O MA MUSE. T- Crédit Fonder de Belgiqne 2 Onze Uittredende Raadsleden 'ro. Ht oogenblik nog Uitgifte van Groftdobligatiën BANQUEdeCOUltTllAI VRIENDENSCH IETING reprendre son existence administrative de jadis. Aussi, fait unique dans l'histoire, les survivants de l'ancien consril communal furent lis convoqués a se réunir en séance régulière le 23 Février 1919, Êt Paris Plage, oü il y avait le noyau le plus dense de réfugiés Yprois, et oü avaient été transportés tant bien que mal le personnel de l'ancien Hotel de Ville etce qui avait été sauvé des archives adminrstiatives. II avait fallu, du reste, pour tenir pareille séance sur la terre étrangère, une autorisation officielle accordée par un Arrêté Royal du 3 Février 1919 C'est dans cette séance que M le conseiller Sobry fut élu échevin en remplacement de M. Ernest Fraeys, échevin des Finances, décédé au cours de la guerre, M. Sobry eut également les Fmances'dans s°s attributions. Apiès le décès de M. Colaert, survenu le 3 Septembre 1927, M. Sobry le remplaga comme faisant functions II fut ensuite nomrré bourgmestre par Ariêté Royal du 27 Décembre 1927. A propos de cette séance du 23 Février 1919 dont nous parlions ci qessus, tl est intéressant de rappeler.en passant, qu'il y fut décidé que, les remparts d'Vpres étant les seuls témoins restés de; out de l'ai cienne ville malgié 4 ans de bombardement, il 1 e serait pas admis que dans les plans de reconstructions ils lussent démolis, mais qu'au contraire ces remparts seraient a jamais conservés et rt mis a l'état d'avaat guerre. En rrême temps que M. le bourgmestre Sobry, un autre conseiller communal u'Ypres finissiit également son mandat. Nous voulons parler de Allecor.stiller D'Huvettere, noaire honoiabe. M. D' Huvettere fut élu conseiller commu nal aux élecuuiis du 17 Novembre 1895, et piëta se' ment entre les mains du bourgmestre M. Suimont de Volsbetghe en séance du 20 Janvier 1896. Depuis, ïl n'a cessé de rester membre du conseil. Après le décès du bourg mestre M. CoLert, M. D'Huvetrere en sa qualité de plus ancien conseiller, fit fonciion d'échevin a partir du 3o Novembre 1927. Le 6 Février 1928, il fut nommé éch vin en remplacement de M. Sobry devenu bourg mestre, et fut chargé des Finances. II résigna ces fonctions en séance du 3o Avril rg31mais resta conseiller jusque fin Décembre ig32. Pas plus que M. Sobiy, il n'avait été candidat aux deiniè'f s élections communales. II avait conseiller communal pendant Zj ans. Ajoutons que M. D'Huvettere fut coDseil Ier provincial de igo3 jusqu'aux élections de Novembre 1925 oü il ue se repiésenta plus comme candidat. In omtrent alle steden en dorpen is het een loffelijke gewoonte dat er. na de gemeente verkiezingen, tijdens de laatste vergadering van den gemeenteraad wiens mandaat met den 3i December eindigt, een woord van dank en hulde gebracht wordt aan de uittre dende en niet herkozen raadsleden. Hier te Yper echter werd in de laatste ge meenteraadszitting van December II. dit schoon gebruik over het hoofd gezien. Deze onverklaarbare nalatigheid, die men thans door de afwezigheid van den eersie schepen zoekt uit te leggen, was voor velen een onaan gename verrassing en heeft menigeen in zijn verwachtingen teleurgesteld. Het past immers dat men, op het oogenblik van scheiden, alle meeningsverschil, alle tegenstrijdige politieke opvattingen en zelfs alle persoonlijke geschil len op het achterplan schuive, om zich alleen maar te herinneren hoe allen hun mandaat van gemeenteraadslid ter harte hebben geno men, hoe allen geijverd hebben om de hen opgelegde taak te vervullen en om samen de verwezenlijking van het gemeenschappelijk doel, nam ''jk het algemeen belang, te be trachten k Do/ al heeft gewild, en wij zul! omstandigheid maar een g' ^n, dat die spijtige toch gedeeltelijk kon daar de nieuwe o, ^rd de eerste O-, "vö 0 n raad nog raadsleden en in 't bijzonder aan de heeren Sobry en D'Huvettere, namens zijne partij, een welgemeend woord van dank toe te stu ren. De woordvoerders der drie andere politieke partijen sloten zich vervolgens daar bij aan en verzekerden de uittredende raads leden dat zij van hunne gewaardeerde mede werking het beste aandenken zullen bewaren. Rij deze openbare en welverdiende hulde blijken voegt Het Ypersche volgaarne de zijne en het bedankt op zijne beurt de uittre dende en niet herkozen raadsleden, namelijk de heeren Sobry, D'Huvettere, Declercq, Vandamme, Vermeulen, Laton, Capoen en Soete, voor hetgeen zij ten voordeele van Yper gedaan hebben. Hunne wei king is des te verdienstelijker daar zij in de laatste jareti te kampen hadden met allerhande moeilijk heden, en daar het bestuur der s>ad door het optreden van zekere politiekers uiteist 0e moeilijkt werd. Van di"> uittredende raadsleden past het echter dat wij hier een bijzinder woord rep pen over de heeren Sobry, D'Huvettere en Declercq, en wij hier eens een korte schets geven hunner verdienstelijke en bedrijvige openbare loopbaan. De vijf andere gewezen raadsleden, hierboven genoemd, werden allen gekozen tijdens de voorlaatste gt meentever kiezing van 1926 en hebben sinds 1927 tot op heden hunne beste krachten en hunne be kwaamheid, elk volgens zijn vermogen, ten dienste der stad gesteld. De heer Advokaat Henri Sobry werd ge meenteraadslid van Yper gekozen den 18 October 1903 en legde, in zitting van den gemeenteraad van 14 Januaii 1904, zijn eed af in handen van den heer burgemeester R. Co- laeit Het mandaat van den heer Sobry werd in al de opvolgende gemeenteverkiezingen vernieuwd en tot aan den groo'en 001 log van 1 g r4 stelde hij onafgebroken zijne uitgebreide kennissen ten dienste van het algemeen belang. Den 23 Februari 1919 werd te Paris-Plage, waar benevens veel Yperlingen en een ge deelte onzer Middelbare School, ook nog het meerendeel van het stadspersoneel en wat van de stadsarchieven kon gered worden, zich bevonden, onder voorzitterschap van den heer Colaert, burgemeester, een buiten gewone vergadering van den gemeenteraad gehouden Hei was in die zitting, die bij Koninklijk Besluit van 3 Februari 1919 toege laten werd, dat de heer Sobry gekozen werd tot eeiste schepen der stad Yper, in vervan ging van M. Ernest Fraeys de Veubeke, overleden. Ue heer Sobry had de financiën in zijne bevoegdheid, en als schepen van finan ciën vooral heelt hij, dank aan de groote on dervinding die hij door zijn jarenlangen dierst van raadslid ir. de stadszaken had opgedaan, de grootste diensten bewezen. Door zijn on vermoeibare werkkracht, door zijn wijs en spaarzaam beleid heeft hij zich, tot over enkele jaren, steeds eervol van zijne moeilijke en kiesche taak weten te kvijten, ter algeheele tevredenheid van alle Yperlingen en t®t groo ter voordeel der stad. Na het overlijden van den heer Buigemees ter Colaert, den 3 September 1927, werd de heer Sobry dienstdoende burgemeester en, bij Koninklijk Besluit van 27 December 1927, werd hij bepaald in dit vereerend en gewichtig ambt bevestigd. Spijts zijn hoogen ouderdom heeft de heer Sobry steeds als burgemeester in alle omstandigheden, zoo hier als op den vreemde, de stad op waardige wijze vertegen- BELGISCH GRONDKREDIET Naamlooze Maatschappij gesticht in 1835 INTREST 5 °U ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht In 1873 Hypotheekleningen aan voordeelige voorwaarden. woordigd, gaf blijken eener ongehoorde weikkracht en stond ten alle tijde ten dienste zijner medeburgers. Na zoo een lange en verdienstelijke loop baan van 2g jaren raadslid, schepen en burge meester, gaat de heer Sobiy thans een weivér- diende rust nemen. Wij wenschen hem dat hij er nog vele en lange jaren mocht van genieten. De heer Constant D'Huvettere, eere nota ris, werd tot gemeenteraadslid van Yper geko zen den 17 November i8g5 en legde zijn eed af in handen van burgemeester Arthur Baron Surmont de Volsberghe, in zitting van den gemeenteraad van 20 Januari 1896. Zooals voor een heer Sobry, werd ook het mandaat van den heer D'Huvettere in al de opvolgende gemeenteverkiezingen hernieuwd. Dit feit alleen is welsprekend genoeg op zijn eigen en bewijst dat de talrijke diensten, door den heer D'Huvettere als raadslid bewezen, naar waarde geschat werden ep hij ten volle het vertrouwen van het kiezerskorps bezat. Na het overlijden van burgemeester Colaert, werd hij dienstdoende schepen den 3o No vembcr 1927 en in vergadering van 6 Febiuari 1928, werd hij door den gemeenteraad tot schepen van financiën aangesteld, in vervan ging van den heer Sobry, die tot burgemees ter benoemd was. Na dit ambt drie jaar lang te hebben waar genomen gal hij, inzitting vin 20 Apul ig3f, om gezondheidsredenen, zijn ontslag van sche pen, doch hernam zijne plaats van raadslid tot zijn mandaat verviel op 3i D.cember tg32. Na een loopbaan van 37 jaar in den dienst der stad, heett hij, evenals den heer Sobry, gezien zijn gevorderden ouderdom, ziji e candidatuur tijdens de laatste gemeen'e verkiezing niet meer gesteld. Wat allen bij den heer D'Huvettere het meest bewonderden en waardeerden, was zijn gaaf gebleven geest, zijne bekwaamheid in vele zaken, zijne jovialiteit en vooral nog zijn zoo jong gebleven karakter. De heer D'Huvettere was ook nog provin ciaal raadslid en heeft dit ambt vanaf igo3 onatgebroken waargenomen tot wanneer hij, bij de verkiezing van 8 November 1925, de hernieuwing van zijn mandaat niet meer ver langde. Ook aan den heer D'Huvettere wenschen wij een lang lurige en welverdiende rust. Wat den heer Robert Declercq betreft, al is zijne politieke loopbaan, jammer genoeg, zoo kort geweest, toch moeten wij zeggen dat hij zich in die koite tijdiuimte uiteist veroien- stelijk heeft weten te maken. Als gemeente raadslid aangesteld, seffens 11a den oorlog, werd hij, na liet ontslag van den betreurden schepen van openbare weikcn, wijlen M. Van- nieuwenhove, in diens jplaats aangesteld en heeft als dusdanig een ongehoorde som van weik afgelegd tot een pijnlijke en langdurige ziekte zijn gestel kwam ondermijnen tn hem dwong zijne bedrijvigheid te slaken. Aa.i den heer Declercq siuren we, hij die gelegenheid, insgelijks onzen besten dank voor den ijver dien hij ten voordetle van het gemecne best heeft aan den dag gelegd, en we wenschen hem een spoedig en algeheel herstel toe met de hoop hem later teiug op de bres te mogen zien ten bate onzer stad. De heeren Sobry, D'Huvettere en Declercq heboen alle drie wel verdiend van de stad V per. KONINKLIJKE HRNDBOOGM tftTSCHRPPIJ S I N T - S E B f\ S T I ft T\ N De leden der drie Ypersche Handboog maatschappijen worden uitgenoodigd tot de AAN DE LIGGENDE PERS die zal plaats hebben in de zaal van het lokaal Au Miroir op Zaterdag 14 Januari 1933, om 5 1/2 uur zeer stipt 's avonds. Inschrijving om 5 uur. Inleg 5.5o fr. te verschieten in vogels van 2.5o fr. VIENT DE PARAITRE - ACTE DE FOI - Poème par ALFRED G AIM ANT. PRIX 3 Fr. En vente au bureau de ce journal.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2