MET YPERSCHE- LA RÉOION D'YPRES Zondagrast - Repos dominical Wekeiijksch Overzicht SrtiuttersvsrM 'I Zuid-Westland 14e Jaargang, N' 5 6 Mei I933 14' Année. N' 5 - 6 Mai 1933 Bijvoegsel Supplément - Audience Ministérielle Pro vin dan l Bestuur Benoemingen Benoeming van Burgemeester NÉCBULOGIE Maïtre ALFRED REYNAERT STEBFGEVALLEN Meester ALFRED REYNAERT Mijnheer BRUNO - LEO SOETE ZIELMISSEN Wij hebben er verleden week op gewezen wat dejongste gemeenteverkiezingen in Span je hebben gegeven. De toest.nd, die voor heen reeds troebel was, wordt er thans heel wankelbaar door gemaakt. De heer Sanchez Roman, een der voornaamste opstellers van de Republikeirtsche grondwet, die heel klaar in den toestand ziet, had eene openbare rede uitgesproken, waarin hij beroep deed op de verbroedering tusschen de republikeinsche groepen. Die onophoudelijke kibbelingen on der elkander, zeide hij, doen het grootste na deel aan de Republiek zelf. De eerste minister Azana, die daarvan overtuigd was, deed dan een oproep tot al de partijen om te overwegen welke hunne verantwoordelijkheid is, want de toestand der Regeering wordt onhoudbaar. De oppositie, aangevuurd door de uitslagen der jongste verkiezingen, wil de socialisten uit het bewind verwijderen. Zij houden hoog dat de eerste volksraadpleging, die na den val van het Koninkrijk komt plaats te hebben, uit drukkelijk aangetoond heeft dat de meerder heid in 't land vijandig staat tegenover het republikeinsch en socialistisch mengelmoes dat thans regeert. De regeering zit echter in de klem der socialisten en wie weet hoe dit moet eindigen. De onovertrefbare feesten, die ter gelegen heid van t Mei in Duitschland komen plaats te grijpen, hebben onbetwistbaar doen uit schijnen dat Hitier het land meester is. Meer dan een millioen menschen stonden op en om Tempelhof om hem te beluisteren en toe te juichen. Na de jacht op de Joden, die hem in enkele weken bij het buitenland, meer nadeel heeft berokkend dan jarenlange voorzichtig- heidspolitiek hadden kunnen aanwinnen, heeft hij beslag gelegd op al de socialistische syn dicaten en op hunne kassen. Hij verklaart daarbij weliswaar dat hij deze instellingen niet wil uitroeien, maar ze vervormen tot eene sterke mach', met nationale doeleinden en zoo doende het marxisme versmachten dat de Staatsinstellingen ondermijnt z^gt men ook niet dat hij het dagbladbedrijf volledig in han den wil nemen en van de dagbladschrijvers Staatsbedienden wil maken om ook die macht te beheerschen De bijval dien Hitier aldus oogst heeft een geweldigen weerklank in Oostenrijk, waar men hoe langer hoe meer zijne voetstappen volgt. Z jnder geweld, dat onvermijdelijk tegenstand zou uitlokken van de andere mogendheden, komt er aldus een soo t geestelijke versmelting, tusschen beide landen, die ten slotte zal ujtloopcn op eene aansluiting waartegen zich niemand meer zal kunnen verzetten, daar het zal te laat zijn. De geldelijke toestand in België vergt eene spoedige oplossing om eene ramp te vooikomen. De Regeering beschikt over al de noodzakelijke middelen om de noodige schik kingen te nemen en alles kan, zonder moeite weer in evenwicht gebracht worden. Maar de politiek speelt in zulke zaken overal de hoofdrol en elke partij is bang voor de gevol gen die daaruit in eene verkiezing kunnen vol gen. Daarom is men vast besloten het nemen der noodige reddingsmiddelen niet over te laten aan de Kamers, maar er in eens kort spel meê te maken door het toekennen van speciale uitvoermacht, die buiten de partijen om, de gewenschte beslissingen zal nemen. Dit voorstel moest reeds deze week zijn bekrachtiging gekregen hebben, ware de eer ste minister wegens ziekte niet belet geweest aan de vergadering deel te nemen. In alle geval zal er toekomende week eens of anders over beslist worden. Frankrijk, op zijne beurt, om een tekort aan te vullen van meer dan drie milli ird, moet overgaan tot de strengste bezuinigingsmaat regelen. Verhooging van lasten, inkrimping van salarissen, stopzetten der bediendenaan werving, beperkingen der pensioenen, zijn zoovele maatregelen, die, hoe ongenadig zij ook mogen zijn, uit noodzakelijkheid zullen toegepast worden. In alle landen heeft men op alle gebied eene te groote vrijgevigheid aan den dag gelegd toen er weelde en over vloed was. Thans moet men diep kerven en veel pijn veroorzaken in alle standen om die verwaarloosde wonden, die men vrijwillig heelt toegebracht, weer te genezen. RIK. Au moment de mettre sous presse, nous sommes avisés de ce que M le Ministre des Finances recevra Mardi prochain Mr W. Houltiaux, de Visé, Le Boulengé, de Dinant, et M. Butaye, d'Ypres, représentant les sinistiés de ces trois régions. De Deputatie heeft ter zitting van 28 April de drie volgende provinciale arrondissements- ingenieurs benoemd t) Voor het arrond. Yper den heer De France André, geboren te Yper, den 5 1t-1904, wonende te Oos'ende. 2) Voor het arrond. Roeselaere Thieltden heer Den Doncker Robert, wonende te Ingoyghem. 3) Voor het arrond Vernne den heer Sansen Jozef, geboortig van Poperinghe, wonende te Antwerpen. M. Stubbe, arrondissements ingenieur te Veurne, werd benoemd in dezelfde hoedanig heid te Kortrijk. In de buitengewone zitting van Donderdag 4 Mei heeft de Provincieraad de candidaten aangeduid voor de plaats van Voorzitter der Rechtbank van Yper. Als eerste candidaat werd voorgedragen M. J. Matton, rechter te Yper, en als tweede can didaat M. Beeckman, onderzoeksrechter te Brugge. Bij Koninklijk Besluit van 25 April f933, werd de Heer J. Goudezeune tot burge meester van Hollebeke benoemd. Yper - Sf-Maartens Koor naar De Panne Op 2n Juli s. richt het gemengd koor van St Maartens Kathedraal zijn eerste uitstap in naar De Panne. De reis geschiedt per autobus. Daar het juist Panne-Kermis is en St-Pie- ters ter- Panne haar patroonfeest viert, zal het gemengd koor van St Maartens in gemelde kerk onder de hoogmis de vermaarde mis van Cesar Franck en het zeer bekende Alleluia van Haendel uitvoeren. Het spreekt van zelfs, dat dit uitstapje bij de zangers, zangsters en orkestleden van St- Maartens Koor veel bijval geniet. Ook hun familieleden, vrienden en kennissen mogen, mits een geringe bijdrage van 10 jr. voor de reis heen en terug, deze zoo aangename reis meemaken. De autobussen vertrekken in ka ravaan rond 8 u. 's morgens en zijn weer in stad terug 's avonds rond 8 u. Men kan in schrijven bij gelijk welk werkend lid van het zangkoor. Later volgen nadere inlichtingen. Zondag laatst, 3o April, had de eerste jaar lijksche bondschieting plaats aan de pers der Gilde St-Sebastiaan te Gheluvelt. Mooi weder en prachtige schieting, meer geprimeerde dan kleine vogels. De 1' oppervogel werd geveld door heer Elie Spenninck van Reninghtlst, de 2e door Joseph Slembroeck van Woesten, de zijd vogels door Omer Bekaert van Elverdinghe en door Ernest Seys van Langemarck, de kallen door Jules Verbeke van Gheluvelt en Maurice Coulier van Woesten. De Apotheek van I La PharmaCie de M' VAN ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN Op Zondag 7 Mei reste seule ouverte li Dimanche 7 Mai Au moment de m-dtre sous pressfe, nous apprenor.s la mo t de Notaire a Ypres. L'*s funérailles auront lieu, Mardi 9 Mai, a 11 heures Réunion a l'église Saint Martin. Toutes nos condoléances a la familie Reynaert- Lahousse Wij vernemen het ovei lijden van Notaris ta Yper. De lijkdienst zal plaats hebben op Dinsdag 9 Mei, om 11 uur. Verga lering in Sint- Maartenskerk Ons rouwbeklag aan de familie Reynaert- Lahousse Heer en Vrouw Arthur Soete-Camerlynck en kinders Heer en Vrouw Alfons Menu-Soete en familie Heer en Vrouw Georges Menu-Soete en familie Heer en Vrouw Jules Soete-Camerlynck en kinders Heer en Vrouw Elie Soete-Odou en kinders Heer en Vrouw Georges Garreyn-Soete en familie Heer en Vrouw Marcel Soete-Roerhave De familiën Soete, Coene, Vermeersch en Victoor, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbe minden vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, Weduwnaar van Vrouw Julie VERMEêRSCH geboren teZonnebeke, den 4 Mei 1850, en godvruchtig over leden te Yper, den 1 Mei 1933. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dus danig te aanzien. 36, Kalfvaart. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Mei. om 8 V, uur, in St-Jacobskei k, tot zielelafenis van Heer Vrouw Emiel YANïIEF-CAPOEN en overledene familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de J AR MIS bij te wonen die zal gfzongèn worden op Zondag 7 Mei, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Auguite LEMAY. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Mei, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Justine FEVER cch'.genoote van Heer Pierre Verschoore. Dickebuschsteenweg. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 7 Mei, om 1.1 y, uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Eudoxie VER^Il'ERSCH overleden echtgenoote van h' Is fore Philippe en Dochter Bertha Vander neereboomplaats. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Mei, om 8 y, uur, in Sint Jacobskerk, tot zieh lafenis van Heer Edouard BEUN Echtgenoot van Vrouw Octavie Patlleul. V1 lenden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 Mei, om 11 y, uur, in St Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Louis DUMORTIER geboren Catherina Dewitte-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9