Bureel- en Zakagendas Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Vper 2 i Verslag der Vergadering van 11 12 32 De heer Advokaat Arth. Butaye, voorzitter van de Federatie der Geteisterden, opent de vergadering om 14 u. 3o- De heer L. Geuten, bestuurder der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade Het Leiedal te ^Vervick, neemt insgelijks plaats aan het bureel. Onder de tegenwoordige afgevaardigden, bemeiken wij de heeren Vermeulen, burge meester van St-Jan Titeca, burgemeester van West-Nieuwkerke Demeulenaere, sche pen van Houth m, en Coulier, schepen van Bóesinghe. L>e heer Voorzitter kondigt aan dat de fctyestie der Rechtbank voor Oorlogsschade, die volgens een genomen koninklijk besluit met den I" Januari aanstaande moest afge- schali worden, thans vr lledig en gansch ter onzer voldoening geregeld is. In het ministerie zegt men dat het zonder reden was dat wij ons daarover veronti ustterdat de diensten der Rechtbark zullen behouden blijven, en dat er alleen besloten geweest werd de nog overblijvende zaken van oorlogsschade door de burgerlijke rechtsmacht te laten behande len. Gezien dit reeds sedert tal van jaren at.zoo geschiedt, L lijft de toestand dus onge wijzig t en door het nemen van dit besluit heelt de minister alleenlijk willen zeggen dat de Rtchtbank slechts zal afgeschaft worden wanneer er niets meer zal te verrichten zijn. Vervolgens g^eft de heer Voorzitter lezing van den brief dien htj van den heer Minister Jagpar ontving als gevolg op het onderhoud dat hij met hem had, en waarin de minister van financiën zijne mondelingsche verklarin gen aangaande het behoud der Rechtbark fcevestigr. Wordt ook nog gelezen den brief dién Zijne Majesteit aan de Federatie gezon den heeft in antwoord op de vraag om door flem in verhoor ontvangen te worden, en waarin de Konirg aan den heer Voorzitter der Federatie laat weten dat tl ij het ministe rie verzocht heeft onze vraag te onde- zoeken e« ons rechtstreeks te laten welen welk gevolg eraan zal gegeven worden XJit dit laatste schrijven blijkt dat de Fede ratte thans niet meer gehouden is door het verzot kschrift dat zij tot den Koning richtte, en dat zi| zich van nu voortaan rechtstreeks mag wenden tot den heer minister van finan ciën, die ten andere reeds op de hoogte is van de zaak. De heer Vooizitter z-gt dat hij de feoop koestert dat wij met den heer Minister jaspar voldoening zullen bekomen, en laat aan de vergadering weten dat hij reeds ge schreven heeft aan M. Le Boulengé, advokaat Dinant, en aan M. Houlteaux, advokaat te Visé, om hen te vragen aan den heer Jaspar te willen schrijven, ten einde een verhoor met trem te bekomen en hem gezamenlijk de kwestie der betaling in titels en de recht matige eischen der geteisterden uiteen te zetten. Men mag er zich dus aan verwachten dat de afgevaardigden der geteisterden van Dinant, Visé en Vper een dezer dagen door den heer Minister Ja par zullen ontvangen worden. De heer Vooizitter stelt nog voor aan den tiger Minister Jaspar te schrijven om hem te bedanken voor de welwillendheid waarmede tij ons voldoening heeft geschonken be treffende de kwestie van het behoud onzer Rechtbank voor Oorlogsschade, en om hem terzelfdertijd te laten weten dat de alge vaardigden der Federatie, in hunne alge- oneene vergadering van heden, opnieuw aan gedrongen hebben om zoo spoedig mogelijk een gunstige oplossing te mogen bekomen aangaande de uitbetaling in titels der vergoe dingen voor oorlogsschade aan hérbeleg onderhevig. De heer Geuten stelt voor beroep te doen op al onze mandatarissen in Kamer en Senaat opdat zij or ze zaak zouden steunen, want het «s niet aannemelijk dat de geteisterden, die de laatste gediend worden, slechts de drie vierden van hun tegoed zouden ontvangen. De heer Voorzitter keurt dit voorstel goed en zegt dat een mandataris van Dinant zin nens is den minister over de betaling in titels te ondervragen. Moest de huidige toestand zelfs nog eenigen tijd blijven voortduren, dan zou men te Dinant er toe besluiten een proces tegen den Staat in te spannen. De gemeenten en openbare besturen wor den thans ook hunne oorlogsschade in titels uitbetaald maar het verlies, dat zij door den 'verkoop dezer titels ondergaan, wordt hun vergoed door de aflevering van bijkomende titels tot beloop der som die zij werkelijk moesten ontvangen, doch de heer Geuten zegt dat hij van den heer Verhaeghe, algemeen bestuurder bij het Ministerie van Financiën, vernomen heelt dat zij daarom moeten afstand doen van al de interesten waarop zij sedert igtg recht hadden. De heer Verhaeuhe heeft hem zelfs bt loold deze veiklaiing schriftelijk te bevestigen. De afgevaardigden ondt-izoeken daarna het voorstel dat hen gedaan werd de obligaties der Openbare Schuld 5 °/o van ig 5 uit te wisselen tegen titels der Nationale Maat schappij van Krediet aan de Nijverheid, doch zij zijn eenparig om te besluiten dat d< ze ver wisseling voor de geteisterden toch nog een verlies van ongeveer 2.) z u daarstellen. Niettegenstaande d-n huldigen moeilijken toestand en de opvolgenlijte veranderingen van ministeries, heelt de h~er Voorzitter goede hoop de rechtmatige eischen der geteisterden te zien zegevieren. Na een lange gedachten wisseling, wordt er besloten op de dagorde der volgende vergadering, riie op den tweeden Zondag van Febiuari aanstaande bepaald wordt, de kwestie te vermelden der terugbe taling aan de gemeenten van de voorschotten die zij vroeger voor de onttigenii gen gedaan hebben. De vergadering wordt hierop te t5 u. 3o opgeheven. Kiesnabeschouwingen De verkiezingen zijn voorbij, met een berg gedane beloften, 't Volk zal eens te meer on Hervinden dat het veelal maar udt-le woorden waren. Heel h-t parlementair gedoe kan weer voor 4 jaar volg-ns den cuden slenter voort gaan. De volksvertegenwoordiger heeft 'egen woordig vergeten dat hij maar een heel klein wieltje is in het raderweik van ht-t parlemen tarisme. Hij denkt in zijn overmoed het rader werk zelf te zijn. De verkiezingen schijnen voor hem beLedigende aanslagen op zijn souvereiniteit hij tracht ze hoe langer, hoe meer te verdagen. Reeds heeit htj de twee jaailijksche vernieuwing afgeschattalle 4 ja: r is genoeg in afwachting van beter Ruiten eenige dozijnen ongelukkigen, die op de gevaarlijkste pos', n op de c ndidatenlijst staan en die maar dienen mo- ten <>m zand in de oogen te strooien, zijn al de uittrpderde l;den hij voorbaat zeker herkozen te worden, op enkele uitzonderingen ra Voor die uitveikorenen zijn de gevaren eener mislukking zeer gering en het komt er nu maar enkel op aan. dat stiel je z >o winst gevend mogelijk te maken. Dat is de betrachting van sommige volks vertegenwoordigers met grooten mond en be krompen geest. Niemand dwingt die heeren naar Brussel te gaan integendeel, zij snrmeken er zelf om ware er geen vet op de soep, er waren zooveel lielhebbers niet en men zou ze met zweepslagen er naartoe moeten drijven. Men heeft ingegaan op 't voorstel Max Mallet, en ieder der 187 Kamerbazen heeft men gekapitaliseerd op iets meer dan 1 miljoen, tegen 4 om zoodoende 42 000 fr. per jaar te trekker. Dat is juist 10.000 fr. meer, dan hetgeen 10 Belgen te zamen zouden trekken, hadden zij ieder vóór den ooi log 100.000 fr. geleend aan den Staat. Die heeren laten hun vaderlandsliefde goed betalen en hun ajwezigheden op den hoop toe. Begrijpelijk is het dat zij het instelltn van een zitpenning met de grootste hardnekkigheid bekampen. Balzac schreef in zijn tijd 100 bedienden met 12.000 fr. wedde, zullen beter wetk leveren dan 1000 bedienden met 1200 fr. wedde. Dat is een groote waarheid. Weinig volk gebruiken, de wedde verdubbelen of verdrie dubbelen en de pensioenen afschaffen, om zoodoende, na sch'fring goed geleverd werk te hebben voor goed loon dat w as de politiek van Richelieu, Lodtwijk XIV en Napoleon. Het Parlement zou er niets bij verliezen zoo men op zijn leden hetzelide stelsel toe paste wedde van 42.000 fr. r f 5o.ooo F. zoo men wil, maar het getal Kamei heeren op de helft brengen en goed vveik tischen. Men vergete niet dat de oporengst, het opbouwen van den nationalen rijkdom, het scheppen en onderhouden der nijverheid, het werk is van alle Belgen en niet van de wet heeren alleen, nog minder van de ministerierle ambtenaren, en dat deze maar betaald zijn, leven en allerhande vergoedingen trekken doordat al de andere Belgen werken, voort brengen en hun een deel overlaten der rijk dommen, die zij geschapen hebben. Het ware, het echte werk van het Parle ment, geschiedt in de afdeelingen, samenge steld uit een klein aantal leden, over het algemeen gespecialiseerd in de vraagstukken, die hun onderworpen zijn en al de groote partijen vertegenwoordigende, 't Is daar dat men goed werk levert, zooals hun verslagen het getuigen, en juist daarom is het voort brengend werk, omdat het een verdoken werk is, zonder glorie, waar de welsprekendheid of demagogie geen aandeel heeftdaar vindt men de groote tenors der Kamer niet, maar wel die afgevaardigden, die uitmunten door bijzondere kennissen om het werk te bespoe digen. Zij nemen een werkzaam deel in de besprekingen, de anderen blijven heel voor zichtig weg of houden den mond. Maar het ongeluk wil dat het moeizaam opgebouwd werk der afdeelingen onderwor pen wordt aan de Kamer, die niets afweet van de technische voorbereiding der ontwer pen, die haar voorgelegd worden. En nu gaan de jtoppen aan 't dansen. Gansch het wets voorstel wordt van meet af herbegonnen. Iedereen wil er zijn zegen over geven, opdat zijn naam in 't Staatsblad verschijne en zoo heeft men die lamlendige en zoutelooze zittin gen, tijdverlies, voortdurend uitstellen en gebrekkige wetten. Het gezag der afdeelingen zou hooier moe ten staan dan dat der Kamer. Zij hebben het wetsvoorstel gebaard, te been gesteld. De Kamer heeft het veelal verminkt door onsa menhangende wijzigingen, toegevoegd uit kiesbelang door afgevaardigden die weinig op de hoogte der zaak zijn. Dat men eische dat zij, die het voorbeeld moeten geven van burgerdeugd en werkzaam heid de besprekingen en verslagen der afdee lingen instudeeren en zich op de hoogte stél len van het werk dier bevoegdheden. Dan zal het pailementair werk rapper, beter en volle diger gedaan zijn. Zoo men van de afdeelingen gespecialiseer de wetgevende raden maakte, dan kon men de gansche Kamer omwetken en van vischmijn lijk ze nu is, een werkhuis maken. De wetten die uit haar handen komen, zouden beter in elkaar steken dan de huidige, die gedurig herkneed worden en Koninklijke of Minis terieele besluiten ter hulpe roepen. Het is bewezen dat het meerendeel der kiezers de afschaffing vragen van de kopstem om aan den kiezer een maximum van vri|heid te geven in de keus.van zijn mandatarissen en om aan de politieke clubs de dictatuur te ontnemen van op de beste plaatsen candidaten te plaat sen waarvan het volk niet wetftn wil. Dikwijls zijn de polls vervalscht. Al de opvattingen dienen op dezelfde lijst evengerechtigd voor gesteld te worden overeenkomstig het oordeel der kiezers en niet volgens het oordeel van een comiteit. Zoo kon, volgens een lezer van een Brus- selsch blad, volgende lichte wijziging aan de wet gebeuren. 1) Geen k ipstem meer. 2) Geen werkelijke candidaten en plaats vervangers. 3) Een lijst samenstellen voor ieder partij van een getal candidaten gelijk aan het dub bel der toe te kennen zetels. 4) Ieder kiezer mag op hetzdfde bulletijn een getal voorkeurstemmen geven gelijk aan het getal toe te kennen zetels, niet meer en zonder te panacheeren. 5) Zulke stem dient als lijst- of partijstem de voorkeurstemmen dienen slechts om de orde der candidaten aan te duiden. 6) De plaatsvervangers zijn de overige can didaten der lijst volgens hun getal voorkeur stemmen. Zulk systeem laat aan den kiezer een groote keus en groote vrijheid al de schakeeringen eener partij kunnen op de lijst vertegenwoor digd zijn zonder ruzie. Zulk stelsel diene tevens voor Kamers, pro vincie en gemeente. Al hetgeen hier voorgaat is een hoop op verwezenlijking die de verstandige kiezers zich op 27 November en 4 December stelden. Zulke beloften hebben de candidaten niet gedaan en nochtans ze zouden door de kiezers veel ernstiger opgenomen geweest zijn dan al de andere. voor 1933 TE KOOP 34, Boterstraat, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2