Het Groot Kunstconcert der Harmonie Ypriana De Maarschalk Haig Laan Mr FRANQOIS DERIDDER Maardag avond liep de ruime en gezellige feestzaal van Oud-Yper nogmaals bomvol ter gelegenheid van heteeiste winterconcert dat de Harmonie Ypriana, dit jaar, hare steeds talrijker wordende eereleden aanbood. Geen enkel plaatsje bleef onbezet, al de beschikbare stoelen moesten uit de gebuurte bijgehaald worden, en nog zagen velen zich verplicht het feest iechtstaande bij te wonen. Zelden of nooit zag men er zooveel volk bijeen en ongetwijfeld zal die machtige toe lodp groot genoegen gedaan hebben aan de verdienstelijke inrich'ers, de heeren Armand Donck, eerevoo zitter, Aimé Gruwez, voor zitter. Arthur VVeckesser, ondervoorzitter, aat) a! de ijvervolle bestuursleden van Ypriana, aan den zoo bt kwamen en sympathieken chef, het?r Francois Deridder, en vooral aan al de muzikanten die, onder zijne wijze, ervaren en krachtdadige leiding, van liefhebbers, tot echte kunstenaars zijn opgegroeid. Dit be wijst huop meer afdoende wijze dan de schoonste en verhevenste lofwoorden, hoe hobg hunne opoffering, hunne werking hunne krachtinspanning geprezen wordt, en ook hoe zeqr het kunstgehalte van de uitvoeringen der Harmonie Ypriana in den smaak van haar zco talrijke bewonderaars valt. Een andere reden van tevredenheid en ook van fieiheid, zoo voor het bestuur als voor de weckende leden der Harmonie, was de ver- eerende tegenwoordigheid van den heer Bur gemeester Sobry, die cr aan gehouden had, vooraleer zijn ambt van burgemeester neer te Ifeggen, het feest van Ypriana officieel, in ambtskleedij, bij te wonen ten einde haar zoo een blijk :e geven van zijne groote genegen heid en erkentelijkheid voor al de diensten die de Harmonie Ypriana zoo talrijk aan de stad Yper, tijdens zijn burgemeesterschap, beWezen reeft. En wat gezegd van het uitgelezen pro gramma, waarvan de verzorgde en kunstige uitioeiing voor al die ontelbare toehoorders een aaneenschakeling was van aangename verrassingen, van opwekkende zielsvervoe ring en van geestesversterkend kunstge noegen 1 Onder de leiding van den heer Fr. Derid der, vertolkte de Harmonie opvolgenlijk en op onberispelijke wij :e Dtjanire, concert- marsch van Saint - Saëns (geschikt dcor Eustace), Semiramis, openingsstuk van G. Rossini, Ballet Russe, van Luigini, maar voor al de meesterlijke uitvoering van de Tweede Rhapsodie Hongroise, fantasia van Liszt (ge schikt door V. bury), was voor de liefhebbers van mooie muziek een genotvol oogenblik en deed een dondervan toejuichingen losbarsten. Wij hadden hier reeds het genoegen deze moeilijke en heerlijke brok te mogen hooren, toen het muziek van het Regiment der Gre nadiers hier verleden jaar, op de Statieplaats, ter gelegenheid van het tiende verjaringsfeest der Harmonie Ypriana, dit zelfde muziekstuk .uitvoerde doch nu we dit in een besloten zaal nogmaals hebben mogen toejuichen, hebben we eens te meer al de hoedanigheden van den grooten toondichter Liszt kunnen waardeeren. Het was voor ons ook een eenige gelegenheid om te bestatigen dat de Ypria- nisten, betrouwend in de vaste en zekere .leiding van hunnen chef, voor geen moeilijk heden» meer afschrikken en dat zij den naam van artisten ten volle verdienen. Zij hebben zich zeiven waarlijk overtroffen en blijk gege- .ven eener virtuositeit die tot hiertoe nog niemand hen dierf vermoeden en die alle ware muziekkenners met bewondering heeft ver vuld. Al de muzikanten zonder onderscheid, en inzonder den heer Marcel Andries, klari net-solo, die eens te meer zijn meester schap heeft bewezen, dienen van harte om hun kunstprestatie gelukgewenscht. Ook den heer Frangois Deridder, den talentvollen en ervaren leider van die keurben de muzikanten, verdient de meeste lof betui gingen om den bekomen uitslag, die het gevolg en ook de belooning is zijner onbe grensde toewijding en van zijn onverpoosden ijver die hij voor de Harmonie Ypriana aan den dag legt. Gewezen sous chef van het muziek van het 3de Linieregiment, klarinettist, i' prijs van het Koninklijk Conservatorium van Gent, is de heer Deridder een chef in den echten zin van het woord, die zijn diepge- voeld begrip der muziekkunst aan zijn man nen weet mede te deelen, die ze onhoudbaar meesleept en alzoo wonderen verricht. Aan hem en aan zijne verkleefde muzikanten belui gen wij hier onzen vernieuwden en rechtzin nigsten dank. Vervolgens mochten wij den heer Victor Apostel, fluitist, i' piijs met de grootste onderscheiding aan het Koninklijk Conserva- t trium van Bi ussel. aanhooren Hij verga-tte ons met Chanson d'Amour, Nocturne, en Mc- zurka voor Salon, van Frar.^ois Doppler, en wist van stonden aan zijn toehoorders te bekoren door de zuiverheid en helderheid zijner aangename toonschakeering. Met een innig en overtuigend gevoel begaafd, is het voor hem een kinderspel al de moeilijkheden te overkomen Door üe herhaalde en welver diende toejuichingen teruggeroepen, vertolkte deze virtuoos nog. op de kleine fluit, La Flo rence waarmede hij zijne ongehoorde bedre venheid met klank bevestigde en zich voor goed de sympathie zijner begeesterde toe hoorders toeèigende. Tot opsluit van dit prachtfeest, hadden de trouwe leden van Ypriana de voldoening het heroptreden van Jufvrouw Liliane Delcampe, kunstzangeres, en van Mijnheer Jules Salès, baryton, beiden van den Koninklijken Munt schouwburg te Brussel, te mogen begroeten. Dit zijn twee figuren die reeds vroegere con certen der Harmonie hebben opgeluisterd en die hier den besten indruk hebben nagelaten. Thans vertolkten zijLes Noces de Jeannette», een gunstig gekend opera comique in een akt, woorden van MM. Jules Barbier en Michel Carré, muziek van Victor Massé. Beiden hebben den vroegeren bijval, die hen hier te beurt viel, bevestigd. Jufvrouw Delcampe, met haar heldere stem, eener wonderbare lenigheid, muntte uit in de aria's van Jean nette: Parmi tant d'Amounux, Cours, mon Aiguille en het moeilijke air van den nachte gaal. Met haar talent van zangeres paart zij ook dit eener bedreven tooneelspeelster. Mijnheer Jules Salès, in de rol van Jean, was onovertrefbaar, zijn ongekunstelde een voud, zijne openhartigheid en zijn schielijke opvliegendheid waren zoo natuurlijk en oprecht. Met zijn klare en levendige stem vertolkte hi j op meesterlijke wijze de aria's van Jean Enfin, me voild seul en Ah, vous tte savez pas' ma chère. Beide artisten, die wij nog even graag wen- schen hier terug te mogen zien, behaalden een welverdienden bijval. Zij werden op de meest gelukkige wijze in hunne lasiige taak bijgestaan door de jeugdige Juffer Suzanne Bories, die haar kleine rol onberispelijk ver tolkte, en door de heeren Louis Versailles en Gerard Breyne, wier talent van liefhebber- tooneelspeler het ons reeds meer dan eens gegeven werd fe mogen waardeeren tijdens de feesten die de Cercle dramatique hier vroeger op touw zette. Een hartelijke ovatie werd ook nog gebracht aan den zoo volmaak ten en goeden begeleider, M. Vincent, pianist, zangmeester aan den Koninklijken Munt schouwburg van Brussel, dien Jufvrouw Del campe met recht en reden van uit zijn schuil hoekje wist te halen, en aan wien voor een «root deel den machtigen bij val van dit mooi zangspel te danken is. Aan de inrichters van dit prachtig feest, die noch tijd, noch moeite, noch geld, noch hun talent sparen om ons steeds op schooner en mooier concerten te vergasten, aan den chef en zijn muzikanten, die zich onvermoeibaar er op toeleggen hunne kunde te verhoogen om ons steeds meer en meer te voldoen, en eindelijk aan de artisten die het feest door hunne welwillende medewerking opluisterden, sturen wij, namens die honderdenen honder den geestdriftige toehoorders, onze welge- meendste gelukwenschen en onzen oprecht sten dank voor al het heerlijke en het ver hevene dat wij daar geduiende die enkele uren, die jammer genoeg te rap vervlogen waren, mochten genieten. Leve Ypriana Als gevolg op het besluit van het schepen college, den 8 December 11. genomen en waar van wij verleden week reeds melding mieken, heeft de heer Burgemeester aan Mevrouw Haig den hiernavolgenden brief geschreven, om haar dit besluit mede te deelen en tevens hare toestemming te vragen om den naam van Maarschalk Haig laan te mogen geven aan den Veurnesteenweg, van aan de Elverdinghe- straat tot aan de Oude Veurnestraat Yp es, 8th December ig32. Noble Lady Haig, It is a great honour and pleasure for me to tell you that the Burgomaster and Aldermen of Ypres decided to day to change the name of Veurne Road, between Elverdinge street and Old Veurne street,in Marshal Haig Road. It is tribute of admiration and gratitude towards the Valiant Defender of the Martyr City and the glorious Victor of the great War. Ypres has now a Marshal French Road, a Marshal Haig Road, a Marshal Plumer Road and a Marshal Foeh Road, and conser ves grateful for ever their glorious memory I hope your kind agreement with our admi ration and gratitude tor your noble and dear Husband. Yours Very respectful, The Burgomaster of Ypres, (get.) H. Sobry, C. B. E. En ziehier het antwoord dat Mevrouw Haig aan den heer Burgemeester zond, en waarbij zij hem laat weten hoe gevoelig zij is aan de eer die men aan de nagedachtenis van haar roemrijken echtgenoot bewijst. 9, Learmonth Terrace, Edinburgh. 17th December ig32, Dear Sir, I am so interested in the letter you have written to me about the Road called after my husband, and do so appreciate that this has been done, especially because y think my hus band's most anxious days were during the fighting at Ypres, when at timesit was thought almost impossible for the British troops to hold their line. Again I would like to say how much I appreciate the honour which has been done to the memory of my husband. Yours truly, (get.) Dorothy Haig.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4