If OBTBIJKSCHP ONDERLINGE Belangrijk Bericht Brand - Ongevallen - Leven HypotheeKleeningen Bijkantoor te Vper Rlgemeen OpzienerOMER ROBYN- Iepersche Bevolking (College te vormen. Doch hetgeen we vroeger tot het uiterste toe hebben geëischt, nu zien -we er van af. De socialistische groep zal zich >bij de stemming voor het verkiezen der sche epenen onthouden, en de katholieke raads lieden zullen zelf hun schepenen moeten aan- /duiden. Wat nu onze verdere houding zal zijn, wil ik hier in enkele woorden zeggen. Wanneer wij, socialisten, zooals ik het daar even bij het afscheid zegde, hardnekkig onze gedachten verdedigd hebben, dan was het niet in den geest van nader 1 te berokkenen, maar alleen omdat de toestand er ons toe dwong en wij voor het nastieven van ons doel ertoe verplicht waren. Nu minder dan ooit zullen wij onze houdirg veranderen. Wij .-zijn vast bereid samen met de katholieken het onze bij te brengen om het stadsbestuur te vergemakkeli ken. Doch dit zal ons niet be letten dat wij, in het uitvoeren van ons man daat, zullen trachten het socialistisch pro gramma te verwezenlijken. Zoo wij er niet in gelukken het algeheel, in Gen schoot van dezen gemeenteraad, te verwezei.l.jken, zullen wij het toch beproeven. Wanneer de katho iieken willen bes'.uren met het inzicht goed te doen, dan zullen wij h-n steunen, maar wij vragen hen toch geen misbruik te willen maken van hunne macht. Zij hebben hier weliswaar de volstrekte meerderheid, maar de meerderheid der bevolking is niet met hen. Immers, volgens de uitslagen der laatste ge meenteverkiezing hebben de socialisten ig5g stemmen bekomen, de liberalen 1555 en de nationalisten 1400, 't zij samen 4914 stemmen, terwijl de katholieken er maar 3614 stemmen behaalden, 't zij i3oo stemmen minder. Wij vragen hen dus geen misbruik te willen maken van de macht die zij in handen hebben, en er op te denken dat zij niet de meerderheid van de bevolking vertegenwoordigen, maar dat het wel de oppositie is die de meerderheid der bevolking met haar heeft terwij! ze hier in den raad de minderheid vormt. Ir dien zij onze pogingen begrijpen, dan zal het goed gaan om in samenwerking de stad te besturen. M. Leuridan. Mijnheer d- Voorzitter, ik zou hier ook namens de nationalistische groep een verklaring willen afl ggen en gij zult voorzeker aan anderen nie.t weigeren wat gij u zelf hebt toegeëigend. Mevrouw, Mijne heeren, klare rekeningen maken de beste vrienden of ten minste bewuste tegenstanders. De aanstelling van het schepencollege kan ons maar bitter weinig belang inboezemen. Wij hebben overigens cordaat den moed te bekennen dat wij niet over de minste macht beschikken om op die ve>ki< zing eenigen in druk uit te oefenen. Wij zullen dus eveneens een onthoudende stem uitbrengen, maar drei gen dc nieuwe mandatarissen zoo onder uwe meerderheid de rechten van or.s vlaam sche volk moesten gekrerkt worden. Wij hou den eraan hier bont en duidelijk te verklaren dat de nationale gedachte steeds de strenge gronds'ag zal zijn waarop ga-sch onze hou ding opgebouwd is. Wij zijn zoo kleingeestig niet te beweren dat onze grootscheepsche her vormingsgedachten schering en inslag zijn in het bestuur eener stad, maar het is ook toch duidelijk dat onze politieke daden in zoo een bestuur moeten beantwoorden aan datgene wat onze richtlijnen zijn. Wij zullen een scherp verzet aanteekenen tegen elke poging van uwe volmacht die er op gericht zou zijn de belangen van de vlaamsche bevolking of van de vlaamsche gedachte in te krimpen of in iets te benadeeligen. Mevrouw, Mijnheeren, het is best dat met dit nieuw jaar vergeten wordt wat achter den rug ligt. Uit hetgeen hier zooeven gezegd werd, meen itc verstaan te hebben dat geen enkel zegepraler of over winnaar van den g October 11 die hier een zoo onverhoopte als onverwachte katholieke meerderheid aan Yper gegeven heeft, slechts een moment leedvermaak bij de nederlaag der nationalistische partij heeft gehad. In 1926 was de uitslag der gemeentevet kiezing een geweldige, spontane en strakke reactie van de Ypersche vlaamsche bevolking tegen het mis drijf door wijlen burgemeester Colaert zaliger destijds begaan, ik bedoel de Ypersche furie. De socialisten hebben dan ook nooit geen en kele gelegenheid ongebruikt gelaten om ons er op te wijzen dat de vier gekozene vlaamsche gemeenteraa (sleden geen aanspraak mochten maken als zijnde de vertegenwoordigers der vlaamsche frontpartij, zij noemden ze de be schaamde fronters die niet op het zuiver vlaamsch nationaal programma verkozen waren. Dat was waar, en op die insinuaties ztjn we tot nu toe altijd het antwoord schuldig gebleven, cmdal ze gegrond waren. Er werd met veel reden gezegd dat onze manda tarissen, de heeren Van der Ghote en Capoen, allesbehalve vlaamsche nationalisten waren ten tijde althans van den verkiezingsveldtocht. Nu is het een andere toestand. De nationa listische partij heeft nu 1400 stemmen op zich vereenigd, zoodat wij mogen besluiten dat er hier te Yper 1400 vlaamsche nationalisten zijn, dus zooveel slechte vaderlanders en slechte belgen maar goede vlamingen. Het is in naam dezer 1400 vlaamsche nationalisten dat wij hier, als 't God belieft, onze steke zul len staan. 2. Opmaken der voorrangslijst. M. Missiaen. Deze lijst werd als volgt opgemaakt M.M. Lemahieu, Missiaen, bon net, Leuridan, Delahaye, Coutelle, Vergracht, Van der Ghote, Pattyn, Van der Mersch, Jufvr. Cornillie, M.M. Van Alleynnes, Verbeke, Seys en Biehuyck. Ik meen dat er daartegen geen opmerkingen te maken zijn, daar deze voorrangslijst opgemaakt werd, voor wat de nieuwe raadsleden betreft, volgens het aantal stemmen dat eenieder van hen bt komen heeft, en voor wat aangaat de oude raadsleden, vol gens den datum waarop hun vroeger mandaat begonnen is. Indien niemand het woord be geert, zullen wij tot het volgende punt over gaan. 3. Verkiezing der Schepenen. Eedafleg ging- 'M. Missiaen. Vooraleer tot de stemming over te gaan, zou ik begeeren te weten wie bet jongste lid is. M. Leuridan. De heer Verbeke. M. Missiaen. M. Verbeke, gij zult dus met het opnemen der stemmen gelast worden. M. Verbeke. Het is voorzeker niet lastig. De heer secretaris deelt hierop de briefjes rond waarop de raadsleden hunne stem moe ten uitbrengen, daar deze stemming geheim is, en de heer Verbeke doet vervolgens de ronde met een kartonnen doosje om de stembriefjes in te zamelen. Hij telt ze, ontplooit ze en geeft den uitslag ervan te kennen, die luidt als volgt 8 stemmen op naam van den heer Lemahieu en 7 witte briefjes. Volgens afkon diging van den heer Verbeke, die zijne taak heel ernstig schijnt op te nemen, waren deze 7 laatste briefjes letterlijk onderverdeeld als volgt r maagdelijk onbevlekt, hetgeen ver- schillige raadsleden doet lachen, 4 wit, I blanco en I onbevlekt. M. Missiaen. De heer Lemahieu behaalt aclit stemmert, 't zij de meeraerheid en is dus als eerste schepen gekozen. Ik wensch den heer Lemahieu proficiat. De opnieuw gekozen schepen legt hierop zijn eed at als schepen en neemt dan, als voor zitter, de plaats in van den heer Missiaen. M. Lemahieu. - Ik zal den heer Missiaen bedanken voor al het goede dat hij, binst den tijd dat hij schepen was, voor de stad Yper gedaan heeft. In het schepencollege hebben wij steeds op zijne medewerking mogen reke nen en ik houd eraan hem hier, als schepen en namens de kaïholitke paTtij, hartelijk te bedanken. Nu ik het voorzitterschap moet waarnemen, zullen we tot de verkiezing van den tweeden schepen overgaan. Wilt gij bij brand of ongeval de volledigste waarborgen, en voordeeligste regeling, wendt U in volle betrouwen tot de Naamlooze Verzekerings Maatschappij Hoofdzetel 3, Lekkerbeetstraat KOS3TRBJK (eigendom der Maatschappij). Kapitaal en Reserven Fr. 7 000 000 Vooraleer U te verzekeren, of uwe be staande polissen te wijzigen, vraagt koste- locze inlichtingen en raad aan ons 8, Mondstraat - Tel- 1S9 of bij de Agenten in iedere gemeente. S De heer secretaris deelt nogmaals aan ieder raadslid een stembriefje uit, dat door den heer Verbeke teruggehaald wordt. De uitslag dezer stemming geeft acht stemmen aan den heer Delahaye, uittredend schepen van openbare werken, en zeven witte briefjes. M. Lemahieu. De heer Delahaye heeft dus de volstrekte meerderheid bekomen en is als tweede schepen verkozen. Ik vraag hem zoo goed te willen zijn den eed at te leggen. De heer schepen Delahaye voldoet aan dit verzoek en teekent het proces-verbaal zijner eedaflegging. M. Lemahieu. Wij gaan thans over tot de verkiezing van den derden schepen. De uitslag geeft acht stemmen aan den heer Van der Mersch en nogmaals zeven witte briefjes. M. Lemahieu. De heer Van der Mersch bekomt dus ook de volstrekte meerderheid en is tot schepen verkozen. Ik vraag hem thans zoo goed te zijn den eed als schepen te willen afleggen. De heer Van der Mersch spreekt den gebrui- kelijken eed uit en teekent op zijne beurt het proces verbaal dezer formaliteit. M. Lemahieu. Akte is verleend aan den heer Van der Mersch zijner eedaflegging. 4. Proces verbaal der zitting van 27 De cember iq32. De heer Secretaris geeft leziDg van dit proces verbaal dat geen bemerkingen uitlokt en door den heer Voorzitter goedgekeurd ver klaard wordt. M. Lemahieu. Als schepen van den bur gerstand, zal ik hier thans lezing geven van de beweging der bevolking van Yper geduren de het jaar 1932. Bevolking op i" Januari xq32 15.798 Bevolking op 1" Januari iq33 15.782 Beweging der Bevolking in 1932 Intredingen Mannen 363 Vrouwen 5o6 Samen 869 Geboorten Mannen i32 Vrouwen 128 Samen 260 Dus 86q -f- 260 1129 Intredingen. Uittredingen Mannen 413 Vrouwen 56r 1 Samen 974 Overlijdens Mannen 75 Vrouwen96 Samen 171 Dus 974 171 1145 Uittredingen. Vermindering van Bevolking tusschen i" Ja nuari ig32 en in Januari ig33 16 Geboorten Mannelijke i3i Vrouwelijke 128 Samen 260 Huwelijken i35 Echtscheidingen 5 Overlijdens Manneliike 75 Vrouwelijke 96 Samen 171 Personen uit een vreemd land gekomen 94 Personen naar een vreemd land vertrokken: 55 Kiezerslijsten iq33 - iq35 1 Getal kiezers voor de Kamers 4466 waaronder 14 vrouwen. Getal kiezers voor de Gemeente a) Mannen 4409 b) Vrouwen 5213 Samen 9622 M. Lemahieu. Mejuffer, Mijnheeren, deze zitting is kort geweest, het is immers de gewoonte dat er op de aaDStellingsvergade- ring niet veel andere punten besproken wor den. Indien niemand nog begeert het woord te nemen, verklaar ik de zitting opgeheven. Deze zittting, de eerste van den nieuwen gemeenteraad, heeft juist 55 minuten geduurd. De talrijke aanwezigen verlaten langzaam de raadszaal, terwijl zij onder elkaar hunne indrukken wisselen of de afgelegde verklarin gen bespreken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5