ONZE CARNAVALSTOET iVÜ De Groeninghevierders Kortrijk Hollebeke in Montenegro Onze stad heeft Zondag laatst weer een harer schoonste dagen beleefd. Gansch den namiddag en tot laat in den avond verdrong ztóh hier, in de mooi bevlagde straten, een macht van volk dat van alle kanten, per auto, per trein, per tram. per velo en ze'.ts te voet, naar V per toegestroomd was om er den jaar lijkschen en reeds vermaard geworden carna valstoet te komen bewonderen, en te deelen ia de vreugde en de geestdrift die dergelijke echte volksfeesten steeds verwekken. Alhoewel het zonnetje, dat ons den Zater dag namiddag zoo mild bejegende en dat zoo'n deugd deed, zich den Zondag, jammer genoeg, niet meer vertoonde, hebben wij toch, en dit vQ.oral nu in dit seizoen, over het weder geen r^rden van klagen gehad. Ook waren de ver dienstelijke leden van het inrichtingscomiteit, bij het zien dat al hun moeite, al hun opoffe ringen om iels mooi's tot stand te brengen door de weergesteitenis niet zouden tegenge- kant worden, van den Zondag morgeu reeds hard in de weer om te laatste scnikkingen te nemen De jury vooral had het bijzonder Moeilijk om al die veischillige schoone groe pen naar verdiensten te rangich kken. •Doch om de bescheidenheid van al die groote werkers niet te kwetsen en vooral om hen niet te mishagen, zullen wij liefst maar geen gewag maken van al den last dien zij zich, met veel lielde 't is waar, aangetrokken hebben, en ons alleen vergenoegen met lucht te geven aanonz: vreugde omdat hunne pogingen met zoo een volledigen en zoo een prachttgen uit slag zijn bekroond geworden. Het zd hen öivgetwijft-ld ook veel genoegen gedaanhebben te. zien hoe die lange en kleurrijke stoet drie uteu lang de bijzonde s'.e straten der stad doortrok midden een steeds dichier en dich tér wordende menigte toeschouwers en mid den een s eeds groeiende geestdrift en groo ter wordende belangstelling het zal voor hen voorzeker wel de schoonsteen de aangenaam ste b.l aoning geweest zijn te zien hoe allen, zoo groot en klein, den glimlach op de lippetv- hadden ener groot vermaak in vonden naar de opwekkende muziek en de mooie liederen te luisteren of de prachtige costumen en de sier lijke reidansen te bewonderen en het zal hen ook niet minder deugd gedaan hebben te bestatigen hoe druk het de kleine neringdoe ners dien dag hadden en hoe allen met een veelbeteekenenden groet hen hunne overgroote tevredenheid en besten dank wisten te be tuigen. En wat nu gezegd over den stoet zelf, die zich om 14 u. 3o s.ipt in de Statiestraat in beweging stelde Voor meest al onze lezers zullen wij daarover maar weinig nieuws ver tellen, want uren ver in gansch het omliggen de is er om zeggens bijna niemand die den stcet zeil niet heeft gezien of ten minste ervan reeds niet heeft hooren spreken. Voorop had men de politie die den stoet opende. Deze eerste groep bestond, gedu rende het grootste gedeelte van den doortocht, slechts uit één persoon en 't was waarlijk meer dan voldoende, wantde vliegende kanon niers die volgden verrichtten heel bereidwillig al het werk. Zij hebben er een handje van om tiet volk te bewilligen en, daar waar de politie cr gewoonlijk niet in slaagt zonder morren, wisten zij door eenige aardige, scheeve spron gen hunner flinke dravers, de toeschouwers hartelijk te doer, lachen en meteen de noo- dige plaats voor de groepen te maken. Daarna kwamen de fijn uitgedoste cham petters te paard, gevolgd door negen kleine vaandelaragertjes. Deze vlagjes, die gebou wen of schilderachtige hoeken onzer stad voorstelden en die dit jaar door het Ypsrsch huis Demeere vervaardigd werden, zijn giften van veischillige Ypersche bonden en vereeri- gingen, bestemd om aan de verdienstelijkste deelnemende groepen als herinnering van haar bezoek aan Yper overhandigd te worden. De reusachtige tamboer-majoor is waarlijk een persoon van belang en van zijn waardig heid bewust. Zijn kleirzoon, die hem vooraf ging, doet zijn grootvader reeds ver 1 eer aan en weet zijn stok reeds flink te hanteeren. De pierrots muzikanten der Harmonie Ypriana. die steeds al onze Ypersche feesten opluisteren, hebben nogmaals het hunne bij gebracht om door hunne meeslepende stap marschen de geestdrift op te wekken. De uit voering van Reusje verschafte vooral veel genoegen. Daarna hadden wij de indrukwekkende en schoone groep van De Lustige Vrienden van N per, die verleden jaar reeds hier en elders zoo een verdienden bijval behaalde. De prachtige costumen dezer Mexicains en ook hun zeer lief ballet vallen ten zeerste in den smaak. Men ziet dat dit een maat schappij is waar leven in zit en die de Yper- lingen nog vele aangename verrassingen zal bezorgen. Hollebeke in Montenegro een dertigtal leden sterk, is ook een flinke groep die hare inrichters eere aandoet en voor een eersten uitstap veel bijval bekwam. De splinternieuwe costumen zijn van een eigenaardige en zeer gelukkige keus en werden door al de toe schouwers terecht bewonderd. De Aloude Sicambers van Rousselare, zijn voor ons geen vreemdelingen meer en hun eenvoudige, boersche kleedij, hun plat bolhoedje en vooral hun lief en nooit ver moeid muziek hebben nog niets van t.un aan trekkelijkheid verloren. De Vlaamsche Harmonie heeft wel haar best gedaan om, zooals de voorgaande jaren, dit fet st door hare medewerking op te luiste ren. Zij haalt eere van haar optreden. De Lustige Bruggelingen vormen een schoon gezelschap waar orde en tucht heerscht. Die onvermoeibare Kruisers, in hunne prachtige kleedij, behaalden een wel verdienden bijval. De Inlandsche Chineezen zijn tot een schoone en machtige maatschappij opge groeid. Wij weten waarlijk niet van waar ze al die chineezen te Wytschaete uithalen. De Ypersche Schotten, groote en talrijke maatschappij, maken ook nog steeds goeden indruk. De twee Spanjaards, van Gent, die op het programma vermeld stonden, waren niet afge komen. Voorzeker werden zij onverhoeds naar Spanje teruggeroepen. En wat is dat nu De kinders, die steeds vooraan in de rangen der toeschouwers staan, trekken zich al meteens verschrikt achteruit en gaan heel dicht bii vader en moeder staan. Een brommende heer met vonkelende oogen, ziet er geen gemakkelijke gast uit. Gelukkig dat de temmer met een goede zweep gewa" pend is en het gevaarlijk dier met een steike ketting in bedwang weet te houder. Doch zie, de beer is pas voorbij, of de bangen worden opeens weer stout en komen weer vooruit om de gekke toeren van Chariot en zijn zoon na te gaan. Of de kinders daar mee in hun schik waren, hoeft niet gezegd te worden Ook de groot^n hebben meer dan eens gelachen met dien kluchtigaard van Hol lebeke die zoo goed zi|ne rol heeft weten te vervullen. En nu voL'deietsgeheelnieuwsdatop gansch den doortochc iedereens bewondering weg droeg en herhaaldelijk door de begeesterde menigte werd toegejuicht Een vergulde mijn werker die bij poozm een plastische houding aannam en zich als een echt standbeeld onbe weeglijk hield. Daarop volgden een meisje en een mannetje, ganschin aardekleur, dragende de eene een lakei en het andere een zeisen. DeZe twee zinnebeeldige groepen van twee belangrijke bedrijven, het mijnwezen en de landbouw, werden ten zeerste gewaardeerd en hunne volmaakie nabootsing mag een kunst prestatie genoemd worden. Deze twee mooie groepen, van Rqsel, die wij hier dank aan de Reuzinnetjes van Yper, hebben mogen be wonderen, zullen hier nog graag teruggezien worden. Les Clowns Cominois die op het laatste oogenblik nog hunne toetreding hadden toe gezegd, hebben er ook ieel toe bijgedragen om de lachspieren der toeschouwers te doen wei ken. Dejongste koopman in Boestring, van Yper, was heel net en lief met zijn bevallig gezellin netje. Velen die zich afgevraagd hadden wat boestring was, moesten niet lang op het ant woord wachten. Het licht karretje, heel mooi met de Ypersche kleuren versierd en opge smukt, dat die twee kinderen voorttrokken, was er rijkelijk van voorzien. Er waren harin gen genoeg voorhanden om al de liefhebbers ervan te voorzien. Rachel, dieditschoon groep je heeft crpgevat en verwezenlijkt, haalt er eere van. De Groeninghevierders van Kortrijk hebben ook een zeer gunstigen indruk nagelaten, zoo door hun getalsterkte als door hun orde. Ge lukkig dat de sneeuwvlokken ons dit jaar geen echte sneeuw hebben meegebracht. Jan Komiek van den Verbranden Molen (Zillebeke) en zijn schoone groep vielen ook in den smaak. Vooralgegaan door drie lieve trommelaarsters, wisten die mannen met hun gelapte frakken en hun kartonnen valiesje een zeer schoonen dans uit te voeren Een harte lijk bravo voor den ontwerper daarvan. De Socialistische Harmonie was er ditmaal ook nog eens bij en heeft geen moeite ge spaard om, door haar stapmarschen, de levendigheid en de vroolijkheid van den stoet te verhoogen. De nieuwe groep, De Zeelieden van Boe- singhe is iets dat uiterst wel gelukt is. Dat had voorzeker niemand van Boesinghe durven verwachten, en er moeten daar werkers zitten om zoo iets tot stand te brengen. Het Visschersleven van De Panne, met den sympathieken heer Van Gaveren Joseph aan het hoofd, was een sprekend tafereel van het echte zeemansleven. Die opene, joviale vis-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4