Provinciale Senators - HYPOTHECAIRE - BELEGGIN GrSBANK 19. Arenbergstraat, Antwerpen Grondpaodobligatiëü 5,00 °/0 netto i KASBONS met premlo voür hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,23 netto. $tand binnen korten tijd voor die landen zal verplicht zijn pachtvermindering toe te staan, zooals dit reeds vioeger het geval was en waarvoor de heer schepen Lemahieuhier dik- wijks aangedrongen heeft. M. Lemahieu. Ik zal de verpachting van het eerste lot goedkeuren, maar voor de ande re loten zal ik mij onthouden. Het eerste lot immers is aan een redelijken prijs.verpacht, Moch de andere aanbieders zijn wat te ver ge gaan, deze pachten zijn geenszins in overeen stemming met de tegenwoordige tijdsomstan digheden en het zou heel wel kunnen gebeu ren, zooals de heer Vamiamme het zegt, dat men zal gedwongen z,jn deze pachtprijzen te verminderen. M. Sobry. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de heeren Delahaye, Bonnet Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Sobry -onthouden zich de heeren Missiaen en Van- damme. De heer Lemahieu stemt ja voor de verpachting van het eerste lot en onthoudt zich voor de andere loten. De heer Capoen verklaart dezelfde houding aan te nemen als den heer schepen Lemahieu. 10. Openbare Onderstand Proces verbaal van onderzoek der kas 3dt kwartaal. De heer voorzitter geeft lezing van h-t ver slag over der. geldeli,ken toestand der kas van den Openbaren Onoerstand voor het derde kwartaal. Hieruit blijkt dat er een overschot was van 98 949 ir. 99, doch daar er een leening van I.5l4.5i3 fr. 65 moest aangegaan worden voor den heropbouw der Weez-mschool, is er werkelijk een tekort van 1.415 563 fr. 66. Daar dit slechts een mededeeling is, moet er niet over gestemd wordt n en wordt er tot het volgende punt der dagorde ovei gegaan. 11. Openbare Onderstand Begrooting voor iq33. M. Sobry. De gewone dienst der be groo'ing, die ons voorgelegd wordt, behelst de som van 2 720.012 fr. 18 in ontvangsten en 2.479041 fr. 5o in uitgaven, zoodat er een overschot is van 240.970 fr. 68. De buitenge wone dienst bedraagt 3.079.187 ^4 in ont vangsten en 3.237.7I3 fr. 5t in uitgaven, een tekort latende van 158.525 fr. 97. De land bouwuubatingen vooi zien 170100.fr. in ont-, vangsten en 169.000 tr. in uitgaven, 't zij een overschot van 1100 fr Het algemeen bedrag der begiooting voor h°t diens'jaar sluit als volgt ontvangsten 5 969 299 tr 72, uitgaven 5 885.755 fr. 01, overschot 83.544 fr. 71. M .Lemahieu. Ik zal de begrooting goed keuren zooals ze ons voorgedrc-gen is, doch ik wil alleen een opmeiking maken aangaande de landbouwuitbatingen, waarvoor de Open bare Onderstand een taar op voorhand kan voorzien dat er daar 1000 fr. zal over zijn. Er is niet een landbouwer, en nu nog meer dan ooit, die kan voorzeggen dat zijne uitbating binnen een jaar met winst of met verlies zal sluiten. De voorgelegde begrooting wordt hierop goedgekeurd. Alleen de heer schepen Missiaen onthoudt zich als lid der Commissie van Open baren Onderstand. 12. f aksver ordening op de openbare bals ingericht in hérbergen of danszalen hernieu wing. M. Sobry. Over tien jaar werd er, voor een termijn van tien jaar die nu met 3i De cember 1932 eindigt, een taks gestemd op de openbare bals ingericht in herbergen of dans zalen. Het is dus noodig dat wij nu de ver nieuwing daarvan stemmen, en daarom stel len wij voor volgende beraadslaging goed te keuren. Artikel een Te rekenen van het in voege treden van onderhavige verordening en voor een termijn van tien jaar, eindigende den 3i jjecember 1943, wordt er ten voordeele der stad Yper, op de openbare bals ingericht in herbergen of danszalen, een taks geïnd, welke vastgesteld is als volgt 1) in herbergen of danszalen van min dan 40 m2, 10 fr. per dag 2) in herbergen of danszalen van 40 m2 tot 200 m2, 20 fr. per dag 3) in herbergen of danszalen van 200 tot 25o m2, 3o fr. per dag, en 4) in herbergen of danszalen van meer dan 25o m2, 40 per dag. Art. 2. De inrichters of uitbaters van bals, die vallen onder de toepassing van de huidige verordering, zijn gehouden de verkla ring ervan te doen aan den gemeenteontvan ger minstens twee dagen op voorhand en het bedrag der taks in zijn handen te storten bin nen de 24 uren die volgen op het feest. Art. 3. - De belasting zal niet gevraagd worden voor de bals door bijzondere maat schappijen ingericht voor hare leden, en deze uitsluitelijk met een liefdadig doel ingericht. Art. 4. De overtreders van artikelen 1 en 2 der huidige verordening zullen gestraft wor den, ongeminderd het verschuldigd recht, met een tmete gelijk aan het dubbel van dit recht. M. Vattdamme. Ik vind het ongepast dat de oude raad, voor de enkele dagen die hij nog te zetelen heeft, een beslissing zou nemen waarvan de uitwerking slechts in voege treedt wanneer de nieuwe gemeenteraad reeds zal aangesteld zijn. Het is ons niet toegelaten den toekomstigen gemeenteraad dergelijke verbin tenissen op te dringen, zooveel te meer dat wij, volgens bevel van den heer Gouverneur, ook niet te beraadslagen hebben over de stads- begrooting voor 1 g33 en dit aan de bevoegd- beid van den nieuwen raad moeten overlaten. Ik stel dus voor artikelen 12, i3 en 14 onzer dagorde tc verdagen om de nieuwe raad er over te laten beslissen. Vf. Missiaen. Alhoewel de bemerking van den heer Vandamme eenigszins gegrond is, moet ik toch doen opmerken, dat, zoo wij nu de vernieuwing der taks op de bals niet stemmen, er verschillige weken in 't begin van't jaar 1933 zullen verloopen vooraleer de stad die taks zal kunnen innen Immers, in de eerste dagen van 't jaar zullen er verscheidene bals gegeven worden, en daar de bepaalde termijn van de stadstaks met 3t December eindigt, zullen deze bals aan de taks ontsnappen. De nieuwe gemeenteraad zal eerst moeten beginnen met het schepencollege aan te duiden, en daar het dit laatste is dat de dagorde der zittingen opm; akt, zullen er dus verscheidene weken van 't jaar verloopen zijn eer de taks op de bals zal kunnen hernieuwd worden. Dit ware dus nadeelig voor de stadskas, doch zoo men van oordeel is dat wij den nieuwen raad voor zoo geen langen termijn mogen verbinden, zouden wij nu misschien de hernieuwing dezer taks kunnen stemmen voor een jaar in plaats van voor 10 jaar. M. Sobry. fk moet ook den heer Vandam me doen opmerken dat, in tegenstrijd met het geen hij daar straks zegde, de heer Gouver neur ons geschreven heeft dat de stadsbe grooting nog voor het einde van dit jaar, dus door den tegenwoordigen gemeenteraad,moest gestemd worden. M. Vandamme. Waaarom werd de begrooting ons dan niet voorgelegd M. Missiaen. OmdA^ik yan pordeel,ben Hat het de nieuwe raad^fs die ze moet stem men. De begrootirig is orrt zeggens opgemaakt en zal dit jaar nog neergelegd worden, doch ik zeg niet dat zij injevenwicht zal zijn Voor wat nu de taks op de bals betreft, waarom zr u den wij nu de hernieuwing ervan niet mogen s emmen Dit is een tak9 die overal bestaat, zij wordt niet verhoogd noch verminderd en ik dei k niet dat de nieuwe laad er tegen zal opkomen. M. Sobry. Willen wij deze vernieuwing slechts voor een jaar stemmen Voor mij is het ook goed. M. Vandamme. Om de redenen door den heer schepen Missiaen aangehaald, ben ik t'akkoord deze taks te vernieuwen voor een jaar, maar niet vooreen termijn van 10 jaar. M Sobry. Ik stel dan voor de taksveror dening te stemmen voor een jaar, eindigende den 3t December ig33 Dit voorstel wor Jt met eenparige stemmen goedgekeurd. i3. - Taksverordening op de muziektuigen in de herbergen en andere openbare inrichtingen hernieuwing. M. Sobry. Over tien jaar heeft de gemeen teraad eeu taksverordening gestemd op de muziektuigen, die nu met 3l December aan staande eindigt. Dit is dus hetzelfde geval als daar zooeven. In plaats van de taks voor een nieuwen termijn van tien jaar te stemmen, zul len wij ze dus nogmaals alleen voor een jaar vernieuwen, en stellen wij voor volgende ver ordening goed te keuren Art. 1. Te rekenen van l Januari ig33 en voor een termijn van een jaar, eindigende den 3i December 1933, wordt er een jaarlijk sche taks geheven, ten Voordeele der stad Yper, van 200 fr. op de mekanieke piano's en orgels 100 fr. op de piano's met de hand bespeeld, en 5o fr. op de spreekmachienen, radio's, trekorgels of dergelijke muziektuigen in de herbergen en andere openbare inrichtin gen geplaatst. De orgels, mekanieke piano's of dergelijke tuigen hierboven vermeld, die zich bevinden ten huize van bijzondèVen, zijn van de belas ting ontslegen en deze die zich bevinden in danszalen, rolschaatsenzalen, cinema's, music halls, schouwburgen éii andere gelijkaardige inrichtingen .zijn enkel Aan-de taks onderwor pen, in geval er gebrufk Van gemaakt wordt, Mfre—5 buiten de dagen en uren der vertooningen. Art. 2. De taks is betaalbaar bij den gemeente ontvanger Art. 3. De gebruiker van een gebouw in hetwelk een der vermelde tuigen zich bevindt, vallende onder to.epassing van artikel een, zai de v&rklaring moeten doen in het politiecom missariaat, binnen de maand na het in voege stellen dezer verordening voor de .-peel tuigen gekocht sedert het in voege stellen, binnen de veertien dagen van hunnen aankoop De verklaring zal jaarlijks vernieuwd wor den in den loop der maand Januari. De taks is in het geheel verschul ligd voor het toopende jaar in hetwelk de vei klaring is gedaan geweest. Art. 4. De overtreders van artikel drie zullen gestraft worden met eene boete van dubbele taks Ik had gedacht daaraan enkele veranderin gen voor te stellen, maar gezien, zooals de heer Vandamme het zegt, de oude raad niet veel meer te beslissen heeft, zal ik deze taks- verordening eenvoudig goedkeuren zooals zij is. Ik stel dus voor tot de summing te willen overgaan. De voorgestelde taksverordening wordt met algemeenheid van stemmen goedgekeurd. 14. 10 opcentiem n op Staatstuks op de openbare vertooningen en vermakelijkheden. M. Sobry. Het schepencolleges eit voor te rekenen van 1 Januari ig33 en voor een termijn van een jaar eindigende den 3i De cember 1933, tien opcentiemen te heffen ten voordeele der stad Y per op Staats taks op de openbare vertooningen en vermakelijkheden, de tooruitbatingen uitgesloten. Dit wordt eveneens eenparig gestemd. De heer Vergracht stemde eerst tegen dit voor stel. doch nadat men hem had doen opmerken dat het hier ook geen nieuwe belas ing betrof, wijzigde hij zijne houding en verklaarde het gedane voorstel goed te keuren. l5. Mededeeling en. M. Sobry. Er zijn geen mededeclingen te doen en zoo niemand vragen te ste len Ueeft, verklaar ik de zitting opgeheven. Het is 17 u. 5o. Op Dinsdag i3 dezer werden de volgende candidaten lijsten ingediend 1) Katholieken MM. Van Coillie, uit Roeselaere; De Ponthteü, uit Meenen; Lam- mertyn, uit Moorslede.' Alle drie uittredende. 2) Socialisten. M. Verbrugge, uit Brugge, gewezen Senator, niet herkozen op 27 Novem >er ii. 3) Nationalisten. M. Vandenbulcke Marcel, uit Vlamertinghe, gewezen Volksver tegenwoordiger, niet herkozen op 27 Novem* ber 11. Er zijn dus vijf candidaten voor de vier beschik tare plaatsen. Dienvolgens moet de Provincieraad op Maandag ig dezer bijeen komen om tot de stemming over te gaan. tassi&asgBa^ mam N. M, J"-;; Telefoon 234.42 Handelsregister 'Antwerpen 7* Uitstaande Hypotheken Fr. 120.0OQ.000, Sfeit verkri|gbaar voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAhRT, te per Vandenpeereboomplaati, iV' 37.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5