Chicorei Van Tieghem Dupont KOOPT NOOIT INAAR LOIN DEIN <1 NaKlank van het Duitsch BezaeK Vervolg en Slot) Er is geen volk ter wereld als het Britsche dat zoo aan het oude, aan het overgeleverde gehecht blijft. De traditie heeft hier een -wijding, en het is voldoende dat iets traditio neel geworden is opdat het ook zonder de minste verdtre bestaansreden, gehandhaafd fclijve. Typisch in verband daarmee is bijvoorbeeld ket onderzoek van de kelders en onderaard- sche gangen, ieder jaar na het kamerreces, omdat men eens, meer dan drie eeuwen gele den, gepoi-g i h elt het parlement met de def tige lords en de commons incluis, in de lucht te doen vliegen. Wanneer m^n de Tower bezoekt treft dan ook eerst en vooral het schilderachtige, voor vaderlijke dat spretkt uit de uniformen van de beefeaters trouwens even onschuldig en nai'A als de kerksuïssen van onze kleine boeren gemeenten. B erf cater Tower of London). Dat traditioneele vindt men ook terug in bij de lifeguards zooals ge ze ziet te Whitehall, bij het ministerie van oorlog, of te Windsor wanneer de koning er verblijf houdt. Lijeguardsman Whitehall In de nationale kerk bij uitmuntendheid, Westminster Abbey, valt de wijding van trouw aan het verleden bijzonder op. Hier liggen begraven de grooten die van Engeland een wereldrijk hebben gemaakt de koningen en de beroemde staatslieden maar ook de uitgelezen kinderen der natie die aan het Britsche rijk zijn zedelijke en litteraire glorie hebben bezorgd zijn dichters en geleerden. Niet ver van Westminster Abbey (die eer als nationale begraafplaats dan als kerk dienst doet) staat de bekende Sint Paul's kathedraal. Minder overdadig met beelden en begraaf plaatsen versierd, kan men er beter een in druk van grootsch- en weidschheid opdoen. Alleen de Sint Pieterskerk te Rome is mach tiger dan dit prachtwerk van den beroemden Engelschen architect Sir Christopher Wren, wiens monument ge tevergeefs zoekt tot ge eindelijk aan den ingang van het portaal de bekende spreuk leest Als gij zijn monument zoekt, kijk rondom u Inderdaad geen beter monument kon aan Wren worden gewijd dan dit meesterstuk der architectuur, met zijn prachtigen koepel en zijn heerlijke beuken. Wie het Engelsche karakter wil bestudee- ren zal best doen niet naar Londen te gaan. De Londenaar, de Cockney is eerst en vooral een wereldburger, een grootstedeling. Het Britsche karakter komt beter tot uiting in de derde rangsstadjes, en dan nog het best bij den typisch Engelschen middenstand. Maar toch verliest het Londens h- hotel nooit zijn Engelsch cachet, en ik wil hierover nog een paar woordjes zeggen. De Engelsche keuken is bepaald goed en de maaltijden zijn er practischer inge richt dan op het vasteland. Of is het mis schien niet logisch dat de bijzonderste maaltijden van den dag uist bij den aan vang en de rust worden geplaatst Maar dat zijn nu eenmaal gewoonten waaraan men moet gewend zijn en onze verwende maag kan het maar moeilijk van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds enkel met een paar boterhammetjes te stellen. Wie naar Londen gaat moet daarmee reke ning houden de remedie ertegen vindt men trouwens gemakkelijk in den eer sten gereedsten winkel. De Londenaar zelf, is een schepsel zooals ik en gij alleen meer gewend aan dat gejaagde koortsige leven dat ons den eersten dag uit den haak sloeg, is hij wat minder bang om over een straat te stappen, waar vijfhonderd automobielen in vliegende vaart voorbijsnorren en heeft hij die zelfzekerheid eigen aan eiken Brit. De politieagenten (er zijn er te Lon den alleen 25.ooo) zijn allervriendelijkst en binst dat zij op steïeke wijze het geweldige verkeer regelen halen ze hun beste Engelsch uit om u den ge vraagden weg te wijzen. De terugweg ging over Canterbury met zijn eeuwenoude hoofdkerk waar de uit de ge schiedenis goed gekende Zwarte Prins begra ven ligt en de Heilige 1 homas Becket -wtrd vermoord. Een der mooiste kei ken die er ooit werden gebouwd 1 Hier klopt het hart van het Anglicanisme dat echter in zooveel secten vervallen is dat we er slechts met moei'.e wijs uit geraken High Chuichen Low Church, Methodisten en Herdoopers met hun tientallen andere kleuren en schakeerii gen. Canterbury is anders een lief stadje dat rog een gemoedelijk walsje middeletuwsche ro mantiek draagt smalle kromme straatjes en huisjes met fel vooruitspringend eerste en tweede verdiep die ons hst Iepersche houten huis voor den geest brengen. Zoo juist een stadje dat uiterst kalmeerend werkt op uw zenuwen die de Londensche helsche diukie vijf dagen lang gespannen hield. En wanneer ge dan weer een uienlange terugvaart geniet op een zee met een water spiegel zoo effen als die van Dikkebusch vijver, zoodanig tffen zelfs dat niemand zijn ellende aan de zee moet toevertrouwen dan kunt ge weer thuis komen met die ge moedsrust die onze kalme buitenlieden eigen is. Aan geen enkelen deelnemer is de slotin- druk ontgaan het waren heerlijke dagon, het was een flink ineengestoken reis. Het is dan -s-—-a 5 ook maar redelijk dat hier in naam van alle deelnemers een hartelijk dankwoordje gezegd worde aan den heer Taets van den dienst der schoolreizen, en aan de heeren Gooris en Aen den Boom die geen enkele moeite hebben ontzien om het verblijf te Londen zoo nuttig en zoo aangenaam mogelijk te maken. De heer Benoni Vermeulen, dienstdoende burgemeester van St Jan, die, zooals wij het ten gepaste tijde in ons blad gemeld hebben, zoo goed is geweest de duitsche boy-sceuts tijdens hun laattijdig en onverwacht bezeek aan Yper te herbergen, heeft gevonden dat er in ons relaas over dit bezoek enkele, onbedui dende onnauwkeurigheden geslopen zijn, en daarom is hij thans zoo welwillend ons een kleine terechtwijzing op te sturen, die wij hier, op zijn aandringen, laten volgen Op 18 April ig33, om 9 ure 's avonds, telefoneerde de brigadebevelhebber der Rijks wacht van Yper aan den Burgemeester van St-Jan om te vragen of hij, bij den een of anderen landbouwer, nachtverblijf kon bezor gen aan 22 duitsche boy scouts. Ik stuurde een bode bij een onzer land bouwers om er naar nachtverblijf te vragen. In deze lastige werkperiode gaan de boeren vroeg slapen nu een boer, welke uit zijn eersten s'aap gewtkt wordt, is knorrig ge stemd, zooveel te meer als de vrouw, om reden van een familiegebeurtenis, afwezig is. Daar was nu juist geen stroo voorhanden in stallingen of schuur, zoodat het niet goed schikken kon. Ik had plaats, maar geen stroo genoeg. Een paar geburen boden mij stroo aan en na een kwartuur, dus niet dadelijk, liet ik den bevelhebber weten dat hij met de mannen komen kon. Hij kwam met de -groep en bleef erbij tot ze hun avondmaal verorberd hadden. Den volgenden morgen was hij reeds ter plaats vóór ik op was en is er gebleven tot ze vertrokken. Bij hun vertrek hebben ze mij bedankt voor het onderkomen. Hun hoofd man heeft de hand gereikt aan mij, aan den bevelhebber, aan den franschen persfotograaf van Duinkerke en aan zijne dame. Men zou best aan den heer Bevelhebber of aan een der talrijke burgers, welke het im promptu concert bijgewoond hebben, vragen of ik verti ouwelijk met die lieden omgegaan heb. Nadat ze des morgens vertrokken waren, vonden mijne kleinkinderen vier kleine reis- benoodigheden welke die lieden vergeten had den. Daar ik juist ter post moest, nam ik die voorwerpen mede en overhandigde ze hen op de Markt van Yper ze bedankten en ik was weg. Dit voor den laatsten afscheidsgroet op de Markt. Ziedaar het objectief deel der zoogezegde terechtwijzing die feitelijk, zooals onze lezers het zullen kunnen bemerken, niet veel aan het oorspronkelijk verhaal verandert. De heer Benoni Vermeulen voegt daar ech ter nog tal val persoonlijke opmerkingen en voor anderen soms onvriendelijke uitlatingen aan toe, die met het feit zelf niets te zien heb ben. Op dit terrein kunnen wij hem onmoge lijk volgen. Met dit duitsch bezoek te verha len, was onze eenige bedoeling onze lezers op de hoogte te houden van hetgeen er hier t* Yper gebeurt, niets meer. Indien de heer Vermeulen, die om zijne gulhartige gastvrij heid dient geloofd te worden, of indien ande ren nog ons verhaalopeen andere wijze willen vertolken of verdraaien, dan blijft dit voor hunne rekening. chicorei in vrac als zijnde van ons merk, wordt niet anders dan in pakken verkocht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5