-HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPF JE lofldagrast - Repos dominical Bijvoegsel Supplement Wekelijksch Overzicht Amitiés Frangaises 13e Jaargang, Nr 52 April 1933 Le Bal de Gala In Sint-Maarten* Kring In Sint-Maartens KerK Sterfgeval Bedankingen 13' Année. Nk 52 1 Avril 1933 In Duitschland is Hitler met zijn stelsel het land volledig meester en hij oefent zijne macht uit met buitengewone hevigheid en eene tergende onbeschaamdheid Dit is hem mo gelijk om de redenen die wij reeds aangestipt hebben al wie niet voor hem werkt, wordt aan de deur of achter de grendels gezet. Er heeft zich nu zulke geweldige beweging ont ketend tegen de Joden dat het niet alleen in Duitschland eere geweldige beroering gaf, maar ook in het buitenland eene hevige op schudding te weeg bracht. In het Reich zelf worden de joolsche winkels, handelszaken en ondernemingen aan het publiek ontzegd joodsche waardigheidsbekleders, ambtena ren, tot orkestleideis toe, worden opgezegd Dit heeft vooi namelijk in Amerika een reus achtig protest verwekt en eene beweging uit gelokt die, als weerwraak, eischt dat men al de duitsche huizen zou tegenwerken en allen handel met hen verbieden. Dit zal misschien ten slotte zijn invloed doen gelden, maar tot nog toe had het geen uitwerksel de duitsche regeeringen de openbare gezagvoerders trach ten het noodlottig gevolg van hunre geweld dadige politiek te verduiken en te doen ge- looven dat er geene misbiuiken tegenover het joodsche gedeelte der bevolking aan te stip pen zijn. En terwijl men zich daarmêe bezig houdt, wordt het hoe langer hoe duidelijker dat het niet lang meer zal duren eer de Kei zeilijke troon hersteld wordt. Hitier laat voor zichtigheidshalve hooren dat de tijd daartoe nog niet gekomen is, maar men laat de be- wei kstelliging van de zaak toch stilaan door gaan. Zelfs werden er door een paar grens steden reeds uitnoodigingen gestuurd naar Doorn opdat de voormalige keizer een dezer plaatsen zou uitkiezen om weer zijne intrede te doen in zijn oud Keizerrijk. Wij hebben er verleden week op gewezen dat de heer Mac Donald, met het doel de wer king der ontwapeningsconferentie te red den, naar Rome reisde om met den heer Mus solini een nieuw plan te bespreken. Het is niet te betwijfelen dat de vrede in Europa gewel dig bedreigd is. Ook moeten alle pogingen, die maar eenigszins kunnen beweiken het gevaar af te drijven, uit alle krachten gesteund wor den. Nochtans, niettegenstaande allen goeden wil, is het niet te voorzien dat het plan door den heer Mussolini voorgesteld de redding kan brengen. Hij wil namelijk een krachtige, overwegende samenwerking tot stand brengen tusschen de vier voornaamste mogendheden van Europa Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland. Het mag wel eenigszins verwon deren dat de heer Mac Donald daar onmid dellijk in toestemde. Doch men mag niet ver geten dat Engeland, door zekere toegevingen, Italië tracht stil te leggen, om daarna het zelfde te bekomen van Duitschland. Maar men ziet daarbij gedurig den neteligen toestand van Frankrijk over 't hoofd dat zich meer dan welk ander land onmiddellijk bedreigd voelt. Deze vier natiën staan te brutaal met uiteen- loopende belangen tegenover elkander om groote aangelegenheden in volledige overeen komst te regelen. Men vergeet daarenboven nog dat er buiten deze nog andere landen zijn in Europa die belangrijk genoeg zijn om niet terzijde gelaten te worden. Rusland schijnt stilaan in grooter moeilijk heden te geraken. Gedurig heeft men het volk in bedwang kunnen houden met de hoop te ondeihouden dat het vijfjarig plan alle moei- lijheden zou doen verdwijnen. Maar het eene plan na het andere mislukt en dan wordt aan de bevolking wijs gemaakt dat het de schuld is van zekere ambtenaren, die dan ook maar zoo omver geschoten worden. Maar men be gon aan de echtheid van dit alles te twijlelen. Daarom heeft de russische Regeering het aan gedurfd ook eenige engelsche vakmannen te beschuldigen. Maar Engeland is er dadelijk met groote bedreigingen op los gegaan, zoodat Rusland om er een schijn aan te geven deze beschuldigden niet zal laten omverschieten, maar ze voor de openbare reehtbank brengen. Daar zullen ze waarschijnlijk vrij gepleit wor den of heel lichtjes gestraft, maar zulke oogenverblinding kan niet blijven duren. En het schijnt wel dat er door geheime vereeni- gingen duchtig gewerkt wordt om die dwinge landij te doen omkantelen. RIK. Le grand bal de gala annuel, paré et travesti des Amitiés FrarRaises d'Ypres. a eu lieu comme habituellement samedi dernier, veille de la Laetare. Cette année encore, malgré Ia crise qui sévit toujours. son succès fut com plet. S'il est vrai que Ton y compta un peu moins de travestis que précédemment, la somptuosité des costumes et le bon gcüt du choix de leurs modèles justifia une fois de plus cette qualification flatteuse, souvent répétée a l'occasion de cette soirée des A.F.: elle fut la plus brillante de l'année A ce sujet, persons ici a complimenter chaleurt us-ment. et a remercier les personnes qui voulurent bien nous accorder leur pré cieuse collaboration en contribuant avec tant d'art au succès de notre fête. Dans certaines catégories, leur hahileié fut telle qu'elle embarrassa plus d'une fois le jury chargé du classement. Pour le reste, rappelons que le bal fut particulièrement arimé, qu'il dura jusqu'au dela des petites heures, et quo les soirs apportés a son organisation, notamment a la décoration dela salie, ont mérité l'admiration des membres, et aussi leur reconnaissance envers les quclques personnes qui se chargent toujours avec tant de dévouement de l'absor- bante direction de nos fêtes et réunions. R D. Het jaarlijksch avondfeest van Half Vasten werd eens te meer een groot succes voor onze verdienstelijke Jeugd van St Maartens patronaat. Ook was het eene gewaardeerde voldoening voor de vrienden en weldoeners van de oudste Ypersche instelling van katholieke actie, die er in de groote feestzaal talrijk waren vere< nigd onder het voorzitter schap van Z E. Heer Deken Vermaut. De Tooneelafdeeling had iets bijzonders op touw gezet: het blijspel «De Verloren Erfenis» met schoone zedeb s, fijn en kunstig opge voerd. Eene komische spectakelscène Uit den Ouden Tijd zeer voldoende door jon gere spelers vertolkt prettige kluchtliederen en voornaam muzifk, mieken een prachtig programma uit, waarvan al de nummers te recht met vurig applaus werden begroet. Ons hartelijk proficiat en besten dank aan E H. Onderpastor Deconinck, den ieverigen Bestuurder van dit uitstekend Ypersch Jeugd werk en aan zijne kundige en voorbeeldige medewerkers. Mochten de ouders, voornamelijk in deze beroerde tijden, meer en meer, de noodzake lijkheid inzien aan hunne kinders deftig en gezond vermaak te verschaffen, hetgeen hunne Jongelingen best kunnen vinden in onze loka len van St Miartenskring, Lange Meersch, waar eene prachtige boltra schoone biijar- den, en allerhande spelen, gepaard gaan met goede opvoeding en leiding, tot meerder geluk onzer Ypersche Jeugd. Passiezondag.'t Is morgen Passiezondag, en de Vasten-preek, door Eerw. Pater De Clippele, S. J., 's namiddags, zal dan ook gewijd zijn aan het roerend verhaal van de Passie of het Bitter Li den van onzen Godde lijken Zaligmaker. Vespers en Lof worden gezongen te 3 1/2 u. En om 4 u. begint de meditatie, waartoe iedereen dringend uitgenoodigd wordt. Drie Geestelijke Voordrachten, als voor bereiding tot het vervullen van den Paasch- plicht, zullen gehouden worden, in St Maar tens, op Maandag 3, Dinsdag 4 en Woensdag 5 April, door E. Heer Verhaeghe, principaal van het St-Vir.centiuscollege. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr HOUTEKIEN Meenenstiaat oRue de Menin is alleen open op II reste seule ouverte lf Zondag 2 April Dimanche 2 Avril Mijnheer en Mevrouw Herman Jh van Batenburg-Molly Mijnheer Herman Jh van Batenburg Jr Mijnheer en Mevrouw Gerard Coucke - van Batenburg en dochter Huguette Defainiliën van Batenburg, van Baren, Molly en Claerhout, melden met diepe droefheid het afsterven van hunne teerbe minde dochter, zuster, schoonzuster, tante en bloedverwante, MEJUFFROUW Henrietta fldriana - Johanna - Wilhelmina van BATENBURG geboren te Kortrijk, den II Augustus 1910, en overleden te Yper, den 23 Maart 1933. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rqyrw- brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dus danig te aanzien. 28, Elverdinghestraat. Juffrouw Helena Dethoor Heer en Vrouw Henri Van- hoorne-Dethoor; Heer en Vrouw Julien Dethoor-Timperman Heer en Vrouw Gerard Catry-Dethoor Heer en Vrouw Georges Deniau-Dethoor De familiën Pannekoucke, Dethoor. Lescouwier, Leupe en Ossieur, danken inniglijk de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hunne teergeliefde moeder, schoonmoeder en bloedverwante Vrouw Julia - Rosalia PANNEKOUCKE Weduwe van Victor - Bmaedus DETHOOR en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrouw Weduwe Alphons Hoornaert, geboren Marie Gilles Heer en Vrouw Maurice Hoornaert Fénérij en z«on Gaston; Vrouw Weduwe Hoornaert-Huet en zoon Roland De familiën Hoornaert en Gilles, danken inniglijk de vrien den en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hunnen teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant. Heer Alphons-Arthur Hoornat rt en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. ÏIELftiJÜfcN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIE L VI S bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 April, om 7 y, uur, in St Jacobskeik, tot zielel tfenis van Heer Leopold VANDAMME en Huisvrouw. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 April, om 8 1/2 uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Raymond COFFYN Zoon van Hr Robert en Vw Steil i D'Hondt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 April, om 8 y. uur, in Sint Pieteiskcik, tot ziek lafenis van Jufvrouw Georgette BLOMME. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIEL VIIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 April, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Cyrille BOUDEIN. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 April, om 11 y, uur, in St- M aartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Louis DUMORTIER geboren Caiherine Dewitte Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezonger. worden op Zondag 9 en Maan dag 17 April (2* Paaschdag). om 9 uur, in de Kerk der E E. P. P. Carmelieten, tot ziele lafenis van Vrouw Sidonie KF.RRINCKX Echtgenoote van Heer Michiel Jules. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 9 Aprilom 7 y, uur in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Karei GHEERARDIJN geboren Romania Toorré. a VJ!i1?rdtA rC" kennissen worden uitgenoodigd deZIELMU» bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 April, om 8 1/2 uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louise LOUF Weduwe van Heer Nestor Glissoux.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9