ITpeisch Stadium M. Van der Ghote. Laat ons over het arti kel stemmen. Krijgen we die som niet, dan .zullen we naar iets anders moeten uitzien. M. Missiaen. Maar gij zult ze niet krij gen, dit is reeds besloten. M Van der G'tole. De Openbare Onder stand had nochtans beloofd het stidsaandeel voor de jaren 1929 en ig3o in het Fonds voor gebrekk lijken en verminkten te betalen. De som die nu gevraagd wordt is het slot van irekei.ing. M. Missiaen. De beraadslaging door den Openbaren Onderstand velleden jaar genomen betrof enkel en all en het toen gevraagde bedrag. M. Van der Ghote. Er werd nochtans wel besloten, zooals h-.t blijkt uit den brief dien de Commissie aan de stad geschreven heeft, het stadsaandeel voor de jaren 1929 en ig3o, dus voor de twee jaren en zonder bepaald bedrag, bij uitzondering terug te betalen. Nu ïs het de slotsom van hetgeen de stad voor die twee jaren verschuldigd was, die gevraagd wordt. M. Missiaen.Er is daarvoor nu niets in de begrooting van den Openbaren Onderstand vuoizien. Velleden jaar werd er alleen beslo ten bij uitzandeting de gevraagde som te beta len. M. Leuridan. Dit is in tegenst» Hing met den tekst van den brief. M. Seys. Er moet daar een misslag zijn, 't zij aan den eenen of anderen kant. M. Leuridan. Kan de heer Missiaen ons niet zeggen wanneer de Commissie van Open baren Ondeistand die definitieve besl ssing genomen heeft niet meer te betalen. Is dit -vóór of na het schrijven van den brief M. Missiaen. Na de laats e gemeente ^raadszitting, tijdens dewelke er daarover reeds gehandeld werd, is er door de stad daar voor niet meer geschreven geweest, doch ik lieb in de vergadeiing van den Openbaren Onderstand die kwestie zelf opgeworpen en alsdan waren al de leden van gedacht geen nieuwe som meer te betalen. M. Van der Mersch. - Die brief is gedagtee- kend van den 6 October ig3i en hij spreekt .toch wtl over de jaren 1929 en ig3o. M. Missiaen. In plaats van dezen brief, vraagt eens aan de Commissie van Openbaren -Ondeistand dat zij u den tekst harer beraad slaging zou laten geworden, dan zult gij zien dat het slechts de gevraagde som was die zij 41 vroeger bij uitzondering heeft betaald. M. Van der Mersch.. De brief, die hier in ons bezit is, spreekt nochtans anders. M. Van der Ghote Wii zullen dit artikel -dan nog maar voor acht dagen uitstellen en intusschen aan de Commissie van Openbaren •Onderstand nadere inlichtingen vragen. M. Missiaen. - In dit geval zult gij wel doen morgen voormiddag reeds de Commissie van uwe vraag te verwittigen, want zij vergadert in den namiddag. Anders zoudt gij tegen ^aanstaanden Maandag nog geen antwoord hebben. M. Van der Ghote. Thans hebben wij nog artikel 85 der gewone uitgaven Dienst van het stedelijk leerwerkhuis (51.460 fr.). Dit is het tegenartikel van artikel 82 der ontvangsten dat wij zooeven goedgekeurd hebben. Dit artikel hier mag dus eveneens behouden wor den zooals het eerst voorzien was. De raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. Art. 161 der buitengewone uitgaven Fonds - voor gebrekkeltjken en verminkten Aandeel der stad voor 1929 en 1930 vermoedelijk saldo (to.000 fr.) Dit artikel wordt, op voorstel van den heer Burgemeester, eveneens voor 8 dagen uit gesteld. Art. 161) Economische crisis a) buitenge - woon stadsaandeel in het tusschengemeente lijk weikloozenfonds voor het jaar ig33 (160.000 fr.)b) buitengewoon stadsaandeel in het Nationaal Crisisfonds (90.000 fr M. Van der Ghote. Het schepencollege heeft dit punt onderzocht en stelt voor thans dit artikel als volgt in de begrooting te schrij ven Economische crisis a) achterstallig stadsaandeel in het Werkloozenlonds (200.000 fr.)b) buitengewoon stadsaandeel voor ig33 in het Werkloozenfonds (25o.ooo fr.), en c) buitengewoon stadsaandeel in het Nationaal Crisisfonds, voor memorie. M. Missiaen. Dit verandert dus niets aan cle zatak. M. Van der Ghote. Het geld wordt nu verschoten door het Nationaal Crisisfonds en wij'weten nog niet hoe noch wanneer de stad dit zal moeten terugbetalen. Het is dus nutte loos onzen buitengewonen dienst te bezwaren, wanneer wij overtuigd zijn dat dit geld ons nooit in den loop van dit jaar zal gevraagd worden. M Missiaen. Ik ben t'akkoord met het voorstel op voorwaarde dat het ingeschreven krediet geen beperkende som is, 't is te zeggen dat er later, wanneer de voorziene som zal uitgeput zijn, niet zal gezegd worden er is geen geld meer om het stadsaandeel voorts te betalen. Ik ben het ook eens om het te voor zien krediet voor het Nationaal Crisisfonds te laten wegvallen, doch ik ben vast overtuigd dat het Werkloozenfonds onmogelijk met de voorziene som km toekomen, ofwel dan zal men de stadsbijdrage voor de werkloozen moeten verminderen. M. Van der Ghote. Het is te hopen dat men met die som zal toekomen. Er zal natuur lijk iets moeten gedaan worden om daar ver andering in te brengen, doch wij weten nog niet wat men in hooger hand zal doen. M Bonnet. Wij weten reeds z'.ker dat het met in M i zal gedaan zijn. M Delahaye. Wat zeker is, dat is dat de ro 0 o van het crisisfonds ons dit jaar niet zul len geyraagd worden. M. Missiaen. Het is beter dat wij van nu reeds de verzt kering hebben dat men niet zal uil scheiden te betalm wanneer het ingeschie ven krediet zal uitgeput zijn. M Van d-r Ghote Ik stel voor te stem men over het eeiste deel van het artikel, na melijk achterstallig stadsaandeel in het tus schengemeentelijk werkloozenfonds (200.000 fr.) Dit wordt met eenparige stemmen goedge keurd. b) Buitengewoon stadsaandeel voor ig33 in het zelfde fonds (25o 000 fr.) Dit wordt insgelijks door al de raadsleden gestemd. c) Buitengewoon stadsaandeel voor ig33 in het Nationaal crisisfonds, voor memorie. De stemming wordt hiervoor begonnen doch onderbreken, aangezien sommige leden het overbodig vinden daarover te stemmen. M. Lemahieu. Aangenomen met algemee- ne stemmen dat er niets moet ingeschreven worden. (Gelach) M Van der Ghote. Wij zullen thans de begrooting in de naaste zitting bepaald sluiten Ziehier nu hoe de stadsbegrooting er uitziet na het voorstel door het schepencollege ge daan met het inzicht nieuwe leeningen aan te gaan. Deze drie leeningen zouden, voor inte resten en alkoitingeneen jaarlijkschen last van ongeveer 120.000 fr. voor de stad uitmaken. Om de noodige middelen te hebben om deze leeningen te delgen, hebben wij besloten de voorziene ontvangsten als plaatsgeld op de markten met 40.000 fr. te verhoogen Wij waren dan ook nog van gedacht 10 inkrim pingen te doen op sommige artikels der gewo ne uitgaven, onder meer op artikels 14, 15, 19, 52 en 54. dus al buitengewone werken. Daarmede zouden wij omtrent 35 000 fr. be sparen. Dan voorzien wij ook nog een kre diet van 10.000 fr. als achterstallige schuld vorderingen voor reeds geplaatste voorlan den. Het overige zou gedekt worden door het batig slot der buitengewone rekening,diesluit met een tegoed van 36 000 fr. Dit zou ons toelaten daarbij nog voor te stellen, ten eerste, een krediet te voorzien van 5.000 fr. voor de centrale verwarming van den Stadsschouw burg. Daar zal de aannemer heel in 't kort het parket leggen, zoodat men later voor het plaatsen der centrale verwarming dit paiket opnieuw zou moeten openbreken en weer toedoen. Dit werk zou alsdan rond de 25 000 fr. kosten, terwijl nu, vooraleer het paiket ge legd is, de voorbereidende werken der cen trale verwarming gemakkelijk en met veel minder kosten kunnen uitgevoerd worden. Ten tweede zouden wij ook nog een som voorzien van 20.000 fr. voor de eerste werken aan Dickebuschvijver uit te voeren. Het is dringend noodig daar iets te doen, er moet meer water gevonden worden en door het reinigen van den vijver zullen wij vooreerst de capaciteit ervan vermeerderen en vervol gens ook beter en zuiverder water hebben. Indien de leeningen goedgekeurd worden zal de stadsbegrooting met een excedent van ongeveer 1469 fr. 80 sluiten. M. Seys. De werken, die voorde centra le verwarming in den schouwburg zullen uit gevoerd worden, zullen zij kunnen dienen voor alle stelsels, zoodat later,tijdens de aan besteding van het geheele werk,de concurren tie vrij zal blijven M. Van der Ghote. - Ja. Thans zouden wij —a— 7 nog de taks op de voertuigen bij hoogdrin gendheid moeten veranderen. M. Van der Mersch. Wanneer zal de Commissie van financiën vergaderen M. Missiaen. Dit zou Maandag namid dag kunnen gedaan worden. M. Van der Mersch. Zoodat de begroo ting dus zonder fout toekomenden Maandag zal gestemd w.orden M Van der Ghote. Den 3o Januari werd er een taksverordening gestemd op de gewone voertuigen, .e heer Gouverneur doet ons thans opmerken dat het tweede deel van arti kel acht dezer taksverordening tegenstrijdig is met de wet. Ik stel voor dit bij hoogdrin gendheid uit te schrappen. M. Missiaen. Dit is voor dit jaar, en toe komende jaar zal het er weer moeten bijge voegd worden. M. Van der Ghote. Er moet ook nog een nieuw artikel voorzien worden dat zou luiden als volgt Wanneer iemand zich hier in de gemeente komt nederzetten en het bewijs levert van betaling der taks in de gemeente die hij komt te verlaten, is hij van de belas ting on'slegen voor het loopende jaar. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. M. Van der Ghote. We hebben thans nog een schrijven ontvangen van het Nationaal Weik voor Weezen van Arbeidsslachtofiers. Die heeren hebben waarschijnlijk vernomen dat de stadsbegrooting met een overschot sluit, en zij vragen om een geldelijke bijdrage. Ik stel voor een toelage van 100 fr. te stemmen. M. Bonnet. Ik vind dit Nationaal Werk voor Weezen van slachtoffers van den arbeid een uitstekend we>k, en volgens mij zou men den naam der stad eere aandoen met aan dit werk een hulpgeld van 1000 fr. te verleenen in plaats van 100 fr. Dit weik is thans door de financieele crisis verlamd. Hier ook in de gemeente hebben wij van de crisis te lijden, doch ik weet dat dit weik noodig moet gehol pen worden. M. Delahaye. Dit Werk geniet een groo- te tegemoetkoming van de stad Brugge en wordt ook door al de gemeenten ondersteund. M. Bonnet In Brugge zijn er natuurlijk meer slachtoffers die van dit fonds genieten, doch hier te Yper zijn er ook reeds en er kun nen nog andere bijkomen. Laten wij dit weik steunen en toonen dat wij Belgen zijn. MVan der Mersch. Hoeveel geven de andere steden M. Lemahieu. En te Brugge, hoeveel wordt er daar gegeven MBonnet. Een toelage van 5ooo fr. Er zijn hier leden die van dit Werk deel uitmaken en die ons daarover nader kunnen inlichten. MDelahaye. Het is het eerste jaar dat dit hier ingericht is. M. Bonnet. We zijn hier te Yper een jaar ten achter. M Seys. Alhoewel er hier, zooals de heer Bonnet het zegt, lecen zijn die van dit Werk deel uitmaken, moeten wij toch be kennen dat wij er nog niet veel van weten. M. Van der Ghote. Willen wij een toe lage van 3oo fr. verleenen M. Van der Mersch. Volgens den blief is het gewoonlijk vijf centiemen per inwoner die men als basis van de te verleenen toelage neemt. M. Van der GhoteWij zullen dit dan inschrijven onder artikel 140b der vrijstaande uitgaven, dus Toelage aan het Nationaal Werk voor weezen van.arbeidsslachtoffers (3oo fr.) Al de raadsleden stemmen ja. Zie vervolg van den Gemeenteraad en kleine aankondigingen op bijvoegsel De aandeelhebbers worden uitgenoodigd tot de statutaire algemeene vergadering die zal gehouden worden op Maandag 27 Maart 1933, ten maatschappelijken zetel, Hotel Continental in stad, om 18 uur. DAGORDE Verslag der laatste algemeene vergadering. Financieel verslag. Goedkeuring van de rekening. Kiezing van 2 Beheerders en 1 Commissaris. Uitbetaling der interesten. N. B. De aandeelhouders worden ver zocht hunne titels mede te brengen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11