Harmonie Ypriana - Jubileum, 50 jaren Muzikant Het Sinte Ceciliafeest Melkoorlog in Yper En 't Komensch Roetje Voor de verfraaiing onzer Kathedraal Door een oogenblik van beter we der begunstigd, was de Harmonie Ypriana Zondag op toer om hare drie Jübilarissen te vieren. Een waar fami liefeest dat de genegenheid der leden immer nog doet aangroeien. Iedereen was verheugd, en niet zonder reden, daar het zeldzaam is hetzelfde jaar drie leden in een muziek maatschappij te tellen die mogen zeg gen over vijftig jaren, was ik reeds muzikant. Ook te dier gelegenheid werd ieder jubilaris op den dorpel zijner woonst met eene Aubade begroet, en namens al de leden met een geschenk over laden. Aan hunne damen, want ze hebben nog alle drie het geluk hun vrouwtje te bezitten werden bloe men overhandigd. De Voorzitter wist in aangename en zeer gepaste woorden zijne drie jubi larissen geluk te wenschen en hunne vijftigjarige opoffering als voorbeeld aan de jeugd voor te stellen. Onnoodig, nietwaar, te zeggen dat FlorentUN louis - brexis RenÉ - igodt prosper bij de Jubilarissen en hunne achtbare familie dit alles welgekomen was en dat ze zeer onder den indruk stonden van die blijken van vriendschap en genegenheid van wegens hunne makkers en het bestuur. Een klein toerke door de stad sloot dit echt familiefeest. Telken jare viert de Harmonie Ypriana met meer en 'meer luister het naamfeest harer patrones. De mis voor de Ypersche overleden muzi kanten gesneuveld op het eereveld zal dit jaar plaats hebben op Zondag 20° Novem ber, om II 1/2 uur, in S' Maartens Kathe draal,, en opgeluisterd worden door de sym- phonie Ypriana onder de kundige leiding van heer Georges Van Egroo. Daarna het gewocn feestmaal voor eere en werkende leden. 'sMaandags wordt een nieuw feest optouw gezet, een bijzonder kinderfeest, voor de familiën der eere- en werkende leden, dat doorgaat om 6 uur 's avonds in Oud Yper Den Dinsdag 22n, om 8 uur Het prach tig bal met groot orkest en kostelooze tom bola. De prijzen worden met dank aanveerd door den voorzitter Aimé Gruwez. Terwijl de ontwapeningsconferentie nog immer zetelt, is er onvoorziens en zonder oorlogsverklaring, een melkoorlog in .Yper. uitgebroken. De eerste vijanden zijn'smorgens langs de Torrepoort in Yper gedrongen gansch den voormiddag wordt met zwaar geschut geschoten. Er wordt echter gevreesd dat de munitie spoedig te kort zal schieten. Ter zake. Tengevolge van zekere vroegere gebeu te nissen, kwam Maandag een mededinger tus schen de melkboeren van Yper opdagen. Tot vóór Maandag wierd de melk in stad verkocht aan l,6o fr. per liter. Maandag begon de prijs te vallen op 1,20 fr., om op Dinsdag, Woensdag en Donderdag op 1 fr. te komen. Alle verkoopers gingen zoover niet, doch allen verlaagden den prijs. Op Vrijdag verhoogden sommigen weer tot op 1,20 fr. Het conflict zal zich wel bijleggen, echter niet zonder dat er verscheidene vredesconfe renties gehouden geweest zijn. Die conferen ties worden op straat gehouden, bij twee, drie melkkarren er worden geen verslagen opgesteld en geen oorkonden bewaard. Over 3 weken greep zoo een conferentie plaats, na wier afloop de prijs der melk, in Yper, verhoogd werd van 1,40 fr. op 1,60 fr. Dit was een onberedeneerde verhooging, inge geven door Hebben is hebben, en krijgen is de kunst hetwelk zich echter, ditmaal, zeer snél wretkt. Het blijft nog een open vraag aan hoeveel de prijs, na het eindigen van het co. flict, zal vastgesteld worden. Door enkele beschouwingen willen wij trachten vast te stellen welke de handelswaarde is, der melk aan huis geleverd. De melk wordt rondgevent, hetzij door koehouders met eigen melk, hetzij door melk handelaren die de melk bij de boeren koopen. Het zijn de handelaren welke den prijs vast- s ellen, daar er voor hen grenzen zijn welke voor de anderen niet b«staan. Melk wordt zeer anti economisch verdeel 1 40, 5ó, 60 veikoopers doorkruisen de stad daar zijn weinig straten, welke niet door een tiental verscheidene verkoopers doortrokken worden dit is groote tijdverspilling het is echter ook waar dat het wachten aan de deur en het bestellen meer tijd vergen dan deze noodig voor de lengte der ronde. Tot het berekenen van den melkprijs, aan de bron, kan volgende maatstaf genomen worden In den winter zijn ongeveer 25 liter melk noodig tot het maken van 1 kg, boter. In den zomer een paar liter meer. Van stadsmelk zou er wel nog meer noodig zijn. Toch hebben wij reden te gelooven dat de melk, welke in Yper verkocht wordt, van goe de hoedanigheid is. Di' ware ten andere zeer goed na te gaan en ware door een plichtbe wust stadsbestuur te verwezenlijken, te meer dat dit niet kostelijk valt en er geen specia listen voor noodig zijn. Indien, in dit jaargetijde, 25 lit. melk voor I kg. boter noodig zijn en zoo de boter aan 23 Ir. per kg. vei kocht wordt, dan komt een lit. aan 92 c. Is de boter aan 25 fr. dan is de lit. aan i fr. Daar de prijs der boter verander lijk is en de prijs der melk niet iedere week veranderen kan, moet er eene kleine speling in den melkprijs toegelaten worden. Indien de prijs bij den boer op 1 fr. gezet wordt in den winter, dan volstaat dit voor een boterprijs welke tijdelijk de 25 fr. overtreffen zou. Bij verkoop van volle melk heeft de boer geen kléinmelk, noch boteimelk meer. Dit wordt c chter vergoed door niet te moeten boteren, niette moeten maikten en hij heeft ook geen gevaar minderwaardige boter te hebben. In Kortrijk wordt de melk, door de hande laren, bij den boer afgehaald en verkocht in stad met een prijsverschil van 25 centiemen per lher in Brussel en andere groote centra is dit 40 centiemen. Een persoon kan 's voor middags tot i5o liter melk bestellen een verkoop van 100 lit. wordt als zeer goed gere kend; velen hebben maar 40, 5o lit. en op die hoeveelheid zouden ze een gansche daghuur willen verdienen. Voor dezen melkoorlog w. r J hier o fr. 40, o fr. 5o, o fr. 60 per lit. aan bestelloon gerekend. Het was overdreven. 40 centiemen is ons inziens een maximumprijs wie goede waar levert komt gemakkelijk tot loo lit. per voormiddag dit maakt toch reeds 40 fr. De onkosten zijn klein en de handels- verliezen gering. Met 3o centiemen zullen er ook wel tevreden zijn. Voor de melk 1 fr. -4- 40 cent. ZZ 1 fr. 40 maximumprijs voor den winter, per liter melk aan huis geleverd dit is voor primawaar. De melk is een, bij uitstek, gezond en volle dig voedsel. Voor de voeding van kinders, zieken en ouderlingen is het een der beste voedsels. Het gebeurt echter wel dat melic vervalscht wordt dit geschiedt voornamelijk door het bijvoegen van water of door het ont trekken van een deel van het vet. Beide ver- valschingen zijn gemakkelijk te ontdekken, beide praktijken zijn strafbaar. Zonder bijzon der personeel en zonder merkelijke kosten kan er door het stadsbestuur doelmatige con trole op de zuiverheid van de melk uitge oefend worden. Een modern ingerichte mel- kerij ligt aan de poorten der stad, en mits een kleine vergelding zou ze zeker de ontledingen willen doen.. 't Is uitgekomen waar dat 't gebrand heeft de Lindendreef blijft in slechten staat totdat de eenige machine, toebehoorende aan den eenigen aannemer, hare tanden gescherpt heeft om te kunnen bijten in dien wonderbaren macadam-beton I Dit vraagt natuurlijk veel tijd en, volgens gewoonte, d'Yperlirgm heb ben tijd van wachten. 't Is erger met 't Komensch Roetje de Ingenieur moet nog geboren worden die de bijzondere machine moet uitvinden om dat wereldberoemd roetje te herstellen. Er is hier geen spraak van die welgek;nde Rhoubenite te breken, dit kunnen de boerewagens op korten tijd, maar wel van dien specialen mengelmangel eens goed toe te stampen volgens de regels der meest moderne wegenis techniek. Niemand zal betwisten dat dit roetje een echt schandaal is en zeer noodlottig voor onze stad. 't Werd ons als proef opgedrongen, 't Is een deerlijk mislukte proef geweest van den beginne af, en niettegenstaande blijft de Staat aan zijn gegeven woord te kort om die baan te herstellen. Maar ja 't geldt hier enkel de rechten van Belgen van IIP klasse, van 't verre Westland Wij verheugen ons dat het nooit in 't ge dacht gekomen is van geen enkel lid van den uittredenden Gemeenteraad dat roetje ten onrechte over te nemen. Dit zal aan Brussel laten zien dat die minderachtige Belgen toch iets over hebben van deze van 1914 Vaincus peut être, soumis jamais Nu dat de opbouw van St Maartenakerk geheel voltooid is, ware het een uiterst nuttig, werk de oude, bouwvallige puinen van de gewe zen Dekens kapel weg te ruimen en gansch de omgeving der kathedraal van de aldaar nog lig gende materialen te zuiveren, zoodat onze grootsche kathedraal, waarop alle Yperlingea terecht fier zijn, nog beter en mooier in al haar heerlijkheid zou uitkomen. Dit ware ten ande re ook een schoone verfraaiiag voor de Van- denpeereboomplaats. Wij vestigen daarop de aandacht van wie het behoort.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3