Crédit Foncier de Belgique SNOECK's Almanakken 2 Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Verslag der Vergadering ran 23 October 1932 BELGISCH GRONDKREDIET Uitgifte van Grondobligatiën BANQUEdeCOZJRTRAI TPBR commissarissen zouden afgedankt worden, en onze geteisterden zouden te Brussel hunne zaken moeten uitleggen aan commissarissen van ginder die niels van onze zaken afweten Voor den dienst van het herbeleg, ware dit ook hetzelfde. Doch dit mag niet zijn. Gelukkiglijk voor ons, is de Heer Renkin geen minister meer. De Heer Jaspar van wien wij heden afhangen, zal er aan houden dat wij op rechtvaardige wijze behandeld worden. Wij zijn hier Belgen zooals de anderen, en wij vragen alleen maar als Belgen behandeld te worden, niets meer. De vergadering wordt te 14 u. 3o geopend onder het voorzitterschap van den heer Advo kaat A. Butaye. Nemen plaats aan het bureel de heeren L. Geuten, bestuurder der samen werkende Vennootschap voor Oorlogsschade «Het Leiedal» te Wervick, en Cyr. Lemahieu, schepen der stad Yper, die den heer burge meester Sobry, belet zijnde, vervangt. Naast de afgevaardigden van bijna al de gemeenten van ons arrondissement, die voor het meerendeel door haar burgemeester of een schepen vertegenwoordigd zijn, bestati gen we nog, met groote voldoening, de tegen woordigheid van een groot aantal afgevaardig den van ver afgelegen gemeenten van het arrondissement Veurne, zoo o.m. van Nieuw* poort, Beerst, enz. De heer Dr H. Brutsaert, volksvertegen woordiger, en de heer Deleu, burgemeester van Meessen, hebben zich laten verontschuldi gen doch verzekeren opnieuw de vergadering van hunne geheele toewijding aan de recht vaardige zaak der geteisterden. De heer Deleu is op de vergadering vervangen door den heer Trachez, schepen van Meessen. De heer voorzitter stuurt vooreerst een hartelijk welkom woord aan al de tegenwoor dige afgevaardigden en bedankt ze omdat zij, nu dat de belangen onzer geteisterden nog maals op ernstige wijze bedreigd zijn, eraan gehouden hebben in zoo groot getal deze buitengewone vergadering bij te wonen en zoodoende een nieuw bewijs leveren dat de Federatie nog steeds mag rekenen op de schoone saamhoorigheid van allen, die hare macht uitmaakt en die reeds zoo menigmaal hare rechtmatige eischen deed zegevieren. Vervolgens meldt de heer Voorzitter het overlijden van den achtbaren heer Senator Bruner 1 de la Warande en brengt een welver diende hulde aan de nagedachtenis van dezen uitstekenden en verkleefden verdediger der geteisterden. Sedert meer dan tien jaar dat de Federatie der Geteisterden bestaat zegt hij, weten wij allen, die hier tegenwoordig zijn, dat de heer Bruneel de la Warande niet opgehouden heeft te wei ken in het belang der geteisterden en hunne zoo dikwijls miskende rechten te verdedigen. Wij weten ook hoe hij herhaaldelijk voor ons bij hooger handheeft aangedrongen en dat, dank aan zijn kostbare medewerking en zijn invloedrijken steun, tal van tergende en beper kende maatregelen terug ingetrokken werden. Het verlies dat de Federatie der Geteisterden treft is op dit oogenblik nog zooveel te pijn lijker, daar de heer Senator Bruneel de la Warande zich reeds ijverig bezig hield met de kwestie der betaling in titels en dat hij ook niet zou nagelaten hebben samen met ons hardnekkig te strijden voor het behoud onzer Rechtbank voor Oorlogsschade. Ik meen hier de tolk te zijn van al de afgevaardigden der geteisterden om, namens de Federatie en ook namens al de geteisterden der Frontstreek, aan den heer Bruneel de la Warande een laatste woord van dank toe te sturen voor al het goede dat hij voor ons deed H ierop begint de heer voorzitter de uiteen zetting der twee punten die op de dagorde staan en die het voorwerp der vergadering uitmaken, namelijk de betaling in titels der vergoedingen voor oorlogsschade onderhevig aan herbeleg en de afschaffing der Rechtbank voor Oorlogsschade te Yper. Hij herinnert dm toestand waarin de geteis terden zich bevinden tengevolge der betaling in titels die hen aan hunne nominale waarde worden aangerekend terwijl ze weiktlijk slechts 75 °/j meer waard zijn, en geeft ten kortbondige opsomming van de verscheidene stappen die bij het Ministerie aangewend wer den en die tot hiertoe allen zonder uitslag bleven. Tijdens het eerste onderhoud dat de afgevaardigden der Fe leratie mee den heer Eerste Minister Renkin hadden, beloofde deze de zaak welwillend te zullen onderzoeken. Eenigen tijd nadien werd een tweede ver hoor toegestaan aan de afgevaardigden der ge teisterden van Yper, Dinant en Visé, die de zelfde belofte kregen en wat later als ant woord ontvingen dat de tegenwoordige gelde lijke toestand de betaling in geld niet meer toeliet, maar den Staat verplichtte de geteis terden in titels voor de door hen geleden schade te vergoeden. Hierop antwoordde de Federatie dat deze wijze van betaling aan de geteisterden voldoening zou kuniien gevtn in dien de argeleverde titels hen sh chts aan hunr.e wezenlijke waarde zouden aangerekend wor den. Dcch sedei tdien ontving de Federatie niet 't minste nieuws meer van't Ministeiie.'t Is in deze omstandightden, gezien de ondoelmatig heid van al onze pogingen, dat er, t'akkaord met de afgevaardigden der geteisterden van Dinant en van Visé, besloten werd de tus schenkomst van den Koning in te roepen en aan Zijne Majesteit een verhoor te vragen. De heer voorzitter geelt lezing van den brief dien hij voorstelt aan Z. M. den Koning te zenden. De tegenwoordige afgevaardigden keuren de bewoordingen ervan eenparig goed. 't Is enkel dezen morgen, vervolgt de heer voorzitter, dat wij met zekere voldoening ver nomen hebben dat in de nieuw samengestelde regeering de heer Renkin door den heer Jaspar als Minister van Financiën vervangen wordt. ledermaal wij vroeger met den heer Jaspar hebben te doen gehad, heeft deze steeds veel meer genegenheid betoond voor de zaak der gettisterden, zoodat de toestand voor ons, geteisterden, thans eenigszins ver beterd is. Het is ons onmogeli,k te voorzien welk antwoord Z. M. de Koning op onze vraag zal geven, mogelijks zullen wij ons nu tot het nieuw Ministerie moeten wenden. Het waie niettemin goed dat al de gemeenteraden zich bij de pogingen door de F"ederaüe gedaan zouden aansluiten en protest zouden aantee keneu tegen de betaling in titels die grooteL,ks in waarde verminderd zijn, en tegen de afschaffing der Rechtbask voor Oorlogsschade die hier te Yper zou moeten behouden blijven totdat het laatste vonnis uitgesproken en al het herbeleg nagezien worde. Gansch dit weik kan hier in een jaar tijd voleindigd worden, terwijl de geteisterden onzer stretk zich in de onmogelijkheid bevinden herhaaldelijk de r. is naar Brussel te doen om er de inli< htingen te verschaffen die noodig zijn voor den goeden vooruitgang van het onderzoek of voor de vereffening van hun dossier. M. Lemahieu, schepen van Yper, deelt mede dat, ingevolge een stellige belofte van den heer Algemeenen Bestuurder Verhaeghe, de gemeentebesturen, wanneer het vergoedin gen voor oorlogsschade betreft die voor het uitvoeren van openbare werken moeten die nen, het verschil tusschen de nominale waarde en de beurswaarde der titels ingestaan worden bij middel van een bijkomende som insgelijks in titels uitbetaald. Hij doet hierop terecht opmerken dat wanneer de Staat aanvaardt dat het een onrechtvaardigheid zou zijn de titels aan de openbare besturen afgeleverd aan hunne nominale waarde aan te rekenen, hij evengoed dit zelfde princiep voor al de geteisterden zou moeten aannemen. Verscheidene der tegenwoordige afgevaar digden nemen deel aan de bespreking die daarover ontstaat en zetten hunne meening uiteen. De heer Geuten doet opmerken dat, vooraleer al de bundels en boeken der Recht- bai k naar Brussel overgebracht worden, er zou moeten aangedrongen worden om de teiuggaaf te bekomen van de eigendomstitels, plans en uittreksels van 't kadaster, verzeke ringspolissen en alle andere bewijsstukken die de geteisterden bij de Rechtbank voor Oor logsschade hebben moeten indienen tot sta- vii g hunner aanvraag om vergoeding. M. Demt ulenaere, afgevaardigde van Houthem, z; gr dat, als gevolg aan een oproep d«or het gemeentebestuur van Houthem gedaan, er zich aldaar een dertigtal personen hebben aangeboden wier zaken van Oorlogsschade nog niet gansch vereffend waren. Volgens h« m ware het niet zonder nut dergelijke maat regel door alle gemeentebesturen te zien nemen, om zoo mogelijk de eindvereffening van alle oorlogsschade te bespoedigen. De heer Voorzitter dringt opnieuw aan op de noodzakelijkheid voor de gemeenten om de pogingen door de Federatie gedaan te ondersteunen door het stemmen eener motie van protest. Op voorstel van den heer Ver meulen, burgemeester van S' Jan, zal het bureel der Federatie ervoor zorgen naar al de gemeenten van de arrondissementen Yper en Veurne een model van verzoekschiift te sturen. Om te eindigen zegt de heer Voorzitter dat hij vol vertrouwen is in den goeden uitslag onzer werking. Thans blijft er nog slechts 7.5 tot 80 millioen frank te regelen voor oorlogs schade aan herbeleg onderhevig, en de beta ling dezer som moet niet in eens gedaan wot- den, maar mag over twee of diie jaar loopen. Nu dat de Staat reeds to tot 12 milliard frank betaald heeft als oorlogsschade, zal hij zich voor deze eenige laatste millioenen niet terug, trekken. Zijne bewering waarbij hij, tenge volge van het in gebreke blijven van Duitsch- land, in de onmogelijkheid is te betalen, is slechts een voorwendsel, want het geld dat Duitschland vroeger stortte werd voor andere doeleinden gebruikt en diende geens zins om de oorlogsschade te betalen. Indien, zooals het te hopen is, wij voldoe ning aan onze vragen bekomen, zal Het peische dit nieuws mededeelen en zal de gewone maandelijksche vergadering der Fede ratie tot den tweeden Z mdag van December verdaag i worden. In geval echter de zaak nog gten oplossing motst bekomen hebben, besluiten de afgevaardigden den tweeden Zjndag van November opnieuw bijeen te komen om over de te nemen maatregelen te beraadslagen. Nadat de heer Voorzitter de afgevaardigden nogmaals bedankt heeft voor hunne talrijke en aanmoedigende opkomst, juichen deze op hunne beurt den heer Voorzitter toe en de vergadering wordt te i5 u. 3o opgeheven. Mainlooz* Maatschappij gesticht is 1835 INTREST 5 °/o ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hypotheekleeningen aan voordeelige voorwaarden. voor 1933 Te koop ten bureele dezer, Boterstraat, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2