Russische Biljarts Danses Modernes 2 Dringende Eischen 1500 Fr. ontzeggen. Zedelijke eenheid Zoo moest het zijn één an zin, eé'n van willen, één van doel 1 Hoeveel moderne slaten kunnen nog bogen op die eensgezindheid bijna geen F 't Is l^nk aan die tweedracht, aan die misverstan den, aan dat tegenover elkander stellen van gCdacnten tn partijen, dat ue moderne parle menten ontaarden in vischmaikten en 's lands reuugen op den achtergrond geschoven wor den. uten moderne staat meer, waar al de physieke, zedthjke en godsdienstige krachten samenwerken, bezield met een ware vader landsliefde, waar men beslist alle oorzaken var» verdeeldheid tn haat verwijdert, waar -m{;n hand in hand werkt aan de machc en den vopi spoed der natie. Toch, ginds over den Oceaan, is er nog een staat, waar alle paarden vóór aan den wagen gespannen zijn, namelijk de Vereenigde Staten. tn dat komt omdat ze daar maar republi «cejnscti of uemokiatisch zijn bij name. Met ideaal van den Amerikaan is zich te Verrijken en dat ideaal wordi nag^streeld door nlje partijen en door alle kussen der samen leving. We hebben onlangs repuolikeinen en demokiatcn aan den slag gezien ler verovering vu, het Wille Huis. L»c ïuzei van den stnju was met de verdediging, zooals ten onzent, 'ar. die grooie maatsctiappelijke grondbegin stlen. Beide pariijcu hepen hoog op met hun eeroied voor godsdienst, huisgezin, eigendom ert vaderlandslielde 't ging er huoluzakelijk oit) den dollar, den njklom en de welvaart vap 't land. ben goed burger in de Vereenigde Staten t-.ari zoowel republikein of demokiaat zijn uj is vrij van geweien en van ktus omdai de partijen zich slechts op stoffelrk terrein be wegt n. 1de Vereenigde Stalen ontsnappen uluus aan alle heiscnach raaien en dweperijen, •waaiinede de EurupeesChe nauèn besmet zijn. Zy jreiigen in toepassing het vvooid v.m Joseph de Maistre Polnitk gelijkt aan de nSluuiwetenschap er is maar één echte en dat is de proefondervindioglijke 1 Ue Vereenigde Staten zijn machtig en vooispoedig omdat zij zedelijk één zijn van zi.h en streven. Zoo werden in de vorige eeuw de macniige staten opgebouwd in Europa, fin geland, b. v., had onder de glansrijke '•tgeering van Koningin Victoria twee par tijen, die beurtelings aan de macht kwamen bgjiüuüsg zinden en liberalen. Maar zoo huu stfijd geweldig was op 't terrein van den v ïj- Su-oidei, stonden belden even hoog onder opzieht van gehechtheid aan't vaderland, de grondwettelijke instellingen en de maatschap •p^Jijke orde. Ten huidigen dage is zulks niet meer, dank aan de uitDreming van het stemreiht en Engeland begint sedert 1926 de droevige gevolgen ervan ie dragen. Ook Üuitschland, eenmaal zoo groot en zqo machtig, bezit die echte zedelijke eensge zindheid met meer sedert zijn nederlaag. Het Stamhuis der fohenzolletn, hoewel auto cratisch, was toch volksgezind, omdat zijn 'mor.aiken een grooten rol speelden in 's lands geschieden's. Met huidige ri k is ondermijnd door twisten tusschen koningsgezinden en Vepublikeinen, tusschen bthoudsgezinden en drijvers tot klasser s rijd. En zijn zedelijk vei val groeit niet den dag in evenredigheid mfct de daling van zijn geboortecijfer. Wee voor ons de dag, waarop Duitschland zijn zedelijke eenheid herwinti Frankrijk is vast en zeker het land bij uit stek, waar de inwendige twisten het meest schade veiooizaaki hebben. Er zijn nu eigen lijk twee Frankrijks het eene, vrucht der omwenteling, stuurt met volle zeilen naar het Cgmmunisme het andere, erfgenaam der eer biedwaardige overleveringen en vasthoudend nau de groote grondbeginselen waarop vroe g«r de macht en de werelduitbreiding der •jratie gebouwd waren. Die twee partijen Kqmen gedurig in botsing en ongelukkig voor E.rankrijk het is de eerste, die aan het land, zoo beproefd door den oorlog, alle hoop tot wederopstanding ontneemt. Eh hoe staat het met ons land, met ons be proefd België 1 Weinig schitterend Hebt ge de lijsten der laatste kamerkiezin- gen nagegaan Tot twaalf partijen toe, hebben zibh de macht betwist op wijsgeerig, sqciaal en economisch terrein .Het is een verwar- yihg van belang Waarom niet, als kinderen van één zelfde land, broederlijk en eensgezind tie hand gereikt om te strijden op economisch tejrcin in plaats van de massa's tegen elkaar 't harnas te jagen, of zal men door broeder twist en burgeroorlog verlost worden var. de crisis Dat de dag aanbreke waarop al dat partij gedoe een einde neme en wij zullen den Ame- rikaanschen of Italiaanschen burger niet meer moeten benijden. Wij zullen niet meer moeten duchten het nare spook van 's lands ondergang, omdat de regeering alleen het oog zal hebben op den voorspoed van het land en het welzijn zijner burgers. U w geld of uw leven 1 schreeuwde men vroeger om iemand uit te schudden. Uw geld en uw leven zoo zal het worden, zoo de plaag der paitijpolitiek voortwoekert. E. KERBO. Wij laten hieronder het schrijven volgen dat wij nogmaals, in antwoord op ons vorig artikel, ontvingen en dat wij, zooals wij 't ver leden week aankondigden, bij plaatsgebrek in ons laatste nummer niet konden opnemen. Yper, den 17 Januari ig?2. Aar. den Heer Uitgever van Het Ypersche Met een ofterwilligheid, waaraan ik hier hulde breng, hebt gij mijn schrijven van ioe dezer in uw blad van 17 dito opgenomen. Ik dank er u hartelijk om, en verzoek.nogmaals, in 't belang der Waarheid en het Recht, de gastvrijheid uwer kolommen, daar er aan mijn briefwisseling een commentair is toegevoegd dat het te behandelen vraagstuk op een heel ander terrtin gebracht heelt. Wij zijn dus t'akkoord, de opsteller van dringende eischen had in zake militaire oorlogsinvalirliteit iets voorgehouden dat on juist is. Het ommentair van uw blad verwijst naar tabels door de poli'ieKe diukpers, en onder ander door Le XXe Siècle afgekondigd, üe cijfers ervan zijn, zonder den minsten twijfel, alzoo staoel en alzoo juist dan de schande schreeuwende drogredens, vroeger afgekondigd door zoogenaamde ekonomisten handelende uit zucht naar Belgie's redding in financie zaken door zekere politieke men ners, uit louter kiesbelang bemeesterd door sommig'e parlementsleden, uit zuivere dema gogie,, 111 volle Kamerzitting herhaald, en door den toenmaligen Minister van Landsverdedi ging, den heer Deus, openbaar gelaakt en weetl gd, doorzijn mondelingsche veiklaring waaruit luidde dat hij, tengevolge der cam pagne tegen de militaire ooi logsslachtoffeis, meer dan 1200 klachtbrieven had ontvangen die alten tot nieuw onderzoek tier bedoelde dossiers hebben geleid, onderzoek dat 23 ge vallen nauwkeuriger dan ooit heeft doen uit pluizen, en een enkel dossier voor herziening heeft doen voorbehouden (wat nog niet wil zeggen dat belanghebbende invalide van zijn rechten beroofd is). Zie officieele kamerver slagen a. u. b. Zijn er valsche invaliden, ik meen te mogen bevestigen dat niettegenstaande alle pogingen er tot nu toe in België geen enkel geval van valsche militaire oorlogsinvaliditnt is ontdekt gtworden. Zijn er hier en daar oorlogsinvaliden in 's legersdierst gebleven, of in dienst getreden van Staat, Provinciën, gemeenten of adminis traties, allen hebben zonder uilzondering aan de door de wetten bepaalde vereischten vol daan, en bijzonderlijk aan deze betrekking heobende op de lichaamsgebreken welke voor den invalide desnoods uiisluitingof vervanging mogen na zich slepen, want daar waakt het niet invalide deel der belgische bevolking immers met zekerheid over. Een plaats of ambt ontzeggen of weigeren aan een oorlogsinvalide welke er bekwaam voor is onder alle gestelde oogpunten, ware nog wraaktoepender dan een werkman of bediende broodrooven omdat hij, in de uit oefening van zijn weik, een ongeval opliep waaraan hij dagelijks lijdt en dat hem wet telijk recht op vergoeding toestaat. Beantwoorden sommige militaire oorlogs invaliden intusschen aan al de condities om, even elk ander staatsbeambte, van een nor maal pensioen voor dienstjaren te mogen genieten, het ware een tven schreeuwende onrechtveerdigheid het hen niet toe te staan daar ze bij hunne indiensttreding die conditiën onderschreven hebben met hun patroon die, in dees geval, den Staat is De titel van cumulard aan een oorlogs invalide toewerpen omdat hij in 't leger behou den werd, in d'administratie terug werd opgenomen of als nieuweling aanvaard werd, is ongelijk geven aan de wetten welke de oorlogsslachtoffers met reden beschermen, en een bewijs leveren van wraakroepende on dankbaarheid tegenover Belgie's beste Zonen. Gelukkig de morale waarde van gansch de openbare opinie is nog zoo laag niet gezakt. Laat mij daarbij toe te vragen wat «Cumul» eigenlpk is, en waar dat begint Zrjn er in ons Arrondissement, in onze Stad, op alle gebied, geen sch eeuwende onrechtveerdig- heden te bestatigen die beter dan de gevallen die ons ophouden met den naam van cumul zouden mogen gemeikt worden, en waarvoor nochtans die zonderlinge openbare opinie veinst te buigen met eerbied Om maar eenige mijner persoonlijke gedachcen daar over uit te drukken, zijn er geen wetgevers, geen politieke mandatarissen, geen openbare Staats-, provincie gemeente en administra tie ambtenaars en bedienden, ni.t invaliden, die, openlijk tegen alle wet en rede in, heel rechtstreeks, of door tusschenkomst hunner echtger.oote of andere familieleden aan meer dan één kribbe knagen Moet een werkman die 's avonds na zijn wet kuren een karwei uit voert, moet een commergant die meer dan één hmdtl uitbaat als cumulard aanzien worden, of niet De antwoorden daarop doen inzien dat het heel kies is het woord cumul te gebruiken in invaliditeitszaken. Wat de verdoken eeiltjke invaliden aangaat, het is juist de schaamtelooze aanval tegen de massa der oorlogsinvaliden gericht, zooge zegd in 't belang vin iedereen en der belgische financiën in 't oijzander, door een detl tier openbare opinie die de machthebbende elementen heeft doen beslissen geen nieuwe aanvragen meer te onderzoeken en die de oplossing der 17.000 nog nietten half opge loste eerlijke gevallen aan draconische voor waarden heelt onderworpen, waai door die ongelukkige oorlogswrakken met reden mogen beweren niets of te weinig te trekken. Volkomen bewust dat uw blad zich niet vrijwillig zou willen leenen aan het afbreken der rechten van de mrist te beklagen Belgen, ben ik overtuigd dat gij dèi s schrijven een plaatsje zult toestaan en bid u, waarde" heer Uitgever, met mijn voorafgaanden dank de ver zekering mijner welgemeende achting te wil len aanvaarden. L. Declerco, Yper Wij zeggen het nu voor de derde en de laat ste maal, dat Dringende Eischen geers- zins gericht was tegen de invaliden, maar wel tegen de misbruiken, niet tegen personen maar tegen wantoestanden op «lle gebied. Wij zijn ook van oordeel dat een invalide met een ontoereikende vergoeding, op de eerste plaats komt om een andere bediening te bekleeden, maar personen met een ir. vali- diteitsvergoeding plus een pensioen en een hoog hestuuilijk ambt is toch wat overdreven en 't is juist daarover dat invaliden zelf klagen zulke personen kuinen gemakkelijk verzaken aan éen bion van inkomsten ten bate van ambtelooze of benadeeligde inva liden. Wij laken, zie het gewraakte artikel, even als onze achtbare lezer, alle wetgevers, poli tieke mandatarissen, openbare ambtenaars, die aan meer dan één kribbe knagen, admi nistrateurs, e-fe. zijn. Nergens is er gesproken geweest van cumul in invaliditeitsz iken, maar van gevallen, waarin invaliditeitsver- goeding moeilijk kan samengaan met ver scheidene andere bronnen van inkomsten. Wij danken onzen achtbaren lezer voor de bewering en de vaslstelling dat er tot nu toe in België geen enkel geval is ontdekt gewor den van valsche oorlogsinvaliditeit. Dus om te sluiten, het artikel randde geen invaliden aan maar wel profiteerders der Staatskas en dat zijn juist België's beste zonen niet. Le professeur de Danses Mr. JULIO de Courtrai, se fait un plaisir de communiquer aux families d'Ypres qu'il viendra chaque se- maine tous les Merciedis, donner des legons particulières entre 9 et 20 heures, a 1 'Hötel Excelsior, Grand'Place. Pour rendez vous écrire M. Julio. 3, Quai de Gand, Courtrai, oü se présenter a 1'Hötel le Mercredi. Zich wenden bij A. BONTE, 27, Gustave de Stuersstraat, YPER Tel. 352.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2