Gemeenteraad van Yper 8 6) Financiën A anvraag van krediet. 8) Openbare Onderstand Bosschen Ver- beteringswerken in iq3o iq3i. Kerstdag-Vie: ing in Sint Maartenskerk Kerstfeesten in 5t-Jozefskerk der EE. PP. Ongesch. Karmelieten, te Yper Noël - Etrennes Provinciale Senators Gevonden en Verloren Voorwerpen Allerhande Nieuws littiif ran Diasdag 27 Dcctnber 1932, em 17 nor. DAGORDE 1) Procesverbaal der silting van 12 December ig3a. 2) Stadsbegrootingvoor iq33 Neder legging. 3) Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. 4) Autobusdiensten a) Yper-Tourcoing b) Yper Tourcoing-Roubaix. 5) Autobusdienst Langemarck ever Yper- Meenen naar Roubaix. 7) Kerkfabriek van StJacob Begrooting voor ig33. 9) Mededeehngen. YPER 't Is een traditie geworden, in St Maartens kathedraal, dat het hoogfeest van Kerstdager met de grootste plechtigheid gevierd wordt. Thans heeft ons bloeiend gemengd koor, onder de bevoegde leiding van kapelmeester Maurice Baert het aangedurfd een pracht werk uit te voeren, met begeleiding van orgel en orkest, te Weten de driestemmige Mis (soprano, tenor en bas) van den beroemden Belgischen componist, Cesar Franck. Die wonderschoone Mis wordt op Kerstdag uitgevoerd onder de plechtige Nachtmis, in de schitterend verlichte hoofdkerk, en ook onder de Hoogmis van 10 u. De belangstelling zal overweldigend zijn. Cesar Franck werd geboren in 1822 te Luik, de woelige stede, waar de muzikale kunst al tijd een weergalooze faam bereikte. Hij studeerde aan het Conservatorium van Parijs, waar hij later als leeraar in Orgelspel en Orgelist van St! Clorildis Kerk naam en faam verwierf. Hij stierf in 1890. Cesar Franck is de gewaardeerde hoofdman van de Jonge toonkundige fransche school die tot stand kwam na 1870. Evenals de oude Meester Bach, arbeidde hij nederig en bedrij vig, verwijderd van de glorie der wereld, aan zijn wereldberoemde Oratorios Redemp tion Rebecca Les Béatitudes de Symphonie in Ré en menig smaakvol werk van kamermuziek. De driestemmige Mis componeerde hij in i860, onder den invloed der vorige meesters Cherubini, Haydn en Mozart, met een stem ming van diep christelijke overtuiging. Aldus is zijne Mis eene verrukkelijke geloofsbelij denis, waarin heerlijke bladzijden voorkomen die aan de toehoorders een verheven en vroom kunstgenot zullen verschaffen. Na de meesterlijke uitvoering van het Alleluia van Haëndel op Paaschdag 1932, twijfelen on ze medeburgers er geenszins aan dat met de aanstaande Kunstprestatie, op Kerstdag, Sint Maartens zangkoor en orkest nieuwe lauweren zal plukken, Gode ter eere en ons christen volk ten bate. Laten we nog opmerken dat de plechtige Nachtmis voorafgegaan wordt (kwart vóór middernacht) door de roerende plechtigheid van het aanbrtngen van 't kindeke Jesus in de kribbe, met het aandoenlijke kerstlied Stille Nacht en dan 't is Middernacht» (Minuit, Chretiens). Een gezegende kerstnacht te wege, geheiligd door een vurige H. Communie 's Namiddagste 3 u. Sol, Vespersen plech tig Lof, sermoen door E. H Declerck, lee raar aan het geestelijk College te Yper, en uitvoering van stemmige kerstliederen. Voor ons christelijk geloovend volk zal het Kerstfetst weerom zijn diep innerlijke vreug de meebrengen en het beste wat een men schenhart kan verlangen den vrede aan alwie van goeden wil is. Weerom zal Kerstnacht zijn zooals de dich ter Vondel het noemt een nacht schooner dan de dagen Kerstmis is het innigste en het zoetste van de christelijke feesten daarom moet Kerstmis met innigheid gevierd. Zooals alle jaren zullen de menschen die in nigheid voelen en genieten in de stemmige Pateiskerk binst de Middernachtmis. Allen woeden dus uitgenoodigd naar die Kerstnachtplechtigheid. De ingang is vrij en kosteloos voor iedereen. Zooals de menschen het al weten bij ondervinding zal het kerkje opperbest gewarmd zijn. Om 10 1/2 u. begint het allerplechtigst Kerstnacht-Officie door de Kloosterlingen ge zongen. Om 12 u. wordt een der oudste Vlaamsche Kerstliederen aangeheven Nu sijt wille come Daarna begint de zeer Plechtige Nachtmis opgeluisterd door een flink mannen koor dat de tweestemmige mis van een Ita liaanschen Meester zal uitvoeren begeleid met volledig oikest. Om 9 u. zeer plechtige Hoogmis waarin het vrouwenkoor de kunstige mis vaneen lepersch toondichter zal uitvoeren. 's Avonds om 5 u. zeer plechtig lof met vol ledig orkest waaronder meerstemmige motet ten en Kerstlied. Op 2" Kerstdag om 9 u. plechtige Hoogmis opgeluisterd door ons mannenkoor dat de tweestemmige mis van een onzer Vlaamsche toondichters zal zingen - 's Namiddagsom 3 u. in de vergadering van de Broederschap van het Kind Jezus van Praag zullen de kinderen die alle maanden de Patei skerk vullen, ook hun Kerstkoning vie ren, en zal het liefzingend kinderkoor ziin schoonste liederen zingen het Kindje Jezus ter eere. Vous trouverez un cboix complet de gabar dines, manteaux de pluie pr.ur hommes et dames, vêtements en cuir chromé et pants fourrés de i'r choix, bottes en caoutchouc pour dames et enfants AU GRAND St- MÉDARD chez Maurice GILLl -i DE VOS 8, Rue de Lille, YPRES De provincieraad vergaderde Maandag 1.1. voor het aanduiden van 4 provinciale sena tors. Werden gekozen MM. Alphonse Van Coillie, van Roeselaere Edmond De Pon- thieu, van Mtenen Camille Lammertyn, van Moorslede, alle drie katholieken en uittre dende leden, en M.Arih.Verbrugge, socialist, gewezen senator voor Brugge. De vijfde candidaat, M. Vandenbu'cke. van Vlamertinghe, nationalist, werd niet gekozen. Gecoöpteerde Senators Drie losten werden neergelegd voor de aanduiding van de 22 te verkiezen senators. Daar er enkel evenveel candidaten zijn, als te begeven zetels, zullen d<ze van amotswege gekozen worden Ziehier de namen der ge coöpteerde senators Katholieken (10 gekozenen) MM. Segers, Tschoften, de Broqueville, E. P. Rutten, Kanunnik Broeckx, due d'Ursel, Aug. Mata gne, Limage, Ligy en Fermine. Socialisten (9 gekozenen) Mevr. Spaak, M MVermeylen, Diriken, Jonniaux, Corneille, Mertens, De Bruyn, Arth. Wauieis, tiologne en Rolin. Liberalen (3 gekozenen) MM. Ingenbleek, Carpeniier en Gillon. M. Gillon was tijdens de laatste wetgevende kiezing eerste candidaat op de liberale lijst van het arrondissement Kortrijk Yper. Gevonden. Maandag morgen, 19 Decern ber door M. Huyghe Alidoor, een muziekinstru ment dat ten politiebureele door den eigenaar mag teruggehaald worden. Een lederen dameshandschoen, terug te vra gen ten bureele dezer. Dinsdag morgen is een grooten hond toege komen bij M. Devogel Polydoor, Dickebusch- steenweg, die hem ter beschikking van den eige naar houdt. Verloren. - Dinsdag 20 December door Juf fer Vanhecke, een klein handzakje. Yper. De gevolgen van den drank. In den nacht van Zondag op Maandag vonden de op dienst z ndegendarmen, langs den Veurne- steenweg, een man die, smoordronken zijnde, langs den kant der baan te slapen lag Daar hunne pogingen, om hem terug op zijn beenen te krijgen, vruchteloos waren, zagen zij zich verplicht den dronkaard, die geweldig naar den drank rook, op een stootkarretje te leggen en hem alzoo naar het politiebureel te voeren waar hij op 't gemak zijn roes zou mogen uitslapen Den Maandag kwamen de mannen der rijkswacht verscheidene malen om hem te ondervragen, doch de slaper sliep nog steeds voort en niets vermocht hem wakker te krij gen. Den Dinsdag was het nog altijd hetzelfde en* men besloot den man, die enkel eenige onverstaan bare woorden uitbracht, met den ambulance- wagen naar het hospitaal te voeren, waar men» bestatigde dat hij een schedelbreuk had opgeloo pen. De ongelukkige is zekere Baert Amand, pensjager van beroep, wonende te Vlamertinghe en er goed gekend onder den naam van Manten Baert. Men vermoedt dat hij. steendronken zijnde, zoo ongelukkig met het hoofd op de straatsteenen zal gevallen zijn om niet meer op te staan. I,an<tl<»> p«n»r Dinsdag namiddag werdli alhier de genaamde Taillieu Angèle aangehouden, daar zij zonder vaste woonst en zonder middelen* van bestaan was De aangehoudene, die hier geruimen tijd in een herberg der Groote Markt' verbleef en er goed bekend stond onder den naam van Miss Canada, waarschijnl k omdat zij in.- Canada geboren is werd Woensdag morgen, we gens landlooperij, door de Rechtbank veroordeeld!' om voor twee jaar en half in het bedelaarsgesticht voor vrouwen,' te St Andries-bij Brugge, opge sloten te worden, alwaar zij zich van haar lastig: bedrijf van naaister zal kunnen uitrusten. Gratis gedurende drie dagen. Om de Kersimis of Nieuwjaarlëesten bij U op te luis teren zal het groot Philips Agentschap, twaalf nieuwe radiotoestellen ter beschikking stellen van c'e liefhebbers. Laat u inschrijven bij Christiaen Edmond, 14. Guido Gezelle- plein, Yper, nevens St-Jacot skerk. Tel. 3oi. Verkeersongeval Dinsdag morgen, korts- na 11 uur gebeurde er alhier op de Groote Markt, aan den hoek der St Jacobsstraat en der Meenen - straat, een aanrijding tusschen twee auto's, waar van de eene, gevoerd door E H. Debaene Joseph,, pastoor van St-Juliaan-Langemarck, uit de St- Jacobstraat k.*am gereden, terwijl de andere, een zware autobus der firma Florent Dumortier van Poperinghe, naar de Meenenpoort toereed. Alles bepaalt zich enkel bij stoffelijke schade. Gevecht. In den nacht van Woensdag naar Donderdag heeft de politie moeten tusschenkometr in een gev«cht dat plaats had voor het café Cosmo polite in de Statiestraat. Twee, drie kerels waren er, onderden invloed van den drank, handgemeen.» geworden na eerst e n vrouw uit de Aardestraat geslegen te hebben. Een der vechters werd door de politie aangehouden en voor het overige van- den nacht in den amigo opgesloten Optelling der pee< dei» voor ÏH33. Deze jaarlijksche formalueit zal plaats hebben tusschen 1 Februari en i5 vairta. s De nieuwe Maarschalk Hilaan. Deze week werden de verbeteringswerken en de- verbreeding van den gewezen Veumesteenweg, thans Maarschalk Haig laan genaamd, begonnen. De aannemer dfer werken is de heer Vanderghote van Yper. Laat ons verhopen dat hij er de hand zal aan houden om ze met spoed door te drijven. Gheluvelt. Donucru. g, om g uur, had in onze kerk de lijkdienst plaats van heer Caron Camille, groot oorlogsinvalide, vroeger te Komen wonende en nie alhier een huis be komen had door de zorgeh van bet werk Tehuis der Belgische Invalide ^oldaten Poeicapalle. Vrijdag werd alhier ten grave geleld heer Cyrille Oosten, groot oor logsinvalide, geboren te Ingoyghem op x Ja nuari 1884 en vader van vijf minderjarige kinders. Brielen. Donderdag namildag, om streeks 2 Vi uur, kwam Leon Peene, land bouwer, wonende Boesinghesteenweg, met paard en kar van de plaats in de richting van Yper, toen een auto camionnette uit Nijvel,.. en met meubels beladen van Yper afkwam het paard verschrikte en sprong boven op den radiateur van tiet voertuig, dat erg be schadigd werd terwijl het dier zelf geen letsel bekwam. Dickebusch Vleeschbond. Op- Maandag .d: Kerstdag, om I Vi uur zeer stipt, bij M. Heron Braem, In 't Zweerd alge- meene verplichtende vergadering van de Maatschappij van onderlingen bijstand Vleeschbond van Dickebusch en omlig gende tVneHten. Droevige wanhoopsdaad. Dinsdag morgen, rond 8 uur, korts vóór da aankomst van de stoomtram uit Yper, zond de echtgenoote van Henri Gouwy, geboren Lazeure Agnès, 50 jaar oud, en die sinds eenigen tijd reeds- aan geestesverbijstering leed en om die reden, steeds bewaakt werd, haar achttienjarige dochter naar boven met lasterde beddens te gaan maken. Toen de tram omtrent recht vóór haar woning, gelegen nabij de herberg De Hert waB geko men en onmogelijk nog op tijds kon stoppen, sprong de ziekelijke vrouw voorde zware locomo tief, die haar ten gronde wierp en vreeselijk ver morzelde. De dochter, die boven door het venster gaar de aanrijdende tram toezag, was machteloos getuige van de schrikkelijke dood har et moeder..

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 8