen als of hij nooit bestaan had. Zoo komt men tot den uitslag dat von Papen, die zich ten doel stelde het groote Duitschland eensgezind rond zich te scharen en te vereeriigen, er in 5 maan den regeering toe gekomen is het Noorden en het Zuiden zoodanig tegen elkander in op stand te brengen dat de toestand erger is dan hij ooit geweest is Het valt moeilijk te voor zien waartoe deze krakeelen zullen aanleiding geven en ten wiens voordeel zij zullen tit vallen. RIK. Deze week ontvingen wij nog de beraadsla gingen van de hierna vermelde gemeenten Houthem (Yper) West-Nieuwkerke, Ghe- luwe, Reninghe, Vlamertinghe, S* Riquiers, Houthulst, Ploegsteert, Oostnieuwkerke, Boe- singhe, Yper, Poperinghe, Komen, Loo, Zon- nebeke, Stavele, Wouwen, Rousbrugge- Ha- ringhe, Wervick, Zantvoorde (Yper), Gits, Keyem, Noordschote, Dixmude, Zillebeke, Voormezeele, Hollebeke, Meessen, Middel- kerke, Westoutre en Langemarck. Met de gemeenten die ons vroeger reeds haar verzoekschrift toestuurden en waarvan wij in ons nummer van verleden week de opsomming gaven, maakt dit reeds een aan zienlijk getal geteisterde gemeenten die zich Sblidair verklaren met de werking door de Federatie der geteisterden op touw gezet en die met haar protest aanteekenen tegen de tergende manier waarop men te Brussel onze geteisterden behandelt, door hen te betalen in titels die een vierde hunner waarde verloren hebben en door de Rechtbank voor Oorlogs schade van Yper te willen afschaffen vooraleer alle zaken afgehandeld zijn. Doch er zijn nog tal van gemeenten die, alhoewel zij er het grootste belang bij hebben onze rechtmatige eischen te zien zegevieren, nog ten achter olijven en die nog geen beraad slaging namen nopens het haar toegezonden verzoekschrift, Wij doen hierbij opnieuw een dringenden en laatsten oproep tot al deze gemeenten, opdat het schepencollege of de gemeenteraad onmiddellijk een motie van protest zou stemmen, ten einde ze nog, in de eerste dagen van aanstaande week, samen met die der andere gemeenten aan het minis terie te kunnen overmaken. Namens de Federatie der Geteisterden De Voorzitter: Arth Butaye, Adv te Yper. Te rekenen van 6 November zullen onder staande wijzigingen aan den dienst der treinen gebracht worden Ten titel van proef zil 's Zondags een nieuwe trein rollen, hij zal vertrekken uit Kortrijk 's morgens om 7 u. 5 en te Yper om 7u 5g aankomen. Terug vertrekken uit Yper om 9 u. 15 en te Kortrijk aankomen om xou. 7. Te rekenen van zelfden datum zal trein 3673, voor Kortrijk, om 5 u. 53 vertrekken, dus 1 minuut vroeger trein 3704 voor Pope ringhe om 7 u. 38, dus 2 minuten later trein 3701 naar Poperinghe om 13 u. 20, in plaats van i5.oo uur en trein 3694 naar Poperinghe om 19 u. 22 dus 10 minuten vroeger. In het verslag der laatste gemeenteraads zitting, verschenen in ons nummer van ver leden week, gaven wij den uitslag der aanbe steding voor het plaatsen eener borstwering aan de kaai. De heer Theo Tanghe-Degraeve, smid te Yper, doet ons echter opmerken dat zijn aanbod slechts de som van 743 fr. be droeg, en niet van 940 fr. zooals wij bij ver gissing geschreven hadden. Dit maakt dat er dus slechts een klein verschil van 28 fr. was tusschen hem en den laagsten inschrijver voor dit werk. Op Zondag 13 November wordt in de feestzaal van het college, Bollingstraat, een luisterlijke Missieavond gehouden ter gelegen heid van de heenreis van een groep PP. Kar melieten naar hunne missie. Vooreerst zal de avond opgeluisterd wor den met allerlei kluchtzangen en koorliederen, waarna een prachtige Tombola met prijzen afkomstig uit de Indische Missiën. De kaarten aan 2 en 4 fr., (familiekaarten aan 10 fr.) zijn te verkrijgen in 't klooster, Mondstraat, 5. Daar zijn nog loten der Tombola verkrijg baar. Monsieur Jean Cambier et sa fille Irène (Marie-Andrée) Monsieur et Madame Arthur Vande Vyver-Burggraeve Monsieur Laurent Cambier Monsieur et Madame Auguste Vande Vyver Monsieur ét Madame Michel Vande Vyver Monsieur et Madame Jeah Vande Vyver Mademoiselle Mathilde Cambier Monsieur et Madame Antoine Boulanger-Cambier Mademoiselle Emllie Cambier, ont la douieur de faire part de la perte cruelle de née IRÈNE VBNDE VYVER leur épouse, mère, fille, belle-fille, soeur et belle-sceur bien- aimée, née Ypres, le 24 Mars 1905, et pieusement décédée Renaix, le 30 Octobre 1932. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'ont pas re;u de lettre de faire part, sont priés de considérer Ie présent avis comme en tenant lieu. Rue Molendam, 13. Mijnheer Henri Delobel, advokaat Mevrouw Henri Delobel Gruwez en hunne familie, danken inniglijk de talrijke vrienden en kennissen voor de menigvuldige blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het af sterven van hun teergeliefden vader, schoon vader en familielid. en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis (i) Bij vergissing drukten wij verleden week Henri Delobel in p'aats vin René Het Nationaal Verbond der Oorlogsinvali den, afdeeling Yper, heeft de eer de bevolking ter kennis te brengen dat het Plechtig Jaar getijde ter nagedachtenis van hunne gesneu velde en afgestorvene makkers zal gezongen worden in Sint - Maartens Kathedraal óp Vrijdag 11 November, om 10 ure. Namens het Bestuur De Schrijv rDe Voorzitter Oscar Molein. Isaï Gruwez Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te' wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 November, om 8 uur, in de Kapel van Belle Godshuis, tot zielela- fenis der overledene familie VAN DEN DRIESSCHE SCHA3ALL1E. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 November, om 9 u., in de Kerk dtr EE. P.P. Carmelieten, tot zielelaftnis van Vrouw Philomena DAEL Weduwe van Heer Theodore Roose. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 November, om 11 y. uur, in Sint-Maartens Kathedraal, tot ziele- lafenis van Vrouw Leon Jonckheere Boulanger. Beleefde uitnoodiging aan vrienden en ken nissen tot de JAARMIS, op Zondag 13 November, om 11 1/2 uur, in Sint-Maartens kerk, voor Mevrouw F.Iisa VANDE LANOITTE Echtgenoot e van Heer Arthur Weckesser. Vrienden en kennissen werden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 14 November, om 9 uur, in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Arthur GEERAETS. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station 15 ALLEEN OPEN op Zondag 6 Nov. reste seule ouverte i« Dimanche 6 Nou

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11