200 000 Kasbons 6 Buurtspoorwegen van Congo Leening 6 op 4 jaar CRÉDIT ANVERSOIS C A RNA V A L, HET YPER De Melkoorlog te Yper 3 22, Dixmudestraat, Yper. LEEST VERSPREIDT Dringende Eischen Nieuwe Gemeenteverkiezingen oorlog het onze ten volle zijne plicht heeft gekweten tegenover onze vernielde stad. Zoover dat wanneer hier eens uw portret zal geplaatst worden, de lijst der weldaden door U aan per gedaan de schoonste zal zijn van al deze die hier prijken. In het vervullen van al deze taken zult gij bij ons steeds de volledigste toegenegenheid en getrouwe medewerking vinden. Wij voegen erbij dat hetgeen gij voor handel en nijver heid zult dotn, goede vruchten zal dragen want Handel en Nijveiheid zijn geen ondank baren en vergelden rijkelijk de opofferingen voor herr gedaan. Om te sluiten, heer Burgemeester, wen- schen wij Ued. vele jaren van heil en geluk Antwoord van den Heer Burgemeester Mijnheer de Voorzitter, Ik bedank U uit ter harte voor de gene gen hulde welke gij mij komt brengen ter ge legenheid van mijne benoeming tot Burge meester van leper. Deze hulde is mij des te aangenamer daar zij geuit wordt door uwe groepeering van handelaars en nijveraars die voor doel heeft, buiten alle politieke doelein den, den voorspoed van stad te benaarstigen en haar stoffelijke welvaart te betrachten. De oorlog heeft leper in haren vooroor- logschen welstand geknakt en op onmeedoo- gende wijze de bronnen van haren voorspoed gedempt. Tegen het onrecht dat onze stad berokkend is geweest heeft uwe Handels kamer steeds een hevig protest aangeteekend en op krachtdadige en kranige wijze de verde diging van de voorname belangen van leper en van hare bevolking waargenomen. Ik ben gelukkig deze gelegenheid te baat te nemen om U te bedanken voor al de dien sten welke gij aan leper hebt bewezen en hul de te brengen aan de leden van de Handels kamer, aan hare Bestuursleden, maar vooral aan haren verdienstelijken en offervaardigen Voorzitter, M. Hector Vermeulen, die altijd en onverpoosd op de bres is gesprongen als de belangen van stad op het spel waren. Als Burgemeester van leper zal ik U steeds ter zijde staan en U, in de mate van het mogelijke, hulpen bijstand verleenenIk ben overtuigd dat uwe medewerking voor leper de beste vruchten zal dragen. Zeggen wij nog, vooraleer tp eindigen, dat de oproep door de heeren Schepenen tot de bevolking gedaan, uitermate goed beant woord werd en dat de straten onzer stad, Maandag laatst, dag der officieele ontvangst, een echt feestelijk uitzicht vertoonden met die ontelbare vlaggen die aan zoo menige huizen te wapperen hingen. De bevolking van leper heeft er aan gehouden op die wijze lucht te geven aan hare vreugde over de gelukkige keus die Zijne Majesteit de Koning gedaan heeft, den nieuwen Burgemeester welkom te heeten en hem het bewijs te leveren van hare gehechtheid en genegenheid. Moge hij lange jaren aan het hoofd blijven van onze geliefde stad van de Maatschappij der Leening van 100 millioen frank bestaande in op 4 jaar eener nominale waarde van 5oo fr. terugbe taalbaar aan pari op i Januari ig37 met 5oo Belgische frank, of 34,3o Hollandsche gulden, of 354 Fransche frank. Zesmaandelijksche koepons betaalbaar op 1 Januari en 1 Juli van ieder jaar met i5 Belgische frank, i,o3 Hollandsche gulden of 10,60 Fransche fr., naar keuze van drager. Qe Kolonie van Belgisch Congo waarborgt de betaling van den intrest en de terugbetaling van het kapitaal. De prijs van afgifte is vastgesteld op 5oo fr. per kasbon. Men schrijft in zonder kosten in de Is 't geloofliik, 't is wederom Carnaval bin nen enkele weken. Ja, nog 5 weken en wij heb ben hier weeral den grooten Carnavalstoet. De stoet die 't volk in geestdrift brengt, die 't volk bijeen trommelt en het van alle kanten naar onze stad doet toestroomen. 't En lijdt geen twijfel, de Carnavalstoet is voor Yper een der grootste dagen. De inrichters der eerste jaren hadden dat nooit durven droomen en nochtans 't is zoo. Dat is een feest dat geheel de stad in rep en roer zet, dat iedereen verheugt, zoo oud als jong. Ja, wij zeggen oud want dit jaar zal er voor gezorgd worden dat de stoet langs het Nazareth moet voorbijtrekken om onze oudjes plezier te doen. Daar is goede nota van genomen. Ook is er rekening van gehouden sommige straten, waar de stoet tot heden nog niet voor bijtrok, thans op den wegwijzer te vermelden. Dit al om de bevolking voldoening te geven en alzoo zeker te zijn dat iedereen het Comi teit zal helpen en bijstaan. Het Comiteit is reeds aan 't werk en zoekt alle middels op om tot een goed en schoon resultaat te komen. Hier bedanken wij eerst en vooral het oud stadsbestuur voor de hulp ons toegestaan. 't Is waar, 't waren moeilijke tijden, maar het is toch een feest dat de nering, bijzonder lijk de kleine nering, bevoordeeligt. Dit feest moet in de mate van het mogelijke gesteund worden. Daarom richten wij onze oogen op het nieuw bestuur en we koesteren de hoop voortaan beter verstaan te worden. Wij zullen een verhoor vragen aan 't nieuw Schepencollege en zoo wij het genoegen heb ben ontvangen te worden, dan zullen wij onze kans mondelings verdedigen'. Verleden jaar deden wij het schriftelijk, maar zonder voor deeligen uitslag. Wij rekenen ook, zooals vorige jaren, op de welwillende medewerking der Ypersche maatschappijen. Brengt het uwe bij, Ypersche maatschappijen, en de bevolking zal gelukkig zijn u te mogen toejuichen. Het bestuur moet ook geholpen worden door eenieder. Ieder burger zou het als een plicht moeten aanzien een der schoonste feesten welke Yper bezit te helpen bewaren. Zooniet zullen wij geheel rechtzinnig verklaren dat wij de zaken aan anderen zullen moeten overlaten, indien wij in het vervolg van stad en volk niet meer gesteund worden Het is niet gemakkelijk met weinig geld, groote feesten in te richten en wij moeten bekennen dat onze kas er geheel slecht voor staat. Wij rekenen dus stellig er op dat allen het hunne zullen willen bijbrengen tot het welge lukken van den jaarlijkschen stoet die prachtig belooft te zijn. Ja, het zal iets buitengewoons zijn, want dit jaar zijn wij met onze waalsche broeders in onderhandeling getreden, en een groep van de vermaarde Gilles de Binche uit La Louvière, heeft ons reeds hare toetreding verzekerd Dit vergt groote kosten, maar zal ongetwijfeld de overgroote massa volk van alle kanten naar Yper doen toestroomen. Het bestuur is ook in onderhandeling met groepeD uit Leuven, Brugge, Wervick, Meessen, Hol- lebeke, Boesinghe, Wytschaete, Poelcapelle en Staden, wier inschrijving wij in 't kort het genoegen zullen hebben te mogen boeken. Poperinghe, met een nieuwe groep, zal er voorzeker ook aan houden een handje toe te steken, zoodat het ongetwijfeld een stoet zal zijn zonder weerga, die al deze van de vorige jaren in pracht en schoonheid zal overtreffen. Heh woord is dus aan U, heeren van het Gemeentebestuur, de bevolking verwacht van U allen, gemeenteraadsleden, niet alleen een goed woord maar een deugdelijke daad. Het Comiteit richt zich ook tot de gansche bevolking en in 't bijzonder tot de nering doeners. Binnen enkele dagen zullen de man datarissen van het Carnaval Comiteit zich aanbieden om kaarten te verkoopen. Zij reke nen op een gunstig onthaal en zijn over tuigd dat de inkomsten voldoende zullen zijn en aan hunne rechtmatige verwachtingen zul len beantwoorden. Hartelijk dank bij voorbaat aan allen'die ons zullen helpen. Leve Yper, Leve de Carnavalstoet. Een bestuurslid. A Is gevolg op de bijdragen, vroeger in ons blad verschenennopens den prijs der melk, die hier te Yper op zeker oogen blik schier van melk boer tot melkboer verschilde, ontvingen wij over een. veerdental dagen nog volgend antwoord, dctt wij bij plaatsgebrek genoodzaakt werden tot op heden te verschuiven. De overgroote winsten der melkboeren blijven loodzwaar wegen op de maag van cnzen tegenspreker. Zijn antwoord van 3i° December smaakt er naar: argumenten, rela tief, objectief, consumptie, enz., 't is een sooit volapuk dat ons boerenverstand te boven gaat. De inhoud van zijn antwoord tot inlichting der bevolking is een armoedig rond den pot draaien, zonder iets ernstig t^ weerleggen betrekkelijk grooter or kosten, ver liezen, manier van voeden, rondventen, enz. Volgens hem is het wetenschappelijk bewe- zen dat de hoedanigheid der melk niejt afhangt van het voedsel maar wel van het dier. Als natuurlijk gevolg aan deze veropen baring, hebben al de melkboeren 't grootste belang 't gepaste dier op te zoeken dat, met gelijk welk voedsel, toch goede melk zal geven. Ongelukkiglijk schrijft de nieuwe geleerde eenige regels verder maïs, suikerbeetKop- ken, draf, enz. zijn niet shcht voor de melk indien er niet te veel van vervoederd wordt». Knoopt dat aaneen. De Yperlingen noemen dat kletsen. Volgens de landbouwleeraars heeft <Ie ondermelk een groote voedende weerde otn het dierlijk eiwit dat ze bevat. Onze tegen spreker is van een ander gedacht, 't Is waar men vindt altijd meesters boven meesters. - - De tuberkelbacillen folteren den geest van onzen wetenschappelijken man. Wij betwisten niet dat de insputting tegen de pokziekte der melkdieren wenscheliik is. Maar heeft ze meer reden van bestaan hier dan verder ia 't land Een bezoek aan onze stallen zon misschien wel een beter oordeel doen vellen. De melkafkoeler is volgens hem een af doende middel om alle zure melk te vermij den, en 't is goedkoop en eenvoudig. Toch moet de brave man bekennen dat dit nog al kan gevonden zijn in groote melkerijen, maar min wel bij den kleinen melkboer, en de uit slagen zijn niet altijd zeker. Zijn postbode klaagt hetzelfde deuntje va» over 20 jaar, omdat hij door dik en dun van deur tot deur moet gaan, en dat al voor 40 fr. in een voormiddag. Dat die brievendrager reeds sedert 20 jaar 40 fr. wint in een voormiddag... 't is twijfel achtig. Toch is zijn lot beter dan 't onze, als slete enkel zijn tetsen, en een pensioen in 't vooruitzicht I Wij zijn ook in voeling geweest met ver scheidene personen die van meening zijn dat die volkslievende man, om eere te doen aan zijn schrijven, eens zou moeten antwoorden aan de reeds gestelde vragen 1) Is er een stad in België waar de melk beterkoop is dan te Yper 2) Is zij hier min goed 3) Heeft liij al veel melkboeren weten rijke worden 4) Indien die stiel zoo goed is, waaror» doet hij hem niet Wij eindigen waarmede wij begonnen hebben Een anders rekening maken is soms moeilijk vooral wanneer men onpartijdig wil blijven. En nu zeggen wij voor goê rekening stop. MELKBOER. Bij plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt een tweede antwoord op dit artikel tot aanstaande week te verschuiven. HOLLSBEKB Morgen, Zondag 22 Januari ig33, zal er hier een aanvullende Gemeenteverkiezing plaat^ hebben, voorde vijf openstaande zetels. Twee volledige lijsten werden op Zaterdag 7 dezer ingediend, te weten Lijst 1 M.M. Bonte Gustave, Strubbe Jerome, Leroy Daniel, Riviere Oscar, Lenoor Pierre. Lijst 2 M.M. Goudezeune Jules, Laire Emile, Garain Jules, Naert Hector, Bauwen Camille.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3