4 Handels- en Nijverheidskamer - Y P E R Dringende Aanbevelingen aan de Baangebruikers De Vereenigde Landbouwers Begiafdnis van den Heer PiEBBE DENYS L jkrede uitgesproken door Heer Eng. Janssen. GANARIE VOGELS Aangaande den heropbouw van het voorge bouw van het O. L. Vrouw hospitaal, waar van de aanbesteding over enkele dagen plaats had, heelt het Bestuur den hieronderstaanden boet aan de Commissie van Openbaren Onder stand gezonden Den 16 Januari ig33. Aan de Heeren Beheerders van den Openbaren Onderstand, T/'S. Mijn heer en Het Bestuur der Handels- en Nijverheids- kamer van V per. O ver weg inde dat een groot getal werk lieden werkloos zijn Overwegende dat aan den herbouw van kapel en klooster van het Ypersch Hospitaal 40 a 5o werklieden gedurende een jaar bezig heid zouden vinden Overwegende dat de herbouw daarvan door een Yperschen Aannemer voordeelig zou zijn voor de nering der stad Overwegende dat de herbouw door een Yperschen Aannemer voordeelig zou zijn voor de stadsfinanciën door de vermindering van steungeld te betalen aan de werkloozen, Dringt aan bij de Commissie van den Openbaren Onderstand opdat de opbouw der kapel aan een Yperschen aannemer zou gegeven worden, en besluit dezen wensch tevens over te maken aan het Stadsbestuur van Yper en aan de ties'.endige Afvaardiging. Wij nemen, Mijnheeren, de eerbiedige vi^jheid Ued. te bidden aan deze vraag vol doening ie geven en verz-keren Ued. onze .gevoelens van hoogachting Namens het Bestuur De SchrijverDe Voorzitter Ed. Toussaert, H. Vermeulen. Daar tal van verkeersongevallen te wijten zijn aan het gebrek van verlichting uer voer tuigen of am het niet naleven van de poliiie verordening op het vei keer, achten wij het nifltig hier «.enige bepalingen en verplichtingen ervan te herinneren. Alle paardeavoertuigen, die zich 's avonds nog op de baan bevinden, moeten van voren en links van het voertuig voorzien znn van een wit licht, en van achter, eveneens langs den linker kant, van een rood licht. Veel voerlieden hebben de gewoonte den lantaarn aan den disselboom ofwel nog onder den wa gen te hangen, zoodat het licht ervan door de pOoten uer paarden moeilijk of niet zichtbaar is Zij zullen goed doen met dit stelsel te ver anderen en zich wel te herinneren dat de lich ten, zoowel het wit als het rooo licht, zich liriks van het voertuig moeten bevinden. Veel auto's zijn ook niet van het reglemen tair rood licht langs achter voorzien, dan wan neer zij verplicht zyn een rood licht te hebben dat ook een wit licht op den kant verspreidt ten einde de nummerplaat te verlichten. Sommige autovoerders verwaarloozen ook nog steeds huni.e groote lichten uit te dooven bij het kruisen van andere voertuigen en zijn alzoo dtkwqls oorzaak van erge ongevallen. Die vermindering van licht moet ten minste op 100 meters alstand van het te kruisen rijtuig gedaan worden. Htt is ook verboden aan den persoon, die een tweeden wagen of kar vergezelt, van een rijwiel btj de hand te leiden, zooals dit soms gedaan wordt. Deze helpers zijn zeer dikwijls een hinder voor den paardengeleider en het ware beter moest deze begeleider, die tus- schen de twee karren of wagens gevaar loopt overreden of gedood te worden, niet verplich tend zijn. Het ware ook wenschelijk dat de kudden schapen 's avonds in den donker zouden voor afgegaan en gevolgd zijn door een persoon drager van een goeden en helder verlichtenden lantaarn. Niettegenstaande de aanbevelingen en ver wittigingen die de rijkswacht over die punten reeds herhaaldelijk aan de belanghebbenden <ieed, wordt er tot nu toe maar weinig reke ning mee gehouden. Ook heeft, naar wij ver nomen hebben, de rijkswacht bevel gekregen van heden at alle overtredingen te straffen en tegen alle personen, die voortaan nog in gebreke zullen gevonden worden, proces ver baal op te maken. Zij zal tevens ook streng optreden tegen alle wielrijders die roekeloos al rijden aller hande kunsttoeren zoeken uit te voeren, zoo als het laten gaan van het stuur of der peda len, en alzoo reeds menig ongeval veroorzaakt hebben. Dat allen zich dus eens voor goed schikken naar de bepalingen van het in voege zijnde reglement op het verkeer, alzoo zullen zij zich menige moeilijkheden ontsparen. Peerd en ver zekering yper - De Eere Leden, de Bestuurs en Werkende Leden worden vriendelijk uitgenoodigd tot de Algemeene Vergadering der Paarden- verzekering van Yper en omliggende, op den laatsten Zaterdag van Januari iq33, om g ure stipt, in het lokaal Hotel Continental te Yper, Statieplaats. Alle gurstige zoo als on gunstige aangelegenheden van het maatschap pelijk jaar zullen er kenbaar gemaakt en besproken worden. De heer Caenepeel, rijksveeartsen Voorzit ter der Provinciale Herverzekering van West Vlaanderen tegen sterfte der landbouwpeer den, zal er een voordracht geven over paar denkwerk of bestrijding en voorkoming van ziekten enz alsook der wederzijdsche belan gen tusschen plaatselijke verzekering en Her verzekering, enz. Het Bestuur. Eere-Ontvanger der Belastingen Dinsdag, 10 Januari 11.. is de heer Pierre Denys, eere ontvaDger der rechtstreeksche belastingen, alhier na een lange en pijnlijke ziekte, aan de liefde der zijnen ontrukt ge worden, in den ouderdom van 67 jaar, op het oogenblik dat hij pas begonnen was de vruch ten te plukken van een gansch leven van hard werken. Van eenvoudigen kantoorklerk had hij zich. door zijn ijver en zijn aanleg, weten op te werken tot het gewichtig ambt van ontvanger, dat hij lange jaren gewetensvol en met tact waarnam te Waereghem, waar hij de genegenheid wegdroeg en de achting genoot der gansche bevolking. Geboortig van Poelcapelle, kwam hij, wan neer hij op rustgeld gesteld werd, terug naar zijn geboortestreek en vestigde zich met ziine kleine familie hier in onze stad, waar hij weldra ook, om ziin minzamen omgang en zijn groote gedienstigheid, niets anders dan vrienden telde. Gioot liefhebber van het vreedzaam bollespel, werd hij, in vervanging van wijlen J. Den Exter, tot voorzitter ge kozen der Boldersmaatschappij van de Coo. De plechtige uitvaart van den afgestorvene had Zaterdag laatst plaats, om to u in St Maartens Kathedraal. Benevens zijn gewezen dienstoversten en ambtgenooten, en een afvaardiging der Roldersmaatschappii, met vaandel, hadden talrijke vrienden en kennis sen eraan gehouden den betreurden overle dene tot aan zijne laatste rustplaats te verge zellen. Daar werd door den heer Richard Devos, ondervoorzitter der Boldersmaat- snhappij De Ware Liefhebbers een mooien bloemenkrans op het graf van den te vroeg wggenomen voorzitter neergelegd, ter- 'viil de heer Joseph Janssens, secretaris der Coöperatieve Soaarzaamheid en der Rolders maatschappii hem, namens de leden, een laatsten afscheidsgroet bracht. Ook de heer Eugène Janssen, controleur der belastingen van het gebied Waereghem, bracht a»n zijn verdienstelijken ondergeschikte een ontroerde hulde. Lijkrede uitgesproken door M. Jos. Janssen; Geachte Familie M ijnheeren, In naam van de Boldersmaatschappij De Ware Liefhebbers der Samenwer kende Maatschappij Spaarzaamheid kom ik aan onzen geachten Voorzitter Hr Denys een laatste vaarwel toesturen. Alhoewel de duurbare afgestorvene enkel in September rg3z tot Voorzitter gekozen werd, had hij evenwel sedert lang onze alge meene achting veroverd. 't Is dan ook met algemeene stemmen dat zijne aanstelling als hoofd onzer vereeniging aanvaard werd. Helaas de slepende ziekte die zijn ge stel langzaam aan 't ondermijnen was, belette den heer Denys zijn hoedanigheden als leider te laten kennen, maar niettemin was het met een vaderlijke bezorgdheid dat hij den gang en den wandel zijner geliefde maatschappij gadesloeg. De onmeedoogende en nooit verzadigde zeisen des doods heeft ongelukkiglijk, in haren onverbiddelijken zwier, den heer Denys neer geveld op het oogenblik dat hij het minst meende, want 't was met een wonderlijken moed dat hij immer sprak van in het toeko mend seizoen het zijne bij te brengen om de maatschappij in eigen kring en in de Bolders Federatie op een goed p« il te brengen. Jammer genoeg heeft het noodlot het anders gewild. Doch de tegenwoordigheid op zijne uitvaart van de vele vrienden en ken nissen, en vooral de aanwezigheid der leden van de Boldersmaatschappijen van stad, bewijzen genoegzaam dat de heer Denys van iedereen geacht en oemind werd en dat zijn wegsterven bij hen eenparig zal beklaagd worden. In naam dus van al de leden der Bolders maatschappij, gelief, Achtbare Familie, de uitdrukking onzer dieps e rouwbetuigingen te aanvaarden en moge dezen nederigen blijk van deelneming eei.igermate uwe gioote droefheid lenigen. Vaarwel, heer Voorzitter, rust in vrede». M ijnheeren, De eervolle, tevens pijnlijke opdracht is mij gegeven, aan den bcoid van dit grat, namtns talrijke ambtenaren en gewezen colle ga's, namens wellicht ook van de bevolking van Waereghem en omliggende, ten laatste hulde, een laatste eeresaluut te brengtn aan dtzen dieroaren overledene. Het gelieve UE. mij te verontschuldigen, Mijnheeren, zoo ik tamelijk onvolledig het waardige leven, de verdienstelijke loopbaan van den geliefden algestorvtne afteekep, en mij bepale bij enkele indrukken diep in miju gemoed gebleven. Geboren in een platte landstreek, gewoon aan stillen omgang, is zijn levensloop de voort zetting geweest der vreedzame en ch ïstelijke jaren in zijn geboortedorp. Trouw is htj daar aan geolcven in handel en wandel. Nterstig- heid, dienstveerdigheid en opgeruimdheid waren zijn kenmerkende hoedanigheden. Steeds had hij het volle besef zijner uurger- lijke plichten. Als men een oogslag werpt op zijn bestuurlijk: verleden, is men ertoe genoopt te erkennen dat hei slechts één onverpoosd stre ven was naar het nauwkeurig volbrengen zijner moeilijke en ondankbare taak. Ingetre den als eenvoudig beambte van het lager kader, met de eeiste begrippen opgedaan in een dorpschool, is hij, op eigen krachten, geklommen tot het ambt van rijksontvanger, dat hij zoo dienstvol bekleedde. Hij was een voorbeeld van ijver en stiptheid en immer ten dienste van iedereen zoo won hij de achting en de genegenheid van allen die hem gekend hebben H11 werd vereerd met het burgti kruis van eerste klas en, bij zijn a.treden, verheven tot ridder in de kroonorde. Mijnheeren, Na een zoo verdienstelijke loopbaan mochten we hopen dat onze vriend, Mijnheer Denys, nog lange jaren zou mogen slijten, vrij van last en kommer. Helaas, de dood, de onmeedoogende dood, kent geen vrienden. Troost U, diep beproefde familieleden, wel is hij aan uw lielde ontrukt maar God heeft hem geroepen tot een beter leven. Met ontroering bid ik UE. hier de betuiging van onze welgemeende gevoelens van deelneming te willen aanvaar den. Vaarwel, edele vriend, rust zacht in vrede Het Ypersche biedt, op zijne beurt, aan Mevrouw Denys-Peeren en familie de ver zekering zijner oprechte deelneming. Vrouw wed. Jules VANHECKE, Blauw Leliestraatje, Yper, laat aan haie talrijke kalanten weten dat zij, als vorige jaren, goede geringde Saxons heeft, mannen en poppen, uitmuntende zangers aan verminderde prijzen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4