Gemeenteraad van Yper - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 4 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpacdobligatiën 5,00 °/0 netto Verslag der Zitting van 9 Januari 1933 De zitting wordt te 17 u. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobiy, uittredend burgemeester voorzitter Missiaen, Lema hieu en Delahaye, schepenen; VanderGhote Jean, Pattyn Gérard, Van der Mersch Joseph, Jufvr. Cornillie Irma, de heeren Seys Valère, Biebuyck Eugène, Bonnet Hector, Coutelle Gustave, Vergracht Félix, Van Alleynnes Léonce, Leuridan Jéröme en Verbeke Hilaire, nieuw gekozen raadsleden Versailles, secre taris. Het publiek is buitengewoon talrijk op deze eerste vergadering van den nieuwen gemeen tel 4ad tegenwoordig, en niettegenstaande de tafel der pers en de enkele stoelen die door de eerst binnengekomen zijn kunnen bemach tigd worden hetgeen zij wel verdiend had den, want, naar hei schijnt, stonden sommi gen daar reeds een uur 1 «ng te wachten - wat vooruitgeschoven werden om plaats bij testinnen, toch was het aan rdlen niet gege ven een plaatsje in de raadszaal, waar het weldra onhoudbaar, stikkend heet werd, te kunnen veroveren en moesten velen zich tevreden stellen met van in den gang, al door de openstaande deur en over den schouder van hun gebuur, hunne nieuwsgierigheid te voldoen. Wanneer omtrent iedereen zijn plaats heeft ingenomen en het wat stiller is geworden, verklaart deheer Voorzitter de zittinggeopend en verleent hn aanstonds het woord aan den heer secretaris om lezing te geven van het besluit der bestendige afvaardiging, waarbij de gemeenteverkiezing van 9 October 11. te Yper geldig verklaard wordt, gezien de kies- verrich ingen regelmatig zijn gedaan geweest ener geen bezwaar trg n werd gemaakt. Vervolgens leest de heer secretaris nog eenige uittreksels der wet vau 1 Juli :86o over de aanstelling der nieuw gekozen raads leden. Hierop vraagt de heer Voorzitter aan den heer Mis.-iaen zoo goed te willen zijn den gebruikelijken eed, die bepaald is als volgt Ik zweer getrouwheid aan den Koning, gehooizaamheid aan de Grondwet en aan de watten van het Belgisch Volk te willen af leggen. M. Missiaen. Ik houd eraan, vooraleer dien eed af te leggen, hier te verklaien dat het eerste <l=el ervan ons absoluut tot niets ver bindt, daar wij de getrouwheid aan den Koning niet willen aanvaarden. De heer Missiaen spreekt vervolgens den hem opgelegden eed uit. M. Sobry. Akt is verleend aan den heer Missiaen zijner eedaflegging. Daarna leggen de heeren Lemahieu, Dela haye, Vander Ghote,Pattynen Van der Mersch, alsook Jufvrouw Cornillie en de heeren Seys en Biebuyck beurtelings denzelfden politieken eed af. Wanneer het de beurt is aan den heer Bonnet, ve-klaart deze hetzelfde voorbehoud te maken als den lieer Missiaen. Waarschijnlijk om geen verklaring te moe ten afleggen, tracht de heer Coutelle de inoeiliikheid te keeren met voorzeker wetens en willens het eerste deel van den eed te vergeten, doch de heer Voorzitter doet het hem opmerken en leest opnieuw de eedsfor mule voor, die de heer Coutelle daarna woord voor woord nazegt. De heeren Vergracht en Van Alleynnes leggen, op aanvraag van den heer Voorzitter, insgelijks hiinnen eed af. M. Leuridan. Mevrouw, Mijne Heeren, opdat er geen misverstand zou heerschen weze het mij toegelaten eerst een verklaring te doen vooraleer den eed af te leggen. Wij gelooven niets van hetgeen wij moeten uit spreken, en het is zelfs geen meineed die we doen want we hechten niet het miaste belang aan den eed die ons opgedrongen wordt. De heer Leuridan spreekt vervolgens de eedsformule uit, waarna de heer Voorzitter hem, evenals aan de andere raadsleden, akte verleent zijner eedaflegging. Vooraleer dezelfde formaliteit te vervullen, zegt de heer Verbeke Ik hecht niet meer belang aan dien eed als de Koning aan zijn belofte van gelijkheid in rechte en in feite. De heer Voorzitter vraagt vervolgens aan de raadsleden het proces verbaal hunner eed aflegging te willen onderteekenen, waarna allen beurtelings aan dit verzoek voldoen. M. Sobry. De gekozenen van 9 October zijn thans regelmatig aangesteld als leden van den gemeenteraad. De oude raadsleden zijn behoorlijk vervangen. Onder hen ziin er ver- schillige, en ik bevind mij onder hun getal, verbannen, zoodat mijne taak hier thans volbracht is en mijn werk gedaan. Doch vooraleer van u afscheid te nemen, houd ik eraan de nieuw aangestelde raadsleden harte lijk proficiat te wenschen en ik hoop dat zij hier vruchtbaar wetk zullen leveren voor het welzijn der stad Yper. M. Missiaen. Het is niet zonder een zekere veiwondeting en ook wel met een gevoel van spijt dat wij gezien hebben dat de laatste gemeenteraadszitting is voorbijgegaan zonder dat een der leden van de katholieke partij het noodig heeft geoordeeld den uit- tredenden burgemeester geluk toe te wenschen en hem te bedanken voor de tahijke diei sten die hij aan de stad bewezen heelt. Zoo ik in de gelegenheid ware geweest op die zitting aanwezig ie zijn, dan had ik die leemte aan gevuld en onzen groet gebracht aan de uittre dende gemeenteraadsleden. De heer Sobry verlaat thans den gemeenteraad, waarschijnlijk om er nooit meer weer te keeren. Tijdens ons politiek leven hebben we steeds scherp tegenover elkander gestaan en, in den loop van ons poliiitk mandaat, hebben we hem dikwijls heftig en zelfs bitsig bestreden. Doch nu hij ons veiliat, meen ik dat het onzen plicht is hem hier openhei tig en zonder misplaatste vleierij te bedanken voor al het geen hij voor de stad gedurende zijne dertig jaren lange loopbaan van raadslid, schepen en burgemeester, gedaan heeft. Het ware zelfs ongepast zoo er hem hier toch niet een hartelijk woord van dank en een welgemeen den afscheidsgroet gebrach^ worde. Daarom houd ik eraan dén heer Sobry hier, namens de socialists che groep mijn besten en welge- meendsten dank toe te sturen en hem een langdurige en welverdiende ïustte wenschen. Indien het waar is dat wij soms scherp tegen over elkander stonden, dan was dit alleen omdat onze karakters en orze politieke opvat tingen verschillend zijn, en de heer Sobry had evengoed het recht als ik zijne princiepen te verdedigen. Doch nu de heer Sobry de politiek verlaat en we met hem sprtken als mensch tegen mensch, bedanken we hem hartelijk en wenschen wij dat hij nog lange van een goede rust zou mogen genieten. Ik zou ook nog willen een ascheidswoord zeggen tot den heer D'Huvettere, die gedurende meer dan dertig jaren raadslid en schepen is geweest en binst dien langen lijd voor het openbaar belang heelt gezorgd. De heer D'Huvetteie is spijtig genoeg hier niet meer aanwezig, doch ik dei k dat de raa 1 het met mij eens zal zijn 0111 den wensch uit ie drukken een brief van bedanking aan den heer D'Huvettere toe te sturen. M. Lemahieu. Mejuffer, Mijnheeren, de heer Missiaen komt daar zooeven te zeggen verwonderd te zun dat er in de laatste zit ting van katholieke zijde geen afscheidsgroet aan den heer Burgemeester gebracht werd. Zeker z >u ik dit gedaan hebben, doch als tweede schepen heb ik geoorder ld dat dit best gedaan zou zijn door den eersie schepen, die dit nu in deze zitting doet. Ik sluit mij dan uit ganscher harte aan bij de lofwoorden die de heer Missiaen aan den heer Burgemeester komt toe te spreken voor zijne lange loop baan in den dienst der stad. Ik meer dan gelijk wien, daar ik samen met den heer Bur gemeester reeds sedert 29 jaar van den N. M. =z== Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120 oou 000, - Stelt verkrijgbaar s voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper Vandenpeereboomplaats, Nr 37. gemeenteraad deel uitmaak, kan best beoor- deelen wat al goeds de heer Burgemeester voor Yper gedaan heeft. Aan de andere raadsleden, die niet heikozen zijn, stuur ik ook een welgemeenden afscheidsgroet. Allen, 't zij gelijk wien, hebben hun best gedaan voor de vervulling van hun mandaat, en namens de katholieke groep houd ik eraan hen ook veel rust en lange jaren te wenschen, en ik verhoop dat, alhoewel zij aan geen poli tiek meer doen, wij ze toch steeds als viien- den zullen mogen behouden. M. Leuridan. Mijnheer de Voorzitter, wanneer ik, als woordvoerder der nationa listische partij, tijdens de laatste zitting, waarop ik, in tegenstrijd met den heer Mis siaen, wel aanwezig was, het op mij niet ge nomen heb tot u een woord van afscheid toe te spreken, dan werd ik daartoe alleen weer houden door een overmatig en kiesch gevoel tegenover uw eigen partijgenooten. Nu dat de heer schepen Lemahieu dit gedaan heeft en wij verplicht zijn den door hem gegeven uitleg voor klinkende munt te aanvaarden, verhaast ik mij ook mijne stem bij dit om zeggens eensgezind koor van lof te voegen, en moch'et gij daarvan in uw verder onbe kimmerd leven het beste aandenken bewaren. Wij ook hebben soms scherp tegenover u gestaan en meermalen op hardhandige wiize ons verschil van metning verdedigd, doch ik voeg er hier openhartig aan toe dat ik geen enkel oogenblik getwijfeld heb aan uwe groote eerlijkheid en rechtvaardigheid, maar steeds overtuigd ben geweest dat gij u te goeder trouw vergistet. Ook tot de ai dere raadsleden, die hier door het lot niet zijn terug gezonden geweest, stuur ik mijn beste groe ten. Mijnheer de Voorzitter, gij die de clas sieken bestudeerd hebt, gij weet dat het voor een Romeinschen burger de grootste geneugte was, na de stedelijke bezorgdheid verlaten te heoben, terug naar zijn veld, zijn ossen en ploeg te mogen wedeikeeren Wij wenschen u dat gij met evenveel genoegen en voldoe ning de stedelijke zaken mocht verlaten, niet meer om naar uw veld terug te keeren, maar om een lange en welverdiende just te génie ten, en bij dit afscheidswoord sturen we u rechtzinnig en gemeend onze beste dankbe tuigingen. M. Ver gr acht. Mijnheer de Voorzitter, ik voeg mij bij de woorden zooeven door de heeren Missiaen en Leuridan uitgesproken en wensch u nog vele jaren. M. Sobry. Het s mij aangenaam zooveel bloemen te ontvangen zoowel van vrienden als van tegenstrevers. Ik zeg tegenstrevers en niet vijanden, omdat wij allen 't zelfde doel beoogden en in 't voordeel van Yper wrochten. Alleen waren wij verschillend van opvatting, doch steeds hebben wij allen gedaan wat wij konden. Ik dank u voor die goede gevoelens en hoop voor onze geliefde stad Yper het grootste voordeel uit die wederziidsche ge negenheid en uw aller werkzaamheid. Al de raadsleden staan recht, terwijl de heer Sobiy eenieder van hen de hand gaat drukken en vervolgens de raadszaal verlaat. De heer Missiaen, als eerste schepen, neemt hierop de plaats van voorzitter in en drukt zich als volgt uit Mevrouw, Mijnheeren, het lot wil dat ik voor enkele oogenblikken het voorzitterschap dezer vergadering in handen neem. Alhoewel het misschien eenigszirs ongepast is van die omstandigheid gebiuik te maken om hier, als woordvoerder eener politieke partij, het woord te nemen, houd ik er toch aan een veiklaring te doen en ik meen dat niemand van u dit mij zal ten kwade duiden te meer dat dit mij, moest hier een ander voorzitter zijn, niet zou geweigerd worden. Het betreft de verkiezing van het schepencollege, waartoe gij zooeven zult overgaan. Over zes jaar, toen voor de eerste maal de socialistische groep in den raad vertegenwoordigd was, heb ik, bij de samenstelling van het schepen college, hardnekkig de evenredige venegen- woordiging geëischt, vooreerst omdat toen geen enkele partij de meerderheid had, maar ook om te beantwoorden aan de opvattingen onzer partij. Nu echter staan wij voor een anderen toestand dan in 1927. Nu is er wel een meerderheid en de katholieke partij werd door het kiezerskorps aangewezen om het bestuur der stad in handen te nemen. De ge dachten zijn echter nog niet rijp genoeg en de belgische bevolking ziet nog niet genoeg in dat het beter gaat in bestuur van provincie of stad waar de evenredige vertegenwoordiging mogelijk is. Die geest bestaat nog niet, daar men ziet dat zoo wat overal verbonden en akkoorden tusschen verschillige partijen ge zocht worden om het bestuur of het schepen-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4