KOBTBIJKSCHF ONDERLINGE Het Ste-Ceciliafeest der Harmonie Ypriana Belangrijk Bericht Brand - Ongevallen - Leven Hypotheekleningen Bijkantoor te Vper Rlgemeen Opziener OMER ROBYN- Deze week was het nogmaals feest in onze schoone Ypersche maatschappij Ypriana. De Harmonie vierde immers het naamfeest van haar patrones, Sinte-Cecilia, en zette te dier gelegenheid een reeks feestelijkheden op touw, die nog lang in 't geheugen zullen blij ven van al dezen die het voorrecht hadden ze bij te wonen. 's Zondags, als inzet van het Ste Cecilia- feest, vergadercen de muzikanten, de klaroe nen der brandweer en het bestuur der Har monie, om 10 u. 15, in het lokaal en vertrok ken van daar gezamenlijk, vergezeld van eeni- ge eereieden, naar de woning van hun gelief den voorzitter, heer Aimé Gruwez, om er het prachtig vaandel der maatschappij af te halen. Toen de vaandrig ermee te voorschijn kwacn, bliezen de klaroenen den groet aan de vlag en voerde de Harmonie een dreunende Braoan- gonne uit. Na een glaasje geledigd te hebben op de goede gezondheid vuti den heer voorzitter, trok de stoet dan verder, al spelen en onder de leiding van den sous chet M. Georges Van Egroo, naar de Maloulaan tot voor het huis van den heer Fr. Deridder, waar de heer vooizitier aan den sympathiekenchef, alsfeest- geschenk, een mooien oloemtuil aanbood, ter wijl de Harmonie nogmaals de Brabangonne liethooren. Binst de kleine ontvangst die het Bestuur daarna in de woning van den chef ie beurt viel, bracht de Harmonie aan dezen laatsten en zijne achtbare familie een kleine auoade en voerdeeenige mooie muzitkstukken uit tot groot genoegen van de steeds talrijker v/ordenüe omstaanders. Vervolgens keerde de Harmonie Ypriana, thans aangevoerd door haar gevierden chet M. Deridder, terug al door de Statiestraat, Tempelstraat en öoterstraat, waar ze door het uitvoeren van eenige opwekkende aria's wat meer beweging en levendigheid bracht, en richue hare stappen naar b' Maarten's Kathedraal waar, om it u. 3o, een plechtige Siate Ceciiiamis opgeluisterd door de svonphonie Ypriana, werd opgedragen ter nagedachtenis van alle overleden ïpersche muzikanten. De gi ootsche kerk liep vol geloovigen, aan getrokken door deze zeldzame gelegenheid ecnei mis met volledig oikest. Velen, zeer velen gingen ter offerande en menigeen ge voelde zien diep onder den ïudruk der hoog verhevene muziek die als een heerlijken lof zang, het Opperste vVezen ter eere, in deze heilige plaats weerklonk. De symphonie, on der leiding van haar knappen bestuurder. M. Georges Van Egroo, en met begeleiding van het machtig orgel bespeeld door den heer Hanoulle, orgelist van b1 Maartenskerk, ver tolkte opvolgeniijk en op onberispehike wijze Largo van Haeadel, Adagio Catttabile van de patheiisqhe sonate van L. Van beethoven, en Mat ent des Prétres van F. Mendelssohn. Vooral uit iaaistc stuk was een heerlijke nrok van Ujngevoelige, ziels verheffende geestelijke toonkunst. En dan die uiterst aaiidoenli ke stonden wanneer, binst de Consecratie, ue eerbiedige stilte plots onderbroken werd door het schetterend klaroengeschal en de tonen van ons Nationaal lied die machtig weergalm den door de wijdsche beuken der kerk. Wat ook nog opgemerkt werd, was het Ste Ceciliabeeld dat, zooals verleden jaar, recht over het doxaai te midden licht en bloemen te prijken stond. Na afloop van denkerkelijken dienst, stelden de Yprianisten zich opnieuw op rang en nok ken, onder het spelen van een levendigen stap- znarsch, naar de Rijselstraat tot voor de woning van den heer Armand Donck Vermeu len, waar zij hunnen beminden en verdienste lijken eerevoorzitter en zijne geachte familie een aubade brachten, terwijl de heer Voorzit ter, vergezeld van het bestuur, aan Mevrouw Armand Donck-Vermeulen een allerschoon- sten bloemenkorf aanbood als blijk van erken telijkheid voor de zoo groote genegenheid die zij en haar echtgenoot de Harmonie Ypriana toedragen en als dankbetoon voor de ontel bare diensten die zij steeds zoo bereidwillig en vrijgevig de maatschappij bewijzen. Na eens op de kostbare gezondheid van <ien heer Eerevoorzit er gedronken te hebben, deden de Yprianisten, al spelen, nog een klein toertje al door de Merghelynckstraat, Hond straat, Groote Markt en Boterstraat, om ein delijk rond i uur in het Hotel Skindies aan te landen waar zich weldra zooniet het voor naamste, dan toch het aantrekkelijkste deel van dien vreugdedag zou afspelen, namelijk Het Feestbanket. Dat het er vreugdig toeging en dat er aan de smakelijke spijzen en lekkere dranken eere werd gedaan, daaraan zal wel niemand twij felen. Het Hotel Skindies is ten andere genoeg bekend om zijn fijne keuken en voortreffelijken kelder, en het is ook de eerste maal niet dat de Harmonie Ypriana er te gast is. Telkens had zij haar slechts te beloven zoo over de hoedanigheid als over de hoeveelheid der spijzen, en over den dienst die onder alle opzichten voldoening geeft. Om de afwezigen niet te doen watertanden, zullen wij maar liefst verzwijgen wat er zooal op de welgevul de spijskaart stond, doch zeggen we alleen dat de tachentig spelende leden der Harmonie, het bestuur, de uitgenoodigen en een aantal eereleden, samen meer dan 120 dischgeneoten de ruime zaal van het hotel vervulden en er op de meest gezellige manier verbroederden. Dat zijn bijeenkomsten die waarlijk deugd aan 't harte doen en die bij al de aanwezigen nog langen tijd een zoete herinnering nalaten. Tusschenin de gerechten werd de Bxaban- gonne, die door allen rechtstaande aanhoord wera, door Mevrouw Bentin Louarn op het klavier uitgevoerd, terwijl de heer Voorzitter een heildronk instelde op den voorspoed van ons geliefd Vorstenhuis en zegde dat het, in de moeilijke omstandigheden welke wij thans beleven, meer dan noodig is dat alle Belgen, van gelijk welke politieke denkwijze zij ook wezen, zich nauwer en vaster rondom ons belgisch vaandel scharen. Dan vervolgde de heer Voorzitter zijne ge moedelijke en treffende aanspraak, tijdens dewelke hij meer dan eens zijn hart liet spre ken en blijken gaf van de innige liefde die hij zijn muzikanten toedraagt, met zijn groote voldoening uit te drukken over het schoon Ste Cecilialeest, het feest van Ypriana dat hem telkens met zooveel vreugde vervult daar het voor hem telkens ook een gelegenheid is te bestatigen hoe de schoone verstand houding en ware broederliefde steeds onver minderd en onverzwakt onder al de Yprianis ten blijven voortleven. Hij bracht vervolgens zijn welgemeer.dsten dank en een warme hulde aan den heer Arm. Donck Vermeulen, eerevoorzitter van Ypriana, die alle feesten der Harmonie mtt zijne vereerende tegen woordigheid opluistert en aanmoedigt en ook dit feestmaal voorzit, die ten allen tijde met de werking en den goeden vooruitgang der Harmonie bekommerd is, die geen moeite noch opofferingen ontziet en s'eeds met de meeste bereidwilligheid gereed is om de maatschappij en haar leden behulpzaam te zijn, die het onmogelijke doet om hun minste wenschen en verlangens te verwezenlijken, die in een woord aan Vpiiana onmisbaar is geworden en haar onophoudend de onschat baarste diensten bewijst. Daarna stuurde de heer Voorzitter een innig woord van dank tot den heer Vergracht, com- Wilt gij bij brand of ongeval de volledigste waarborgen, en voordeeligste regeling, wendt U in volle betrouwen tot de Naamlooze Verzekerings Maatschappij Hoofdzetel 3, Lekkerbeetstraat. KORTRI JK (eigendom der Maatschappij). Kapitaal en Reseruen Fr. 7.000 000 Vooraleer U te verzekeren, of uwe be staande polissen te wijzigen, vraagt koste- locze inlichtingen en raad aan ons 8, Mondstraat - Tel- 189 of bij de Agenten in iedere gemeente. mandant van het brandweerkorps, die zoo dikwijls ook zijne onbegrensde genegenheid voorde Harmonie Ypriana weet te betoonen en haar steeds, voor het opluisteren van haar feesten en uitstapjes, heel dienstvaardig de trommels en klaroenen der brandweer afstaat. Het pompierskorps en de Harmonie Ypriana vervolgde de heer Gruwez, zijn twee zustermaatschappijen. Onlangs had ik het livret in handen van ons werkend lid Pinteion Felix, die tevens ook uw onderdaan is, Commandant, en op dat boekje, dat dag- teekent van 1870, staat er geschreven Pinte ion Felix, leerling-muzikant van het pompiers- muziek. De Harmonie Ypriana vervangt thans het pompiersmuziek van 1870 en ook de Har monie Municipale van 1890. Politieke om wentelingen en onlangs de onmeedoogende oorlog hebben hier alles te niet gedaan, uit genomen de genegenheid die thans nog het Pompierskorps met Ypriana vereenigt De heer Gruwez dankte daarna ook nog de heeren Seys eu Dochy, luitenanten van het brandweerkorps den heer Voorzitter D'Huvetieie en het bestuur der afdeeling Symphonic die, dit jaar, voor de tweede maal de Ceciiiamis met een prachtuitvoe ring opluisterde de eereleden wier tegen woordigheid op dit leest voor het bestuur en de weikende leden een zeer gewaardeerde aanmoediging en een groote eer is, en tinde- lijk nog het bestuur der Harmonie dat in alle omstandigheden zijn voorzitter op zoo af doende wijze behulpzaam is. Voor allen vond hij een hartelijk woord, en zijn blikken wen dende naar den heer Arthur Weckesser, den sympathieken ondervoorzitter der Harmonie, nauwelijks hersteld eener zware onpasselijk heid, zegde de heer Gruwez heel leuk wij hadden gevreesd dat er een op ons feest zou ontbreken, doch er is niets aan te doen ge weest, hij moest het Stf Cecüiafeest bijwonen en zijn eerste uitstap was om hier in ons mid den te komen. Moeten wij zeggen dat al die namen beur telings op ten harteh ke ovatie vanwege de muzikanten onthaald werden? Dat zal diever- dienstelijke mannen ongetwijfeld veel genoe gen gedaan hebben, en het bewijst dat hunne genegenheid en-liefde met achting en weder liefde beloond wordt. Wanneer de heer Voorzitter ook een dank woord richtte tot den chef, M. Frangois Derid der, die nu reeds sedert een jaar de leiding der Harmonie in handen heeft, en die haar, dank aan zijn talent, zijn ijver en vaderlijk bestuur, in zoo groote mate op den weg der kunst deed vooruitgaan, scheen er aan de toejuichingen om zeggens geen einde te komen. De heer Gruwez vroeg aan den chef, die blukbaar aangedaan was, of hij deze toejuichingen hoorde en steunde er op dat zij tot hem ge richt waren en welsprekender dan woorden bewezen hoe al de muzikanten hem dankbaar en genegen zijn. Verders drukte de heer Voorzitter nog den wensch uit weldra het genoegen te hebben den sympathieken luitenant Jos. Seys en het werkend lid Sinnaeve Adolf, gansch heisteld, terug in de rangen van Ypriana te mogen zien. Hij stuurde nog een gansch bijzonder dank woord tot al de werkende leden en herinnerde met genoegen aan den steeds grooter wor denden bijval dien de Harmcnie Ypiiana overal te beurt valt. Zonder te spreken van het prinselijk onthaal te Aimentieis, waar de talrijke toehoorders geen stapje dierven ver zetten uit vrees één enkele noot te verliezen, herinneren wij shchls zegde de heer Voor zitter, het machtig succes behaald in De Panne, vanwaar we vandaag het genoegen hebben een vertegenwoordiger, de heer Van Gaver, in ons midden te zien. Na dit concert was er daar een franschman die mij o. m. zegde Jusqu'ici nous n'avons entendu que des musiquettes, mais ga au moins c'est une musique Zulke taal doet genoegen. En dan onze twee winterconcerten, onze concerten op het Statieplein ter gelegenheid van het congres der Kroostrijke Gezinnen, op de feesten van Montmartre en van St-Pieters, op den 21 Juli en cp den vooravond van Tuindag. Die massa toehoorders die zich telkens rond de kiosk schaarden om u toe te juichen, hewel dat doet plezier aan uwen voorzitter en dat bewijst dat de Yperlingen de kunst genegen zijn. Zoolang deze groote en diepgevoelde genegenheid tusschen het bestuur en den chef en tusschen den chef en de leden zal blijven voortbestaan, zal Ypriana, hetgeen mijn innigsten wensch is, steeds ster ker worden, steeds meer en meer bloeien tot grooter welzijn van de kunst en van onze ge liefde stad Yper Deze hartelijke improvisatie die we hier,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4