die nieuwe verhooging der eerste kraan onmo gelijk goedkeuren. Men zegt nu dat men ons overvloedig en zuiver water zal leveren. Zult gij dat bij middH dier verhooging kunnen doen Neen, want die veihooging dient om de leeningen te delgen, en niet voor het ver beteren der waterverdeeling die hier met die leeringen niets te zien heeft. Moest men ons het aangaan eener leening voorstellen om de vijvers te kuischen en dan een verhoogirg vragen, dan ook zouden wij die kunnen onder rzoeken en ons misschien ermede t'akkoord verklaren, doch nu niet omdat de gevraagde •vermeerdering voor een heel andere kwestie moet dienen Gij zoudt dus veel beur den prijs der eerste kraan laten zooals hij nu is. Het overige van het gedane voorstel zijn wij bereid aan te nemen. De heer Van Alleynnes treedt hierop op zijne beurt de jaadszaal binnen, zoodat de raad thans vohallig is. M. Van der Ghote. Ik zal hier over dit -punt de vertrouwenskwestie, indien men dit ^zoo mag noem n niet stellen, want mijn gedacht is ook dat het ideaal ware het water zoo goedkoop mogelijk en zelfs kosteloos te kunnen geven. Het is ook een k vestie van rechtvaardigheid aan ieder hutsgezin een ;zekere hoeveelheid water voor niets te geven wanneer er watermeters zullen geplaatst zijn. Doch indien wij daaitoe nu moesten besluiten en overal watermeters plaatsen, dan moeten wij daarvoor nog een nieuwe leening van een millioen voorzien. Tha s wordt het water hier het.1 goedkoop geleverd, misschien w» 1 het goedkoopst van geheel België, bijzonde. lijk wanneer men de instelling beziet onzer water deeling, die een d r best ingerichte is .Mijn inziens is deze verordening hier geheel voor loopig en dient zij alleen om een som van 20 of 3o.ooo fr. bij te brengen ten einde 01 ze begrooting te kunnen sluiten. Ik denk aange ;zien wij onze begrooting moeten sluiten, dat het heel lastig ware nu de opcenthmen te verhoogen, te meer dat wij ze tor komende jaar misschien zullen noodig hebben om andere werken uit te voeren. Ik vraag thans het geda ne voorstel te willen goedkeuren, doch indien de raad nu slechts de tweede kraan wil ver hoogen en de eerste op 27 fr. laten, zal ik daar -voor niet gram zijn. M. Mtssiaën. Ik vraag de splitsing van het voorstel. M. Va» der Ghote. Goed, dan zullen wij -daarover stemmen. M. Lemahieu. Voor de huisgezinnen die enkel een kraan bezitten, ben ik t'akkoord om den prijs op 27 fr. te later, maar voor de lan sen stel ik voor 100 fr. te vragen, want het is waarlijk daarmede dat het water verkwist wordt. M. Missiaen. Ik ben daarmede t'akkoord. M. Van der Ghote Artikel een bepaalt dus den prijs der waterkranen op 27 fr voor de huizen met een kraan, op 60 fr. voor twee kranen en 20 fr. meer voor iedere kraan hoven de twee, en op 100 fr. voor de lansen. Indien de raad daarmede eens is, srel ik voor dit arti kel alzoo te stemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Van der Ghote neen de heeren Vergracht en Van Alleynnes onthouden zich de heeren Leuridan en Verbeke. M- Van der Ghote. En nu het artikel twee dat den maandeltjkschen huurprijs der watermeters bepaalt op 2 fr. 75 voor water meters vau i3en i5 millimeter 3 fr. 5o voor watermeters van 20 millimeter 4 fr. 25 voor 3o 7 fr. 75 voor 40, en 12 fr. 5o voor water meters van 5o millimeter. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van der Ghote neen de heer Van Alleynnes onthouden zich de heeren Leuridan en Verbeke. M. Van der Ghote. - De artikelen 3, 4 en 5 van de taksverordening werden vroeger reeds gestemd, en daar ze niet veranderen is het misschien niet meer noodig daarover opnieuw te stemmen. M. Delahaye. Er zijn personen in wier huizen een watermeter geplaatst werd, die hem hebben gepoogd los te doen en alzoo den watermeter vernietigd hebben. M. Biebuyck. Om dit te vermijden moet men die personen maar een borgsom doen storten. M. Bonnet. Wanneer zij op heeterdaad betrapt worden, kunnen zij voor de door hen - veroorzaakte schade vervolgd worden. M. Delahaye. - Wij zijn daartegen niet gewapend. Die menschen komen alsdan een nieuwen watermeter vragen, hetgeen nogmaals kosten voor de stad veroorzaakt. M. Van der Mersch. Er kan daarvoor niets in het reglement voorzien worden. M. Sejys. De watermeter is toch geplom beerd, zoodat er middel is te bestatigen wan neer er aan den watermeter gekomen is. M. Van Alleynnes. In geval van bescha diging moet men maar een nieuwen waterme ter op hunne kosten plaatsen, en indien zij niet betalen dan kan men nog het water af sluiten. M. Van der Ghote. Het artikel vier van het reglement voorziet dat, in geval van mis bruiken, de stad het recht heeft de levering van water te weigeren. De artikelen drie, vier en vijf worden hier op achtereenvolgens en fcelkens met algemeen heid van stemmen goedgekeurd. 4) a) Leening voor 66 jaar van een millioen bij 't Gemeentekrediet. M. Van der Ghote. Deze kwestie van lee ringen werd Vrijdag laatst in de Commissie van geldwezen besloten. De eerste leening varteen millioen voor 66 jaar is gevraagd om den achterstal bij de Bank van Kortrijk re kunnen betalen. Op voorsttl van den heer Voorzitter, wordt deze leening met eenparige stemmen besloten. b) Leening vcor 10 jaar van 525.000 fr. bij 't Gemeentekrediet M Van der Ghote Zooals ge weet. is er hier een vermeerdering van 225.000 fr. Vroe ger was slechts een leening van 3oo 000 fr. voorzien. Nu werd zij op 525.000 fr. gebracht, omdat wij na de laatste zit ing nog een brief ontvangen hebben van Brussel waarbij de sta 1 nog een schuld heeft van 220 602 fr. voor achterstallige ouderdomspensioenen voor de jaren 1929 en ig3o, alsook nog van 365.075,62 fr. voor achterstallige pensioenen van gemeen tel -eraars en onderwijzers waarop reeds onge veer 60.000 fr. terugbetaald werd, zoodat wij nu samen omtrent nog 5z5 000 fr aan den Staat verschuldigd zijn. M. Seys. - En blijft er dan geen achterstal meer over M. Van der Ghote Het is te hopen dat dit nu het laa.ste is. M. Bonnets. - Ware er geen middel een brief te schrijven om zich daarvan eens te ver- ze keren M S ys. Het is hetgeen ik van gedacht was voor te stellen. Het is toch wat belache lijk dat wij niet welen waaraan ons te houden. Ieder jaar vraagt men ons, om zeggens, een nieuw achterstal. M. Van der Ghote. Ik stel voor de ge vraagde leening goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. c) Leening voor 10 jaar van 200.000 fr. bij 't Gemeentekrediet M. Van der Ghote. Deze leening moet dienen om het achtersta lig stadsaandeel in het tusschengemeentelijk werkloozenfonds te betalen. M. Missiaen. Indien ik hier een bemer king wensch te maken, dan is het niet om mij tegt-n die leening te verzetten maar om nog eens, zooals ik het in de Commissie van finar- c;ën reeds zegde en tijdens dewelke dt- heer burgemeester steeds behendig mijne bemer king liet vallen, te verklaren dat de^e som van 200.000 fr. absoluut onvoldoende is om aan het Weikloozenfonds terug te geven wat de stad voor ve le len j tar schuldig is. Naar het schijnt zou de stad slechts 200.000 fr. ver-, schuldigd z:in, d ch onze kassen alleen heb ben rteds ongeveer 160 000 fr. te goed voor ig32. Zouden al de andere kassen samen dan maar 100.000 fr. verschoten hebben, wanneer de socialistische syndicale kassen alleen er reeds 160.000 fr. betaalden Dit is niet moge lijk dat wij alleen de twee derden zouden uit betaald hebben van hetgeen al de kassen voor de stad verschoten. De cijfers door het Werk loozenfonds gegeven neem ik niet aan, omdat het hoofd zelf van dit fonds niet weet hoe de zaken staan, gezien de boekhouding niet in regel is en hij dus niet weet op wat hij steunt om die cijfers te geven. Deze leening moet dus dienen om de syndicale kassen terug te geven wat zij verleden jaar verschoten'hebben, doch nu in 1933 betalen zij ook weer en daarbij ik stel u de vraag wat gij met ln Mei aanstaande zult doen. Want het is u nu niet meer onbe kend dat vanaf in Mei het crisisfonds geen voorschotten meer zal geven. Ik wil dat er klare wijn geschonken worde. De centrale or ganisatie verbiedt thans uitdrukkelijk aan de lokale kassen nog langer geld te verschieten, omdat er veel steden zijn die niet weten waar 1. 5 zij het geld zullen halen om de kassen terug te betalen. Is het uw inzicht met 1° Mei geen gemeentebij leg aan de werkloozen meer te be talen Ik zou dit nu willen weten, want dan moet gij ons niet komen zeggen er is geen geld meer om den gemeentebijslag te betalen. Als gij dit niet afschaft met in Mei en alles wilt weergeven wat door de kassen voor de stad verschoten werd, dan stel ik voor deze lee- nicig hier te verhoogen tot op 5oo.ooo fr., op dat de stad alsdan in staat zou zijn de werk loozen voorts te betalen. Indien gij dit echter niet wilt doen, dat de gemeenteraad alsdan beslisse van met in Mei den gemeentebijleg af te schaffen. Want wij willen niet dat gij als dan zoudt zeggen wij schaften den gemeen tebijslag niet af maar hebben geen geld meer om hem te betalen. M. Van der 'Mersch. De heer Missiaen zegt dat hij niet t'akkoord is met de cijfers die ons voor het jaar ig32 door het Werkloozen fonds gegeven werden. Volgens de inlichtin gen die wij ontvingen, is de stad, benevens üe 10 in de uitgaven van het Crisisfonds, een som van 266.000 fr. verschuldigd. M Missiaen. -Ik ben daarmede niet t'akkoord. Wij alleen moeten reeds 160.000 fr. ontvangen en de christene syndicale kassen moeten voorzeker minstens evenveel terug krijgen Jvr. Cornillie. Het christen syndicaat moet 140 000 fr. ontvangen. M. Missiaen Dit is dus reeds 3oo 000 fr. samen. M. Van der Mersch. Het voorstel, dat hier gedaan wordt, werd opgemaakt volgens de inlichtingen van het Werkloozenfonds. M. Pattyn. Ware het niet beter dit punt te verdagen M. Missiaen. Neen, niet verdagen maar het bedrag der leening veihoogen. In geval de S'ad al het ge l i niet noodig heeft, dan zal het ook niet gebruikt worden. Maar, wanneer nu een leening van 5oo.ooo fr. gestemd wordt, dan zal de stal ten minste over geld beschik ken om te kunnen betalen. Met in Mei zal het Crisisfon Js geen vooi schotten meer geven. M. Van der Mersch. Wij weten dat. M. Van der Ghote. De kwestie is te we ten of de voorgestelde som moet verhoogd worden. De siad is echter niet gerechtigd om leeningen aan te gaan voor iets dat nog moet verschoten of betaald worden, doch alleen maar om den achterstal terug te bt talen. Voor de eerste zes maanden van ig32 sloot de rekening met een ttkort van 157.000 fr. Dit is het bedrag van hetgeen door ons op einde Juni ig32 aan het Werkloozenfonds verschuldigd was. Met dit cijfer als basis hebben wij de totale schuld voor ig32 op de som van 3io.ooo i'r. geraamd, waarbij nog 90.000 fr. dient gevoegd te worden voor de eerste diie maanden van ig33 Dit maakt dus een totale schuld van 400 000 fr. waarop er, den 29 September ig32, reeds 20o.ooofr. door de stad werd terugbetaald, zoodat ik denk dat, met een leening van 200.000 fr. bij het Gemeentekrediet, de stal hire schuld bij het tusschengemeentelijk Weikloozenfonds wel zal kunnen vereffenen. M. Missiaen. - -Hoe langer de crisis duurt, hoe meer gerechtigden er zijn en hoe meer ook er zal moeten betaald worden. Daarbij wordt er door al de syndicaten propaganda gemaakt om het getal hunner leden te vergrooten die dan, in geval van werkloosheid, ook zullen moeten ondersteund worden. M. Van der Ghote. Wij hebben daarvoor •25o 000 fr in onze begrooting voor ig33 voor zien. Het behoort aan ons niet de rekening van het Werkloozenfonds te maken. Ik ga voort op de cijiers die ons door het Werkloo zenfonds gegeven worden. M. Missiaen.Maar gij weet dat het Werk loozenfonds in regel niet is en dat het niet weet op wat zijn cijfers steunen. Gij hebt vroe ger zelfs eens verplicht geweest daarvoor in te grijpen. M. Van de' Ghote. De stad mag geen leening aangaan om uitgaven te betalen die alleen voorzien zijn. M. Missiaen. Ja wel, er wordt overal al zoo gehandeld. De meeste steden hebben daar voor reeds leeningen aangegaan, want de syn dicale kassen kunnen toch niet blijven den bankier spelen voor de openbare besturen, te dneer daar zij dan nog het geld moeten ver schieten zonder interest. M. Van der Ghote. Wij kunnen toch on mogelijk de cijfers ons door het Werkloozen fonds zelf verschaft wegcijferen. M. Seys. Indien ik het goed begrepen heb, zal men met een leening van 200.000 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5