IN DEN STORM AN KER" Maurice Verdoene-Wyckaerl BORSTPILLEN VERGAUWEN Bureau et de Portie SN OECKs Almanakken NIEUWS NIEUWS NAAIMACHIENEN AGENDAS Bureel- Zakagendas Ten bureele dezer kan men de voor gaande nummers met het mengelwerk bekomen. Mengelwerk van Het Ypersche Nr i5 Te hoop aan spotprijzen 61, Rijselstraat, YPER WONDERBAAR GENEESMIDDEL HOEST - VERKOUDHEID - GRIEP BRONCHIET - ASTHMA- INFLUENZA pour 1933 E IN V E IN T E 34, Rue au Beurre, 34. voor 1933 TE KOOP 34, Boterstraat, 34. Roman door A. BRULEZ (Vervolg) De jongeling schoot rood aan, nam den brief met een korten dank, en keerde zich om, met de gedachte van Laura Zenuwachtig trok hij den brief open en las André Binnen enkele oogenblikken voert men ons met engelsche autowagens weg, daar 't Ge sticht aan 't leger afgestaan werd. Kan u enkel verwittigen door dit briefje, dat de adju dant vriendelijk wil bezorgen. Waarheen we gaan weet ik niet, maar waar en hoever het ook zij blijf ik steeds Uwe immer dankbare en trouwe Laura. P. S Ik bid voor u. Groeten aan den aal moezenier als Gij hem ziet. Hierbij een meda- liekea van O. L V. die u behouden zal. André plooide 'c briefje, na 't medaüeken bekeken te hebben, weer vlug op, stak het op zak, en liep met gerogen hoofd, in gepeinzen verzonken, weer verder, toen een luide stem hem deed opschrikken Allo André 't Was de aalmoezenier, die langs de Pest- hoornstraat, beslijkt, ongeschoren, verwaar loosd, maar steeds blij te moede, afkwam en van verre wenkte. Wat zit er nu weer op, dat ge zooeven met den kop tusschen de beenen liep Nog Laura Ge moet me niet kwalijk nemen, maar vooraleer ik de gelegenheid had het zaakje aan te vatten, werd ik naar de batterij geroe pen. Zoodra ik wat opgeknapt ben,... Te laat, heer Aalmoezenier 1 Hoe te laat wat is er gebeurd, spreek I Niets bijzonder ergs, Eerweerde maar ze zijn allen vertrokken Wie Laura en al de anderen Ja, allen Waarom waarheen Noch 't een noch 't ander weet ik maar 't Gesticht is door fransche soldaten bezet. Ziehier een briefje en een afscheidsgroet. Zoo, zoo fluitte de aalmoezenier, na lezing, 't Spijt me wel erg, om al die brave menschen en goede vrienden. Maar dan is uwe moeilijkheid toch opgelost. Hoe zoo Wel, Laura is weg Ge weet niet waar heen en zij weet ojk niet hoelang gij nog hier kunt blijven hiel korten tijd, meen ik en zoo kunt ge beiden gerust zijn gij hoeft geen kommer meer te maken en zij zal u ver geten. Waarom zouden wij niet lang meer blij ven denkt ge, Eerwaarde Alles laat voorzien dat het rond Yper nog al zal stuiven, Beste Vriend, en 't zal voor de burgers niet uit te houden zijn, geloof rae vrij. Is er nieuws Italië heett ook den oorlog aan Duitsch- land verklaard en de vijand zal al doen wat hij kan om hier door te breken eer het hem langs ginder te erg wordt. Nu, tot later I André gingzijn vader op de hoogte brengen van de nieuwe gebeurtenissen. Na een tijdje bekommerd en sprakeloos voor zich uit gekeken te hebben, rechtte vader Terdam het hoofd, wachtte nogeen oogenblik en uitte dan in eens We zouden het ook best opgeven, André! Hoe zoo, vader Ook maar afreizen. We zijn hier nu bijna alleen over hoe zullen wij verder doen om de noodige levensmiddelen te bekomen Het wordt hier hoe langer hoe gevaarlijker en de toestand verbetert geen zier. Ik zie er nu zoo spoedig geen einde meer aan. Om een stapje verder te gaan en dan weer 't zelfde gevaar en dezelfde moeilijkheden te zien oprijzen, is 't ook demoeite niet. We gaan naar Frankrijk,... ver Waarheen dan, valer vroeg André met kloppend hart en een lichte trilling in de stem. Wat dunkt u (aarzelend,) Mij is 'teender,... als 't maar ver genoeg willen we naar Saumur (een lachje)'k Dacht het wel En waarom niet André sprak niet meer, maar ging zijn vader omhelzen, waarop hij zich weer op zijn stoel terug trok en ook aan 't nadenken ging. Na een paar maal aarzelend den blik gericht te hebben naar zijn vader, die met het hoofd tusschen de handen nadenkend was blijven zitten, durfde de jongeling het ten slotte aan 'k Had daar reeds vroeger aan gedacht vader, maar durfde er u nog niet over spre ken. 't Moest er toch weldra van komen Hoe waarom Wel, men roept gedurig klassen binren en weldra zou het immers ook aan mijne beurt zijn. Daarom is 't beter d-'t wij vroeger gaan, opdat ik u ginder nog kunne helpen stellen. Aan uwe beurt Denkt ge waai lijk dat men u ook nog zal oproepen Dat is onvermijdeh k, vader Als men het zoo meè geleefd heeft als wij, weet men wel dat het zoo in eens niet zal gedaan zijn, en er is gedurig nieuw volk noodig. om... Om te slachten bromde M. Terdam. Inderdaad... maar 't is nu eenmaal zóó Zijt gij er nog zoo begeerig naar Neen, neen, vader. Thans heb ik er en gruw aan. Ik heb te veel onmenschHi ks zien gebeuren. Doch dit verandert niets aan den toestand. Een zucht, die bijna een kreet was, ont snapte aan de keel van den ouden vader. Vóór zijn geest rees weer het slagveld op het afgrijselijke bloedbad, de wraakroepende gruwelen, de hemeltergende slachting I En zijn zoon, zijn eigen vleesch en bloed, zou als een nietig ding in den maalstroom van dien wervtlstorm meegesleurd worden. Hij zou er ellendig verminkt of misschien aan stukken geslingerd en vernietigd worden 't Visioen was hem te sterk, te geweldig, te brutaal hopeloos zonk zijn hoofd weer in de handen en tranen rolden tusschen de vingeren door op den vloer 1 André bekeek hem droevig, een nieuwe smart omknelde zijn hart, en een wanhopige zucht steeg op uit zijn boezem. Welk onnoemlijk lijden was toch op de menschheid gevallen II DEEL VII Reohts der groote baan naar Le Mans, op enkele honderd meters buiten het belgisch drilkamp van Auvours, vernauwde een smal brugje den weg tot het naburig dorp. Op die brug hield een onderofficier de wacht. Geen ander mensch was er te zien. Het dorpje lag stil, weggedoken achter een heuvelrug eenige kale, zandachtige landerijen bleven zwart grijs, verwaarloosd slapen in de schaduw der uitgestrekte sparrebosschen die, links, den gezichteinder blauw-groen afbakenden. De sergeant, die de wacht had over't brugje, stond, zonder de minste militaire houding, droomend over de leuning, in het klare bosch water te staren. 't Was Andié Terdam Binst de tien uren wacht die hij daar, wer keloos, moest overbrengen, had hij, moede loos, al de gebeurtenissen overloopen, die elkander sedert zijne afreis uit de frontstreek hacden opgevolgd. Maanden op maanden waren verstreken zonder dat de reuzenstrijd, die de volkeren van alle wereldhoeken tegen malkander op joeg, eenigszins veiflauwde. Integendeel, hij had hoe langer hoe meer uitbreiding genomen en aan hevigheid gewonnen. En gedurende dien tijd had André Terdam al zijne plannen, al zijne betrachtingen, de vervulling zijner innigste wenschen als al te groote, mooie zeepbellen zien stukspatten. Toen zijn vader het besluit genomen had zijn huis en zijn land te verlaten, had hij niettegenstaande een zweem van weemoed zijn hart sneller voelen kloppen en vreugdig zwellen bij de gedachte Elza, het lievelings kind zijner droomen, terug te zien, te mogen omhelzen en, voor een tijdje ten minste, in hare nabijheid te mogen verblijven. Helaas ock dat g-noegen werd hem niet gegund. Vervolg te naaste week) voor 1933 Te koop ten bureele'dezer, Boterstraat, 34. in de «Ypersche Meubelfabriek» in likwidatie, Basculestraat, Yper 1) Prachtige Slaapkamers in eikenhout, i' keus, bestaande uit groote kleerkas, lava bo met drie spiegels, bed met ressortbak en nachttafel, aan den prijs van 1520 frank. 2) Slaapkamers in eiken hout, i" keus, bestaande uit groote kleerkas, toilette met spiegel linnenkast en bed met ressortbak, aan den prijs van 1675 fr. Komt zien en gij zult overtuigd zijn. Open vanaf g tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. 6 i Herstellingen Overname van oude Comptant Krediet de SEDERT 50 JAREN genejtn zij jaarlijks duizende personen. tegen en alle ziekten der luchtpijpen en der borst. Zij verzachten van den eersten dag en gene zen volkomentlijk na enkele dagen. Aan dezen die bevangen zijn en 's nachts moeten hoesten, geven zij rust en herstellende slaap. PRIJS DE DOOS FR. 6 IN ALLE APOTHEKEN Opgepast voor de namaaksels. Eischt wel van uwen apotheker de echte Borstpillen van Vergauwen. Zij alleen genezen. Weigert alle andere borstpillen die de naam van Vergau wen niet dragen. DepotApoth. VERGAUWEN, 160, A nspachlaan, Brussel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 10