Brugge - H. Bloedprocessie Het huis der misdaad. De moordenaar door het Gerecht ter plaats ondervraagd. Vreeselijk Bevolvei drama te Passchendaele Een 61 jarige vrouw doodgeschoten Harmonie Ypriana Ostende - Douvres Verleden Dinsdag, rond 11 uur voormiddag, gebeurde alhier langs den steenweg van Zonnebeke naar Passchendaele, tusschen het gehucht Broodseinde en Passchenda» le, een vreeselijk drama dat gansch de streek in opschudding heeft gebracht. Langs gemelden steenweg, rechtover de herberg Ue Zand berg woont, ineen net huisje, de óojaiige Reré. Dekff;re. Weduwnaar geworden van Emma Brouckaert, was hij, over een drietal jaren, voor de tweede maal in den echt getre den met Emilie Doolaeghe, weduwe in eei ste huwelijk van Emile Devos. Van hun eerste huwelijk hadden René Deloffere drie, en Emilie Doolaeghe twee kinderen, die thai s allen getrouwd of weg van huis zijn. Na een drietal maanden samen gewoond le hebben, vei liet de vrouw de echtelijke woonst om in Frankrijk te gaan verbhjien met Henii Knockaert, weduwnaar wonende te Moor slede, en met wien zij vóór haar huwelijk reeds, betrekkingen onderhouden had. Ver leden jaar in de Junimaand kierde de vrouw uit Frankrijk bij haren echtgenoot Dekffcre terug, wijl Knockaeit bij zijn zoon te Moor slede kwam inwonen. Toch ontmoetten beiden elkander nog menigmaal en Knockaert kwam zelfs van tijd tot tijd bij de viouw in huis In de laatste tijden zou zij geiracht hebben hare betrekkingen met hem af te brt ken, maar Knockaert, die zich zoo gemakkelijk niet wilde laten afwijzen, kwam voortdurend, en dikwijls in bedronken totstand, rond het huis rondslenteren Het huisje van Del ff;re staat een zestal meters van den weg af 111 \óór het huisje is een bloemhofje aangtlegd. Aan den ingang stonden twee kleine, in brijken gemetselde pilaren, die in den nacht van Zondag op Maandag werden afgebroken. Di s lag voor miJdag, omstiet ks n uur, was Dr!< fkreaan 't opkuischen dezer pilaren zijne vrouw, evenals een buurvrouw, die met hen in 't voorbijgaan cenige woorden kwam spreken, stonden naast hem. CLdertusschen kwam Knockaert Henri per rijwiel aangereden. Gekomen \óór de herberg De Zat d berg sp ong hij van zi n rijwiel af en plaatste het tegen den pevel der herberg Een woordenwisseling ontstond omdat de vrouw Deloffere hem verweet de pilaren te hebben omgeworpen. Hierdoor opgewonden naderde hij de voormelde personen en rede twisie voorts. Op zeker oogenblik zou Emilie Doolaeghe hem toegeroepen hebben 't is nu gedaan De buurvrouw had zich in;us schen verwijderd, maar nauwelijks was zij eenige stappen verder of zij hoorde buiten twee revolverschoten weei klinken. Kneckaert had, in gramschap ontsteken, een revolver uitzijn binnenvesizak getiokken Zijn gewe zen minnares dit ziende vluchtte in huis De woesteling vuurde hierop buiten twe-e schoten in hare richiing en volgde haar tot in de woonplaats op. Daar zeeg de vrouw doodelijk getroffen ten gronde, maar de moordenaar vuurde gedurig voorts zijn wapen af tot er geen kogels meer opstaken. Zijne misdaad volbracht, vluchtte hij al over de velden in de richting van Moorslede weg. Gebuien, die aan den overkant van den weg het drama hadden bijgewoond, kwamen naar het slacht- off r toegesneld en brachten de vrouw op een bed in de naastbijgelegen kamer, docti er kon den geen zorgen meer baten, want de vrouw had reeds opgehouden te leven. Een kogel had haar in de keel getroffen en een ander had het hart doorboord. Haar lijk werd naderhand naar de doodenkamer v<»n het oude mannen huis te Pas-chendaele overgebracht. Zij was te Zonnebeke op i Maart 1872 geboren. In den namiddag kwam het parket van Yper ter plaats em het onderzoek in te s'ellen. Het was samengesteld uit de heeren Heyvarrt, rechter, Opdebeeck, substi uut van den heer Procureur des Konings, en Vanderghote, griffier. De heer Camerlynck. hurg^mee-ter van Passchendaele, de veldwach'ei van Pas schendaele en de rijkswacht van Moortlede waren eveneens ter plaats. De moordenaar aangehouden] De dader werd dadelijk door de rijkswacht opgezocht, en kon denzelfden avond nog, rond 7 uur, in den boomgaard van de ho'steüe Herreman op den Droogenbroodhot k te Moorslede, door den wachtmeester Ligneel aangehouden worden. Hij was eerst naar huis teruggekeerd, en daar zijne kleederen doornat waren, verklaarde hij aan zijn zoon zich te hebben willen versmoren. Na zich vei kleed te hebben was hij terug weggevlucht. Het wapen der misdaad, een orowmng met negen kogels, werd thuis in zijn eetzak teruggevon den het was nog van water doordrongen. De moordenaar is te Moorslede op 17 Oogst 1877 geboren. Hij was steenbakker van beroep en ging meerendeels in Frankrijk werken. Hij was weduwnaar en heeft twee groote kinde ren die beiden getrouwd zijn. De hersamenstelling van het drama Woensdag namiddag kwam het parket van Yper andermaal ter plaats. Het was samenge steld uit de heeren Devos, onderzoeksrechter, Opdebeeck, substituut, en Vanderghote, grif fier, en was bijgestaan door den technischen uienst van Gent, die verscheidene photos en een plan van de plaats der misdaad opnam. De heer Camerlynck, burgemeester van Pas schendaele, was reeds met den veldwachter ter plaats. Talrijke nieuwsgierigen verdron gen zich rond het huis der mis Jaad en werden door de rijkswacht op afstand gehouden. Na een eerste onderhoor weid de moorde naar geboeid, door de gendarmerie tot op de plaats van zijne misdaad geleid. Hij scheen geen den minsten spijt over zijne mis Jaad te vertoonen, keek onbeschroomd rond zich uit en antwoordde op onverschilligen toon op de vragen die hem gesteld werden. Hij verklaar de per toeval den revolver op zak te hebben gehad maar wilde de herkomst ervan niet aanduiden. Met behulp der getuigen kon gansch het drama, met zijn tragischen afloop, her samengesteld worden. Binnen in het huis, op de deurstijlen, de vensterbekleedingen en den muur zijn verscheidene sporen van kogels te bemerken Een dezer kogels doorboorde het paneel eener zijdeur en werd in een kas, die in de kamer daarnevens achter de deur in den hoek staac, teruggevonden. Nadat het gerecht al de noodige inlichtingen ter plaats opgenomen had, werd de moordenaar naar het gemeentehuis van Passchendaele overge bracht, waar hij door den heer onderzoeks rechter opnieuw streng werd onderhoord Hij legde volledige schuldbekentenissen af. Daarna had in het oude mannenhuis te Passchendaele de lijkschouwing plaats. Het slachtoffer is gisteren Vrijdag begraven ge worden. Te leper worden thans, op vooruitsprin gende gevels van voorname straten, houten borden genageld, waarbij soms deuren of vensters worden toegespijkerd en waarop wij weldra veelkleurige plakkaten zullen zien hangen. Zal de bevoegde overheid nog langer derge lijke aanslagen laten plegen op de schoonheid der stad, die terecht wordt geprezen door de vreemdelingen, die onze gewesten bezoeken. Zondag toekomende, rond 4 u., trekt de Harmonie Ypriana door de straten der stad en gaat hulde brengen aan drie harer leden, te weten de Heeren Pinteion Félix, die in 1870 bij de Harmonie der Pompiers ingelijfd werd en wiens diaman ten jubileum thans gevierd wordt Hoedt Henri, gedecoreerd voor 25 jaren dienst bij den Heer G. Delahaye, schepen der stad, en Vanuxem Arthur, gedecoreerd voor de diensten die hij sedert meer dan 25 jaren aan de stad bewezen heelt. Geen twijfel of de eertleden zullen er aan houden zich bij de Harmonie te voegen Om alzoo aan die getrouwe en ieverige leden hunne vriendschap te betoonen. De Harmonie gaat ten huize van die vrieiv- den en doet dan, indien het weder gunstig is, een gezondheidswandelingske binnen en bui ten de stad. Wegwijzer Hondstraat, Paddepoel-, St- Jacob en Meenenstraat. Maarschalk French- laan, Basculestraat, Kalf*aart, Bruggesteen- weg, (Palingdans bij Charles Cnockaert), Dixmudestraat, Groote Markt, Boter- en de Stuersstraat, Halte aan de Statie (natuurlijk). Daarna Statie-, Tempel Boter- en Rijsei- straat tot aan 't lokaal. Ter gelegenheid van de prtcossie van het Heilig Bloed te Rrugge op Maandag 8 Mei 1933, zeilen de volgende buitengewone trti nen ingericht worden. VERTREK VERTREK Hazebrouck SOS Brugge 16.00 17.30 Caestre 6.15 Lopheni 17.43 Godewaersvelde 6.31 Zedelghem Abeele 6.47 Thourout 16.21 17.56 Poperirrghe 6.58 Cortemarck 16.31 18.23 Vlattieriinghe 7.08 St-Joseph 18.30 Yper 7.35 7.30 Staden 18.38 Boesinghe 7.44 Westroosebeke 18.46 Langemarck 7.52 Poelcapelle 18.51 Poelcapelle 7.58 Langemarck 18.57 Westroosebeke 8.04 Boesinghe 19.05 Staden 8.12 7 52 Yper 17.25 19.13 St-Joseph 8.19 Vlamertinghe 17.31 Cortemarck 8 26 8.10 Poperinghe 17.43 Thourout 8.37 8.25 Abeele 17.53 Zedelghem 8.59 Godewaersvelde 17.58 Lophem Caestre 18.18 Brugge 9 87 8.45 Hazebrouck 18.28 Te dier gelegenheid zullen op Maandag 8 Mei aanstaande bij uitzondering Week End biljetten voor Brugge afg< leverd worder. Deze biljetten zijn maar één dag geldig. De terugreis moet dus uiterlijk 's Maandags te middernacht plaats hebben. De Stationchef. Les malles beiges ont, du Jeudi Saint au Meicredi apiès Paques de la piésente année, transporté 12002 passageis. L'an dernier elles n'en avaient transporté, durant ces mêmes jouts, que 4571. La difference en faveur de la présente année est done énorme, et permet d'espérer pour eet un plus grand nombre de visiteurs que l'année passée. C'est un bon piésage. Du reste, au cours des trois dernières semaines écouiées, 1'ani- mation touristique a Ypres s'est grandement améliorée.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3