FOOTBALL 13e Jaar, N° 40 - 7 Januari 1933 13e Année, N° 40 - 7 Janvier De Tiende Handelsfoor C. S. Yper - Jnn. - Verb. Wevelghem Een Yperllng, Algemsena Stafoverste Zakagendas Dringende Eischen Weekblad bet Arrondissement Yper journal hebdomadaire de i'Arrondissement d Ypres K. B. V. B. C. S. Y. Op Zondag 8 Januari 1933 C. S. Yper - III Sp. - Poperinghe C- S. Yper - Schol. - Iseghem HET YPERSCHE der Geteisterden. ha Club», enz. LA REGION D'YPRES Oraaunie de I*Association des Siniatréa, des Clubs Yproia, etc. beheer, Opstel er, Astnkondiglngen 34. Boter&traat, 34, Yper Abohreraeat38 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men hun tntUtrijiin In Bile BelgtseJie tsoitkanioren Tel. 500 35 ct. het nummer Ntamlootê artikeU rvmtiper* Redaction, Administration et Publlcitè 34, rue au Beu r re, Ypres. Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On *eut rabonner Cant tons les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Ijtt articles non slgnts sent retusès y Ongelooflijk en toch waar Niettegenstaan de de lastige tijden, welke wij beleven, zal dit jaar voor de tiende maal te Yper een Tentoon stelling ingericht worden. Zoo hebben het de leden der Handelskamer in een hunner jong ste vergaderingen beslist. Het Comiteit van verleden jaar werd een- parig aangeduid om, zonder verwijl, zijne werking te beginnen en een paar van de jong ste leden der Handelskamer werden bij hand geklap verzocht hunne pogingen bij deze van het Bestuur te voegen om de Foor te helpen inrichten. Zoodat er dus veel ijver heerscht om nog maals deugdelijk werk te verrichten en iets voort te brengen, waardig van het glansrijk verleden der vroegere Tentoonstellingen. Het doel der onderneming Wel, dit is geen winstbejag, geere eerzucht, maar wel een onverdroten werking, welke de Handels kamer zich ten doel heeft gesteld, om Handel en Nijverheid te doen bloeien en om, door alle middelen, te be wei ken dat onze geliefde stad hare hulpbronnen van voorheen her- winne en hare plaats in de samenleving her- neme. Tot heden en dit weze gezegd tot lof onzer vroegere talrijke tentoonstellers, hebben zij bovenmenschelijke pogingen aangewend om de jaarlijksche Foor te doen gelukken, en een ieder weet welke overgroote toeloop gedu rende de Paaschdagen naar onze stad plaats heeft. Van nu af dient er overwogen te worden welke voortbrengselen men zal ten toon stel len, want eerlang zal de inschrijving beginnen en dan is er geen tijd meer te verliezen. Een woord voor de kleine ambachtslieden. Niets belet dat gij, kleine bazen, aan de tentoonstelling deel neemt, want de onder vinding leert dat er zich onder u ware kunste naars in hun vak bevinden, en het is voor u een plicht, dien gij moet vervullen, uwe bedre venheid en uwe vakkennis aan de toeschou wers kenbaar te maken. Julien Tahon. op het Ypersch Stadium Om 9 1/2 uur voormiddag Om 11 uur voormiddag Om 2 uur namiddag Ingangsprijs i Fr. 5o voor ieder match. Het is met een groote voldoening dat wij vernomen hebben dat generaal Prudent Nuy- ten, geboortig van Yper, door Zijne Majes teit den Koning komt benoemd te worden tot overste van den algemeenen legerstaf, in ver vanging van generaal Galet. Na schitterende studiën in de Middelbare Staatsschoolonzer stad, nam hij in 1890dienst bij het 3' linie waar hij de bijzondere leergan gen der regimentaire school volgde, ver volgens deed hij met welslagen zijn ingangsexamen voor de militaire school die hij, na er de eerste plaats behaald te hebben, in 1895 ver liet. Daarna verwierf hij nog zijn brevet d'Etat Major en trad, met den graad van kapitein, in het speciaal kader. Tijdens den grooten wereldoorlog wist hij zich meermaals te onde: scheiden en in Octo- ber 1914 namelijk, was hij een der bewerkers van de vermaard gebleven overstroomingen bij middel der sluizen van Nieuwpoort, waar door de opmarsch der Duitsche overweldigers naar Kales gestuit en de algeheele inname van België belet werd. In 1927 werd hij tot kabinetsoverste van M. de Broqueville benoemd en als dusdanig heeft hij een groot deel genomen aan de bereiding der militiewet van 1928, die door de toepas sing der gewestelijke indeeling de vlaamsche en fransche eenheden moest vormen. Generaal Nuyten werd in Mei 1929 tot onder-overste van den algemeenen staf be noemd. Zijne nieuwe bevordering tot overste van dienzelfden staf, waar het hem voortaan zal mogelijk zijn de volle maat zijner groote bevoegdheid en uitgebreide kennissen te ge ven, is een eer voor zijne geboortestad en verheugt de talrijke Yperlingen die het genoe gen en de eer hebben gehad hem te kennen. Ongetwijfeld zal generaal Nuyten ook wel eens met voldoening terugdenken aan Yper, de stad waar hij zijne zoo schitterende en vruchtbare militaire loopbaan begonnen heeft, en al het mogelijke doen om haar, zooals voor den oorlog, terug een garnizoen te bezor gen, waarop de heropgebouwde doch half voltooide kazerne nog steeds ongeduldig wacht. De Yperlingen rekenen er op dat hun gewe zen stadgenoot gansch zijn machtigen invloed daarvoor zal willen aanwenden en sturen aan generaal Nuyten, met hunne beste gelukwen- schen om zijne vereerende bevordering, hun hartelijksten dank voor al hetgeen hij ten voordeele zijner nog steeds geliefde moeder stad zal willen doen. voor 1933 TE KOOP 34, Boterstraat, 34. Een boerke had een koe, een eerste klasse koe, die alle weken een rond sommeken op bracht aan melk en boter. Nu gebeurde het dat er noodige werken aan het boerderijtje moesten uitgevoerd worden en het boertje redeneerde als volgt Om aan 't noodige geld te geraken zal ik den gouden raad volgen van onze kabinets* hoofden, die consolideerden, stabiliseerden en andere wonderen deden en ik zal minder uitgeven en meer voortbrengen ik zal 't rant soen van mijn koetje besnoeien en mijn muil ezel verkoopen, en mijn beestje zal melk, boteren werk leveren Maar hetgeen te voorzien was, gebeurde. De opbrengst der melk verminderde door uit putting en overdreven krachtinspanning en 't koetje ging aan 't kwijnen. Een fabel» zal men zeggen. Inderdaad, maar van hedendaagsche toepassing en waar uit veel te Ieeren valt. De Belgische nijverheid en handel, de Bel gische spaarzaamheid, het leven, de ziel, het wezen zelf der natie is het koetje, dat door de opvolgende regeeringen gemolken en afge beuld wordt tot kwijnens toe. Onze huidige maatschappij bestaat aan den eenen kant uit werkers en spaarders, en aan den anderen kant uit vadsigen, goedlevers en opmakers en 't is de eerste klas die min moet uitgeven en meer moet voortbrengen jom 's lands financiën te redden. Het is ook die klas, die onvermijdelijk zal kwijnen en dien volgens 's lands welvaart verminderen, zoo men voortgaat 't werk en de spaarzaamheid te belasten. Nemen we een huisvader, die in schulden zit door vreemde oorzaken, maar meer nog door eigen onvoorzichtigheid. Het zal dwaas wezen voor hem bij zijn gebuur geld te leenen of den spaarpot zi|ner kinderen te leenen,zoo hij hardnekkig in zijn onvoorzichtigheden volhardt. Zoo ook voor het Staatshuishouden. Er is een geweldig tekort, deels te wijten aan den oorlog maar meer nog aan de dwaze uitgaven en uitspattingen, welke men deed met't ge dacht De Duitscher zal 't al betalen 1 Er is een put te vullen van 2 miljard frank en daarom schat men 200 miljoen terug te winnen met zekere misbruiken te keeren, 35o miljoen besparingen te doen en 1450 miljoen nieuwe belastingen in te voeren. We zegden het reeds hooger men zal den put niet vullen door voortdurende leeningt n en steeds klimmender belastingen, maar wel door 't wegnemen der oorzaken. Zoo drukte de handelskamer van Parijs den wensch uit, dat het evenwicht zou hersteld worden, zonder nieuwe lasten maar met een strenge zuinigheidspolitiek en een massieve

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1