De Kazerne van Yper Leergangen van aerste Hulpverlening Amitiés Franpaises 3 SOIRÉE DU 8 MARS Deze laatste tijden werd er alhier veel ge sproken over de voetvolkskazerne van Yper, die hier nu jaren en jaren verlaten staat, halt' opgebouwd, zonder dak en waarvan alles wat men er na den oorlog weer van heeft opge richt, nu stillekensaan, brok voor brok, begint los të komen en af te vallen, zoodat gansch de kazerne er nog slechts een treurige ruïne uit ziet die op al de vreemde bezoekers en bijzon derlijk op de Yperlingen een uiterst pijnlijken indruk maakt. Hoeveel honderd duizende franken werden er aan den heropbouw van de kazerne niet be steed en jammerlijk verkwist door dit groot gebouw, onvoltooid en zonder dak, jaren lang aan regen en wind blootgesteld te laten. Spijts het herhaald aandringen van alle Yperlingen, heeft men steeds geweigerd op hunne recht matige vraag in te gaan, om hier weer een garnizoen te plaatsen, dat vóór den oorlog een der bijzonderste inkomstbronnen van stad was, en in plaats van het hersteld gedeelte te voltooien en onder dak te brengen heeft men, door een onbegrijpelijke en onverschoonbare koppigheid, verkozen het gebouw te laten vervallen, zoodat de eraan besteede gelden een ware en schandige verkwisting mogen ge noemd worden. Men zal ons mogelijks doen opmerken dat de kazerne door de verschillige diensten der Rechtbank voor Oorlogsschade ingenomen en gebezigd werd, doch allen die zich nu en dan eens, voor de vereffening hunner zaken, in deze bureelen moesten begeven, en vooral de bedienden zelf c ie er verplicht waren gansch den dag door te brengen, weten in welken deerniswekkenden toestand de bureelen er in gericht waren, 's Winters en ook 's Zomers, wanneer het regende, dan zijpelde het water niet, maar het stroomde binnen langs de mu ren af. Thans zijn er ook nog eenige werkersfami lies, die niet meer wisten waarin noch waar uit, die daar een onderkomen gezocht hebben en eenige kamers der kazerne bewonen, in dien men dit zoo mag noemen. Hoe die men- schen daar gehuisvest zijn, wat groot en klein, doch vooral de schamele, kleine kinders, daar te lijden hebben in die hooge, vochtige en koude zalen, en hoevelen ervan hun leven lang de nadeelige gevolgen di-r ongezonde, door weekte en doornatte muren zullen dragen, valt licht te begrijpen. Nooit werd er de minste herstelling aan gedaan en, sinds de werken van heropbouw werden stopgezet, staat dit kostelijk en groot gebouw daar te rotten, en is het nog slechts het afbreken waard. Dat die bewering niet overdreven is, zal ook wel het oordeel zijn van dien kolonel die, belast met hier ter plaats eens een onderzoek te doen, rechtuit ver klaarde dat onze kazerne zelfs niet goed ge noeg meer was om er eenden in te houden. De laatste felle vorst heeft het verval van dit kazernegebouw nog een gevoeligen stap doen vooiuitgaan. De buitenste steenenlaag der muren is gansch uitgebrokkeld en losge komen, en nu nog dreigen er dagelijks stee nen van af te vallen, zoodat het stadsbestuur zich verplicht heeft gezien, om ongelukken te vermijden, de helft der aanpalende Studen tenstraat voor het verkeer af te spannen. Doch in de bureelen van het hooger bestuur, waar men er heel goed en warmpjes voor zit, schijnt men dit alles niet te weten of ten min ste is men er maar weinig mee verlegen. Immers, naar wij uit goede bron vernemen, is men er zinnens aan onze kazerne een defi nitieve bestemming te geven. Het gebouw werd door het Ministerie van geldwezen, dienst der Domeinen, afgestaan aan het Minis terie van Openbare Werken, en de dienst van Bruggen en Wegen heeft gevonden dat de kazerne, mits zekere kleine herstellingen, die men schat op de bagatel van 200.000 fr.on der meer een nieuw dak in asphalt, de ver nieuwing der plafonneeringen en het droog maken dér muren, dat de kazerne, zeggen wij, uiterst goed zal geschikt zijn om er de gendarmen in te logeeren. Is dit niet geniaal uitgedacht Wat volgens het oordeel van een bevoegd man, die de toe stand ter plaats is komen nazien en dus met kennis van zaken sprak, niet meer dienen kan om er eenden in te wachten, dat is volgens de bureelen van Bruggen en Wegen goed genoeg om er gendarmen in te steken Voorwaar, men kon niets beters vinden om het prestige der gendarmen, dat nu reeds niet te groot is, nog te verminderen. Naar het schijnt is het een besliste zaak, waarop ongelukkiglijk niet meer zal terug Le Beau Vélement d'Éié en toute forme moderne, en toute nouveauté de laine pour Messieurs, Dameset Enfants Costume veston, depuis 3g5 fr. Pardessus 1/2 saison, depuis 345 fr. Costume tailleur pour Dame, depuis 495 fr. Faits d'avance j ou sur mesure. La Compagnie An vlaise, Place de Brouckère, Rruxelles gekomen worden. Alles is reeds geschikt, de lokalen zullen in 't koit moeten ontiuimd worden en men zal de ontworpen herstellings werken aanvatten. Wij zijn benieuwd te weten hoe men het zal aanvatten om dit rot en bouw vallig gebouw weer bewoonbaar te maken, en hoeveel honderd duizende franken er men opnieuw zal aan verkwisten. Misschien zal h t eindigen met het slechtste gedeelte gansch af te trekken en opnieuw op te bouwen. Dit ware voorzeker nog het beste en goedkoop ste middel en dan alleen ook zou de genomen beslissing door de belanghebbenden gemak kelóker kunnen aanvaard worden. Want het is onverstaanbaar hoe men tot die beslissing is kunnen komen, niet alleen de bureelen der rijkswacht en de paarden stallen naar de kazerne over te brengen, maar zelfs er logementen in te voorzien voor de mannen der rijkswacht en hunne families. Moeten die menschen, met hun kinderen, verplicht zijn daar in die groote, hooge en koude kazernekamers, speciaal gemaakt voor een groot aantal soldaten maar niet om al6 keuken of slaapkamer eener enkele familie te dienen, te gaan inwonen, dan beklagen wij ze rechtzinnig en moeten wij oprecht bekennen dat men in de hoogere bureelen maar weinig met de gezondheid van anderen bekommerd is. Ware het niet dat het al te be'achelijk zou zijn, dan zou de rijkswacht hier beter, droger en gezonder in de kazematten onder onze vestingen gehuisvest worden. Het eenig voordeel dat de kazerne aan haar toekomstige bewoners zal bieden, is dat ze voorzien is van een prachtig terras waar, te oordeelen raar het stiuikgewas en de boomen die er thans zoo weelderig op groeien, goeden vruchtbaren grond moet voorhanden zijn. De gendarmen zullen er 's Zomers hun vrije uren in het lommer kunnen doorbrengen of er zich met de groenselteelt onledig houden, Doch alle spotternij van kant gelaten, wij aanzien de beslissing genomen door het Be stuur van Biuggen en Wegen, te Gent, als een zeer spijtige beslissing, vooreerst omdat zij aan Yper om zeggens alle hoop ontneemt nog ooit haar garnizoen terug te krijgen, en dan ook nog omdat zij talrijke huisgezinnen zal verplichten in ongezonde en onmogelijk te verwarmen kazernekamers te wonen, en dat n.u vooral in dezen tijd dat er langs alle kanten zooveel gedaan wordt om zelfs aan de armste en ongelukkigste huisgezinnen gezonde woon vertrekken te bezorgen. Laat ons hopen dat men er, in den dienst van Bruggen en Wegen, nog eens zal op nadenken en zich er op zal toeleggen om aan de mannen der Rijkswacht en hunne families een gezonde en menschelijke huisvesting te bezorgen. üood Kruis van Bsigië AFDEELING YPER Naar aanleiding van de wet op de ver plichtende eerste medische hulpmiddelen in nijverheids en handelsondernemingen, waar van ue bijzonderste bepalingen eenigen tijd geleden hier in dit blad verschenen, richt het Rood Kruis, Afdeeling V per, een reeks leer gangen in met het doel de ondernemings- hoofden of de personen door hen daartoe speciaal aangeduid, de vereischte kennissen te bezorgen en hen vertrcuwd te maken met de eeiste hulpmiddelen die aan de slachtoffers van arbeidsongevallen of aan de werklieden, aan wien tijdens de uitvoering der arbeids overeenkomst een erge onpasselijkheid over komt, moeten toegediend worden. Deze leergangen zullen aanvangen op Dins dag1/ Maart a. s., om i8u. 3o in de zaal van het stadhuis, en worden door den Heer Dokter Cousein gegeven. Al de oelanghebbenden, die zich nog niet lieten inschrijven, mogen zich wenden bij den Heer Notaris N. D'Huvettere, voorzitter der plaatselijke afdeeling van het Rood Kruis. Daar deze eerste hulpverleening een wette lijke verplichting is, worden allen ten zeerste aangemaand deze uiterst leerzame en nuttige lessen te volgen. Le Comité des A. F. rappelle qu'aucan invité ne peut être admis a ses soiiées. Les personnes qui voudront-y assister devroöt se faire présenter et être admises comffle membres. CONFÉRENCE par Monsieur Hubert Carton de Wiart, Secrétaire de Légation, suivie de Concert, avec le concours de M. Enry Bergeron, Directeur artisrique Mn,e Suzanne Rachez, Cantatrice Comédienne et M. Paul Desaugiers, Chanteur, Piseur humoristique, et Comédien. 1" Partie CONFÉRENCE par Monsieur Hubert Car ten de Wiart. A TRAVERS L'ASIE MYSTÉRIEUSE Nombreuses projections fixes. Au sujet ds cettc conférence nous extrayons du journal Le Sar du 12 jiurier, Varticle ci-dessous J\ la Sociélé de Qéographie de Paris M. Hubert Carton de Wiart, fils du ministre de la Prévoyance sociale, a donné a la So- ciété de géographie de Paris, une trés intéres sante conférence, iliustrée de magnifiques vues photographiques, sur la traversée de tout le continent asiatique, qu'i' effectua cn 1932, de la Mer Jaune a la Mer-Rouge, soit 17.000 kilomètres, couverts en quatre mois, avec une voiturette automobile. M. H. Carton de Wiart a fait revivre són voyage a travers le Centre Asie avec une réelle élcquence. Tour a tour on traversait avec le voyageur les steppes de Mongolië, les régions ensoleil- lées du sud chinois, le Yunnan et l'Indochine, le Tonkin et le Cambodge, la mystérituSe forêt siamoise et la péninsule malaise, la Bir- manie et sa jungle, et p .is ce fut la remontée des Indes, du Gange au Cachemire, le pas sage par la redoutable colline de Khyber qtai donne accès en Afghanistan, dar.s la régiön des Afridis insoumis. M. H. Carton de Wiart fut regu par l'émit- Nadir Shah et parcourut le sud de l'Indotf- Kouch pour traverser ensuite le désert dii Beloutchistan et déboucher en Perse prés dê Tahadam, dans le pays c se perdent les rivières le Seistan Er fin, après la traverséfe de la Perse et de la Mésopotamie, Bagdad.et le désert de Syrië, il atteignait les lives du car.al de Suez 11 terminait au Caire sa coura- geuse et magnifique randonnée'. M. Hubert Carton de Wiart est un intïé pide explorateur. C'est a juste titre qu'il a'iëté élu membre d'honneur de -la Société de Géographie de Be'gique et corrfespondarit de l'Université -John Hopkins aux Etats Unis. II s'est surfout attaché, au cours de cette pérégrination, étudier l'application des moyens mécaniques, autos et avions, aux liaisons transcontinentales. II prépare un nouveau voyage, cette fois en Amérique du Sud. Le jeune conférencier a obtenu a la Société de Géographie de Paris un brillant succès: a®3 Partie 1) Souvenir de la Nuit du 4 (Victor Hugo) M. Paul Desaugiers. 2) La Femme du Pêcheur (Luigi Bordèsd) MS. Rackec Dè&rousseau x 3) MM. Desaugiers et Bergeron dans leurs Compositions. 4) Consultation de 1 heure a 3 keures. Comédie en 1 acte de De Lorde et Marseele. 3m Partie 1) Les Affaires avant tout (Parrisé) M. Paul Desaugiers. 2) Réconciliation (Louis Closset) Mmj S. Rachez. 3) M. Enry Bergeron, dans ses Imitations. 4) Tout homme est menteur. Sketch inédit en 1 acte de Daudelin et Ból). SOIRÉE PU MARDI 14 MARS Soirée organisée avec le concours du Cercle Comédia de Courtrai. LE CARNAVAL D'ÉTÉ Comédie dramatici.de Albert Acremant, auteur de Ces Dames aux Chapeaux Verts».

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3