SNOEGK's Almanakken 3 KIESDISTRICT POPERINGHE (Kantons Poperinghe- Meessen Rousbrugge) Katholieken MM. Lepoutre Rob.,uittr. raadslid, Waasten. Lefebvre Hilaire, uittr. raadslid, Poperinghe. Ganne Maurits, landbouwer, Proven. Liberalen MM. Masschelein Alb.,brouwer, Poperinghe. Titeca Arthur, burgemeester, Nieuwkerke. Deleu Isidore, burgemeester, Meessen. Socialisten M M. Clement Jules, Poperinghe. Vanraes Victor, Ploegsteert. Deleu Henri, Warnêton. Nationalisten MM. Six Rafaèl, handelaar, Vlamertinghe. Deconinck Gerard, dokter, Wytschaete. Demarey Daniel, landbouwer, Poperinghe. De Herdenking van den Wapenstilstand Nadat er 's morgens, op aanvraag van den plaatselijken Invalidenbond, om xo uur, een plechtigen rouwdienst in S* Maartenskerk was opgedragen geweest ter nagedachtenis der gesneuvelde ïperlingen, werd er 's avonds door de Harmonie Ypriana, zooals de voor gaande jaren, een fakkeltocht met muziek ingericht. De oproep, die de inrichtende maatschappij tot al de plaatselijke bonden en vereenigingen gericht had, om met haar den I4dcn verjaardag van den wapenstilstand op deze wijze te her denken, werd dit jaar uitermate goed beant woord. Het was een bonte wemeling van vlaggen en wimpels, een lange stoet eener dicht opeen gepakte menigte, bestaande uit talrijke afvaar digingen van meest alle Ypersche maatschap pijen, die zich om 6 uur stipt van op de R. Colaertplaats in beweging zette, onder de opwekkende tonen eener meesleepende stap marsch door de Harmonie Ypriana uitgevoerd. Vooraan den stoet had men een afvaardiging der rijkswacht, de klaroenen van het stedelijk brandweerkorps, de Harmonie Ypriana met haar bestuur, de vlaggen der invaliden en oudstrijdersoonden, van het British Legion, enz. En volk in de straten langswaar de stoet voorbijtrok en waar om zeggens aan ieder huis de nationale driekleur hing te wapperen Het was een beweging en een gedrom zooals men hier maar zelden te zien krijgt. Ja, er her, leefde in die wemelende menigte nog ietswat van deze onuitsprekelijke vicugdc, van die machtige geestdrift die zich, op dien gedenk waardigen dag van li November 1919, van allen meester miek. Niettegenstaande dit reeds 14 jaar geleden is en de spons van den tijd alles uitvaagt, zijn dit, voor wie ze meege leefd heeft, oogenblikken die men niet vergeet en waarvan de zoete herinnering nog steeds deugd aan 't harte doet. Op dien vreugdedag, die voor ons den ver jaardag is van het einde van ons lijden, van onze ontberingen en martelingen, van ons ballingschap, past het echter dat ook de roemrijksten onzer Helden niet vergeten wor den, dezen die voor ons hun leven \ieten en aan wier offer wij onze vrijheid te danken heb ben. Het is dan ook deze vrome gedachte die het voornaamste doel uitmaakt dat het Be stuur der Harmonie Ypriana met het inrichten dezer plechtigheid beoogt. Het eerste bezoek dat de stoet dan bracht was voor het gedenkteeken der Ypersche Helden dat, voor de omstandigheid helder verlicht was en waarvoor, voor de eerste maal, een brandende fakkel de doodenwaak hield. Al de vlaggen der meestappende maat schappijen kwamen zich voor het gedenktee ken scharen en de heer Aimé Gruwez, voor zitter der Harmonie Ypriana, legde namens deze maatschappij, aan den voet van het monument een prachtigen bloemenkrans neer, terwijl het muziek de Brahanijonne aan hief, de rijkswacht de wapens bood, de over- talrijke omstaanders zich eerbiediglijk het hoofd ontblootten en eenige knetterende vuur pijlen afgeschoten werden. Daarna voerde de Harmonie Ypriana op meesterlijke wijze, on der leiding van haar chef M. Fr. Deridder, nog een gelegenheidsstuk uit, namelijk het Ave Maria van Schubert, waarvan de weemoedig klagende tonen diepen indruk mieken, en tijdens wier uitvoering wij het talent van den tuba solo, M. Emile Coffyn, hebben kunnen bewonderen. Tot opsluit dezer hulde werd de Taptoe door de klaroenen der brandweer geblazen. Vervolgens trok de stoet, langs de Vanden peereboomplaats, Boesinghestraat, Surmont straat, Dixmudestraat, Groote Markt en Meenenstraat, naar het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort waar eveneens een branden de fakkel was geplaatst geworden en waar omtrent dezelfd^ hulde gebracht werd aan de nagedachtenis der talrijke Britten die hier voor de verdediging onzer stad sneuvelden. Bloemen werden er eveneens onder de gewei ven der grootsche zegeboog neergelegd,terwi 1 de Harmonie Ypriana het God save the King speelde en al de aanwezigen eenige oogenblikken stilte onderhielden. Daarna vertolkte het muziek nog het Andante Reli gioso» van onzen stadgenoot h. H. Moerman, dat terecht de bewondering van al de om- staanders afdwong en dat met de grootste stilte aanhoord werd,en de klaroenen bliezen, om t' eindigen, de indrukwekkende Last Post Bij den terugkeer naar de Groote Markt en vooraleer de stoet ontbonden werd, schaarden de vlaggen zich vóór de poort van het stad huis en de Harmonie Ypriana voerde er, als blijk van ei kentelijkheid voor alle gesneuvel de Engelschen, Franschen en Belgen, opvol genlijk het God save the King de Mar seillaise en de Brabanijonne uit. Terwijl dit laatste, op het bisgeroep der geestdriftige menigte, herhaald werd,schoot men van op de Groote Markt een klein maar schoon vuur werkstuk af, waarin te midden, het zoo veel beteekenend en zoo vurig verlangde woord Vrede in vuurroode letters, te prijken stond, en dat, in een donderend en oorver- doovend geknetter uitstervende, de feestelijk heden sloot. Zeggen wij terloops dat de enkele nieuwig heden die dit jaar de gebruikelijke plechtigheid nog meer luister hebben bijgezet, zooals de verlichting van het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, uitgevoerd door de zorgen der Electriciteitsmaatschappij, het plaatsen van een brandenden fakkel bij het Ypersch monu ment en dit der Meenenpoort, het afschieten van eenige vuurpijlen, enz., te danken zijn aan den heer Maurice Bagein, bestuurslid der Harmonie Ypriana, die dit prachtig gedacht heeft opgevat. En dat dit voorstel in den smaak is gevallen van het publiek, hoeft niet gezegd. Allen waren het eens om daarover onbewimpeld hunne groote voldoening uit te drukken en de ver dienstelijke inrichters om hun goeden zin te loven. Het was voorwaar een prachtig feest dat tot eer -strekt van het bestuur der Harmonie Ypriana. Ware het niet van dezm fakkeltocht dan zou voor velen de verjaardag van den Wapen stilstand hier schieronopgemerkt voorbijgaan. Ook weten alle Yperlingen de Harmonie Ypriana en haar uitstekend bestuur dank voor het optouw zetten der jaarlijksche herdenking van dezen schoonen dag. Het bestuur der Harmonie Ypriana heeft de eer de talrijke maatschappijen te bedanken die deel hebben genomen aan den stoet ingericht ter herinnering van den Wapenstilstand. Het bestuur bedankt insgelijks de inwoners der stad die hunne huizen hebben bevlagd en de plechtigheid en den stoet hebben bijge woond. Engelsch Bezoek aan Yper Wij vernemen dat, door toedoen van den Belgisch Luxemburgschen Dienst voor Toe risme, een nationaleen officieele instelling die zich met alle kwesties het toerisme aanbelan- gende, de propaganda, en ook met het inrich ten van schoolreizen bezighoudt, en waarvan de algemeene bestuurder, Colonel Pulinx, hier te Yper, op aanvraag van onze Handels- en Nijverheidskamer, destijds een merkwaardige voordracht over het toerisme is komen geven, dat, zeggen wij, onze stad in den loop van April 1933 met het bezoek van ongeveer 1200 Engelschen, waaronder een groep van 75o studenten met hunne professors, zal vereerd worden. De Belgisch-Luxemburgsche Dienst voor Toerisme is bezig met een belangrijke reis op touw te zetten van Belgische studenten naar Londen en, in verwisseling, zullen Engelsche studenten, ter gelegenheid der Gentsche Flo- raliën, België komen bezoeken. Deze laatste zullen hier van Woensdag 19 tot den Zondag 23 April in België verblijven. Een groot aantal volwassenen, waaronder de Lord Mayor en zijne aldermen of schepe nen, zullen de 750 Engelsche studenten op hunne reis vergezellen. Gansch de groep,ongeveer 1200 man sterk, zal hier te Yper den Vrijdag 21 Aptil, rond 9 u 3o per autocar toekomen. Onderhandelingen zijn nog aan den gang om al de noodige schikkingen te nemen, .doch het programma van dit bezoek wefd reeds vooi- loopig als volgt vastgesteld Om 9 u. 3o, Aankomst en bezoek der stad. Om 10 uur, Ontvangst door de gemeente- overheid. Om li uur, Plechtigheid van den Vrede, aan het Biitsch Gedenkteeken der Meenen poort. Uilvoering van gezangen. Om 12 uur Last Post en Reveille Nadien zullen de bezoekers middagmalen in de hen aangewezen spijshuizen. s' Namiddags, bezoek der bijzonderste Britsche gedenkteekens en kerkhoven van 't omliggende, en 's avonds vertrek per auto car naar Brugge. De plechtigheid aan de Meenenpoort zal door de zorgen van de I. N. R. en de B B. C geradiodiftuseerd worden. H t aanstaande toeristenseizoen opent zich dus voor Yper in de gunstigste voorwaarden, en alles laat verhopen uat ODze stad toeko mend jaar weer druk zal bezocht worden. Aan allen, en bijzonderlijk aan de hoteliers en alle handelaars, daaraan mede te werken door het aanrekenen van billijke prijzen en door het ondersteunen der bestaande plaatselijke in richtingen, zooals het Comiteit tot Bevorde ring van het vreemdelingenverkeer en het Last Post Comiteit, die zich beijveren om den goe den naam en faam van Yper in den vreemde meer en meer te verspreiden. Sint Maarten in de Middelbare Staatsschool Sint Maarten had beloofd zijn kleine vrien den van de Middelbare School een bezoek te brengen op 10 November. Te 2 u. waren al de leerlingen, vergezeld van hun ouders, welke talrijk opgekomen waren, vereenigd in de school om den Grooten Heilige te ver welkomen. Vurig aanriepen de kleine bengels van de laagste klassen St Maarten in hun kin derlijke gezangen. Ook was hun vreugde On beschrijflijk wanneer zij St Maarten, welke waarschijnlijk per vliegtuig op het dak der school was nedergedaald, statig de trappen zagen af komen, vergezeld van zijn trouwen Zwarten Piet. Met welke bewondering staar den de kleintjes naar hun Grooten Viiend. Nadat St Maarten een korte toespraak tot de leerlingen gehouden had, riep hij elk der jon gentjes van de 1' klas bij zich. 't Is verwon derlijk hoe goed hij op de hoogte was van de kleine gebreken van dit volkje. Er wierd gezongen ter eere van St Maartenen de beste leerlingen zegden versjes op. Dan noodigde hij de leerlingen der drie laagste klassen uit om een lekker kopje chocolade met koeken te komen verorberen in de prachtige turnzaal, waar drie lange tafels met sneeuwwitte tafel lakens bedekt en met prachtige bloemen ver sierd de kleine kleuters wachtten. Ondertus- schen wierd er lekkernij en speculatie uitge deeld aan de andere kinderen. St Maarten verliet dan zijn kleine vrienden na hen beloofd te hebben het volgende jaar weer te keereïi. Het feestje sloot met een prachtige tombola waar meer dan honderd schoone prijzen ver loot wierden. Toen de kleintjes naar hun klas (een van de levendigste en aangenaamste klassen welke men ooit te zien kreeg) gingen, stond hun nog een kleine verrassing te wach ten St Maarten had op de lessenaars nog speculatie en lekkernij gelegd. Zoo eindigde dit lieve kinderfeestje. De ouders, de bestuursleden van den Oud leerlingenbond, de vele leden van het onder wijzend personeel der stad, welke eraan gehouden hadden dit feestje met hun tegen woordigheid op te luisteren, drukten allen hun voldoening uit over het welgelukken van dit St Maartensfeestje. De bestuurder en gansch het personeel der Middelbare Staats school halen eer van hun werk De bestuurder der school bedankt nogmaals de talrijke personen welke door hun milde giften medegewerkt hebben aan dit feestje. Te koop ten bureele dezer, Boterstraat, 34. VOOP 1933

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3