Jos. Acke-Cailliau Een nieuwe Hoed voor 10 fr. JT(eRR^ Permanente WELLA Li Droit Constitutionnel du libra usa|i des Larps Nationales et Ie Fisc BOLDERSNIEUWS voor slechts 50 frank Daarom Heeren... Verwerlj SSBlMkari) Nieuwwasscherii VEXATIONS ILLÉGALES Ypersche Voetbalkroniek KRUISSTRAAT KERMIS Uil slag der Velokoersen Op Zondag 7 Mei Op vfaandag 8 Mei Begeert U een goede wendt U bij 132, DicKebuschsteenweg, Yper KrisistijJ vergt spaarzaamheid. A'ous In ons dans La Flandrt Maritime Nos lecteurs ont pu s'apercevoir, que les formules pour les déclarations de revenu, leur ont été envoyées exclusivement en langue flamande ce qui est, d'après la récente législation, parfaitement correct mais sans aucune mention que des formules en langue franchise étaient k la disposition de ceux qui exprimeraient le désir de recevoir des formu les rédigées en cette langue. Dans plusieurs centres, k Anvers et k Gand, des protestations ont été formulées, et des contribuables se sont adressés aux fonction- naires de 1'Administration des Contributions pour recevoir des formules en langue fran- Caise. lis avaient regu pour réponse que défense formelle avait été faite de remettre des formu les en langue fran<;aise. Un mouvement légitime de révolte s'était dessiné et nous étions décidés k nous y joiadre car si la loi a formulé des régies pour l'emploi des langues dans l'administration et dans l'enseignement, elle n'a pas, pour le citoyen et pour le contribuable, aboli la liber- té constitutionnelle quant a l'usage des deux langues nationales. Celui qui désire, en pays flamand, rédiger en langue frangaise ses déclarations fiscales en a la pleine et entière liberté comme celui qui désire, en pays wallon, rédiger en langue flamande les meines déclarations. Ce n'est pas l'administration qui peut obliger le public a se plier a ses exigences, e'est elle qui est faite pour le public. Heureusement, M. Ja*par vient de mettre un frein aux excès de zèle de certains pachas de l'administration, toujours empresses de se prosterner devant le soleil levant II a autorisé les controleurs des contributions k remettre aux contribuables qui en font la demande, une déclaration a l'impót sur le revenu libellée dans une langue nationale autre que celle de la région linguistique, que de la circonscription. A cette fin, ces fonction- naires ont regu un certain nombre de formu- laires francais pour la région flamande et fla- mands pour la région wallonne. Des disposi tions ont été prises afin que, pour les années suivantes, il soit tenu note du désir exprimé antérieurement par les contribuables. C'est la solution de bon sens et de bon droit. Au moment oü l'on fait appel au cou rage fiscal, il fallait vraiment de l'aberration et presque du crétinisme pour brimer le con tribuable. Nous eDgageens vivemeni nos lecteurs qui, dans la région linguistique flamande, ont regu un formulaire flamand a le renvoyer a leur controleur en demandant de le remplacer par un formulaire francais comme neus enga geons nos lecteurs qui, dans la région linguis tique frargaise ont re<;u un formulaire fran ?ais, a le renvoyer également a leur contrö leur en demandant de le remplacer par un formulaire flamand. II faut que les partisans de la liberté des langues et du respect des droits constitution nels démontrent d'une fa<;on pratique et effi cace, qu'ils sont décidés ne pas se laisser traiter en quantité cégligeable. Une constatation assez piquante pour ter miner le ministre se base sur la loi du 28 juin 1932 pour admettre la distribution des formules selon le désir des contribuables, alors que dans la circulaire du 28 février der- aier (N° 121.232 C. D son administration, la signature de M. Puttman, directeur fi. agissant au nom du ministre, 'appu\ ait sur la même loi pour la refuser 1 Yper 4 Belle 2 De returnmatch tegen Belle is op een gelijk- gaande score als den vorigen Zondag uitge- loopen. De hevige wind was de oorzaak dat een weinig aantrekkelijk spel voor den dag kon gehaald worden, ofschoon onze overwin ning ten volle verdiend was. Ja zelfs stond ons spel een peilken hooger dan dat onzer fransche vrienden die zich nochtans heftig verdedigden. Aan de rust wees de stand 4 o voor de roodwitten. De doelen werden aange- teekend door Verleure Ev., Vanlimburg, Verleure Ev. en Depoorter. Wij behoeven nochtans bij te voegen dat Yper in de eerste speelhelft met het voordeel van den wind op trad. Na de rust deden de bezoekers menige aanvallen op ons doel, maar konden er enkel in gelukken ons heiligdom te bezoedelen door tusschenkomst van back Gadeyne en vervol gens door hun linksbinnen. Weinig toeschou wers hadden zich verplaatst om de ontmoe ting bij te wonen, doch het wankelbaar weder en het einde seizoen spel zijn grootelijks de oorzaak van de geringe opkomst. Daar mede sluit derde speciaal officieel het voet balseizsen 1932 33 en verdient allen lof voor zijn mooi optreden. Juniors Iseghem 6 Yper o De juniors trokken met 10 man, waaronder twee plaatsvervangers, naar Iseghem op en liepen er een daveringske van 6 o op. Noch tans verliep het spel in den beginne nog in ons voordeel af en bekwamen de rood-witten twee hoekschoppen. Op aanval van de thuis club kreeg Gryffon onvrijwillig het leder tegen den arm en de penalty, die toegekend werd, gaf aan Iseghem de leiding. Verder konnen onze tegenstrevers met veel kans nog tweemaal den weg der netten vinden vóór de rust. De tweede helft begon goed, maar als Iseghem nogmaals aanteekende, werd het een gedurig veranderen van plaats en daar mede was het spel verloren. Tot nu toe zijn onze juniors er nog niet ingeslaagd een enkel punt in den eindtoer te bemachtigen, maar het onregelmatig verloop van deze wedstrij den is er eenigszins de oorzaak van en nie mand weet hoe de volgende matchen een normaal verloop zullen hebben. Het ware te wenschen dat er een beslissing in goeden zin getroffen worde, want het seizoen is reeds te ver gevorderd om nog iets goeds voort te brengen. Morgen gaat de groote liefdadigheidsmatch door ten voordeele van scholier Carlier, die te Kortiijk zoo ongelukkig gekwetst werd. Het goede elftal van S. O. Halluin komt ons bezoeken. Daar wij tegen deze ploeg altijd goed gespeeld hebben en immer mooi voet balspel te zien kregen, is het te hopen dat de toeschouwers talrijk zullen opkomen om onze jongens aan 't werk te zien en meteen hun milden penning te gunnen ten voordeele van medespeler Carlier. Onze oude veteranen hebben hunne beenen ook eens gerekt tegen hunne naamge nooten van Poperinghe en werden met 3 1 verslagen. Men spreekt reeds van een return- mateh op 21 Mei. NEMO. Op Donderdag 25 Mei, O. H. Hemelvaart, viert de Ypersche Boldersvereeniging haar kampioen, namelijk de Boldersmaatschappij De ware Bloemtros van den Katholieken Kring. De overhandiging van den beker zal, om 14 u., in het lokaal der Statiebolders plaats hebben, en gepaard gaan met het schenken van den tweeden prijs aan de ont vangende maatschappij. Het feest zal door muziek opgeluisterd worden en al de bolders maatschappijen zullen vervolgens stoetsge wijze de verschillende bolderslokalen in stad; bezoeken Men vertrekt bij de Statiebolders om i5 naar de Coöperatieve langs de Statiestraat, Tempelstraat, Boterstraat, Van den Peere- boomplaats. Om 16 u., vertrek naar de Bas cule langs de Boesinghestraat, Surmontstraat, Dixmudestraat, Groote Markt, Meenenstraat, Frenchlaan. Om 17 u., vertrek naar 't Postje langs de Meenenstraat, Groote Markt, Hondstraat» Oude Kleermaikt, Rijsselstraat. Om 18 u., vertrek naar den Katholieken Kring. Het Bestuur der Boldersvereeniging doet' een warmen oproep aan al zijn leden om zoo talrijk mogelijk op te komen en aan het feest zooveel luister mogelijk bij te zetten, om zoo doende te toonen dat zij hunne liefhebberij' genegen zijn en om hulde te brengen aan de kampioenen die driemaal naeenvolgend den titel veroverd hebben. Allen dus op post ten bate van het bolderspel in 't bijzonder en der verbroedering van de maatschappijen in 't al gemeen. WIELRIJDEN 1) Verbeke Lucien, Yper 2) Masschelein 3) Monnier Marcel 4) Dewilde 5) Inion 6) Lacante Maurice 7) Plesant 8) Meeuw 9) Staesens Valere 10) Salomé Paul 11) Vandecasteele Cyriel 12) Mulle Albert p, l3) Willemet 14) Verbeke Jerome. l) Verbeke Lucien, Yper 2) Masschelein 3) Salomé Paul 4) Everaert 5) Litière Florent 6) Dewilde. Proficiat Lucien, met uw twee achtereen volgende overwinningen, en zet de reeks zegepralen voort. Madame Telefoon I42. Vraagt dag en uur op voorhand a.u b. In plaats van er nieuwe te koopen, laat uwe OUDE HOEDEN in 't nieuw kuischen en hervormen bij} L. KNOCKAERT, Dixmudealraal, 53, YPER Rouw in 24 uren. Bijzonderheid Zeer stipt »p staal verwen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 6