IfOBTBlJKSCHF ONDERLINGE Gemeenteraad van Yper Belangrijk Bericht Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Zitting van Maandag 12 December 1932 Brand - Ongevallen - Leven Hypotheekleningen Bijkantoor te Yper Rlgemeen Opziener OMER ROBYN. 6. Kerkfabriek van St-Niklaas a) Be grootingen ig3i ig32 ig33 b) Rekeningen ig3o-ig3t. 4- BERICHT Uit oorzaak van onvoorziene omstandig heden wordt de maandelijksche vergadering verschoven op Zondag 25 December I932, om 14 y» uur. Het Bestuur. De zitting wordt te 17. u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter-voozitter Missiaen, Lemahieu en Dela- haye, schepenen; Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme, raadsleden Ver sailles, secretaris. X. Proces verbaal der zitting van 24 Octo ber iq32. De hjer Secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, dat daarna zonder opmerkin goedgekeurd wordt. 2. Financiën Stadskas Proces ver baal van onderzoek 3dt kwartaal. M. Sobry. Ik verleen het woord aan den keer schepen van financiën. De heer schepen Missiaen geeft lezing van het verslag over het onderzoek der kas, dat hij den 6" December gedaan heelt. Hieruit blijkt dat de geldeliike toestand bevredigend is en dat de stadsrekening voor 1932 hoogst waarschijnlijk zal sluiten met een overschot. Om te eindigen brengt hij hulde aan den heer stadsontvanger voor de stiptheid waarmede hij zija ambt vervult. M Missia'n - Ik moet thans nog hierbij voegen dat de heer stadsontvanger, benevens voormelde som, nog in 'r bezit is van 304 000 frank titels der Openbare Schuld 5 °/j van cg25. Het schepencollege heeft deze titels tot op heden nog niet omgezet, omdat het oor- deelt dat het verlies er op ie groot is, doch indien de stad geld moest noodig hebben, dan zou ze deze titels vetkoopen en zoo ware er daar nog middel voor haar om over een belangrijke som te beschikken. M. Sobry. Daar niemand hierop eenige opmerkingen te maken heeft, houd ik eraan den heerschepen van financiën hulde te bren gen voor het degeli;k vei slag, waarvan hij komt lezing te geven, en hem geluk te wen schen voor het verheugend vooruitzicht dat hij ons voorspelt, namelijk dat de rekening van ig32 zal sluiten met een overschot in plaats van met een tekort, zooals over drie jaar. 3. Financiën Aanvraag van krediet. M. Sobry. Het schepencollege stelt voor een krediet van 10.000 fr. te stemmen voor de onderhoudswerken die in ig3i gedaan werden aan de gedeelten der buurtwegen Yper Pil- ckem en St Jan-Zillebeke die op het grondge bied der stad Yper gelegen zijn. Mogelijks zal men zich afvragen hoe het komt dat deze wer ken die 1 1 ig3z uitgevoerd werden, thans nog niet betaald zijn, doch de reden daarvan is dat de aanbesteding dt zer onderhoudswerken, die den 29 Juni jq3l plaats had, enkel in den Iood van ig32 goedgekeurd werd. De som die uit dien hoofde nog te betalen blijft, bedraagt 97M ff - 80, doch het schepencollege stelt voor een ronde som van 10.000 fr. te stemmen voor de mogelijke bijkomende onkosten dezer aanbesteding. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. 4. Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Sobry. De stad heeft vanwege' een inwoner vanYper de vraag ontvangen om een perceel grond te koopen, gelegen in de Slacht huisstraat tusschen de smis van den heer Knockaert en de stallingen van het stedelijk slachthuis. Daar ligt nog een stukje stadsgrond vaag, waarop de aanvrager schikt een koel huis op te richten. Voor dezen grond wordt er 25 fr. den vierkanten meter geboden, hetgeen naar het oordeel van den heer ontvanger der Registratie, wiens advies daarover ingewon nen werd, een voldoende aanbod is. M. Vandamme. Het is wel verstaan dat <leze grond openbaar zal verkocht worden en de geboden som van 25 fr. den vierkanten meter slechts een instelprijs is M. Sobry. Ja. M. Vandamme. Zooals ik daar straks verneem, zal deze grond dienen voor het bou- wjn van een koelhuis, doch het schepencol lege is daar ook toch wel gemachtigd het stadsreglement op de gebouwen toe te passen, gezien deze grond in de stadskom gelegen is En deze grond zal ook verkocht worden on der de verplichting van erop binnen de twee jaar te bouwen M. Sobry. Het bestaande stadsreglement zal natuurlijk moeten toegepast worden, en voor wat betreft den termijn in denwelken er zal moeten gebouwd worden, geloof ik dat wij daarmede geen moeilijkheden zullen heb ben, want de aanvrager wenscht mtts beters dan zoo spoedig mogelijk te kunnen bouwen. Ik siel dus voor het besluit van verkoop te stemmen. Al detegenwoordige raadsleden stemmen ja. 5. Autobusdienst Yper Meenen (grens) naar Roubaix. M. Sobry. De heer Bourgeois, van Yper, vraagt toelating om de uitbating van een openbarenenregelmatigen autobusdienst voor het vervoer van werklieden van Yper naar Roubaix te mogen verzekeren. Gedurende het enkwest van voor en tegen, dat over deze vraag werd gedaan, is er niemand tegen opgekomen. M. Bonnet. Het is nu reeds twee jaar dat deze dienst bestaat en volgens mij hebben wij er thans geen gunstig noch ongunstig advies over uit te brengen. Wij kunnen om zeggens niets anders dan een gunstig advies geven. M. Sobry. Er zijn nog tal van uitbaters van dergelijke autobusdiensten die tot hiertoe naar de bestaande reglementen niet hebben omgezien, doch nu zijn ze verplicht zich in regel te stellen. M. Bonnet. Ik zou toch nog willen dat er hier eveneens rekening gehouden worde met de bemerkingen die ik vroeger over dergelijke aanvragen heb gedaan, namelijk dat er van den uitbater zou geëischt worden een verze kering aan te gaan tegen de ongelukken die aan de door hem vervoerde reizigers kunnen overkomen. M. Vandamme. Wij hebben thans reeds zoo dikwijls over dergelijke vragen ie beraad slagen gehad, zoodat het nu toch genoeg moet geweten zijn dat wij telkens als eerste voor waarde van gunstig advies een goede verze kering tegen de ongevallen eischen. Ik vraag mij dan ook af waarom er niet seffens bij de aanvraag een polis of ander bewijs van verze kering gevoegd wordt. Zulks zou veel moei lijkheden vermijden en ons aanstonds volle dige gerustheid geven. M. Sobry. De provinciale overheid zal daarover waken, daar deze autobusdienst nog over het grondgebied van andere gemeenten loopt en deze ook geroepen zijn haar advies erover uit te brengen. Ik denk dat wij daar over dus voldoening zullen hebben, en ik vraag over de ons toegezonden aanvraag te willen stemmen. Al de raadsleden brengen een gunstig advies uit, buiten de heer Vandamme die zich onthoudt. Daar deze onthouding sommige raadsleden doet lachen, zegt de heer Vandamme Het is Wilt gij bij brand of ongeval de volledigste waarborgen, en voordeeligste regeling, wendt U in volle betrouwen tot de Naamlooze Verzekerings Maatschappij Hoofdzetel 3, Lekkerbeetstraat. KORTRIJK (eigendom der Maatschappij). Kapitaal en Reserven Fr. 7 000 000 Vooraleer U te verzekeren, of uwe be staande polissen te wijzigen, vraagt koste- looze inlichtingen en raad aan ons 8, Mondstraat - Tel. 189 of bij de Agenten in iedere gemeente. de laatste maal dat ik die gelegenheid heb. M. Sobry. De begrooting voor het dienst jaar ig3i sluit met 25.3o2 fr. 97 in ontvang sten en 21.196 fr. 80 in uitgaven, een over schot latende van 4.106 fr. 17. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Vlissiaen, Bonnet, Coutelle, Ver grachten Vermeulen. M. Sobry. De begrooting voor ig32 sluit in ontvhngsten met 21.121 fr. 02 en in uitgaven met 20 954 fr. 80, hetgeen een overschot laat van 167 ir. 02. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Van damme en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Delahaye, Bonnet, Coutelle, Ver- gracht en Vermeulen. M. Sobry. De begrooting voor het dienst jaar ig33 sluit met dezelfde cijfers. Zij wordt eveneens met dezelfde stemming als hiervoren goedgekeurd. M. Sobry De rekening voor ig3o sluit met de som van 27 798 ir. 3o in ontvangsten en met 20.935 fr. 32 in uitgaven, en laat een overschot van 6.862 fr. 98. Die rekening wordt op hare beurt met de- zeltde stemming als hiervoren goedgekeurd. M. Sobry. De rekening voor 1 g31 sluit als volgt ontvangsten 25.257 l'r. 27, uitgaven 19.097 fr. 65, overschot 6.159 fr- 62. De raadsleden keuren die rekening nog maals met dezelfde stemming goed. 7. Kerkfabriek van St- Maar tens Begroo- ting voor 1 gó3. M. Sobry. Deze begrooting sluit in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 297.542 fr. 11, uoch er dient opgemerkt te worden dat er daarin een som begrepen is van rond de 238.000 tr. welke de Keikfabriek als herstel van oorlogsschade verwachtende is. De heer Capoen is binst die korte uiteen zetting de raadszaal binnengekomen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Capoen, Vandamme en Soory onthou den zich de heeren Missiaen, Bonnet, Cou telle, Vergrachten Vermeulen. 8. Kerkfabriek van St Piet er s Begroo ting voor 1 g33. M. Sobry. De begrooting der Kerkfabriek van St Bitters voor rg33 sluit ia ontvangsten en uitgaven met de som van 37.645 fr. 5o. Zij wordt eveneens zonder opmerkingen en met dezelfde stemming als zoueven goedge keurd. 9 Openbare Onderstand Openbare ver pachting van landgoederen. De heer voorzitter geeft lezing eencr be raadslaging, den 25 October 11. door de Com missie van Openbaien Onderstand genomen, waaruit blijkt dat, voor de openbare verpach ting van landgoederen gelegen te Passchen- daele, St-Jan, Dickebusch, Langemarck, Woesten en Noordschoie, welke op 25° Octo ber plaats had, de verschillige aanDoden, ge daan voor loten 1, 5, 6, 7 tot i3 inbegrepen, regelmatig ingediend werden en dat er voor loten 2, 3 en 4 geen aanoiedingen gedaan wer den, en waarin besloten wordeten eerste, de goedkeuring der hoogere overheid te vragen voor de verpachting van lot één, zijnde 2 ha. 01 are 5o centiaren land, meersch en bosch te Passchendaele, voor den prijs van 1200 fr. 's jaars aan Romain Üonck Spruytte, oude pach ter, landbouwer te Passchendaele lot vijf, 22 a. 20 ca. land te St Jan, voor2o5 Ir. aan Jan Clevens, te Yper lot b, 77 a. 85 ca. weide te Dickebusch, voor io3ofr. aan Arthur Debaene te Dickebusch loten 7, 8 en 9, zijnde 1 ha. 90 centiaren land te Langemarck, St-Juliaan, voor de som van I025 fr. 25 aan Alois Wilde- metrsch te Langemarck; lot tien, 43 a. 40 ca. land te Woesten voor 3o3 fr. 80 aan Georges Depuydt te Woesten lot elf, 1 ha 79 a. 40 ca. vette weide en land te Noordschote, voor 2700 fr. aan MauiiceCuvelierteNoordschote; lot twaali, 3 ha. 02 a. 20 centiaren vette wei de te Noordschote, voor 4450 fr. aan Michel Butaye te Noordschote; lot dertien, 2 ha. 25 a. 40 ca. vette weide te Noordschote, voor 4037 Ir. aan Gaston Merlevede te Noordschote ;en ten tweede, loten twee, drie en vier, zijnde 86 a. 82 ca. land te St Jan, waarvoor geen aanboden gedaan werden, te voegen bij de hofstede van Jerome Haghedooren te St Jan. M. Vandamme. Uit de stukken van den bundel heb ik kunnen opmaken dat de basis, waarop deze gronden verpacht zijn, verschilt van i3 tot 1400 fr. per hectare. Dit is schrik kelijk veel en ik vrees dat de Openbare Onder-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4