10de HRMDELSFOOR 10me Foire Commerciale FOOTBALL C. S, Y. - lil - Stade INouscron Prachtige TOMBOLA 25-3-1933 Met Ypersche - 2e Bijvoegsel-Met Jriepioii d Ypzes N° 51 Van Witten-Donderdag 13 April tot 2° Paaschdag 17 April 1333 Du Jeudl- Saint 13 Avrli au Lundl de Faques 17 Avrll 1933 Superbe TOMBOLA Gemeenteraad van Yper K. B. V. B. C. S. Y. Op Zondag 26 Maart 1933 a— Ingericht met de ondersteuning der Stad Yper Gepaard met een TENTOONSTELLING der werken van de Leerlingen der Ypersche Nijverheids chcol en een Tentoonstelling ingericht door de Ypersche Fotoclub in de gebouwen der Lakenhalle en der Staats Middelbare School. Mondstraat. kosteloos aan de bezoe kers aangeboden. Op Zondag en Maandag van Pascher. CONCERTEN op de Groote Markt en Staticplaats. Organisée avec l'nppui de la Ville d'Ypres Accompagnéa d'une EXPOSITION des travaux des Elè/es de l'École Indus.rieile d'Ypres et d'une EXPOSITION organisée par le Photoclub d'Ypres dans les Bn iments de la Halle aux Draps et de l'École Moyenne de l'Érat, rue de la Bouche. offerte grutultement aux visiteurs. Le Dimanche et le Lundi de Paques CONCERTS sur la Grand'Place et Place de la Station. ^Vervolg der zitting van Maandag 20 Maart). 12. Medrdeelingen 1) M Van der Ghote - Ik zou aan den ge meenteraad willen voorstellen, ter gelegenheid van het binnenvaren der eerste schepen in de kaai van Yper, een telegram te sturen aan den heer Eerste Minister De Broqueville en aan den heer Minister Sap om hen te bedanken voor hetgeen zij voor het herstel der vaait van Yper naar den Yzer gedaan hebben, en tevens de hoop uitdrukken dat ook de laatste hindernissen, namelijk de brug van Caes kerke en het sas van Fintele weldra uit den weg zullen geruimd worden Is iedereen daarover t'akkoord M Leuridan - Neen, Mijnheer de Voorzitter. Ik onder meer ben van gedacht dat er geen reden bestaat om een danktelegram te zenden, maar wel om een dringend beroep te doen voor het vol edig herstel der vaart Na de jarenlange jeremiaden over die vaart waarvoor zeer verdienstelijke man nen zoo lang en zoo hard gewrocht hebben, is het geen wat we nu hebben verkregen niet overdreven en bestaat er geen reden om daarvoor te bedanken De nationalistische groep gaat t'akkoord om de bespoediging der voltooiïogswerken te vragen, maar niet om te bedanken voor het zeer laattijdig herstel der vaart, die reeds van over tien jaar moest gedaan zijn Ter gelegenheid dezer bespre king weze het mij toegelaten hier een andere op merking te maken over de feestelijke ontvangst die hier gister plaats had Iedereen is t'akkoord om met lof te spreken over de promotors dezer ont vangst die voor het bekomen dezer slotsom zoo veel pogingen hebben gedaan. Doch ik zie mij toch verplicht hier ook te wijzen op de klein geestigheid die aan den dag werd gelegd, namelijk op een punt van het programma Waarschijnlijk zal de heer Burgemeester geen mea culpa moeten slaan en werd hij slechts verschalkt door dezen die het misbruik hebben willen plegen. Doch ik vraag hem nu zoo het waar is of niet dat twee verdien stelijke handelaars van Yper, die aan het feest deelnamen, d t twee bevrachters moedwillig uit gesloten werden van alle officieele gelukwenschen, eerst reeds op de kaai en dan later nog hier op het stadhuis Ik bedoel, de namen dier personen mogen hier vernoemd worden, de heeren Bloot acker, graanhandelaar, en Vermeersch. Die men- schen hebben eer gehaald van het tooiwerk en de versiering, die misschien niet aan eikendeen heeft kunnen believen, maar toch was eenieder t'ak koord om te zeggen dat zij hun best gedaan heb ben en en dat zij verdienden op denzelfden voet als de andere bevrachters gesteld te worden Wel nu, sommige inrichters van het feest zijn zoo klein geestig te werk gegaan dat ook hi.r die twee handelaars ter zijde gelaten werden. Dat zij bij order op zijde gelaten werden, wordt bewezen door het feit dat men later de missing daarvan heeft ingezien en men, te later ure, die menschen heeft willen paaien met een eerepenning en een vergeten diploma In een plaatselijk weekblad, dat in de inrichting van het feest nochtans ook verdiensten heeft, werden diezelfde personen ook reeds moedwillig uitgesloten. Het is slechts ach terna dat men dit heeft trachten weer goed te maken Ik stel dus de vraag om te weten wie deze personen heeft uitgesloten, fkweet reeds dat, vóór het feest, afgezanten tot bij den baas van het schip Helena gegaan zijn om hem te overhalen de leeuwenvlag weg te steken. Kon men enggeestiger te werk gaan Zoo stomp werd er hier gehandeld door sommige inrichters, doch de kleinzieligheid is langs hunnen kant en wij zeggen hen zijtge niei Tevreden omdat er door personen, die de vlaamschë gedachte genegen zijn, ook pogingen gedaan worden om de scheepvaart in Yper uit te breiden, stelt dan paal en perk aan alle be rijvig heid op de vaart M. Van der Ghote - Vooreerst bedank ik mijn collega, Meester LeuriJan voor zijre raadgevin gen M Leuridan Die zijn U gratis gegeven. M Van der Ghote Doch ik ben geheel op mijn gemak om hem te antwoorden, immers zoo er iemand vergeten w\rd dan is het alleen omdat ik misschien slecht werd ingelicht Ik wist immers niet dat er een schip bevracht werd do >r de heeren Blootacker en Vermeersch. Waarschijnlijk zijn de opmerkingen van den heer Leuridan gericht aan derde personen, en kan ik er hier dus niet op ant woorden. Ai de schippers en invoerders werden hier ten stadhuize ontvangen. Door een derden persoon werd ik van hun namen ingelicht, ook van de komst van schipper De Visser van Helena die hier op de ontvangst aanwezig was De heeren Blootacker en Vermeersch waren dus, indien zij bevrachters waren, ook uitgenoodigd zoo zij hier niet kwa nen is het hunne schil i. Mijn goede trouw was zoodanig groot, - ik dacht dat de heer Talpe de invoerder van dit schip was - dat een medaille en een diploma op zijn naam hier g reed waren De leden van den gemeenteraad, die hier gister aanwezig waren kunnen getuigen dat ik den naam van den heer Talpe heb afgeroepen, daar ik overtuigd was dat hij het schip bevracht had Noch de raad, noch de burgemeester hebben de schippers uitgenoodigd, dat werd door de Han delskamer gedaan Ons werd alleen gevraagd ze op het stadnuis te ontvangen en wij hebben ge oordeeid goed te doen met op deze vraag in te gaan. Indien er nu een missing is gebeurd, dan kan zulks alleen aan een misverstand te wijten zijn. Het is enkel dezen namiddag dat ik van een bediende van het stadhuis vernomen heb dat de heeren Vermeersch en Blootacker de invoerders zouden zijn van dit schip. M. Leuridan Dit is hier een princiepskwestie en wij zullen ons niet laten afschepen met een kort vonnis van u Wij houden eraan hier de kwaadwil ligheid te onderlijnen van derde personen. M Van der Ghote. Dit gaat den raad niet aan M Leuridan De Handelskamer is een open baar lichaam en hare handelwijze mag hier wel besproken worden. Voor al de andere schepen waren de bevrachters wel uitgenoodigd, terwijl voor het schip van Blootacker en Vermeersch alleen de Kortrijksche verzender gevraagd wordt Is dit boycot ja of neen of is het met opzet gedaan? Ik laat dit aan uw oordeel over. Voor mij is het een uitgemaakte zaak dat men gezocht heeft twee bevrachters uit te schakelen en om den heer Bur gemeester te verschalken heeft men een truc ge bruikt met voor een schip de bevrachters thuis te laten en alleen den verzender uit te noodigen. M. Vergracht De bewijzen zijn daar dat men niemand heeft willen uitsluiten en de heer Verbeke, die op de ontvangst tegenwoordig was, kan het getuigen dat de heer Vermeulen in zijne aanspraak hier wel gezegd heeft dat het schip Helena voor de heeren Blootacker en Ver meersch bestemd was Doch hij heeft dit slechts heel laat vernomen. De bestemmelingen van dit schip waren ons vroeger niet bekend, en ik zelf ben persoonlijk nog den Zaterdag gegaan bij den schipper die niemand anders kende dan den be vrachter heer Talpe van Kortrijk, M Verbeke. De heer Vermeulen heeft alleen Blootacker genoemd. M Leuridan Daar ik gister morgen belet was, kon ik op de ontvangst niet aanwezig zijn. M. Van der Mersch Ik was ook in de on mogelijkheid die plechtigheid bij te wonen. M. Vergracht. Die namen werden ons te Ypersch Stadium Om 3 uur namiddag Ingangsprijs: i fr. 5o. Lidkaarten niet geldig. laat bekend gemaakt en er is hier hoegenaamd geen kwaadwilligheid in het spel geweest. Het is zelfs belachelijk overal kwaadwilligheid te willen zien, en had men ons vroeger die inlichtingen en die namen moeten kenbaa maken, dan haddei» wij ze niet moeten rieken. M. Leuridan. Maar wij kennen u M Vergracht En wij ook. Wij hebben van u nog een staaltje gehad over veertien dagen te Poperinghe M Van der Ghote Wij zullen hier die be spreking sluiten. Er blijft alleen nog de kwestie van het telegram M Leuridan. Ik vraag de splitsing van het^ voorstel M Van der Mersch. Het is redelijk dat wij eerst bedanken en achterna nog het vo.ledig her stel vragen. M. Missiaen Er moet hier geen dank be tuigd worden, want hadden de mols de vaart moe ten graven, dan zou zij in denzelfden tijd opge daan geweest zijn. M Van der Ghote. Gezien de meeningen verschillen, laat ons stemmen om te weten of er dank moet bij zijn of niet Stemmen ja de heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mers.h, Pattyii, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Vergracht, Van Alleynnes en Van der Ghote neen de heeren Missiaen, Bon net, Coutelle, Leutidan en Verbeke M Lemahieu. Er b'ijven daar aan de vaart nog meer werken uit te voeren dan de ophooging der brug van Caeskerke. De Ijzer moet onder meer nog u [gebaggerd zijn, opdat de vaart volle dig zou bevaarbaar zijn M. Van der Mersch - Is er daarvoor nu in de begrooting van het ministerie van Openbare Werken geen krediet voorzien M. Missiaen. Ja, er is voor de vaart van Yper naar den Yzer nog-een som van drie milliotn •n half op de begrooting voor 1933 ingeschreven. M. Van der Ghote Willen wij thans stem», men over het tweede deel van het telegram Daar al de raadsleden t'akkoord zijn om voor de spoedige uitvoeiing der nog te verrichten wer ken aan te dringen, wordt het overbodig geoor deeld daarover te stemmen. 2) M. Missiaen. Sedert wanneer werd er een officieelen aanplakker van stad aangesteld Ik. herinner mij dat er hier vroeger dergelijke aan vraag gedaan werd, doch alsdan werd er beslist dat zulks niet noodig was Sedertdien heb ik daar van niet meer gehoord, doch nu zie ik op som mige plaatsen borden hangen waarop geschreven staat dat die aanpiakpiaatsen aan den officieelen aanplakker voorbehouden zijn Ik vraag wie dezen officieelen aanplakker heeft aangesteld en wie hem het recht heeft gegeven borden te hangen waarbij sommige plaatsen hem voorbehouden zijn M. Van der Ghote Ik weet daar niets van en sedert ik hier ben werd dergelijke beslissing

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9