Gemeenteraad van Yper 4 Verslag der Zitting van 6 Februfcri 1933 M. Missiaen. Ik weet niet of de heer Voorzitter van het werkloozenfonds deta-toe stand niet begrijpt of niet wil begrijpen. Immers er is hier geen spraak over hetgeen de gemeenten verschuldigd zijn, doch de twee brieven handelen over de werking van het werkloozenfonds zelf. Daarin wordt ge sproken over de onregelmatigheid, de ver warring in de boekhouding en den onregel matigen toestand waarin het werkloozenfonds verkeert. Er is dus hoegenaamd geen kwestie over gemeenten, maar wel over iets dat in de werking van het werkloozenfonds niet juist is. Ik weet niet of al de aangesloten kassen evenveel geld verschoten hebben, doch vele zullen een grooten duw krijgen dien zij nog moeilijk of niet meer zullen te boven komen. Vele kassen zijn ook reeds verdwenen. Het is niet aan te nemen dat men elders, met min personeel en waar men hetzelfde getal werk loozen heeft, de zaken in het werkloozenfonds beter kan regelen dan hier. Ik zou niet doen zooals de struisvogels die, wanneer zij het gevaar zien, den kop in hun pluimen verber gen, maar ik vat den os bij zijn hoornen. Ik meen dat de gemeenteraad wel de plaats is om de belangen der bevolking, en dan nog wel van het ongelukkigste deel der bevolking, te verdedigen. De heer Pattyn bevestigt mijn gezegden, dit bewijst dat al de kassen in denzelfden toestand veikeeren en bedreigd zijn door de onregelmatige werking van het werkloozenfonds. Het is ik niet die zeg dat er verwarring heerscht in het weikloozen fonds, dat het onregelmatig werkt, ik hen de bevoegdheid niet om daar controle op uit te oefenen. Doch het is de heer Gouverneur, het zijn de provinciale opziener en bestuurder zelf van het werkloozentonds die het in hunne brieven schrijven. Immers daarin is er wel spraak van onregelmatigen gang van het fonds, van de boekhouding die niet in orde is, en dat is onderteekend door den heer Gouverneur, Baron Janssens de Bisihoven. Gij zegt mij dat er misschien geld zal zijn tegen Zaterdag, doch dit voldoet mij niet. ik zou daarvan de ztkeiheid willea hebben en de middelen kennen die zullen aangewend worden. Verslag der zitting van 13 Februari 1933 (Vervolg) 3. Mededeelingen. M. Missiaen. Het is niet alleen met ver wondering doch ook met een zekere onrust dat ik over een paar dagen kenDis ^eb gekre gen over hetgeen hier in Yper gebeurt, en dat dreigt een groot deel der bevolking te treffen. Vroeger reeds hebben wij hier moeilijkheden gehad met het stedelijk werkloozenfonds, en dóór het nationaal crisisfonds werd alsdan be dreigd geen toelagen meer te verleenen zoo er mgt onmiddellijk maatregelen getroffen wer den om het werkloozenfonds normaal, te doen weiken. De socialistische kas heelt: alsdan alles te werk gesteld wat mogelijk was om daaraan te verhtlpen en is er ook in gelukt dit bedreiging te doen intrekken.., M. Delahaye. Dit is van den brief van €4j$eptember 11. dat-gij hier spreekt. M. Missiaen. Ja, doch dit is niet van den ;4 September dat zulks dagteekent, maar het sjaren en jajen dat het aansleept en daar mpet een einde aan komen. De socialistische syndicale kas alleen heeft al het mogelijke 'gedaan om toen die bedreiging, in te doen trekken en opdat er regelmatig voorts zou oètaald worden Doch verleden week ïs er nu vajj den heer Gouverneur nog een britf toe gekomen over dezeltde zaak. De heer Gou verneur schreef aan elke kas den volgenden brief De Bestendige Deputatie heeft-, tenge vo(ge van den onregelmatigen toestand waar n'het Werkloctzenfonds van Yper verkeert, aan dit londs den waa-schuwingsbrief gezon den waarvan gij hierbij een afschrift vinden zult. Dringende maatregelen moeten genomen wcyrden. Groot is de verantwoordelijkheid van den Beheerraad van het Werkloozenfonds van Yper, waarbij uwe verzekeringskas aangr slo ten is. Daarom noodigt de Bestendige l»epu tatie U uit te helpen zorgen dat, aan de werkloozen van uwe verzekeringskas, de provinciale toeslag niet zou ontnomen wor dep Een tweede brief gericht aan het werk oQzenfonds van N per en die, zooals het erin gezegd wordt, ook aan de burgemeesters en aan .de aangesloten kassen medegedetld wgjd, luidt als volgt De Bestendige Deputatie, na kennis genomen te hebben van de verslagen inge zonden door den Provincialen Opziener, noppens den onregelmatigen gang van uw opds, en na vastgesteld te hebben dat, niet tegenstaande alle aandringen, er geen gevolg gegeven wordt aan de vraag van den Provin cialen Opziener om de boekhouding in orde te-brengen, en regelmatig bij het Provinciaal Bestuur de maandelijksche afrekeningen in te zenden, heelt besloten dat, zoo er tegen ln April tg33 geen verandering in den toestand komt, zoodanig dat, tegen gestelden datum de rekei ingen regelmatig toekomen en uwe boekhouding in orde gebracht zij - er van April tg33 at, geen provinciale gelden meer ter beschikking van uw fonds zullen gesteld worden. Bijgevolg zal voor ai de werkloozen van de gemeenten en syndicaten bij uw fonds aangesloten, de provinciale toeslag geschorst worden, totdat de dienst\van uw fonds in orde gebracht zij. De huidige toestand kan trouwens niet lapger geduld worden. Verder heeft1 de Be stendige^ Deputatie nog besloten, in dit geval, alle tusschenkomst in de bestuurskosten van uw fonds te weigeren en dit met terugwer kende kracht tot op ln Januari ig32. Afschrift van dezen brief zal voor inlich tiflg gezonden worden aan al de Heeren Burgemeesters der gemeenjten, alsook aan al de Werkloozenkassen die bij uw fonds aange sloten zijn, opdat zij desgevallend de noodige voorzorgen zouden kunnen nemen welke de toestand vergt Dit is reeds erg op zich zelf, doch wat nog erger is, het is dat de beschuldiging van het nationaal crisisfonds van September nu be waarheid wordt en dat er nu geen geld meer gezonden wordt. Of is dit niet onregelmatig dat de socialistische kas alleen reeds meer dan 200.000 fr. te goed heelt van het werk aozenfonds Iedereen begrijpt dat dit het maximum is dat een kas kan verséhieten. De socialistische kas kan niet meer. Het natio naal crisisfonds zendt geen geld meer, de provincie verwittigt nu dat zij ook geen toe- iager. meer 'zal verleenen, met wat zullen de werkloozen dan Zaterdag betaald worden Wal gedaan Zaterdag aanstaande zal het tusschengemeenteh'k werkloozentonds geen ceni nicer betalen, en dat in 't putje van den winter, ik vraag welke de vooruitzichten zijn van het schepencollege opdat dit oetreurens waardig leii zich Zaterdag niet zou voordoen. Ik heb vernomen dat het werkloozenfonds vandaag vergaderd heelt, niet om naar geld middelen tc zotken maar om de bedreiging van het stopzetten der toelagen weg te nemen ik zal hier in den gemeenteraad de daar genomen beslissingen niet Desprtken, er bestaan daarvoor andere middens. Doch ik mag hier aan den voorzitter van hei tusschen- gemeintelijk werkloozenfonds zeggen uw genomen maatregel dient tot niets, absoluut 101 niets, en gij inoogi hem verduooelen dan nog zuli ge niets bekomen. Om tot een uitslag te geraken moet er aan het hootd van het werhloozenfouds i.mand zijn met wils- en duriktacht oezield, die het werk doet vooruit gaan. v\ auneer men nu drie uiaanden tijd nooaig heeft om twee maanden in orde ie zetten, dan gaat men van erger tot erger. Ik heb gemeend den gemeenteraad daarvan te moettn inlichten, opdat heel de bevolking ervan op üe hoogte zou gebracht worden, want vioeger werd er vertelu en zlis gedrukt dat de socialisten het geld in kas hulden. Nu is het echter gansch het tegenovergestelde en de socialistische kas heelt meer dan 200.000 fr. te goed van het weikloozenfonds van V per. Zij heeft thans getn geld meer en zoo er niet dringend maatregelen getroffen worden, zal zij Zaterdag niet meer in staat zijn haar aangesloten werkloozen te betalen. M. Pattyn. Wat de heer Missiaen zegt is waar en het is juist dat het werkloozenfonds van V per slecht werkt. Het is betreurers waardig dat de werkloozen daardoor 1 iet meer zullen kunnen betaald worden, en ik verklaar mij volledig t'akkoord met den heer Missiaen. M. Delahaye. Die ondervraging verwon dert me uitermate en ik vraag mij af zoo de gemeenteraad wrl een midden is om de wer king van het weikloozenfonds te bespreken. Het eerste punt dat opgeworpen wordt, is de brief van September. Door wie werd dan het noodige gedaan En wat dan gebeurde, ge beurt nu. Het nationaal crisisfonds van Bius sel betaalt als voorschotten hetgeen de kassen vragen, en de kassen vragen heigeen zij ver schoten hebben. Wanneer wij in het werkloo zenfonds geld ontvai gen. dan achten wij ons gelukkig dit aan de kassen te kunnen overzet ten net tusschengemeentelijk weikloozen fonds vat het artondissement Yper telt 36 aangesloten gemeenten, waarvan het geld bij het ior.ds r.iet binnenkomt. Wie geeft mij het middel om die gemeenten te dwingen te beta len. Wij hebben ree is geschreven, doch niets baat. Er zijn gemeenten die voor 1 g3r nog met een schuld staan van meer dan 80.000 ir. Het is een colursale schuld die de gemeenten aan 011s hebben en daarbij nog schuld aan het nationaal criffsfonds. Volgens mij is er daar maar een enkel middel, en t'is de rekening dezer gemeenten zenden naar den heer Gou verneur opdat hij met de bestendige afvaardi ging deze gemeenten zou dwingen te betalen. Wanneer ik hoor zeggen dat het werkloozen fonds van V per slee it werkt, dan sta ik daar stom van. De heer toeziener zelf heelt moeten bekennen dat het weikloozenlonds in een jaar tijd zoo veranderd heeft tn dat het een boek houding heeft zooals er nergens een te vinden is. Om hierover verder uit te wijden zou ik moeten spreken over personen, en dit mag alleen in geheime zitting gedaan worden. Het werkloozentonds heelt dezen namiddag ver gaderd en ai gedaan wat het kon. Het natio naal crisisfonds moet ons geld toezenden. Wanneer de heer Missiaen denkt dat de schuld aan iemand is, mag ik hem zeggen dat er in die verschillige gemeenten bii het sche pencollege gegaan werd en gr ëischt werd dat zij betaalden.Er werd grz;gd dat wij het geld moesten hebben doch wij kregen ten ant woord wij hebben geen geld om onze bedien den of onzen veldwachter te betalen, hoe wilt ge dan dat wij u geld geven. Wanneer wij geld zullen hebben, dan zullen wij ook betalen. Ik vind het ten andere overbodig uitleg te moe ten geven in den gemeenteraad over een feit dat zich zelf bereddert, en het is onze schuld niet zoo de syndicale kassen het geld moeten verschieten. Ik denk wel dat de kassen Zater dag geld genoeg zullen hebben om de werk loozen te kunnen betalen, maar kan er iemand mij het middel geven om het geld, dat wij aan de gemeenten reeds sedert 1927, 1928, enz verschoten hebben, terug te krijgen, dan zul len wij ook het geld aan de kassen kunnen teruggeven. M. Pattyn. Na inlichtingen bij goede bron genomen moet ik zeggen dat het waar is wat de heer Missiaen hier verklaart, en het is reeds'sedert in Februari 1932 dat er geen staten meer door het weikloozenfonds opgemaakt noch verzonden worden. M. Delahaye. Wanneer er kwestie is van boekhouding, s-preekt dan over zaken die gij kent en niet over hetgeen waarvan gij niets weet. M. Missiaen. Doch ik ken de zaak, en ik heb er niet het minste belang bij ze te ver duiken. M. Van der Ghite. Het schepencollege zal de zaak onderzoeken en alles doen wat mogelijk is om den toestand te beredderen. Wanneer het waar is wat de heeren Missiaen en Pattyn zeggen, dan is het waarlijk er barmelijk. In het schepencollege zijn wij t'akkoord om de noodige maatregelen te onderzoeken, doch ik beloof niet dat wij tegen Zaterdag reeds een uitslag zullen be komen hebben, de tijd is daarvoor te kort. Doch wij zullen ons. best doen. M. Missiaen. Ik bedank den heer burge meester voor zijn goede inzichten. Het is absoluut onmogelijk om tegen Zaterdag reeds voldoening te hebben, doch ik vraag dat de noodige middelen zouden gezocht worden om toch geld te hebben en de werkloozen te kunnen betalen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 45 opgeheven. Het publiek wordt te 18 u. 10 in de zaal toegelaten. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote, burgemeester voorzitter Le- mahieu, Delahaye en Van der Mersch, sche penen Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Beys, öiebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes, raadsleden Versailles, secretaris. M. Van der Ghote. Ik verklaar de open bare zitting geopend. Ik moet vooreerst Mees ter Leuridan eu den heer Verbeke veront schuldigen, daar zij, uit oorzaak van ziekte, op de zitting niet kunnen tegenwoordig zijn. Het woord is thans aan den heer gemeente secretaris om lezing te geven van het proces verbaal der laatste zitting. 1. Proces' verbaal der zitting van 6 2-iq33. De heer secretaris geeft lezing van dit ver slag, dat vervolgens zönder opmerkingen goedgekeurd wordt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4