DE DORPSPOËET -HET YPERSCh 1E LA RÉGION D'YPF eEs londagrast - Repos dominical Bijvoegsel 13' Jaargang, Nr 35 3 December 1932 Supplément WekelijKsch Overzicht Leest en verspreidt Het Ypersche MAATSCHAPPIJ De Onvermoeibare KweeKers Uitslagen van Jen ziftingsprijskamp van 20 November 1932 Koninklijke Tooneelkring DE VLAAMSCHE STER, Yper 1857 - 1932 Eerste Vertooning van Int Tooneeljaar 1932 -1933 Zondag 11 December 1932 St-Maartens Kathedraal Feestviering van de H. Barbara t ZIELMISSEN Vrouw Gabrielle BOULANGER Mevrouw René VAN DE VELDE en Zoon André op Dinsdag 6 December, om 9 1/2 uur, in Sint Pieterskerk. \3' ^nnée N# 35 3 Décembre 1932 Zooals wij het lieten voorzien hebben de landen, die aan Amerika een vetzoek stuur den om rekening te houden met de moeilijke omstandigheden waarin zij zich bevonden om de betalingen te doen op i5 December, eene weigering opgeloopen. De Vereenigde Staten, die er steeds bij waren en het hooge woord voerden om Duitschland uit zijne moeilijkhe den te helpen met een Dawesplan, met een Youngplan, met het Hoover moratorium,kun nen thans niets als het geldt de betalingen der schulden te vergemakkelijken voor Engeland, Frankrijk, België en andere kleine landen. Alleen schijnt er een klein lichtstraaltje te zijn voor Engeland, omdat men tengevolge dezer verwikkelingen het pond sterling zoo gewei dig heeltzien dalen, dat het nog schaars boven den belgischen frank stond. De verbondenen hadden ook kunnen handelen als Duitschland en zeggen wij kunnen niet, wij betalen niet. Integendeel, ze zeggen allen, wij kunnen beta len, maarDeze maar besluit in zich de grootste vrees voor de eruit voortspruitende gevolgen. Immers hebben de bedoelde landen niet alleen deze buitenlandsche schuld, maar ook nog andere betalingen te doen en overal een ontzaglijk tekort aan te vullen in hun eigen begrooting. Het laatste woord in deze zaak is nog niet gezegd. Intusschen is Duitschland nog altijd op zoek naar een Ministerie. Het valt wei uit, zooals wij het gezegd hebben. Hitler kon het niet gedaan krijgen, de anderen nog veel min der, maar men heelt toch aan verschillende andere voormannen de gelegenheid gegeven er eens de kans aan te wagen. Het ging bij niemand. Het is dan ook te verondeistellen dat men er gaat naar een soort Dictatoriaal bestuur, waarin de kopstukken die tot hiertoe aan allen het hoold boden, zullen meester spelen en hec Staatsschip leiüen naar eigen willekeur. In België hebben Zondag laatst de parle mentaire verkiezingen plaats gehad Over 't algemeen werd er met grooten angst gewacht op den uitslag, uitgenomen L>ij de Socialisten die een bijzonder schoonekanshadden om van de algemeene mistevredenheid gebruik te maken en lachend een mooie zegepraal tege moet zagen. De algemeene crisis, het tekort in de landsfinanciën, het groot aantal werkloozen doen zoo gemakkelijk de verbittering stijgen en gewoonlijk valt dan gansch de last op dege nen, die het bestuur in handen hebben. Katho lieken en Liberalen hadden dus al het kwaad gedaan en de Socialisten hebben er geen de minste verantwoordelijkheid in. Aldus waS er gemakkelijk een stok gevonden om te slaan. En de Socios waren zoo zeker van de over winning dat ze niet aarzelden met hun volledig programma voor den dag te komen. Maar dat was een gewaagd stuk. De menschen, hoe ver bitterd ze ook zijn en hoe gekrenkt ook in hunne belangen, gevoelde'D maar al te wel dat het Socialistisch programma zulks niet zou verbeteren, maar nog eer verslechten en ze lieten zich dan ook niet verblinden, maar hiel den zich gesloten rond de partijen der orde. Op een klein schommelingske na, dat maar weinig aan den vorigen toestand verandert, hebben de Socialisten geen stap veld gewon nen hunne getalsterkte blijft tegenover de twee andere partijen in dezelfde verhouding als voorheen. Het is dan ook zoo ver het best, want wie weet waar wij in het tegenovergesteld ge val zouden naartoe gegaan zijn Is de toe stand nu niet goed, dan ware hij in korten tijd nog veel slechter geworden. RIK. Kereteekens Bij Koninklijk besluit van 27 November 1932 wordt het burgerlijk Kruis van Ist' klas toegekend aan den heer Seys Ernest, Luite nant van het stedelijk pompierskorps, en de Burgerlijke Medaille van 2dc klas aan den heer Soete Eiie, pompier, beiden voor meer dan 25 jaren dienst. De heer Hector Demarez, loodgieter, be kwam het Nij verheidseereteeken van 2de klas voor 25 jaren dienst in het huis Robert Lacan- te, Rijsselstraat. Aan allen onze beste gelukwenschen. Cercle speelde op 30 November 1.1. tegen de Coöperatieve in de tra van laatstgenoemde. Voor de Coo, speelden de Heeren Devos, Vandenbussche, Vandermeulen, Debouck, Waermoes, Benoit, Janssens, Vanhouden hove. Voor de Cercle speelden de Heeren Ver vereken, Verkinderen, Versavel, Delahaye, Santy, Cuvelier, Nevejans, Storme. De cercle behaalde 25 punten voor 18 aan de Coöperatieve. Lokaal Jn de Trompet bij Mr Faes Henri, Groote Markt. Klas A Een vogel kweek iq32. Eereprijs M. Demoor Georges 8t p. Eerste prijs M. Willemijns Edouard en Coulembier Oscar 80 p. Tweede prijs M. Debever André 69 p. Derde prijs Van Loo Fernand 67 p. Klas B Twee vogels kweek ig3i. Eereprijs Demoor Georges 148 p. Eerste prijs Van Loo Fernand 143 p. Tweede prijs Verdoene Théophile 140 p. Klas D Een oude vogel. Eereprijs Demoor Georges 81 p. Eerste prijs Coulembier Oscar 76 p. Een eereschaal minzaam aangeboden door Mijnheer en Mevrouw Hector Vermeulen- Meynne aan het Koningschap werd gewonnen door M. Demoor Georges. De liefhebbers welke begeeren lid te wor den, zijn beleefd verzocht zich te wenden in ons lokaal, bij M. Faes Henri, schatbewaar der, die hun alle inlichtingen geven zal. Eere-Voorzitter Heer Léonce Van Alleynnes Bureel Om 4 1/2 - Gordijn Om 5 u. en Maandag 12 December BureelOm 7 1/2 u. Gordijn Om 8 u. Komt voor het voetlicht in de Feestzaal Concordia, Seminariestraat Gemoedelijk Spel in drie bedrijven van Jac BALLINGS. Prijzen der Plaatsen Eerste rang 6 frank. Tweede rang 4 fr. 5o - Derde rang 3 fr. 5o. Kaarten te bekomen in het lokaal Concor dia Seminariestraat, alle dagen van 9 uur tot li uur 's morgens en van 2 uur tot 4 uur 's namiddags. Sedert eeuwen wordt die feestviering luis terrijk gehouden in St-Maartenskerk, en heel de stad doet mee in de plechtige octaaf ter eere van de H. Barbara, maagden martelares. De feestdag, gesteld op 4 December, tak dit jaar op een Zondag. Het openingssermoen, over de goede dood en haar zegenrijke patrones zal plaats hebben op Zondag 4 DecemDer, te 3 1/2 u. (Sol. Vespers te 3 u.) Van Maandag 5 tot Vrijdag 9, eiken avond, plechtig Lof te 6 u., beurtelings uitgevoerd door de zangkoren van St-Maartens, St Pie- ters, St JacoDs en St Niklaas. Daarna, om 6 1/2 u predicatie over een gewichtig en practisch onderwerp Het gezin en de op voeding door een meester in het vak, een begaafden predikant, Eerw. H. Veihaeghe, Principaal van het Geestelijk College. Aan volk zal het niet ontbrtken, noch aan vrome belangstelling. Op Donderdag 8 December, feestdag van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, wordt een bijzonder sermoen gewijd aan onze Hemel- moeder, de H. Maagd Maria. Op Zondag 11 December, alg. H. Commu nie onder de H: Mis van 7 u. 's Namiddags, te 3 u. Sol. Vespers en Lof, met kort sermoen en Processie binnen de keik. Itdereen zal willen zijn best doen om al de oefeningen der Octaaf van de H. Barbara godvruchtig te volgen. Na elke oefening, wordt met de kostbare relikwie gezegend. La Nouvelle Cilroën 8 est confortable paree que c'est une grande petite voiture... La caractéristique essentielle de la Citroen «8», c'est d'êcre vraiment con fortable, paree que c'est une «grande petite voiture. C'est ce qui la distingue des petites voitures concurrentes. Un essai vous en dira davantage. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 December, om 8fc uur, in Sint Pieterskeik, tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMAULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 December, om x i y* uur, in St- Maartens Kathedraal, tot zielela fenis van Echtgenoote van heer Leon Jonckheere. Mijnheer René Van de Velde Juffrouw Claire Van de Velde, noodigen vrienden en kennissen uit het JAARGETIJDE bij te wonen voor Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 December, om 8 1/2 uur. in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Emma VERBEKE en overleden familie. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALL.EGHEM Statiestraat o— Rue de la Station L ALLEEN OPEN op Zondag 4 Dec. reste seule ouverte le Dimanche 4 Die

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11