La Fêts de Noël Machines a Écrire Magazijn te huren Bouwgrond Weiland TE KOOP f 8 la Cathédrale d'Ypres Bekendmaking - Hoefsmederij Stad Yper KA TTEFEEST BurgerlijBe Stand van Yper Verandering van Straatnaam Allerhande Nieuws G. DERYCKE - Ypres De Onverwachte Vrienden Merckem Op Kerstdag 25 en Maandag 26 December Groot Tooneelfeest La maitrise de la Cathédrale St Martin que dirige avec intelligence et dévouement le sympaihique Maitre de Chapelle, M. Maurice Baert, nous promet pour la Fête de Noël, un vrai régal d'art musical. Son choix s'« st porté, cetts fois, sur la Messe a trois voix mixtes. av c accompagne ment de quintette a cordes et orgue, du maitre Beige César Franck. César Franck est né a Liége en 1822. II fit ses étudts au Conservatoire de Paris devint organiste de St Clotilde et Professeur d'orgue au Conservatoire. II est mort a Paris en 1890. 11 fut le véritable chef de la jeune école frangaise en formation dans les années qui suivirent 1870. II fut l'initiateur du mouve ment qui, après lui, se continua librement. Mal entouié c'était le règne d'Auber, de Meyerbeer, de Rossini il dut se tracer sa voie tout seul, sans aucun guide, en luttant au contraire contre une foule d'obstacles matériels et de mauvaises volontés réunis pour le décourager, sans même la consolation d'un succès. Comme le vieux Bach, il a travaillé pour lui-mêtne, enfermé dans sa vie modeste et laborieuse, loin du monde et de la gloire. Ses ceuvres principales sont les oratorios Redemption, Rebecca, Ies Beatitudes, la Sympho nte en ré; des ceuvres de musique de chambre. Considéré relativement au milieu dans lequel il s'est développé, l'art de César Franck se caractérise par le dédain des succès faciles et par le mépris des conventions établies. Mais sa musique religieuse subit profondément l'empreinte du siècle. La Messe a trois voix a été composée en i860, avant les grands chefs d'ceuvre qui ont rendu Franck célèbre. Elle porte la griffe du Maitre. Plus de con ventions harmoniques, de procédés appris, de modulations passe partout. Cependant le grand art religieux du moyen-age et de la Renaissance, oü brillèrent les Roland de Lattre, PalesitinaPhtltppe de Monte, Vitioria, est perdu Ne pouvant s'en inspirer, Franck suit l'exemple des maitres qui le précéièrent Chérubini, Haydn, Mozart. Son art est pro fondément chrétien Sa messe est un monu ment de foi religieuse. Elle contient des pages admirables, qui causent a l'auditeur la plus grande jouissarce esihétique. Après l'exécution magistrale de l'Alleluia de Ha'éndel, qui, k Paquts, fut une révélation pour nos concitovens, nous ne doutons pas que chef et exécutants seront a la hauteur de leur tache difficile et qu'en ce jour de Noël, la chorale de la Cathédrale St Martin, cueillera de nouveaux lauriers. La sublime oeuvre reli gieuse de César Franck aura deux exécutions, a la Messe Solennelle de Minuit et a la Grand'Messe de 10 heures. Les orgues seront tenues par M. Joseph Hanoulle, l'éminent organiste de la Cathé drale d'Ypres. Er zullen in Januari ig33, leergangen van hoefsmederij geopend worden te Yper, in de smis van M. Leon Vandermarliere, meester hoefsmid, Rijsselstraat, 170. Worden tot de lessen aangenomen al de hoefsmeden en personen die ertoe de aan vraag zullen gedaan hebben aan M. Louis Scharlaken, Dokter in de Veeartsenijkunde te Roeselaere, door denheer Minister van Land bouw gelast met het geven der leergangen. Bij de aanvraag die moet toegezonden worden voor 3l December ig32, moet een uittreksel uit hun geboorteakt gevoegd worden. Zij zul len daarna een bijzondere uitnoodiging ont vangen, meldende dag en uur van het oegin- nen der leergangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodig hebben om het ijzer te maken en aan te zetten. Het College van Burgemeester en Schepe nen maakt kenbaar dat er ten stadhuize van per. op Vrijdag 23 December 1932, om 16 uur, zal overgegaan worden tot de open bare verpachting der standplaatsen ter foor van 12 tot 26 Maart ig33. De betaling moet geschieden den dag der aanbesteding. De Burgemeester, H. SOBRY. Kerstfeesten in 5t-Jozefskerk der EE. PP. Ongesch. Karmelieten, te Yper Voor ons christelijk geloovend volk zal het Kerstfeist weerom zijn diep innerlijke vreug de meebrengen en het beste wat een men- schenhart kan verlangen den vrede aan alwie van goeden wil is. Weerom zal Kerstnacht zijn zooals de dich ter Vondel het noemt een nacht schooner dan de dagen Kerstmis is het inrigste en het zoetste van de christelijke feesten daarom moet. Kerstmis met innigheid gevierd. Zooals alle jaren zullen de menschen die in nigheid voelen en genieten in de stemmige Pateiskerk binst de Middernachtmis. Allen worden dus uitgenoodigd naar die Kerstnachtplechtigheid. De ingang is vrij en kosteloos voor iedereen. Zooals de menschen het al weten bij ondervinding zal het kerkje opperbest gewarmd zijn. Om 10 1/2 u. begint het allerplechtigst Kerstnacht-Officie door de Kloosterlingen ge zongen. Om 12 u. wordt een der oudste Vlaamsche Kerstliederen aangeheven Nu sijt wille come Daarna begint de zeer Plechtige Nachtmis opgeluisterd door een flink mannen koor dat de tweestemmige mis van een Ita liaanschen Meester zal uitvoeren begeleid met volledig orkest. Om g u. zeer plechtige Hoogmis waarin het vrouwenkoor de kunstige mis vaneenlepersch toondichter zal uitvoeren. 's Avonds om 5 u. zeer plechtig lof met vol ledig orkest waaronder meerstemmige motet ten en Kerstlied. Op 2" Kerstdag om g u. plechtige Hoogmis opgeluis'erd door ons mannenkoor dat de tweestemmige mis van een onzer Vlaamsche toondichters zal zingen. 's Namiddagsom 3 u. in de vergadering van de Broederschap van het Kind Jezus van Praag zullen de kinderen die alle maanden de Paterskerk vullen, ook hun Kerslkoning vie ren, en zal het liefzingend kinderkoor zijn schoonste liederen zingen het Kindje Jezus ter eere. Verklaringen van 10 Dec. tot 16 Dec. iq32 Geboorten De Block Liliane, Recollettenpoort. Gar- reyn Yolande, Hoornwerk, 22. Kestploot Lucien, Espla nade, 8. Simoens Roeland, Rijsselsteenweg, 58. Van- roose Agnès, Statiestraat, 59. Vandenbussche Anita, Rijs selstraat, 74. Coussement Roger, Lindendreef, 30. Taf- fein Jacqueline, Recollettenpoort D'haenen Monique, Cartonstraat, 8. Huwelijk Stampers René, handelaar, te Loos (Frankrijk), en Mesdom Joanna, z. b., te Yper. Overlijdens Masure Honoré, 55 j., hoefsmid, wed. Bae- len Euphrasie, Lange Thouroutstraat, 25. Staessen Henri- cus, 47 j., fabriekwerker, ongehuwd, Lange Thouroutstraat, 25 Benoit Marie-Louise, 47 j., z. b., ongehuwd, Pope- ringhesteenweg, 8. Verschaeve August, 74 j., z. b., echtg. Morent Lucie, Lange Thouroutstraat, 25. Sam- baere Florentia, 82 j., z. b., ongehuwd, Rijsselstraat, 38. Vanbrabant Henri, 81 j z. b., wedr Dondeyne Leonie, echtg. Beke Elodie, Bruggesteenweg, 20. Huwelijksbeloften; Pierre Donck, licenciaat-pleitbezorger, te Brugge, en Claire Butaye, z. b., te Yper. Hieronymus Kino, peerdengeleider, te Westvleteren, en Maria Victoor, dienstmeid, te Oostvleteren, voorheen te Yper. Hilarius Pattyn, onderwijzer, te Noordschote, en Martha Philippe, z. b., te Yper, Charles Desmadryl, landbouwer, te Yper, en Louise Van Grunderbeeck, z. b., te Scbaerbeek. Naar wij vernemen heeft het schepencol lege, in zijne zitting van Donderdag 8 Decem ber 11., besloten dat de Veurnesteenweg, gaan de van de Elverdinghestraat naar de Oude Veurnestraat, voortaan Maarschalk Haig laan zal geheeten worden. Yper. Laodloopers. Z mdag laatst is de genaamde Techel Elie, 53 jaar oud, van Poperinghe, zich alhier op het politiebureel komen aangeven daar hij zich zonder middelen van bestaan bevond. Maandag veroordeelde de Rechtbank hem om voor 2 jaar en 6 maan den naar Merxplas te gaan wonen, waar hij vroeger reeds thuis was geweest. Woensdag nam de Rechtbank dezelfde beslissing voor den 27 jarigen Vermeulen Maurice, van Yper, die, na een maand lang vruchteloos naar werk gezocht te hebben en t'einden raad, zich insgelijks op het politiebu reel was komen aanmelden. Een groate VALIES als geschenk. Als buitengewone R E K L A A M, geeft 't Sayette Wyveken een schoone bruine Valies van 55 x 35.grootte, aan eiken kooper van een Mantel of qen kleed, van minstens 175 fr. Daarbij nog worden alle fourruren aan Faktuurprijs verkocht. Dit enkel binst l5 dagen, en voor inventaris. Elk zeggehet voort, en allen naar 't Sayette Wyvekenop de Groote Markt, te Yper, Laat u niet bedriegen of misleiden, het huis- heeft geen bijhuizen. Open op Zon en Feestdagen Wervick. Begin van brand. In een weverij is er brand ontstaan terwijl de werk lieden aan den arbeid waren. Een weefgetouw met de bekleeding en het er op liggend weef sel werd de prooi der vlammen, terwijl een ander getouw nog al erg beschadigd werd, doch dank aan de spoedige tusschenkomst der werklieden kon het vuur gedoofd worden. Gheluvelt. Verkeersongeval. De genaamde Georges Demuynck, van Heule, kwam per auto uit de richting van Meenen ge reden, toen, nabij de tramstatie tijdens het kruisen met een anderen wagen, de band van een der voorwielen sprong. De voerder ge raakte daardoor het stuur kwijt en de auto,, na eerst op een boom gebotst te hebben, kwam daarna in de gracht terecht. De autorijder bekwam slechts eenige onbeduidende schram men en kon, na herstelling van zijn voertuig, zijn weg voortzetten. Stadea. Verbrand. Een kleine koor knaap die, in de sacristie der kapel van het Godshuis, wat te dicht bij de brandende stoof genaderd was, stond opeens omgeven van de vlammen die zich aan zijne kleederen hadden, medegedeeld. Dank aan de tusschenkomst eener kloosterzuster en vaneen anderen knaaj> konden de vlammen spoedig uitgedoofd wor den. De kleine jongen had echter reeds erge brandwonden opgeloopen. Komen. Moordpoging. Dinsdag morgen, korts na 6 uur. heeft zekere De Bels Georges, 35 jaar oud, die van zijn vrouw ge scheiden leeft en eenigen tijd met de 42 jarige weduwe Julia Croes had samengewoond, ge poogd deze laatste den hals over te snijden met een scheermes omdat zij weigerde het on regelmatig, gemeenschappelijk leven te her nemen. Haar leven in gevaar ziende beloofde de vrouw aan De Reis hem terug in huis te nemen, raapte het scheermes op dat tijdens de worsteling op den grond gevallen was en verhaastte zich de rijkswacht te gaan verwit tigen. Toen de gendarmen ter plaats kwamen, vonden zij De Reis in de keuken midden een bloedplas liggen. Hij had gepoogd zich met een broodmes den hals over te snijden. De gekwetste alsmede zijn slachtoffer, die beiden niet levensgevaarlijk gewond zijn, werden naar het gasthuis van Wervick ter verpleging, overgebracht. Occasions partir de 300 Francs avec garantie. 18, Rue de Poperinyhe Tél 25a- Réparation de toutes machines de bureau. Tooneel maatschappij om 5 uür stipt (deur om 4 1/2 uur) in de zaal Sidronius Hosschius bij heer G. Pauwels Gantois opgeluisterd door de Muziekafdeeling der Harmonie Ste-Cecilia 1) Opening door het muziek 2) De Scheiding, oorspronkelijk drama in 4 bedrijven en 5 tafereelen door Jef Tous- saint. 3) De Ridders van den Nacht, komieke tweezang. 4) Bij den Fotograaf, blijspel in 1 bediijf door Eugeeo Deraedt. Genummerde plaatsen aan 5 en 4 fr. bij R. De Bruyn, 27, Bruggesteenweg, Yper-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 8