FOOTBALL C, S. - Schol. - F, C, Iseghetn 13e Jaar, N° 48 - 4 Maart 1933 - 13e Année, N° 48 - 4 Mars Handboogmaatschappij Ypsr-Hoekja VR1EMDENSCHIETIMG Provinciale "Wegwijzer Weekblad - bel Arrondissement Yper journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan insahrkttn In alle Selgltthe ooetkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On neut t'abonner dans too* les bureaux de potte Beiges 35 ct. te numéro Tél. 500 Handels- en Nijverheidskamer Zaterdag 4 Maart 1933, CHRMBRE DE COMMERCE D'lfIDOSTRIE Samedi 4 Mars 1933, K. B. V. B. C. S. Y. Op Zondag 5 Haart 1933 STAD YPER Maandag 6 Maart 1933 OP DE LIGGENDE PERS KOMT TE VERSCHIJNEN van West-Vlaanderen, voor 1933 Men heeft ons Bedrogen Yperlingen, opent uwe Oogen HET YPERSCHE der Club*. LA REGION D'YPRES Orgona de l'Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 34. Boterstraat34, Yper Naamloos? artikel» ttwtiger* RêdacttonAdministration et Publlclti 34, rue au Beurre, Ypres. Les articles non stgnis toni refasét om 8 uur, in de Sultan "Voordracht door den Hr Gustave L. Gérard, Algemeen Bestuurder van het Comité Central Industiiel over Het Aanstaande Internationaal Economisch Congres. Gezien de voornaamheid van den bevoeg den redenaar en de belangrijkheid van het behandeld onderwerp, durft het Bestuur ver hopen dat de leden er aan zullen houden zeer talrijk naar deze voordracht te komen luiste ren. a 8 h., a l'Hötel du Sultan Conférence par Monsieur Gustave L. Gérard, Directeur Général du Comité Central InHustriel sur La Prochaine Conférence Monètaire et Economique Internationale. Vu la qualité et la compétence de l'orateur et vu aussi l'importance etl'actualité du sujet traité, le Comité espè e que les membres se feront un devoir d'assister trés nombreux a cette intéressante conférence. Ypersch Stadium Om 3 uur namiddag Ingangsprijs i frank 5o. V in de verwarmde zaal der herberg Au Saumon gehouden door M. Cyriel Vander- meersch te Yper. De inleg is bepaald op 5.5o fr., te verschie ten in vogels van 2.5o fr. met aftrek van o.5o per schutter voor de kosten. Inschrijving om 5 3/4 uur, begin om uur zeer stipt, einde rond 7 uur 1/2. Andere gewone voorwaarden. Te koop ten bureele van Het Ypersche In cns nummer van den 29 October 11. drukten wij een brief over van den Heer Minister Renkin, bij denwelken hij ons liet weten dat het aan de geteisterden, die geld noodig hebben om het hen opgelegd herbeleg te doen, gegeven was hunne titels 5 der Belgische Schuld 1925, die toen aan 75 p. h. op de Beurs verhandeld waren, uit te wisse len tegen schuldbrieven der Nationale Ver- eeniging van Nijveraars en Handelaars, die op dat oogenblik aan den koers van 92 p. h. genoteerd stonden. Wij lieten op deze mededeeling een drie dubbele bemerking volgen vooreerst dit gemak van uitwisseling bestond alleenlijks voor de handels of nijverheidsschade en onder de geteisterden, wier oorlogsschade nog niet vereffend is, bevinden er zich thans maar heel weinig handelaars of nijveraars meer wij zegden ook nog dat de onkosten en de lasten dezer uitwisseling al het voordeel, voortspruitende uit het verschil van waarde, deden verliezen en eindelijk dat er nog steeds een verlies van 20 onwettiglijk aan den geteisterde opgedrongen bleef. Dat waren de redenen die wij opgaven om te verklaren dat wij met het ministerieel ant woord geen voldoening hadden. Doch toen was het ons onmogelijk te vermoeden wat wij daar zooeven komen te vernemen, namelijk dat deze Nationale Vereeniging van Nijve raars en Handelaars weigert de uitwisseling te doen, waarvan de Heer Minister in zijn schrijven gewag miek en die hij als een der redenen deed gelden om onze vraag, voor doel hebbende de afgeleverde titels aan hunne beurswaarde te zien aanrekenen in plaats van aan hunne nominale waarde, niet in te willigen. Ziehier, inderdaad, wat genoemde Vereeni ging den 12 Januari 11. aan den heer V., han delaar te Gheluvelt, schreef Mijnheer, In antwoord op uw schrijven van 3"dezer laten wij U weten dat wij nooit obligaties 5 openbare schuld 1925 hebben ingewis- seld tegen obligaties 6 °/0 onzer Vereeniging daar zulks niet in onze standregelen is voor- zien Wij aanvaarden alleen ter inruiling de nominatieve mandaten afgeleverd door het Ambt voor Vereffening der Oorlogsschade indien daarop vermeld staat dat deze manda- ten mogen ingewisseld worden tegen onze obligaties. Hoogachtend, De Bestuurder (get onleesbaar. Zopals men dus ziet, moet de betaling door den Staat nog onder den-vorm zijn van een nominatief mandaat en moet dit mandaat daar bij nog van bijzonderen aard zijn. Dat is heel wat anders dan hetgeen de heer minister Renkin onstoen verzekerde, te weten dat de Nationale Vereeniging van Nijveraars en Handelaars, op zijne aanvraag, besloten- had voortaan de uitwisseling te aanvaarden van de titels 5 tg25 tegen schuldbrieven 6 °/ovan de N. V. N- H. voor al de geteister- den die handels- of nijverheidsschade gele- den hebber, zonder deze uitwisseling, zooals vroeger, te beperken bij de vergoedingen die de 100.000 fr. overtreffen. Ziedaar hoe men met de geteisterden te werk gaat Wij willen nochtans niet gelooven dat de heer minister Renkin van dat alles op de hoogte was wanneer hij ons zijn antwoord zond. Hij? zelf zal eerst misleid geweest zijn vooraleer ons op onze beurt in de luren te leggen. Zijn opvolger, de heer minister Jaspar, zat hij thans de oogen openen De heer Ingenieur Aug. D. heeft, in het rummer van 26 Februari van Het Nieuw Rousselare op ons schrijven van 190 geant woord. Hij verlaat het technisch terrein en? plaatst zich op dit der belangen. Hij schrijft, zegt hij, zakelijke ariikelen en? zijne besluiten zijn alleen door de eenvoudige logica ingegeven. Zoodat, wanneer hij de doorsnede van Hollebeke onmogelijk ver klaart, zijne bewering niet tegen Yper ge richt is. Wanneer hij schrijft dat het eene ontwerp beter is dan het andere en laat ver staan dat zijn kind het schoonste is, wanneer, hij het algemeen belang omvat in het belang dat hem aan he* harte ligt, wanneer hij han delt over een kwestie van millioenen komende uit ieders beurs, dus ook uit Ypersche beur zen, en die zouden moeten dienen om zijn* geliefkoosd ontwerp ten uitvoer te brengen, dan handelt hij uit zuiver openbaar belang en niet uit egoisme. Bij ons, in Yper, hebbem deze woorden een andere beteekenis. Volgens den heer Ingenieur Aug. D. moet in deze zaak alle gevoel uitgesloten worden en zakelijk gesproken worden niets dan over de belangen van nijverheid, van handel en landbouw. Wij gaan t'akkoord. Tot groot voordeel van haar handel, hare nijverheid en haar landbouw, bezat de stad* Yper vóór den oorlog Een Rijschool, een Regimentschool, eer* Hoefsmedenschool, een Bataljon van het 3% een Weldadigheidsschool gesticht met een Ypersche fortuin. In al deze inrichtingen waren er ten minste 2000 personen, welke met hunne familie een bevolking van ten minste 3ooo zielen uitmieken. Aan de tegenwoordige baremas, en daarbij gevoegd^de bijkomende uitgaven, zouden deze instellingen thans een verteer daarstellen van, laat ons zeggen, dertig millioen. Daarbij mag gevoegd worden het Konink-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1